חיפוש

dsdsdsd
חום אצל תינוקות

חום אצל תינוקות

חום אצל תינוקות מחייב התייחסות רצינית בשל החשש מפני זיהומים שבגיל כל כך צעיר עלולים להיות מסוכנים. מתי להוריד את החום? איך להוריד אותו? ומתי צריך לדאוג? כל התשובות

ד"ר יורם בלשר, ד"ר מוטי חיימי

בקיצור

01

עלייה בחום הגוף היא אחד הסימנים המובהקים של תהליך מחלה שמתרחש בגוף. ככל שגיל התינוק רך יותר, ההתייחסות להופעת חום היא מחמירה יותר.

02

יילוד הוא תינוק ב־28 הימים הראשונים של חייו. לצורך הדיון וההתייחסות לבעיית החום יש שכוללים בקבוצה המיוחדת הזאת תינוקות עד גיל 60 יום.

03

הטיפול בחום מומלץ ביותר החל מ־38.5 מעלות. אפשר להשתמש באקמול או בנובימול או בנורופן או אדוויל. אפשר גם להשרות את החולה במים פושרים.

עלייה בחום הגוף היא אחד הסימנים המובהקים של תהליך מחלה שמתרחש בגוף של החולה. ככל שגיל התינוק רך יותר, ההתייחסות להופעת חום היא מחמירה יותר.

יש לכך כמה סיבות:

1. מערכת החיסון של היילוד מתחילה את התפתחותה המעשית בעקבות מפגשים של התינוק עם גורמי זיהום ומחלה.

במהלך ההריון עוברים נוגדנים שמצויים בדם של האם אל העובר דרך השליה, ואלה מספקים הגנה ליילוד בעיקר מפני מחלות נגיפיות. אבל כל נוגדן שעובר ליילוד כשהוא "מוכן", כלומר שלא יוצר על ידי מערכת החיסון שלו עצמו, נהרס בהדרגה ונעלם בתוך כמה חודשים. 

מערכת החיסון של התינוק לוקחת בהדרגה "פיקוד" ומייצרת נוגדנים משל עצמה נגד גורמי מחלה שאליהם נחשף התינוק. התהליך הזה של הקמת מערך נוגדנים חדש נמשך כמה חודשים שבמהלכם התינוק רגיש לזיהומים שונים.

לכן, בגיל הרך, במיוחד בשלושת החודשים הראשונים לחיים, זיהומים חיידקיים עלולים להתפשט במהירות ולגרום למחלה קשה.

2. ככל שהתינוק צעיר יותר, סימני מחלות יבואו לידי ביטוי רק באופן חלקי הן בסיפור המחלה והן בבדיקה הגופנית. הממצאים בבדיקה הגופנית יהיו לעיתים דלים גם במקרה של מחלה משמעותית או חמורה, לא יצביעו בהכרח על הסיבה למחלה ולא יתנו כיוון בנוגע לטיפול הנדרש.

לעיתים ההתייחסות למחלת חום ביילוד מתאימה למצב המוגדר "מחלת חום ממקור לא ידוע" (Fever of Unknown Origin). במצב הזה, כפי שמעיד שמו, לא מוצאים את המקור או את סיבה לחום - לא בסיפור המחלה ולא בבדיקה הגופנית.

מסיבה זו, כאשר מופיע חום בחודש הראשון לחיים, מעדיפים להתייחס לכך בחומרה, כפי שיתואר בהמשך.

3. עמידות פחותה של היילוד ושל התינוק הרך למצבי מחלה. לדוגמה, הקאות בודדות מלוות בשלשולים, אפילו לא רבים, עלולות להביא במהירות רבה את מצב נוזלי הגוף של התינוק לחוסר שעלול להוביל להתייבשות. המצב שונה בגיל מאוחר יותר, כאשר כבר התפתחו בגוף מנגנוני הגנה ופיצוי שאינם בשלים ויעילים מספיק אצל התינוק הרך.

רוצה לראות רופא ילדים כשהמרפאות סגורות?

יש רופא ילדים און־ליין - ולא צריך לצאת מהבית!

הטיפול ביילוד

יילוד הוא תינוק ב־28 הימים הראשונים של חייו. לצורך הדיון וההתייחסות לבעיית החום יש שכוללים בקבוצה המיוחדת הזאת תינוקות עד גיל 60 יום (המחמירים כוללים בקבוצה הזאת תינוקות עד גיל 3 חודשים).

הגישה ליילוד ולתינוק עד גיל חודשיים עם חום מבטאת את המאזן שבין גישה "אגרסיבית" - כלומר ביצוע בירור מעבדתי והחלטה על טיפול אנטיביוטי תוך־ורידי עוד טרם קבלת התשובות בנוגע לתרביות הדם והשתן - לבין הסכנה בהמתנה נוכח האפשרות של מחלה חמורה שמסכנת את חיי התינוק.

מכאן גם הכללים המקובלים בכל העולם: כל יילוד שחום גופו מעל 38 מעלות יופנה ליחידה לרפואה דחופה.

תינוק עד גיל חודשיים שחום גופו גבוה מאוד (בסביבות 40 מעלות), ובבדיקה הגופנית שלו אין ממצאים שמצביעים על מקור החום - יופנה אף הוא למיון ילדים להמשך בירור וטיפול.

איך להוריד את החום?

הטיפול בחום עצמו הוא מומלץ ביותר כאשר מידת החום עוברת את רמת ה־38.5 מעלות. אפשר להשתמש באקמול/נובימול (אחת ל־4 שעות, עד כ־6-5 מנות ביום) או בנורופן/אדוויל לילדים או בדומיהם שניתנים אחת ל־8-6 שעות. נורופן ואדוויל מותר לתת לתינוקות עד גיל 6 חודשים רק במרשם רופא.

ניתן לשלב בין אקמולי לבין נורופן, למשל באמצעות מתן התרופות האלה לסירוגין. היתרון: במעבר ממשפחת תרופות אחת לאחרת ניתן לשלוט טוב יותר על החום. כך, למשל, במקרה הצורך אפשר לתת נורופן שעתיים לאחר מתן אקמול, אם עדיין יש חום גבוה. אולם אם נותנים תרופות מאותה המשפחה, יש לשמור על המרווח הדרוש - למשל מרווח של 4 שעות בין מנת אקמול למנת נובימול.

אם החום מטפס לערכים גבוהים מאוד בטרם חלף הזמן שניתן לתת את אחת התרופות, אפשר לשים את החולה באמבטיית מים פושרים למשך 20 דקות עד חצי שעה.

אף שהסיבות לחום יכולות להיות זיהומים, ואף שזיהומים נגיפיים הם הגורם השכיח ביותר לכך, השכיחות של מחלה חיידקית מסוכנת היא גבוהה יותר בקבוצת הגיל הזאת (עד 3 חודשים). החשש העיקרי בתקופת הגיל הזאת הוא ממצב שקרוי "בקטרמיה סמויה" - כלומר נוכחות של חיידק בדם שעלולה לבוא לידי ביטוי רק בחום.

זהו מצב שעלול להיות מסכן חיים - במיוחד בגיל הזה. בין 12% ל־28% מהיילודים שמגיעים למיון ילדים בגלל חום חולים במחלות חמורות שכוללות אלח דם, דלקות שונות בעצם, דלקות ריאות, דלקות במפרקים, בדרכי השתן או בקרום המוח.

איך מודדים חום לילדים?

לפני שמודדים את החום חשוב מאד לחטא את מד החום. שוטפים אותו במים זורמים ובסבון ולאחר מכן מנקים אותו באמצעות צמר גפן ספוג באלכוהול 70%. ממתינים מספר דקות עד להתנדפות מוחלטת של האלכוהול. יש מספר דרכים שבהן ניתן למדוד חום.

מדידת חום בפי הטבעת - בטוסיק
כאשר מודדים חום בפי הטבעת מומלץ לשמן את קצה מד החום עם משחה שומנית, כמו למשל וזלין או קרם שומני אחר שמתאים לתינוקות. לא משתמשים בקרם גוף, כיוון שקרם גוף הוא לשימוש חיצוני בלבד ואסור להכניסו לגוף. מחדירים את מד החום לעומק של 2-1 סנטימטר בלבד בפי הטבעת ובעדינות רבה.

אם מד החום אינו דיגיטלי, מד חום כספית למשל, יש למדוד את החום במשך 3 דקות. מדידת חום זו נחשבת למדידה המדויקת ביותר. במד חום דיגיטלי יש צפצוף שמודיע מתי הסתיימה המדידה וניתן להוציא את מד החום. אחרי המדידה שוטפים את מד החום במים ובסבון. חשוב לא להשתמש באותו מד חום לפי הטבעת ולמדידה בפה או בבית השחי.

מדידת חום בפה
אין הנחיה חד משמעית לגבי הגיל שבו אפשר למדוד בשיטה זו. ובכל מקרה, חשוב שיתוף הפעולה של הילד או הילדה.

אם מד החום אינו דיגיטלי, מד חום כספית למשל, יש למדוד את החום במשך 3 דקות. מקפידים שמד החום יונח מתחת ללשון, והפה יישאר סגור במשך כל זמן המדידה.

מדידה בבית השחי
אם מד החום אינו דיגיטלי, מדחום כספית, יש למדוד את החום במשך 5 דקות. מקפידים שהיד תוצמד לגוף במשך כל זמן המדידה, כך שמד החום יהיה תמיד במגע עם העור.

מדידת חום באוזן או במצח באמצעות מכשיר דיגיטלי
זוהי המדידה הנוחה ביותר לילד, אך החיסרון הוא, שהיא לא תמיד מדויקת. בדרך כלל המדידה נקבעת גם לפי המצב של הילד: אם הילד חיוני, משחק, משתף פעולה, שותה - מספיק למדוד 3 פעמים ביום.

בדרך כלל אם הילד קצת מרגיש רדום, ישנוני, לא משתף פעולה - מומלץ למדוד חום לפחות חצי שעה - שעה לאחר מתן תרופה להורדת חום.

אם לאחר מדידת החום החלטתם לתת לילד או לילדה תרופה להורדת חום, חשוב לדעת שהתרופה מתחילה לפעול רק כחצי שעה-שעה לאחר שנותנים אותה.

איריס אזיאל היא אחות מוסמכת בכללית

אילו בדיקות מעבדה נעשות בדרך כלל?

הבירור המעבדתי יכלול תמונת דם ובדיקות דם אחרות, בדיקת שתן ותרביות דם ושתן (השתן נלקח באמצעות החדרת קתטר לשלפוחית השתן או בדקירה דרך דופן הבטן לקבלת דגימה סטרילית), ניקור מותני ובדיקת נוזל השדרה לנוכחות חיידקים ותרבית שלו וכן ניסיון לאתר זיהום בווירוס ההרפס (שבעבורו יש טיפול ספציפי יעיל). נוסף על כך כולל הבירור גם בדיקות דימות - לרוב צילום חזה בלבד.

לאחר השלמת הבירור מקובל לאשפז כל יילוד עד גיל 28 יום שסובל מחום ולהתחיל בטיפול אנטיביוטי אמפירי מורכב דרך הווריד עד לקבלת תשובות בנוגע לתרביות מהדם, מנוזל השדרה ומהשתן.

עם קבלת התשובות בנוגע לתרביות יש להשאיר את היילוד בכל מקרה להשגחה באשפוז למשך יממה נוספת. לאחר שמוודאים שהמצב הכללי שלו השתפר באופן ניכר, וכי למרות הפסקת הטיפול האנטיביוטי מצבו טוב - ישוחרר היילוד להמשך מעקב אצל רופא הילדים המטפל.

המשך הבירור ייעשה במסגרת אמבולטורית (ללא אשפוז). במקרים שבהם הסיבה לחום הייתה דלקת בדרכי השתן, נהוג לערוך בירור של דרכי השתן. כדי לאשש שהרקע לזיהום אינו מום בדרכי השתן, תיעשה בדיקת אולטרסאונד של מערכת דרכי השתן.

הגישה לתינוק במהלך החודש השני לחייו שיש לו חום גבוה (בדרך כלל סביב 40 מעלות) בלי שנמצא הסבר ומקור לחום היא יותר מקילה גם בהחלטה על ניקור מותני וגם באפשרות של המשך ההשגחה בבית. תינוק שנמצא בהשגחת ההורים בבית יקבל גם טיפול אנטיביוטי בזריקה וכן יהיה במעקב יומי של הרופא המטפל או במיון ילדים - לפי הצורך - עד שיתקבלו תוצאות הבדיקות.

אילו תסמינים עלולים להצביע על זיהום חיידקי?

בסיפור המחלה (אנמנזה בלשון המקצועית) ביילוד נחפש רמזים בפרטי תהליך הלידה (כדי לשלול מקור אמהי לזיהום). הרופא גם יחפש תסמינים כמו ירידה בתיאבון ובעוצמת היניקה, הקאות, ירידה בקשר עם הסביבה, ישנוניות, שינוי באופי הבכי ובעוצמת הבכי של התינוק ואירועים של בעיות בנשימה עד כדי עצירת נשימה קצרה.

כל אחד מהסימנים האלה הוא סיבה ראויה לחשוד שמדובר בזיהום רציני שנגרם מחיידק. את החשש יש לאמת או לשלול בעזרת בדיקות המעבדה שתוארו לעיל. המצבים שסכנתם רבה עד כדי סיכון חייו של היילוד הם אלח דם (Sepsis), זיהום בדרכי השתן ודלקת קרום המוח.

סימנים חמורים יותר כמו אי־שקט, פרכוסים, מצוקה נשימתית, צהבת או פריחה הכוללת שלפוחיות יכולים לרמוז על אפשרות של זיהום בנגיף ההרפס - דבר שיחייב מתן טיפול מתאים.

ד"ר יורם בלשר הוא מומחה ברפואת ילדים בכללית

ד"ר מוטי חיימי הוא מומחה ברפואת ילדים ובהמטו־אונקולוגיה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש