חיפוש

dsdsdsd
מחלת ריאות חסימתית כרונית -
 COPD

מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD)

מהי מחלת ריאות חסימתית כרונית? ממה היא נגרמת? מהם התסמינים? כיצד מאבחנים? איך מטפלים? מהם הסיבוכים האפשריים? כיצד חיים עם המחלה? המדריך המלא

ד"ר דנה פלורנטין, ד"ר דוד שטרית

• שם האבחנה בעברית: מחלת ריאות חסימתית כרונית
• שם האבחנה באנגלית: COPD
• שם האבחנה או קיצורה במערכת קליקס:
Chronic Obstructive Pulmonary Disease

מה זה?

COPD היא מחלת ריאות כרונית נפוצה שבה ישנה חסימה קבועה של זרימת האוויר בסימפונות - מה שגורם להפרעה באוורור ובחילוף הגזים בריאות.

המחלה באה לידי ביטוי בעיקר בשיעול, בפליטת ליחה ובקוצר נשימה שהולכים ומחמירים במשך השנים. המחלה מלוּוה באירועים תכופים של החרפות - לרוב עקב זיהום בדרכי הנשימה.

הגורם העיקרי למחלה הוא עישון כבד וממושך או חשיפה מוגברת לעישון פסיבי ולזיהום אוויר.

ממה נגרמת COPD?

עישון גורם ל־85% ממקרי התחלואה במחלת ריאות חסימתית כרונית. כ־15% ממקרי התחלואה מקורם בחשיפה תעסוקתית (למשל, לעשן שנפלט ממפעלי תעשייה ומכלי רכב.) או ברקע גנטי. זהו שיעור גבוה מאוד כשמדובר במחלה הנובעת מחשיפה לגורם מזיק.

ישנם אנשים שהרקע הגנטי שלהם גורם להם להיות חשופים יותר ל־COPD. אם האנשים האלה מעשנים, הסיכון שלהם ללקות במחלה גדל בשיעור גבוה עוד יותר.

מהם התסמינים?

שיעול עם ליחה.

• ייצור מוגבר של כיח.

• התקפים חוזרים ונשנים של קוצר נשימה - בעיקר בעת מאמץ, לעיתים אפילו לאחר מאמץ קל.

• חרחורים בעת נשימה (צפצופים).

• לחץ באזור החזה שמוחמר בעת שמשתעלים.

איך אני לעומת האחרים?

התחלואה העולמית ב־COPD נמצאת בקו עלייה, וצפוי שעד 2020 תהיה המחלה הזאת גורם המוות השלישי במעלה בעולם וגורם הנכות החמישי במעלה. הלוקים במחלה הם בעיקר בני 55 ויותר, והיא שכיחה מעט יותר ואף קטלנית יותר בקרב גברים מאשר בקרב נשים.

כמה זמן זה נמשך?

מדובר במחלה שהולכת ומחמירה בקצב איטי במשך הזמן, גם אם החולה אינו חשוף יותר לגורם המחלה. במילים אחרות: מי שלקה במחלה בגלל עישון לא יחלים ממנה גם אם יפסיק לעשן. עם זאת הפסקת עישון עשויה להאט מאוד את קצב התקדמותה של המחלה.

איך מאבחנים?

בבדיקה גופנית ניתן לגלות כמה מביטוייה של המחלה כמו זמן ממושך יותר של נשיפת האוויר מהריאות, נשימה קולנית המלווה במעין גניחה או צפצוף (wheezing) וממדים מוגדלים של בית החזה (מה שמכונה "חזה דמוי חבית" - barrel chest).

כש־COPD מצויה בשלבים מתקדמים יותר, נוטים הסובלים ממנה לנשום בשפתיים מכווצות או בתנוחת גוף המקילה על קוצר הנשימה, כמו רכינה קדימה או הישענות על כפות הידיים המושטות קדימה.

נוסף על הבדיקה הגופנית וקבלת פרטים מהמטופל על מחלתו (אנמנזה) ניתן לאבחן COPD באמצעות בדיקה של תפקודי הריאות (ספירומטריה). בבדיקה הזאת נושף הנבדק לתוך צינור (ספירומטר), ובאמצעותו נמדדים פרמטרים שונים של נשיפה ושל נשימה.

יש להדגיש: בדיקה של תפקודי הריאות היא בדיקת חובה לאבחון המחלה ולקיום מעקב אחר קצב התפתחותה.

בחור צעיר במהלך בדיקת תפקודי ריאות

תפקודי ריאות. בדיקת חובה לאבחון המחלה ולמעקב אחריה

איך מטפלים?

• הדרך העיקרית למנוע את המחלה היא פשוט לא לעשן.

גם בעישון נרגילה טמונה סכנה גדולה, שכן המנהג הזה מוביל בדרך כלל להתמכרות מהירה לניקוטין ולמעבר לעישון סיגריות באופן סדיר.

ניקוטין הוא סם ממכר במיוחד, ושיעור הגמילה המוצלחת של מי שמעשן באופן סדיר הוא נמוך ונע בין 5% ל־20% בלבד.

• אם מעשנים, הטיפול החשוב והמשמעותי ביותר הוא הפסקת עישון. ממחקרים עולה שחולים ב־COPD שהפסיקו לעשן הצליחו להאט את קצב ההתקדמות של המחלה לעומת חולים שסירבו להיגמל מעישון למרות מחלתם.

ישנן דרכים רבות לגמילה מעישון ובהן שימוש בתחליפי ניקוטין וטבליות הבולמות את השפעת הניקוטין על המוח ומסייעות בכך לתהליך הגמילה).

מעשן שפיתח מחלת COPD והפסיק לעשן - גם בגיל מאוחר יחסית - מפחית במידה משמעותית את קצב החמרת המחלה, אם כי לא עוצר אותה לחלוטין. ההפחתה הזאת היא משמעותית יותר ככל שהגיל שבו מפסיקים לעשן הוא נמוך יותר.

לחץ/י כאן כדי להירשם לסדנת גמילה מעישון של כללית

•  טיפול במשאפים מסוגים שונים המותאמים לחולה. המשאפים כוללים סטרואידים להפחתת הדלקת בדרכי הנשימה, חומרים להרחבת דרכי האוויר וכן שילוב של שני סוגי התרופות - גם נגד דלקת וגם להרחבת דרכי האוויר. 

חיסון נגד שפעת

• במקרים קשים יש צורך בטיפול לשיקום הריאות. הטיפול כולל פעילות גופנית מדודה בהשגחה רפואית וכן קבלת הדרכה בתחום התזונה.

• בעת תקופות של החמרת המחלה יש לעיתים צורך בטיפול אנטיביוטי.

זה חד־פעמי? זה יחזור?

COPD היא מחלה פרוגרסיבית, כלומר מחלה שהולכת ומחמירה במשך הזמן. הפסקת עישון היא ההמלצה הטובה ביותר לחולי COPD, שכן היא יכולה להאט את הידרדרות המחלה ולמנוע סיבוכים נוספים שלה.

עלולים להיות סיבוכים?

המחלה מאופיינת בהתלקחויות ובהפוגות. בעת התלקחות עלולים להיות סיבוכי נשימה שכוללים דלקת ריאות ולעיתים נדירות אי־ספיקה ריאתית שמחייבת הנשמה מלאכותית.

בחלק קטן מהמקרים עלולה COPD להחמיר עם הזמן עד כדי כך שהחולה בה מרותק לכיסא גלגלים ומחובר באופן תמידי למחולל חמצן (מכשיר שמגדיל את שיעור החמצן שנושם המטופל).

מהם סימני האזהרה שמחייבים פנייה מיידית לרופא?

הבעיה העיקרית היא שרבים מהחולים מתייחסים לתסמיני המחלה כאל הידרדרות טבעית בתפקוד ומייחסים את השיעול לעישון, את ההתקררות - למחלות מזדמנות ואת קוצר הנשימה - לירידה בכושר הגופני.

הסימנים שמחייבים פנייה לרופא כוללים הופעה של חום פתאומי עם ליחה מוגברת, שינוי בצבע הליחה או קוצר נשימה.

בתוך כמה זמן "אחזור לעצמי"?

ההתאוששות מהתקף של COPD היא איטית למדי. לרוב חולפים כמה שבועות עד שחוזרים לתפקוד רגיל בעקבות התקף כזה. אם ההתקף מלוּוה גם בדלקת ריאות - סיבוך שהוא נפוץ בקרב חולי COPD - עלולה ההחלמה להימשך אף זמן רב יותר.

הקפדה על קבלת טיפול רפואי בזמן עשויה לקצר את משך ההתאוששות.

איך לומדים לחיות עם COPD?

חולים ב־COPD - אפילו חולים קשים - עשויים ליהנות מאימון גופני שיקומי המשפר את כושרם, מפחית את חומרת קוצר הנשימה הכרוני שהם חשים ומשפר את איכות חייהם.

המחלה אינה ניתנת לריפוי מלא, אולם אבחון מוקדם והקפדה על אורח חיים בריא יחד עם טיפול רצוף עשויים לעכב משמעותית את הידרדרות המחלה ולמנוע פגיעה קשה באיכות החיים. אחת הדרכים החשובות להתמודדות עם המחלה היא הפסקת מיידית של העישון. כך תימנע החמרת הפגיעה בריאות - מה שיאפשר טיפול יעיל יותר.

שיקום הריאות הוא מרכיב חשוב בטיפול ומבוסס על פעילות גופנית קבועה המותאמת למצב המטופל. שיקום כזה מגביר את יכולתם של המטופלים לעשות מאמצים גופניים.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת את מרפאת לב העיר בפתח תקוה

פרופ' דוד שטרית הוא מנהל מחלקת ריאות במרכז הרפואי מאיר מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש