חיפוש

dsdsdsd
ילדה עם כיסוי פה מחבקת דובון עם כיסוי פה

ניתוח בקע מפשעתי אצל ילדים: כל מה שצריך לדעת

מתי זקוק הילד לניתוח לתיקון בקע מפשעתי? אילו הכנות יש לעשות לקראת הניתוח? איך מכינים את הילד להרדמה? מה עושים בניתוח? מהם הסיבוכים האפשריים של הניתוח? בתוך כמה זמן משתחררים הביתה? איך ירגיש הילד שלי אחרי הניתוח? מדריך

פרופ' כהן זהבי

את הניתוח מומלץ לעשות זמן קצר ככל האפשר לאחר שרופא מאבחן שהילד אכן סובל מבקע מפשעתי.

בקע מפשעתי (הרניה, שבר או קילה) הוא תופעה נפוצה למדי אצל ילדים: כ־5% מהם סובלים מהתופעה - בעיקר בנים. על אף שמדובר בפגם מולד, קורה לעיתים שהוא מופיע חודשים ואף שנים אחרי הלידה.

הבקע נגרם מתעלה ("שקית") פתוחה באזור המפשעה שהייתה אמורה להיעלם אחרי הלידה. התעלה הפתוחה מחוברת לחלל הבטן, ולכן בשלב מסוים חודרים לאזור המפשעה לולאות מעי (או שחלה אצל הבנות).

את הבקע המפשעתי מאבחנים בדרך כלל ההורים: הם שמים לב לבליטה או לנפיחות באזור המפשעה - במיוחד בזמן בכי או מאמץ. האבחנה היא פשוטה וחד־משמעית, ואין צורך בבירורים נוספים (כמו צילום רנטגן או אולטרסאונד). הטיפול הוא באמצעות ניתוח בלבד.

כאמור, ברגע שרופא מנתח מאבחן שאכן מדובר בבקע מפשעתי, מומלץ לעשות את הניתוח בהקדם כדי למנוע סיבוכים ובמיוחד "כליאת בקע" - מצב שבו לולאות מעי נכלאת במפשעה. זהו מצב חירום שעלול לגרום לנמק של המעי הכלוא.​

איך מתכוננים לניתוח?

הניתוח לתיקון בקע מפשעתי נעשה אצל ילדים בדרך כלל בהרדמה כללית, ולכן חשוב מאוד שהילד יהיה בריא לגמרי בעת הניתוח: בלי חום, לא בעיצומו של טיפול אנטיביוטי וכן בלי שיעול, בלי ליחה ובלי נזלת סמיכה.

לעיתים, בהנחיית הרופא המנתח והרופא המרדים, על הילד לעבור בדיקות דם לפני הניתוח.

נוסף על כך על הילד להיות בצום לפני הניתוח. את משך הצום קובעים הרופא המרדים או הרופא המנתח, ולרוב הוא נמשך בין ארבע לשש שעות.

סרטון: כך נכין את הילד לניתוח

ניתוח לתיקון בקע מפשעתי הוא פשוט ומהיר: הוא נמשך בדרך כלל כ־20 דקות. המנתח עושה חתך קטן מעל המפשעה ולאחר מכן מפריד את התעלה המולדת, קושר את הבסיס שלה בתפר מסיס ומסיר את שארית השקית. בכך, למעשה, מנותק הקשר בין התעלה לאיברי הבטן שחדרו לאזור המפשעה. החתך הניתוחי נסגר בתפרים מסיסים, ואת העור סוגרים בתפר מסיס או בדבק מיוחד.

בסיום הניתוח מעבירים את הילד לחדר התאוששות לזמן קצר ולאחר מכן להמשך השגחה במחלקת אשפוז יום. לרוב משתחרר הילד שעות אחדות לאחר הניתוח.

יש לציין שבקע מפשעתי אצל מבוגרים הוא שונה, ולכן הניתוח לתיקונו שונה מהניתוח לתיקון בקע אצל ילדים.​

מהם הסיבוכים האפשריים של הניתוח? 

סיבוכי הניתוח הזה הם מעטים ונדירים מאוד, אך חשוב להכירם:

זיהום בפצע הניתוחי: מתבטא בנפיחות ובאודם באזור הצלקת, ולעיתים מלוּוה בחום גבוה. סימני הזיהום מופיעים לרוב יומיים-שלושה אחרי הניתוח. במקרה שהם מופיעים יש להתייעץ עם רופא הילדים ובמקרה הצורך לפנות לבדיקת רופא כירורג. הטיפול בזיהום הוא באמצעות מתן אנטיביוטיקה. רק לעיתים רחוקות יש צורך בפתיחת הפצע ובניקוז המוגלה.

בקע חוזר (בצד המנותח): זהו סיבוך מאוד נדיר. לעומת זאת תופעה נפוצה יותר אצל מי שסבלו מבקע חד־צדדי היא היווצרות בקע גם בצד הנגדי (בכ־10%-15% מהמקרים).

נפיחות בשק האשכים (בצד המנותח): זוהי תופעה שכיחה יחסית שחולפת ללא צורך בטיפול מיוחד.​

בסיום הניתוח מועבר הילד לחדר התאוששות, והוא שוהה שם זמן קצר. לאחר מכן הוא מועבר להמשך השגחה במחלקת אשפוז יום. כשעה אחרי הניתוח הוא יכול להתחיל לשתות, וכעבור זמן קצר - גם לאכול.​

לרוב משחררים את הילד לביתו שעות ספורות אחרי הניתוח.​

ברוב המקרים הכאב אחרי ניתוח לתיקון בקע הוא חלש ונסבל, ואפשר לטפל בו במשככי כאבים כמו אקמול או נורופן - בהתאם להנחיות הרופא המנתח.​

אחרי השחרור נדרשת תקופת החלמה קצרה בלבד בבית. ניתן לחזור לגן או לבית הספר כיומיים-שלושה אחרי הניתוח. יש להימנע מפעילות ספורטיבית מאומצת במשך שבוע עד 10 ימים.

אם מופיעות אחרי הניתוח תופעות חריגות - כמו חום גבוה, נפיחות או אודם באזור החתך הניתוחי - יש לפנות לרופא המטפל. במקרה הצורך הוא יפנה את הילד לבדיקה של כירורג ילדים.

פרופ' זהבי כהן הוא מנהל המחלקה לכירורגיית ילדים בבית החולים סורוקה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש