פורסם בראשונה: 22.05.2006
עדכון אחרון: 14.09.2014
  • מיכל לוינשטיין מיכל לוינשטיין
  • נעמי זנהנדלר נעמי זנהנדלר

תינוק חדש - הוראות הפעלה

לקריאה נוחה
איך מחליפים חיתול? מהי הטמפרטורה המומלצת בחדר התינוק, ובכמה שכבות בגדים צריך להלביש אותו בחורף? איך לסדר לו את החדר, ומה הוא רוצה לומר לנו כשהוא בוכה? מדריך להורים בחיתולים
איך מטפלים בתינוק חדש

בקיצור

1.

בכי ואי־שקט של תינוק יכולים לנבוע ממגוון רב של סיבות: רעב, כאב בטן, חוסר נוחות, תנוחה לא נוחה, חיתול מלוכלך ורטוב, סביבה חמה מדי או קרה מדי לאחר ארוחה - בגלל נוכחות של בועת אוויר בקיבה שטרם השתחררה.

2.

בימים הראשונים לאחר הלידה מאבד התינוק בדרך כלל בין 5% ל־10% ממשקלו. לקראת היום השלישי הירידה מתונה יותר, ולאחר שבוע עד 10 ימים אנו מצפים שהתינוק יחזור למשקל הלידה. בהמשך מצופה שהתינוק יוסיף למשקלו בממוצע בין 140 ל־210 גרם בשבוע.

3.

מומלץ שרופא ילדים יבדוק את התינוק כשבוע אחרי השחרור מבית החולים או אם מופיעים אחד או יותר מהתסמינים הבאים: עלייה לא מספקת במשקל; צהבת שהולכת ומחמירה; אי־שקט ממושך מסיבה לא ברורה או אם התינוק אפטי, מסרב לאכול ובוכה בכי חלש; כל שינוי בחום הגוף.

התינוק שלכם הוא יחיד ומיוחד, ובשעות הראשונות לאחר לידתו תנסו לבדוק למי הוא דומה. בדרך־כלל הוא לא נראה כפי שדמיינתם אותו במהלך ההריון, אך בתוך זמן קצר תגלו את המיוחד שבו.

החזיקו את התינוק כך שתוכלו להתבונן בו. חושי הראייה, השמיעה, הטעם והריח מפותחים בו כבר מהלידה. לעיתים קרובות הוא עוקב במבטו ומקשיב לקולכם. הרבו לדבר איתו, לשחק עימו וללטף אותו בעדינות בעת הטיפול בו. לעיתים קרובות ניתן להבחין במזג שלו על פי תגובותיו למצבים שונים כמו אי־נוחות, שביעות רצון, ערנות, עייפות, רעב ושובע. כמו כן לומדים כיצד ניתן לתקשר איתו ולהרגיעו.

התינוק בוכה?

זה בסדר, זו הדרך שלו לתקשר אתכם. בכי ואי־שקט של תינוק יכולים לנבוע ממגוון רב של סיבות:
1. רעב.
2. כאב בטן.
3. חוסר נוחות עקב תנוחה שבה הוא הונח במיטה.
4. חיתול מלוכלך ורטוב.
5. סביבה חמה מדי או קרה מדי.
6. לאחר ארוחה - בגלל נוכחות של בועת אוויר בקיבה שטרם השתחררה.

בתוך זמן קצר תלמדו להכיר את התינוק, להבחין בין בכי הנובע מרעב או מסיבות  אחרות ולהיענות לצרכיו. הוא ילמד כי יש מי שמקשיב לו ונענה לדרישותיו. לעיתים הוא רק רוצה את קרבתכם ואת תשומת ליבכם. אין כמו המגע, החיבוק, הבעת הפנים והקול המרגיע שלכם כדי לתת לו ביטחון בעולם החדש שאליו יצא. לכן עליכם להיות קשובים לתינוק ולנסות להבין את דרישותיו.

איך לסדר את חדר התינוק?

רצוי להציב את מיטת התינוק ליד קיר פנימי של הבית, באזור מואר  ומאוּורר. גם כדאי מאוד להתקין בחדר מדחום קיר. הטמפרטורה המומלצת בחדר התינוק היא: 24-22 מעלות צלזיוס בחורף ובקיץ. למידע נוסף קראו את המדריך המדריך לבטיחות תינוקות.

איך בוחרים מיטת תינוק?

התינוק מבלה את רוב שעות היממה במיטה. הקפידו לקנות מיטה בעלת תו תקן. סורגי המיטה צריכים להיות צפופים: אסור שהרווח בין סורגי המיטה יעלה על 7 סנטימטר. המזרן חייב להיות קשה, שטוח ומצופה בבד אטום לנוזלים כדי למנוע חלחול נוזלים לספוג. הכיסויים צריכים להיות קלים אך מחממים.

למידע נוסף - קראו את המדריך למוצרי תינוקות.

איך לחמם את החדר?

מנגנון ויסות החום של התינוק לא בשל בחודשים הראשונים לחייו, בין היתר משום ששכבת השומן על גופו היא דקה, ושטח עורו גדול יחסית  למשקלו. תינוקות - יותר מאשר ילדים ומבוגרים - מתקשים לשמור על חום גופם.

אפשר לחמם את החדר בכל אמצעי החימום, אך עדיף להשתמש במכשירי חימום חשמליים כמו רדיאטור, מזגן או תנור חשמלי. יש להרחיק את התנור מכל חפץ העלול להתלקח. אם בוחרים להשתמש בתנור גז או נפט, יש להשאיר פתח צר בחלון לאוורור.

בכל מקרה, יש לשמור על אוויר לח בחדר באמצעות מגבת לחה, כוס מים או מכשיר אדים קרים. פעם ביום רצוי להוציא את התינוק לחדר מחומם אחר ולאוורר את חדרו. 

אם נראה לכם שהתינוק אדיש, מנומנם, מגיב באיטיות ומסרב לאכול, מדדו את חום גופו. אם החום הוא מתחת ל־36 מעלות, פנו לרופא. עד למפגש עם הרופא יש להלביש את התינוק בשכבת בגדים נוספת ולוודא שהוא נמצא במקום שחומם היטב.

צריך לרחוץ את התינוק בין חיתול לחיתול?

כדי למנוע גירוי בעור, החליפו את החיתולים בזמן. כדאי לנקות את אזור ההחתלה במים פושרים ובעת הצורך אפשר לשטוף אותו גם מתחת לברז. לאחר מכן מרחו על המקום משחה מגינה.

ההחתלה נעשית בדרך כלל בצמוד לשעות ההאכלה. עד מהרה תלמדו את התנהגות תינוקכם בנוגע ליציאות, ולפי זה תכוונו את שעת החלפת החיתול. תינוק שנוהג לעשות את צרכיו בשעת ההנקה - אפשר להחליף לו את החיתול אחרי ההנקה. במילים אחרות: קודם מיניקים ורק אחר כך מחליפים את החיתולים.

צריך להדק את החיתול לגוף?

רצוי לחתל כך שהחיתול לא יהיה הדוק מדי לגוף. לבדיקה, הכניסו  אצבע בין הבטן לחיתול. זהו המרווח הרצוי.

איך להלביש את התינוק?

בשבועות הראשונים הלבישו את התינוק שלכם בשתי גופיות ובמכנסיים עם רגלית. אם לגופיות תפרים בולטים, מומלץ להפוך את הגופייה הקרובה לגוף כדי למנוע  גירוי בעור העדין. הלבישו את התינוק בבגדי תינוקות התואמים את תנאי מזג האוויר ועל פי עונות השנה:  

1. בקיץ: לבוש קל ומאוורר. בדרך כלל שכבה אחת מספיקה.

2. בחורף: שתי שכבות לבוש בחדר מחומם; שלוש שכבות לבוש כשיוצאים החוצה. בימים קרים הוסיפו כובע.

3. באביב ובסתיו: עליכם להיות ערים לשינויים החלים במזג האוויר, בין היום  ללילה ובין יום אחד למשנהו, ולהלביש את התינוק בהתאם למזג האוויר המשתנה.

איך מטפלים בעור?

עורו של תינוק חדש הוא בדרך כלל עדין ורגיש. לעיתים עור התינוק יבש ונוטה לקילוף. זה קורה במיוחד אם התינוק שהה ברחם אמו יותר מ־40 שבועות. אין צורך לטפל בכך. בקפלי העור באזור הצוואר, המפשעה ובתי השחי ניתן לראות לעתים חומר לבן הנראה כמשחה. זהו שריד לשכבה שכיסתה את עור התינוק בהיותו ברחם.

לתינוק שלי יש כתמים אדומים בעור. מה לעשות? 

מדובר בכתמי לידה אדומים המופיעים על העפעפיים, על המצח, מעל השפה ובעורף. הכתמים האלה מתבהרים במשך הזמן ונעלמים בתוך כמה חודשים עד שנה.

כתמים כחולים באזור העכוז והגב התחתון ניתן לראות אצל תינוקות להורים שיש להם עודף פיגמנט. הכתמים נעלמים בדרך כלל בתוך כמה חודשים.

יש לו פריחה בעור. האם הוא חולה?

לאחר הלידה ניתן להבחין לעיתים בעור התינוק בפריחה עדינה אדמדמה המלוּוה בבליטה צהבהבה במרכז. פריחה אצל תינוקות יכולה להיות ממוקדת או מפוזרת על כל הגוף. הפריחה אינה מלוּוה בסימנים נוספים והיא חולפת בתוך כמה ימים ללא טיפול. יכולות להופיע נקודות שומן לבנות על האף ועל הסנטר, אך גם הן נעלמות בתוך זמן קצר.

והנפיחות בעיניים?   

מדובר בתופעה נורמלית. הנפיחות בעיניים מלוּוה לעיתים בהפרשה קלה הניתנת לניגוב בעדינות בעזרת מים פושרים. אם ההפרשה מרובה, יש לפנות לרופא כדי לקבל טיפול.

שטפי דם בעיניים נובעים בדרך כלל מלחץ בלידה. הם חולפים בתוך כמה ימים ללא טיפול.

האם ההורמונים של האם משפיעים גם על הרך הנולד?

לעיתים ניתן לראות אצל בנות הפרשה דמית קלה מהנרתיק שחולפת בתוך ימים ספורים. ההפרשה הזאת נובעת מהורמונים שעברו מהאם אל הבת דרך השליה. מסיבה דומה ניתן להבחין לעיתים בנפיחות בשדי התינוקת. הנפיחות נעלמת לאחר זמן קצר. אסור ללחוץ על השד, ובמקרה של אודם יש לפנות לרופא.

האשכים שלו נפוחים בגלל ההורמונים?

הנפיחות באשכים אינה קשורה להורמונים, אלא נובעת מהצטברות נוזלים בשק האשכים. התופעה חולפת מעצמה, ואין צורך לטפל בה. 

יש לו שתן כתום. זה נורמלי?

בימים הראשונים ייתכן שתראו כתם בצבע כתום בשתן המופרש על  החיתול. מקור הכתם הזה הוא ריכוז גבוה של גבישים בשתן. זוהי תופעה שכיחה שחולפת בתוך זמן קצר, ואין צורך להתרגש ממנה. 

בימים הראשונים שלאחר הלידה הצואה נראית שחורה וצמיגה - וגם זה נורמלי. כעבור יומיים־שלושה, בעקבות ההנקה, מקבלת הצואה גוון צהבהב, ולעיתים קרובות היא רכה.

מהו קצב העלייה במשקל של התינוק?

בימים הראשונים לאחר הלידה מאבד התינוק בדרך־כלל בין 5% ל־10% ממשקלו. לקראת היום השלישי הירידה מתונה יותר, ולאחר שבוע עד 10 ימים אנו מצפים שהתינוק יחזור למשקל הלידה. בהמשך מצופה שהתינוק יוסיף למשקלו בממוצע 210-140 גרם בשבוע ובין 600 גרם ל־750 גרם בחודש.

אחד התינוקות במחלקה חלה בצהבת פיזיולוגית. זה מידבק?

צהבת פיזיולוגית היא לא מחלה, אלא תופעה, ולכן אינה מידבקת. זוהי תופעה שכיחה הנובעת מהצטברות חומר צהוב המכונה בילירובין. הבילירובין נוצר בעת פירוק הכדוריות האדומות במסגרת התאמת מערכות הגוף לחיים שמחוץ לרחם.

לפעמים רמת  הבילירובין גבוהה מהרגיל מסיבות שונות כמו אי־התאמה בין קבוצת דם האם לקבוצת דם התינוק. המצב הזה דורש התייחסות ובדיקות מעקב נוספות. לעיתים יש צורך לעכב את  שחרור התינוק לביתו כדי לעקוב אחר מהלך הצהבת.

במקרים מסוימים, כאשר רמת הבילירובין גבוהה, צריך לטפל בזה באמצעות פוטותרפיה - חשיפת עור התינוק לאור מנורה. האור מחיש את פירוק הבילירובין ומוריד את רמתו. הטיפול הזה נמשך בדרך כלל כמה ימים.

חזרנו הביתה עם התינוק. מתי לפנות לרופא הילדים?

מומלץ שרופא ילדים יבדוק את התינוק כשבוע אחרי השחרור מבית החולים. עם זאת, יש לפנות עוד לפני כן לרופא ילדים אם מופיעים אחד או יותר מהתסמינים הבאים:

1. עלייה לא מספקת במשקל.

2. צהבת שהולכת ומחמירה לאחר השחרור מבית החולים.

3. שינוי בהתנהגות הרגילה של התינוק: אי־שקט מסיבה לא ברורה הנמשך כמה שעות או, לחלופין, התינוק אפטי, מסרב לאכול ובוכה בכי חלש.

4. כל שינוי בחום גוף: עליית חום מעל 37.4 מעלות או חום הנמוך מ־36 מעלות.

​​ומה עם טיפול אלטרנטיבי?

רפואה משלימה יכולה לסייע בהתמודדות עם מחלות ובעיות שונות בקרב תינוקות, בעזרת טיפולים יעילים, בטוחים, ללא תופעות לוואי ולא פולשניים, ולכן מתאימים מאוד לילדים. לקריאה נוספת

מיכל לבנשטיין ונעמי זנהנדלר הן אחיות במרכז הרפואי רבין, קמפוס בילינסון, מקבוצת כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

לילה והקטן קודח מחום?

כללית מושלם מציגה: ביקור רופא לילה בבית שלכם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל