חיפוש

dsdsdsd
ילד עם חום בוכה על המיטה

מיתוסים על חום אצל תינוקות וילדים

אתם מניחים את כף היד על המצח של התינוק או הילד, וזה מרגיש לכם חם, חם מדי. חושבים לרוץ מיד לרופא? לתת אנטיביוטיקה? למרוח אלכוהול? להאשים את השיניים? המומחה שלנו לרפואת ילדים החליט לקרר 10 מיתוסים על חום. מצפות לכם כמה הפתעות...

ד"ר מוטי חיימי

ד"ר מוטי חיימי

בקיצור

01

כל חום מצריך טיפול תרופתי? לא. בדרך כלל חשוב יותר לשים לב למראה ולהתנהגות של הילד מאשר למספר שמופיע על המדחום.

02

אמבטיה קרה להורדת החום? ממש לא! היא רק תחמיר את המצב. אמבטיה פושרת בחום של כ־37 מעלות עשויה לעזור.

03

פרכוסי חום מסכני חיים? לא. אמנם מלחיץ לצפות בהם מהצד, אבל הם לרוב מסתיימים אחרי 5 דקות ולא גורמים לנזק קבוע.

​​​את או אתה מניחים את כף היד על המצח של התינוק או הילד, וזה מרגיש לכם חם, חם מדי. ועכשיו גם לכם עולה החום: מה אני עושה???

חום בילדים, ובפרט בתינוקות, יכול להיות אירוע מלחיץ, בטח עבור הורים טריים. אנחנו מתבססים על הרבה דברים ששמענו מחברים או שקראנו באינטרנט, אבל לא מעט פעמים המידע הזה עבר מפה לאוזן ולכתב מבלי שבאמת נבדק. או במילים אחרות: מדובר במידע שגורם לנו להיכנס ללחץ, או לפעול בדרכים שגויות.

בכל יום - במרפאה או בערוצי הרפואה המקוונת בהם אני משיב על שאלות (פורום מחלות ילדים, רופא ילדים אונליין) – אני פוגש הורים מודאגים ולחוצים בעקבות חום שפיתח הילד שלהם. וכן, אני נתקל בהרבה מיתוסים, הנה כמה שכיחים במיוחד.

לא מדויק. קיימות סיבות רבות לעליה של חום הגוף (זיהום, טראומה, תהליך דלקתי או מחלות ממאירות), אבל הגורם השכיח ביותר לתופעה בילדים הוא מחלה ויראלית.

חשוב להבין כי החום כשלעצמו הוא לא מחלה אלא מנגנון הגנה שנועד לעזור למערכת החיסון להילחם בצורה הטובה ביותר בחיידקים שגורמים למחלות ולהשמיד אותם.

עם זאת, לחום גבוה (מ-39 מעלות) מתלווים בדרך כלל תסמינים לא נעימים כמו כאבי ראש, צמרמורות, עייפות, וחוסר תאבון, ואז כדאי לפעול להורדת החום כדי להקל על הילד. אם ידוע כי הילד סובל מפרכוסי חום, חשוב לדאוג להוריד את החום כדי למנוע פרכוסים.

מהסלון בבית, בגן השעשועים - אפילו בארוחת שישי אצל ההורים - מהיום בכללית אתם שותפים למעקב האינטראקטיבי אחר התקדמות התינוק שלכם. 

להורדת האפליקציה חינם ב-iTunes

להורדת האפליקציה חינם ב-Google Play

לא נכון. כאמור, רוב מקרי החום אצל ילדים הם תוצאה של מחלות ויראליות פשוטות. אפילו רופא מנוסה לא יצליח לאבחן את הסיבה לחום מיד עם העלייה בטמפרטורה, כי הסימנים של המחלה לא ברורים או לא מופיעים במלואם בשעות הראשונות.

כבר ראיתי ילדים עם 38.5 מעלות חום שמתרוצצים במרפאה שלי כמו בריאים. בגדול, חשוב יותר לשים לב למראה ולהתנהגות של הילד מאשר למספר שעל המדחום.

אם החום לא גבוה במיוחד (עד 38.5) ואם הילד הוא בן שלושה חודשים או יותר, והוא מתנהג כרגיל, אוכל כרגיל וערני, אפשר להסתפק ביממה הראשונה לעליית החום בהשגחה ביתית. אם החום נמשך יותר מ־24 שעות, כדאי לתת טיפול תרופתי או לפנות לרופא המטפל.

המצבים הבאים מצריכים טיפול תרופתי מיידית לרופא, בלי קשר לגובה החום:
• תינוק בן שלושה חודשים או פחות עם חום של 38 מעלות או יותר.

• תינוק מתחת לגיל שנה שסובל במשך יומיים או יותר מחום גבוה מ-38 מעלות.

•  אירועים חוזרים ותכופים של חום ללא הסבר מיוחד.

• חום בתינוקות בעלי מחלות רקע כרוניות (בעיקר מחלות ריאה, לב או במערכת העצבים).

• גם אחרי שהחום ירד, הילד עדיין לא חוזר למצבו הרגיל (נראה חולה, אפאטי ותשוש) וסובל מתופעות כמו צמרמורות, הקאות ושלשולים רבים ללא יכולת לשתות.

• מופיעה פריחה שלא נעלמת בלחיצה.

•  הילד סובל מקוצר נשימה.

• הילד סובל מפרכוסים.

• בכל חשד למכת חום.

צפו בסרטון "איך מודדים חום אצל ילדים":
 

לפני שמודדים את החום חשוב מאד לחטא את מד החום. שוטפים אותו במים זורמים ובסבון ולאחר מכן מנקים אותו באמצעות צמר גפן ספוג באלכוהול 70%. ממתינים מספר דקות עד להתנדפות מוחלטת של האלכוהול. יש מספר דרכים שבהן ניתן למדוד חום:

מדידת חום בפי הטבעת - בטוסיק:
כאשר מודדים חום בפי הטבעת מומלץ לשמן את קצה מד החום עם משחה שומנית, כמו למשל "ואזלין" או קרם שומני אחר שמתאים לתינוקות. לא משתמשים בקרם גוף, כיוון שקרם גוף הוא לשימוש חיצוני בלבד ואסור להכניסו לגוף. מחדירים את מד החום לעומק של 1 - 2 ס"מ בלבד בפי הטבעת ובעדינות רבה.

אם מד החום אינו דיגיטלי, מד חום כספית למשל, יש למדוד את החום במשך 3 דקות. מדידת חום זו נחשבת למדידה המדויקת ביותר. במד חום דיגיטלי יש צפצוף שמודיע מתי הסתיימה המדידה וניתן להוציא את מד החום. אחרי המדידה שוטפים את מד החום במים ובסבון. חשוב לא להשתמש באותו מד חום לפי הטבעת ולמדידה בפה או בבית השחי.

מדידת חום בפה:
אין הנחיה חד משמעית לגבי הגיל שבו אפשר למדוד בשיטה זו. ובכל מקרה, חשוב שיתוף הפעולה של הילד או הילדה.

אם מד החום אינו דיגיטלי, מד חום כספית למשל, יש למדוד את החום במשך 3 דקות. מקפידים שמד החום יונח מתחת ללשון, והפה יישאר סגור במשך כל זמן המדידה.

מדידה בבית השחי:
אם מד החום אינו דיגיטלי, מדחום כספית, יש למדוד את החום במשך 5 דקות. מקפידים שהיד תוצמד לגוף במשך כל זמן המדידה, כך שמד החום יהיה תמיד במגע עם העור.

מדידת חום באוזן או במצח באמצעות מכשיר דיגיטלי:
זוהי המדידה הנוחה ביותר לילד, אך החיסרון הוא, שהיא לא תמיד מדויקת. בדרך כלל המדידה נקבעת גם לפי המצב של הילד: אם הילד חיוני, משחק, משתף פעולה, שותה - מספיק למדוד 3 פעמים ביום.

בדרך כלל אם הילד קצת מרגיש רדום, ישנוני, לא משתף פעולה - מומלץ למדוד חום לפחות חצי שעה - שעה לאחר מתן תרופה להורדת חום.

אם לאחר מדידת החום החלטתם לתת לילד או לילדה תרופה להורדת חום, חשוב לדעת שהתרופה מתחילה לפעול רק כחצי שעה-שעה לאחר שנותנים אותה.

 

איך למדוד חום לילדים?

טיפול תרופתי יוריד את החום לטמפרטורה נורמלית

לא נכון. אין צורך להוריד את החום בהכרח ל־37.5-36.5 מעלות (התחום "הנורמלי"). התרופות מורידות את החום במעלה עד מעלה וחצי (זה יכול לקחת בין שעתיים לשלוש), וזה בדרך כלל מספיק כדי להקל על הילד.

לא נכון. רוב המחלות הוויראליות בילדים גורמות לחום גבוה מאוד (עד 40 מעלות) אבל הן לא חמורות בהכרח.

חלק גדול ממחלות החום שסובלים מהן בילדות אפילו חולפות ללא טיפול. מצד שני, יש מחלות חיידקיות שלא נלווה אליהן חום גבוה. שוב, חשוב לשים לב איך הילד נראה ואיך הוא מתנהג.

לא נכון. הגענו לאחד מהמיתוסים הכי ותיקים ונפוצים. כבר שנים רבות ש"מאשימים" את צמיחת השיניים בתופעות כמו עליית חום (וגם שלשולים ואפילו הצטננות) אבל הקשר לא הוכח מעולם.  סביר יותר שעליית החום היא תוצאה של מחלות נגיפיות או חיידקיות השכיחות אצל ילדים בגילים שבהם השיניים מתחילות לבקוע.

לא נכון. אולי ההיגיון אומר לכם שכדאי לחמם את הילד בשכבות על שכבות, אבל לא מומלץ לעשות את זה - גם אם הילד מתלונן על תחושת קור. התחושה הזו נובעת מהחום הגבוה ולא מהטמפרטורה מסביב. לבוש מוגזם יפריע לשמירה על חום גוף תקין וגם יקשה על התינוק לנוע.

לא נכון. אמנם קשה, מפחיד ומלחיץ לצפות בהם מהצד, בטח בתור הורה, אבל פרכוסי חום בדרך כלל מסתיימים אחרי מספר דקות והם לא מסכני חיים או גורמים לנזק קבוע. לילדים שסבלו מפרכוסי חום אין סיכון גדול יותר להתפתחות איטית, בעיות למידה או לפרכוסים שלא קשורים לחום.

אצל ילדים עם היסטוריה של פרכוסי חום, חשוב לפעול להורדת החום כדי למנוע את הישנות התופעה הלא נעימה.

לא נכון. אמבטיה פושרת (אבל לא קרה!) בטמפרטורה של כ־37 מעלות (אפשר למדוד עם מדחום לאמבטיה) למשך כ-30-15 דקות עשויה לסייע. גם רטיות מים לחות עשויות לסייע.

למה לא מים קרים? כי יהיה לתינוק לא נעים, הוא ירעד וייתכן שהחום יעלה אפילו יותר. אם הילד מתחיל לרעוד או נסער, מומלץ להוציא אותו מהאמבטיה, גם אם החום עדיין לא ירד.

הרבה מידע ועצות מחכים לכם במדריכים הבאים:

חום אצל תינוקות
חום אצל ילדים


לא נכון. שפשוף של העור עם אלכוהול הוא פסול ומסוכן. האלכוהול נספג במהירות דרך העור ועלול לגרום דווקא לעלייה מהירה יותר של החום, בנוסף על הסכנה להרעלת אלכוהול ולכוויות בעור.

לא נכון. מחלות חום רבות בתינוקות וילדים, במיוחד בגיל הגן , נגרמות על־ידי וירוסים שלא אמורים להגיב בכלל לטיפול אנטיביוטי.

אם התינוק יקבל תרופות אנטיביוטיות, לא רק שהן לא יעזרו, אלא יתכן אפקט הפוך: הילד עלול לפתח תופעות לוואי הקשורות לטיפול האנטיביוטי (כאבי בטן, שלשולים והקאות), וגם עלולים להתפתח זנים של חיידקים העמידים לאנטיביוטיקה, מה שעלול למנוע את הצלחת הטיפול התרופתי כאשר הילד יגדל.

חום אצל ילדים יכול להגרם בגלל סיבות רבות כמו זיהומים כתוצאה מחיידקים. טיפול הומאופתי, דיקור סיני ונטורופתיה יכולים לעזור בתסמינים השונים ולמנוע זיהומים. לקריאה נוספת

ד"ר מוטי חיימי הוא מומחה ברפואת ילדים ובהמטו־אונקולוגיה
במרכז לבריאות הילד בחיפה מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש