חיפוש

dsdsdsd
רגליים של ילד חולה

פרכוסי חום: מדריך להורים

מצד אחד, ממש לא נעים לראות ילד שידיו ורגליו מתכווצות בתנועות לא רצוניות. מצד שני, פרכוס חום לא מסוכן, אינו גורם לנזק מוחי התפתחותי והוא לא משפיע על מיומנות שכלית מוטורית או התנהגותית

דוקטור יורם בלשר

ד"ר יורם בלשר

מי שראה בפעם הראשונה את בנו או בתו מפרכס מחום, ודאי נכנס ללחץ. מדובר במראה לא פשוט: תנועות והתכווצות בלתי רצונית של הידיים והרגליים תוך כדי אבדן הכרה. 

מה מאפיין את פרכוסי החום?

טווח התופעות בהגדרת הפרכוס הוא רחב ואינו אחיד. הוא יכול להתבטא מסטייה של המבט המלווה באיבוד קשר עם ההורים והסביבה או בעוויתות המוגבלות לאיבר אחד בגוף ועד למה שמכונה הפרכוס הקלאסי, שבבתחילתו ישנה התקשות של השרירים המלווה לעיתים בגלגול עיניים תוך איבוד הכרה, הזלת ריר, ובהמשך מופיעות תנועות קצביות של הידיים והרגליים. 

האם פרכוס חום מסוכן?
פרכוס חום לא מסכן את חיי הילד וברוב המכריע של המקרים הוא אינו גורם לסיבוכים או נזק לטווח ארוך יותר. פרכוס חום לא מסוכן לחיי הילד/ה, אינו גורם לנזק מוחי התפתחותי ואין לו השפעה עתידית על מיומנות שכלית מוטורית או התנהגותית.

האם פרכוסי חום הם תופעה נפוצה אצל ילדים?

פרכוסים מחום הם הסיבה הנפוצה ביותר לפרכוסים בגיל הילדות והם מתרחשים בקרב שניים עד חמישה אחוזים הילדים. פרכוס חום מוגדר כאירוע המתרחש לאחר גיל חודש ועד גיל חמש שנים והוא הקשור בעליית חום הגוף, שאינה נגרמת מזיהום של מערכת העצבים המרכזית או לתחלואה אחרת העשויה לגרום לפרכוסים ואין עדות לפרכוסים ללא חום בעבר. מרבית הפרכוסים מתרחשים בין גיל שנה לשנה וחצי. 

מהי הסיבה להופעת פרכוסי חום?

המנגנון והסיבה המדויקים להופעת פרכוסי החום אינם ידועים באופן ברור ומוחלט. עם זאת משערים שהדבר נובע מחוסר בשלות של המוח עם בעיה בתיפקודו בוויסות החום. לכן, בעת עלייה מהירה ופתאומית בחום הגוף, בדרך כלל מעל 38 מעלות, נוצר גירוי במוח הגורם להופעת פרכוס. 

האם מדובר בתופעה תורשתית?

יש נטייה משפחתית בולטת לתופעה של פרכוסי חום והסיכוי שילד יפתח פירכוסי חום גדול יותר ככל שמספר בני משפחתו, הורים או אחים ואחיות, פיתחו פרכוסי חום בעבר. 

האם ניתן לזהות בבדיקה מי מועד לפתח פרכוסי חום?

אין בדיקה מהימנה לקבוע האם ילד/ה יפרכסו בעת מחלת חום בעתיד. עם זאת, צירוף של גיל צעיר,חום גבוה​ וגורמים גנטיים עשויים לנבא פירכוסי חום בילדים.

האם יש עוצמות שונות לפרכוסי החום?

פרכוס חום פשוט נמשך פחות מרבע שעה ולא חוזר בתוך 24 שעות או באותה מחלת חום. 80 אחוזים מפרכוסי החום אצל ילדים מוגדרים בקבוצה זו. לעומת זאת, ב־20 אחוזים מהמקרים מדובר בפרכוס חום מורכב, ואלה מאפייניו: נמשך יותר מ־15 דקות, חוזר על עצמו יתר מפעם אחת במהלך 24 שעות או מופיע באזור גוף ממוקד (כגון יד אחת או רגל) בניגוד להתכווצויות הכלליות בפרכוס פשוט. 

ברוב הילדים, פרכוס החום הראשון הוא גם האחרון. ב־30 עד 50 אחוזים מהילדים יישנו ויופיעו הפרכוסים בעת מחלות חום נוספות. בדרך כלל הפרכוס החוזר יופיע תוך שנה או שנתיים מהפרכוס הראשון. רק חלק קטן מהילדים יסבול מפרכוסים רבים. 

גורמים הקשורים עם פרכוסים חוזרים כוללים את גיל הופעת הפרכוס הראשון (מתחת לגיל שנה), חום לא מאד גבוה לפני ההתקף הראשון, היסטוריה משפחתית של פרכוסים ופרכוס מורכב. אין קשר בין גובה החום בפרכוס הראשון להישנות פרכוסי חום בעתיד ולא בכל מחלת חום יופיעו הפרכוסים שוב.

הורים לתינוק? אתם יכולים להציל אותו

להזמין אמבולנס? לקחת את הילד לחדר מיון?
רוב התקפי פרכוסי החום יחלפו עוד בטרם יגיע האמבולנס או עוד לפני הגעת הילד לחדר המיון. בתום התקף הפרכוסים, הילד עשוי לסבול מעייפות, אך היא תחלוף לאחר מנוחה או שינה קצרה.

האם חשוב להגיע לאחר מכן לביקור אצל רופא ילדים?

אם מדובר בהתקף ראשון מסוגו, חשוב מאוד להגיע לביקור אצל רופא ילדים, כדי לוודא שאכן מדובר בתופעת לוואי למחלת חום נגיפית. הרופא גם גם צריך לשלול חשד לדלקת קרום המוח הקרויה מנינגיטיס או דלקת של המח הקרויה אנצפליטיס.

עם זאת, הרוב המכריע של פרכוסי חום מופיעים בקשר עם מחלות נגיפיות שגרתיות, שלהן אין טיפול בנמצא וללא הופעת הפרכוס לא הייתה שונה מכל מחלת חום אחרת. רק שניים עד חמישה אחוזים מהפרכוסים עלולים להעיד על תחלואה כלשהי במערכת העצבים המרכזית. 

איך מטפלים בפרכוסי חום?

מאחר שרוב פרכוסי החום מאפיינים מחלות נגיפיות שאין להן טיפול, אין צורך לטפל בפרכוסי החום. ברוב הגדול של המקרים הפרכוס יהיה קצר והטיפול יהיה מיותר. עם זאת, אם הילד הגיע לבדיקה והוא עדיין מפרכס, יש להשכיבו על הצד והטיפול יהיה מתן ווליום או דיאזפם דרך הווריד או דרך פי הטבעת בצורת נר בשם סטזוליד, שהוא יעיל בהפסקת ההתקף.

האם יש טיפול מונע נגד פרכוסי חום?

יש תרופות למניעה, אולם בשל תופעות הלוואי הרבות, שבחלקן אף מסוכנות, לא מומלץ לתת אותן, למעט מקרים עקשניים ונשנים, המאופיינים על ידי פרכוסים מורכבים.

האם כדאי לתת תרופה להורדת חום כדי למנוע פרכוס?

בעבר המליצו לתת תרופה להורדת חום כדי למנוע פרכוסים. אולם להמלצה הזאת לא היתה כל תכלית, כיוון שברוב המקרים הפרכוס מתרחש עם תחילת המחלה, עוד בטרם יש מושג על כך שהילד או הילדה חולים. לאחר עליית החום וההתקף בהמשך, יש הגיון לטפל בתרופות להורדת חום באופן סדיר או באמצעות אמבטיה של מים פושרים

האם יש שכיחות גבוהה יותר של אפילפסיה אצל ילד שסבל מפרכוסי חום? 

השכיחות של מחלה פרכוסית כמון אפילפסיה​, אינה גבוהה בהרבה מהשכיחות באוכלוסיה הכללית של הילדים. אולם שניים עד ארבעה אחוזים מהילדים שחוו פרכוס מורכב או שהיתה להם בעיה נוירולוגית קודמת לפרכוס הראשון, כמו איחור בהתפתחות או שהפרכוס התפתח לפני גיל 12 חודש, או שיש במשפחתם סיפור של פרכוסים ללא חום - עלולים לפתח אפילפסיה. 

ד"ר יורם בלשר הוא מומחה ברפואת ילדים בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש