חיפוש

dsdsdsd
אי־שקט בתינוקות

אי־שקט בתינוקות

מהן הסיבות לאי־שקט אצל תינוקות? כמה זמן זה נמשך? איך מתמודדים עם התופעה? מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא? בתוך כמה זמן הילד "יחזור לעצמו"? מדריך

בקיצור

01

הסיבות השכיחות ביותר לבכי או לחוסר מנוחה של תינוק הן חסכים בצרכים הבסיסיים שלו: הרצון לחוש במגע של אמא או של אבא, רעב, צמא או עייפות. בכי הוא הדרך של התינוקות לתקשר.

02

לעיתים בכי של תינוק מעיד על בעיה חמורה יותר כמו מחלות חום שונות (למשל דלקת אוזניים), כאבים (למשל בגלל גזים במערכת העיכול) וקוצר נשימה (למשל בגלל אסתמה).

03

במקרה שתינוק מפגין אי־שקט, יש קודם כול להרים ולחבק אותו. זה ה"טיפול" הכי בסיסי ולרוב הכי יעיל, שלפעמים, מרוב עייפות ולאחר שעות הבכי הארוכות, פשוט שוכחים אותו.

שם האבחנה בעברית: אי־שקט בתינוקות
שם האבחנה באנגלית: restlessness
שם האבחנה או קיצורה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
 
restlessness

תוכן העניינים
מה זה?
מהן הסיבות העיקריות לאי־שקט בתינוקות?
מהם התסמינים האפשריים?
איך אני לעומת האחרים?
כמה זמן זה נמשך?
איך מאבחנים?
איך מטפלים?
זה חד־פעמי? זה יחזור?
עלולים להיות סיבוכים?
מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?
בתוך כמה זמן הילד "יחזור לעצמו"?
איך לומדים לחיות עם תינוק לא שקט?

מה זה?

מדובר בתינוק שאינו רגוע: הוא בוכה במשך זמן רב, מפגין סימני אי־נוחות ואינו מצליח להירדם.

מהן הסיבות העיקריות לאי־שקט בתינוקות?

תינוקות אינם יודעים לדבר, ולכן אמצעי התקשורת המרכזי שלהם הוא בכי. הסיבות השכיחות ביותר לבכי או לחוסר מנוחה של תינוק הן חסכים בצרכים הבסיסיים שלו: הרצון לחוש במגע של אמא או של אבא, רעב, צמא או עייפות.

לכן בדרך כלל לא צריך להילחץ מתינוק בוכה, אף שהנטייה הטבעית שלנו היא לדאוג. עם זאת יש להיות ערים לאותם המקרים שבהם בכי התינוק מעיד על בעיה חמורה יותר כמו:

• מחלות חום שונות, למשל דלקת אוזניים.

• כאבים - למשל בגלל גזים במערכת העיכול, עצירות, כאבי בטן קוליקיים, האכלת יתר, בקיעת שיניים, שערה כרוכה, התפשלות המעי ובקע כלוא.

• קוצר נשימה - למשל בגלל אסתמה.
בחזרה למעלה

מהם התסמינים האפשריים?

• דלקת אוזניים היא לרוב סיבוך לאחר הצטננות. הסיפור הקלאסי הוא של תינוק מנוזל שלאחר כמה ימים לפתע עולה חומו, הוא משפשף את האוזן, וכשנוגעים באוזן - תיתכן החמרה בכאב, והוא פורץ בבכי.

• בקוצר נשימה הנובע מאסתמה או מברונכיטיס מתקשה התינוק לנשום, ולעיתים ניתן לשמוע צפצופים מהריאות. במקרים חמורים יותר ניתן להבחין ברטרקציות בין־צלעיות: העור שבין הצלעות כאילו נשאב פנימה בזמן הנשימה בגלל המאמץ הרב שמשקיע התינוק בשאיפת האוויר פנימה. כאשר תינוקות מתקשים לנשום, הם גם נוטים להיאנח ולנשום בנחיריים פתוחים לרווחה.

• בקיעת שיניים מתרחשת בדרך כלל החל מגיל 5 חודשים. הראשונות לבקוע הן לרוב שתי השיניים התחתונות המרכזיות. לאחר מכן בוקעות בדרך כלל שתי השיניים המרכזיות העליונות. בזמן בקיעת השיניים התינוק מרייר, והחניכיים באזור בקיעת השיניים נפוחות ורגישות.

• תינוק מוגדר "סובל מעצירות" רק לאחר שבוע של היעדר יציאות - בשונה מההגדרה של עצירות אצל מבוגרים. עצירות אצל תינוקות נובעת לרוב ממחסור בנוזלים בתזונה.

• כאבי בטן קוליקיים (הידועים בשמם העממי "גזים") מופיעים בתינוקות בארבעת החודשים הראשונים לחייהם - בעיקר בשעות הערב. תינוק שנתקף בכאב בטן קוליקי מגיב בדרך כלל בבכי, בכיווץ שרירי הבטן ובהרמת ברכיו. אף שכאבי הבטן האלה נחקרו ביסודיות, עדיין אין להם הסבר מניח את הדעת. החדשות הטובות הן שלרוב הם חולפים מעצמם בסביבות גיל 4 חודשים.

• שערה כרוכה (סביב אחת האצבעות) היא לא רק תופעה מכאיבה, אלא גם מסוכנת: אם לא מסלקים את השערה, עלול להיגרם נזק משמעותי לאצבע שסביבה נכרכה השערה. במקרים מסוימים עלולה שערה להיכרך גם סביב איבר המין, ולכן יש לבדוק גם אותו בקפידה.

• בקע כלוא נגרם כתוצאה מכליאה של חלק מהמעי דרך בקע בסיבי השריר של דופן הבטן. הבקע הכלוא נראה בדרך כלל כמו בליטה במפשעה או בטבור שלא ניתן להחזיר אותה פנימה. זהו מצב מסוכן שמחייב ניתוח דחוף כדי למנוע נזק חמור לקטע הכלוא של המעי.

• התפשלות המעי היא מצב שבו לולאת מעי נכנסת בתוך עצמה בדומה לטלסקופ מתקפל. המצב הזה גורם לחסימת מעיים ובא לידי ביטוי בהקאות מרובות, בצואה רירית־דמית, באי־שקט ובאפתיה לסירוגין. זהו מצב נדיר שמחייב טיפול רפואי דחוף כדי למנוע נמק של המעי.
בחזרה למעלה

איך אני לעומת האחרים?

אין כמעט תינוק שאינו סובל מאי־שקט בשלב כזה או אחר של ינקותו.
בחזרה למעלה

כמה זמן זה נמשך?

אי־שקט יכול להימשך בין כמה שעות לכמה חודשים. את משך הזמן קובע הגורם לאי־שקט.
בחזרה למעלה

איך מאבחנים?

דבר ראשון יש לבדוק האם התינוק עייף או רעב, והאם הוא נרגע כשמרימים אותו. אם מזון ונדנוד לא עוזרים, צריך לחפש סיבות אחרות לאי־שקט. מומלץ למדוד חום ולראות אם מדובר במחלה זיהומית, לחפש סימנים מקומיים לכאב (במיוחד באוזניים ובשיניים), להתרשם ממצב הנשימה של התינוק, לבדוק היטב את האצבעות בידיים וברגליים ולחפש בהן שערה כרוכה (כאמור, לעיתים נדירות עלולה שערה להיכרך גם סביב איבר מינו של התינוק), להתרשם האם יש בליטה על פני חלל הבטן והאם שרירי הבטן מכווצים. אם לא מוצאים אף לא אחת מהסיבות האפשריות האלה לאי־שקט, יש לפנות לרופא.

כמו כן יש לפנות לרופא במקרים הבאים: חום אצל תינוקות בני פחות מ־3 חודשים, קוצר נשימה, בליטה בדופן הבטן שמעוררת את החשד שמדובר בבקע, חשד למחלה זיהומית. גם במקרה של שערה כרוכה יש לפנות לרופא - אם העור כבר גדל מעליה וכלא אותה.
בחזרה למעלה

איך מטפלים?

• במקרה שתינוק מפגין אי־שקט, יש קודם כול להרים ולחבק אותו. זה ה"טיפול" הכי בסיסי ולרוב הכי יעיל, שלפעמים, מרוב עייפות ולאחר שעות הבכי הארוכות, פשוט שוכחים אותו.

• אמצעי בדוק נוסף להרגעת התינוק הוא נדנודו בקצב קבוע. ייתכן שהתנועה הזאת מזכירה לו את ימיו נטולי ההתמודדות ברחם.

• שירו לתינוק: זה מרגיע אותו (גם אם אתם מזייפים. לא נורא, העיקר שישמע את קולכם, ואפשר גם סתם לדבר אליו).

• תנו לתינוק מוצץ.

• שדרו לתינוק רוגע. הקפידו לנשום נשימות עמוקות בעת שאתם אוחזים אותו בזרועותיכם.

• תינוקות מרגישים בטוחים יותר כשהם עטופים. מומלץ לעטוף בשמיכה את גופו של התינוק הלא רגוע.

כאשר מוצאים סיבה לאי־שקט של התינוק, יש לטפל בה:

• באסתמה או בברונכיטיס מתבסס הטיפול על אינהלציות המכילות תרופות להרחבת  דרכי הנשימה (ונטולין או בריקלין) וסטרואידים (דרך הפה להפחתת הדלקת).

• דלקת אוזניים מצריכה לעיתים טיפול אנטיביוטי. להקלת הכאבים ניתן להיעזר בטיפות אוזניים מאלחשות כמו אוטידין.

• בעת בקיעת שיניים ניתן למרוח ג'ל מאלחש כמו טיג'ל.

• טיפול בעצירות מבוסס בעיקר על שתייה מרובה, על תוספת של סיבים תזונתיים למזון ועל שימוש בתכשירים כמו פגלקס, שמן פרפין או נרות גליצרין. יש לבדוק שהעצירות אינה נובעת מפצע בפי הטבעת (פיסורה) - מצב שמצריך מתן טיפול ספציפי לפצע.

• בכאבי בטן קוליקיים מומלץ להרים את התינוק. לפעמים הוצאת האוויר ("גרפס") יכולה להקל על הכאבים. ניתן גם לעשות מסז' לשרירי הבטן באמצעות כיפוף הרגליים לכיוון הבטן והנעתן בתנועות סיבוביות. ישנם גם תכשירים תרופתיים המסייעים בהקלה על הכאב הזה.

• הטיפול בבקע כלוא הוא כירורגי ונעשה בבית חולים. בהתפשלות מעי מנסים בתחילה לטפל באופן שמרני - ללא ניתוח - במסגרת בית חולים. רק אם הטיפול השמרני אינו יעיל, פותרים את הבעיה באמצעות ניתוח.
בחזרה למעלה

זה חד־פעמי? זה יחזור?

עד שהילד שלכם ילמד לדבר, זו דרך התקשורת היחידה שהוא מכיר...
בחזרה למעלה

עלולים להיות סיבוכים?

בדרך כלל בכי של תינוק נובע מרצונו לחוש את הוריו או בגלל רעב ועייפות, אך לעיתים עלול הבכי לנבוע מסיבות חמורות יותר. לכן כדי למנוע סיבוכים יש לפנות לרופא בכל מקרה שבו מופיעים אחד או יותר מהתסמינים המוזכרים בסעיף הבא.
בחזרה למעלה

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

• אי־שקט שנמשך שעות ארוכות ואינו חולף.

• כל חום בתינוק שעדיין לא מלאו לו שלושה חודשים.

• סימנים המעידים על קוצר נשימה: שיעול ממושך מלוּוה בנשימות מהירות (בתינוקות: יותר מ־60 בדקה, בילדים: יותר מ־40 בדקה), השקע מעל עצם החזה מופיע ונעלם לסירוגין במהירות, העור בין הצלעות נשאב פנימה תוך כדי הנשימות, הילד אינו מצליח לדבר, התינוק נאנח, צבע הפנים שלו חיוור, והשפתיים שלו כחולות.

• אפתיה אצל תינוקות ואצל ילדים.

• אם הבחנתם בגוש או בבליטה באזור המפשעה או הטבור, יש לחשוד שמדובר בבקע כלוא.

• יש לחשוד שמדובר בחסימת מעיים אם האי־שקט נמשך שעות ארוכות ומלוּוה בהקאות.
בחזרה למעלה

בתוך כמה זמן הילד "יחזור לעצמו"?

הסיבה לאי־שקט קובעת כמה זמן הוא יימשך. למשל, אם האי־שקט נגרם בגלל רעב, יירגע התינוק לאחר שישבע. אם האי־שקט נובע מבעיה רפואית כלשהי, הוא יחלוף לאחר שזו תיפתר.
בחזרה למעלה

איך לומדים לחיות עם תינוק לא שקט?

האמת, זה בכלל לא פשוט. בחברה המערבית עדיין נהוג בדרך כלל שהאם יוצאת לחופשת לידה ונשארת לבד עם התינוק במשך כל שעות היום. הנטל והאחריות המוטלים עליה קשים, והעייפות היא לעיתים בלתי נסבלת.

חשוב לחפש גורמי תמיכה רבים ככל האפשר: בן זוג, הורים, חברים. ההורים יכולים לקחת מדי פעם את התינוק לכמה שעות ולאפשר לאמא לקחת פסק זמן כדי לישון כמו שצריך ולדאוג לצרכים בסיסיים נוספים שלה שהוזנחו. מעבר לכך יש גם קבוצות תמיכה של הורים וקבוצות הדרכה להורים. אלה מאוד עוזרות -  קודם כול ברמה הנפשית - כי יש משהו מרגיע בזה שעוד אנשים נמצאים איתך באותה "צרה", וגם הבדידות נעלמת לפחות לזמן מה. מעבר לכך גם ניתן לקבל בקבוצות האלה טיפים מועילים שיכולים לסייע ברמה המעשית.
בחזרה למעלה

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה

ד"ר מוטי חיימי הוא מומחה ברפואת ילדים ובהמטו־אונקולוגיה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש