חיפוש

dsdsdsd
מחלת הפה והגפיים

מחלת הפה והגפיים

חום, חולשה כללית, כאבי גרון, פצעים כואבים בפה והרבה בכי. אלו הם התסמינים הבולטים של המחלה הלא סימפטית, שאופיינית בעיקר בחודשי הסתיו ומלחיצה לא מעט הורים. איך נדבקים, האם זה מסוכן, איך מטפלים ותוך כמה זמן זה עובר?

ד"ר יורם בלשר, ד"ר מוטי חיימי

בקיצור

01

בגלל הדמיון בשם, לעיתים קרובות מתבלבלים בין מחלת הפה והגפיים למחלת הפה והטלפיים - אבל אין שום קשר ביניהן. מחלת הפה והטלפיים תוקפת בעלי חיים בלבד.

02

המחלה נפוצה בעיקר בתינוקות ובילדים מתחת לגיל 5, אם כי גם ילדים מבוגרים יותר, בני נוער ומבוגרים עלולים לחלות. רוב המבוגרים מחוסנים בגלל שנדבקו בילדות.

03

ישנם דיווחים לפיהם חלב עזים מקל על הכאבים בפה, אבל אין לכך בסיס מדעי. אפשר לנסות, אבל בכל מקרה יש לוודא כי החלב הניתן הוא מפוסטר אחרת זה עלול להיות מסוכן מאוד.

מחלת הפה והגפיים היא מחלה שכיחה בילדים, בעיקר בחודשי הקיץ והסתיו. זהו זיהום ויראלי שמתאפיין בדרך כלל בפריחה שמופיעה על כפות הידיים והרגליים, לעיתים יחד עם פצעים כואבים בפה.

האם יש קשר בין המחלה הזאת לבין מחלת הפה והטלפיים?

בגלל הדמיון בשם, לעיתים קרובות מתבלבלים בין מחלת הפה והגפיים למחלת הפה והטלפיים (Foot and Mouth Disease) - אבל אין שום קשר ביניהן. מחלת הפה והטלפיים תוקפת בעלי חיים בלבד (כבשים, בקר וחזירים). לא ניתן להידבק במחלת הפה והגפיים מחיות, ולא ניתן להעביר אותה אליהן.

האם מחלת הפה והגפיים מידבקת?

מאוד.

​מיתוסים על חום גבוה בילדים: אמת או המצאה?

הגיע הזמן לגלות

איך נדבקים?

הגורם העיקרי להידבקות הוא נגיף (וירוס) בשם קוקסאקי A, השייך לקבוצת האנטרו־וירוסים. 

ניתן להידבק בקלות במגע עם נוזלים, כמו רוק או הפרשות מהאף. טיפות זעירות הנפלטות לאוויר בעקבות שיעול או עיטוש מכילות נגיפים רבים. מגע עם משטחים וחפצים מזוהמים מידבק אף הוא.

ילדים מפיצים את הווירוס בדרך כלל בשבוע הראשון של המחלה. עם זאת, הווירוס עלול להישאר בצואה גם שבועות ואפילו חודשים לאחר שהתסמינים חלפו, כך שגם מי שהבריא לגמרי יכול להדביק ילדים אחרים.

מי עלול להידבק?

המחלה נפוצה בעיקר בתינוקות ובילדים מתחת לגיל 5, אם כי גם ילדים מבוגרים יותר, בני נוער ומבוגרים עלולים לחלות. רוב המבוגרים מחוסנים בגלל העובדה שבילדותם נדבקו בנגיפים מקבוצת קוקסאקי, וגם אם המחלה מתפתחת אצלם - היא בדרך כלל קלה יותר מאשר בילדים. 

מה צריך לעשות כדי למזער את הסיכון להידבק?

חשוב לרחוץ את הידיים בקפדנות, במיוחד לאחר הליכה לשירותים, מגע עם שלפוחית או עם חיתול של תינוק או ילד נגוע (כיוון שכאמור הנגיף שורד בצואה במשך שלושה-ארבעה שבועות). כמו כן מומלץ להימנע ממגע קרוב, למשל נשיקות וחיבוקים, משימוש בכלי אוכל של חולים במחלת הפה והגפיים.

מהם הסימנים להופעת מחלת הפה והגפיים?

הסימנים המוקדמים של מחלת הפה והגפיים הם חום והרגשה כללית ירודה, ירידה בתיאבון וכאב גרון. אל כל אלה מצטרפת פריחה בצורת נקודות אדומות קטנות על העור, ברירית הפה ובגרון. הפריחה בעור הופכת לאחר יום־יומיים לבולטת יותר, ללא גרד. נקודות הפריחה יכולות להיות שטוחות או בולטות משטח פני העור, חלקן יכול להפוך לפריחה שלפוחיתית ולרוב תופיע הפריחה על כפות הידיים והרגליים.

לעיתים מתפשטת הפריחה לאזורי גוף אחרים, בעיקר באזור הישבן. הנקודות האדומות הזעירות שהופיעו בפה הופכות עד מהרה לכיבים או לאפטות המלווים בכאב ומפוזרים על הלשון, על החניכיים ועל רירית הפה. הנגעים בפה גורמים לסבל ולכאב ולעיתים מקשים על האכילה ועל השתייה.

לא כל התסמינים חייבים להופיע. לעיתים מופיעים רק חלק מהנגעים ומהפריחה, ולעיתים המחלה חולפת בלי שנדע כלל שלקינו בה.

כמה זמן נמשכים התסמינים?

בדרך כלל כמה ימים, על פי רוב פחות מעשרה.

איך מאבחנים את המחלה?

על אף שהפריחה במחלת הפה והגפיים דומה לפריחה השלפוחיתית של אבעבועות רוח, רופא הילדים יידע להבדיל בין שתי המחלות. לא קיימת בדיקת מעבדה לאישור האבחנה.

איך מטפלים במחלה?

בדומה למחלות נגיפיות אחרות, גם למחלת הפה והגפיים אין טיפול מיוחד. הטיפול המומלץ כולל: מנוחה, הורדת החום, שתייה מרובה והקלה על הכאב בגלל האפטות בפה. להקלה על הכאבים ניתן להשתמש בתרופות ללא מרשם כמו אקמול ונורופן, גם מאכלים קרים (גלידה, קרטיבים) יכולים לעזור. לא מומלץ לתת מאכלים ומשקאות חומצתיים או חריפים שרק יחמירו את הכאב בפה. על הנגעים בעור ניתן למרוח תרחיץ קלמין המסייע לייבושם. לאחר כמה ימים תחלוף המחלה מעצמה.

איך ​צפייה במסכים פוגעת בילדים

עדיף שלא תדעו, אבל מומלץ שכן
מה צפייה במסכים עושה לילדים

זה נכון שחלב עיזים מקל על הכאבים בפה?

ישנם דיווחים על כך, אבל אין להם בסיס מדעי. אפשר לנסות, אבל בכל מקרה יש לוודא כי החלב הניתן הוא מפוסטר. גם ריבת חרובים עשויה לסייע בריפוי האפטות בפה.

האם המחלה עלולה להסתבך?

הסיבוך המשמעותי הוא התייבשות שעלולה להיגרם בשל הקושי של הילד לשתות בגלל הכאבים שנגרמים מהנגעים בפה וכאב הגרון. לכן יש להקפיד על מתן נוזלים בכל דרך אפשרית.

לעיתים, בגלל הסירוב לשתות ולאכול יהיה צורך בעירוי נוזלים לווריד במסגרת יחידת מיון, אשפוז יום או מרכז בריאות הילד בקהילה. ברוב המקרים ניתן להתגבר על הבעיה בבית ללא צורך בעירוי.

סיבוכים אחרים הם נדירים: דלקת קרום המוח (מנינגיטיס) ודלקת המוח (אנצפליטיס). הסיבוכים הנדירים האלה חולפים, אך מחייבים אישפוז לשם אבחון והשגחה.

מתי אפשר להחזיר את הילד לגן או לבית הספר?

אפשר להחזיר את הילד לחברת ילדים 24 שעות לאחר שהחום חלף ולאחר שהרגשתו הכללית של הילד השתפרה, ולא מופיעים נגעים חדשים בעור או בפה.

ד"ר יורם בלשר הוא מומחה ברפואת ילדים בקבוצת כללית

ד"ר מוטי חיימי הוא מומחה ברפואת ילדים ובהמטו־אונקולוגיה במרכז בריאות הילד בחיפה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש