חיפוש

dsdsdsd
ברונכיטיס

דלקת סימפונות כרונית (ברונכיטיס כרונית)

מהי דלקת סימפונות כרונית? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים שלה?כמה זמן היא נמשכת? איך מאבחנים? איך מטפלים? זה חד־פעמי? זה יחזור? עלולים להיות סיבוכים? איך חיים עם דלקת סימפונות כרונית? מדריך

ד"ר רות גופן, ד"ר דן נכטיגל

שם האבחנה בעברית: דלקת סימפונות כרונית
שם האבחנה באנגלית: Chronic Bronchitis
שם האבחנה במערכת המחשב של הרופא (קליקס):
Chronic Bronchitis

 

מה זה?

הסימפונות הם הצינורות שמובילים אוויר אל הריאות. הצינורות האלה מכוסים בצידם הפנימי בשכבה דקה של תאים המכונה רירית. כאשר יש דלקת ברירית הזאת היא נעשית בצקתית (תפוחה) ומפרישה ליחה רבה.

נגיפים (וירוסים) הם המחולל העיקרי של ברונכיטיס חריפה (אקוטית). לעומת זאת הסיבה לברונכיטיס כרונית היא מזהמים שנמצאים באוויר ושאותם שואפים לריאות. המזהם השכיח ביותר הוא עשן סיגריות.

החשיפה לעשן הסיגריות גורמת לעלייה במספר התאים שמפרישים ליחה ברירית של דרכי הנשימה. הכמות המוגברת של הליחה מעלה את הסיכון להתפתחות זיהומים של דרכי הנשימה (נגיפיים או חיידקיים). הזיהומים האלה גורמים להגדלה נוספת של כמות הליחה המופרשת, וכן מופיעים תסמינים נוספים כמו חום וחולשה.

ממה נגרמת דלקת סימפונות כרונית?

הגורם המרכזי לדלקת סימפונות כרונית הוא עשן סיגריות, אך גם זיהום אוויר קשה או חשיפה מתמשכת לאבק יכולים לגרום לדלקת הזאת. סיבה אפשרית נוספת לדלקת סימפונות כרונית היא תגובה אלרגית.

מהם התסמינים?

התסמינים של דלקת סימפונות (חריפה או כרונית) הם שיעול, פליטת ליחה, חולשה, חום ולעיתים גם תחושת אי־נוחות בחזה - בעיקר לאחר שיעול. הדלקת מוגדרת כרונית כאשר התסמינים נמשכים לפחות שלושה חודשים בכל שנה במשך שנתיים ברציפות.

דלקת כרונית של הסימפונות מתאפיינת בתקופות שקטות יחסית ובתקופות של החמרה שבהן כמות הליחה גדולה במיוחד והיא מלוּוה בתסמינים נוספים (כמו חום וחולשה). הסיבה להחמרות האלה היא זיהום - של נגיפים או של חיידקים - בדרכי הנשימה.

עם מי ניתן להתייעץ באינטרנט?

ניתן להתייעץ בפורום בריאות המשפחה ועם רופאים מומחים של כללית. כן ניתן להתייעץ עם רופא מומחה במסגרת כללית מושלם (בהשתתפות עצמית).

איך אני לעומת האחרים?

כ־17 אלף מתוך כ־4 מיליון לקוחות כללית (0.4%) סובלים מדלקת כרונית של הסימפונות.

כמה זמן זה נמשך?

דלקת כרונית של הסימפונות נמשכת כל זמן שישנה חשיפה לגורם המזהם (למשל, עשן סיגריות) או לאלרגן (הגורם לאלרגיה). אם הסיבה לדלקת היא עישון, הרי הפסקת עישון תביא להקלה במצב ובהמשך להחלמה מלאה של הדלקת בסימפונות.

איך מאבחנים?

שיחה עם רופא המשפחה ובדיקה שלו מספיקות בדרך כלל לאבחנה. בדרך כלל, אם התסמינים נמשכים, יפנה רופא המשפחה את המטופל לצילום חזה וכן לבדיקת תפקודי ריאות.

איך מטפלים?

הטיפול היעיל ביותר הוא להפסיק לעשן: גמילה מעישון מאפשרת להשיג החלמה מלאה. בתקופה של החמרה בדלקת הסימפונות הכרונית ישנה עלייה חדה בהפרשת הליחה, וכן מופיעים חום וחולשה. בהחמרות האלה ניתן לטפל באמצעים הבאים:

1. מנוחה ושתייה מרובה.

2. מתן תרופות להורדת חום (כמו אקמול ונורופן) במקרה של חום גבוה.

3. מתן סירופ או כדורים מדכאי שיעול ומכייחים (כמו מוקוליט ופרומתזין). בדרך כלל לא מומלץ לדכא את השיעול, שכן הוא מאפשר את הוצאת הליחה המרובה המופרשת בריאות. אולם אם השיעול מפריע לשינה, ניתן ליטול תרופה מדכאת שיעול לפני שהולכים לישון. תרופות הכיוח השונות מסייעות לפלוט את הליחה מהריאות.

4. אנטיביוטיקה: אם עולה החשד שמדובר בזיהום חיידקי.

5. משאף או אינהלציה של חומרים מרחיבי סימפונות ומדכאי דלקת (כמו סרטייד וסימביקורט). לעיתים קרובות אדם שסובל מדלקת כרונית של דרכי הנשימה סובל גם ממחלת ריאות חסימתית. במקרה כזה ניתן לסייע לו בעזרת משאפים או אינהלציות.

6. כדור סטרואידים (פרדניסון) - במיוחד אם המטופל סובל ממחלת ריאות חסימתית.

זה חד־פעמי? זה יחזור?

ברונכיטיס כרונית נמשכת כל עוד ישנה חשיפה לגורם המזהם באוויר (לרוב עשן סיגריות) או לאלרגן. ברגע שמפסיקים לעשן או מפסיקים את החשיפה לאלרגן, הדלקת הכרונית נרגעת, ומתרחשת החלמה הדרגתית מהמחלה.

עלולים להיות סיבוכים?

בהחלט. הסיבוך המרכזי הוא דלקת ריאות. אם החום נמשך, והתסמינים מחמירים, רצוי לגשת לבדיקה חוזרת ולעשות צילום חזה.

במקרים רבים אדם שסובל מדלקת כרונית של דרכי הנשימה סובל גם ממחלת ריאות חסימתית. החמרה בדלקת הכרונית עלולה לגרום להחמרה במחלת הריאות החסימתית או להצביע על כך שאירעה החמרה כזאת. ההחמרה עלולה לגרום לקשיי נשימה - לעיתים רחוקות עד כדי סכנת חיים. לכן אם הופיעו תסמינים של דלקת, חשוב לפנות לרופא המשפחה לבדיקה.

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

חום, חולשה ניכרת, קשיי נשימה הם סימנים שמחייבים פנייה מיידית לבדיקה.

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

ההתלקחות נמשכת בדרך כלל כמה חודשים ואז חולפת. אולם אם ממשיכים לעשן, התסמינים מופיעים שוב ושוב. לכן מומלץ מאוד להפסיק לעשן.

איך לומדים לחיות עם דלקת סימפונות כרונית?

במקום ללמוד לחיות עם דלקת כרונית של הסימפונות כדאי ללמוד לחיות בלי סיגריות, אם הגורם הוא עישון.

חשוב להיות במעקב רפואי מסודר של רופא המשפחה או של רופא ריאות. בעת תקופות התלקחות כדאי לנוח, להרבות בשתייה וליטול את הטיפול התרופתי המומלץ. וכאמור, הכי מומלץ להפסיק לעשן.

 

ד"ר רות גופן היא מומחית ברפואת משפחה במרפאות של כללית בתל־אביב

ד"ר דן נכטיגל הוא מומחה למחלות אף־אוזן־גרון ולכירורגיה של הראש ושל הצוואר. הוא רופא בכיר במחלקת אף־אוזן־גרון ומנהל השירות לניתוחי אף וסינוסים בבית החולים העמק מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש