חיפוש

dsdsdsd
עצירות אצל תינוקות

קשה ביציאה - עצירות אצל תינוקות

מה גורם לעצירות אצל תינוקות? מה ניתן לעשות בבית כדי להקל על התינוק, ומתי צריך לגשת לרופא? על הגורמים לעצירות ועל הפתרונות האפשריים

שרון דורמן חג'ג', ד"ר מוטי חיימי

בקיצור

01

יש מה לעשות נגד עצירות של תינוקות: להניק, להחליף את סוג תרכובת המזון לתינוקות, להוסיף סיבים לתזונה, לתת ברזל בהדרגה, לעסות את הבטן.

02

אם העצירות היא בתקופת הגמילה מחיתולים, ייתכן שהסיבה היא התנהגותית: כשהתינוק מתאפק מלעשות את צרכיו, הצואה מתייבשת ומכאיבה בצאתה.

03

יש ללכת לרופא כשאין צואה במשך חמישה ימים, כשמופיע דם בצואה, כשהתינוק מראה סימני כאב וכן במקרה של עצירות על רקע התנהגותי־התפתחותי.

​מרגע הלידה אנו עוקבים בעניין אחר היציאות של התינוק שכן אנו רואים בהן אינדיקציה לבריאותו. את הצואה הראשונית, הנקראת "מקוניום", התינוק משחרר לאחר הלידה ובמהלך היומיים הראשונים לחייו. זוהי צואה שחורה וצמיגית, אך בהדרגה היא הופכת לחוּמה־צהובה.

יש המון סוגים של יציאות, נכון?

נכון. קיימת שונוּת רבה בין תינוק לתינוק בכל הנוגע לצבע הצואה, לכמות ולמרקם שלה. כמו כן נבדלים התינוקות זה מזה במספר היציאות.

אצל התינוק היונק נראה לרוב צואה בצבע צהוב־חרדל במרקם נוזלי ובמרקם של גרגירים (בדומה לגבינת קוטג' וחרדל דיז'ון). הצואה אצל תינוק הניזון מתמ"ל (תרכובת מזון לתינוק) היא במרקם מחיתי ובגוונים חומים.

כמה יציאות ביום יש לתינוק?

לתינוק יונק יכולות להיות יציאות לאחר כל ארוחה או מספר רב של פעמים ביממה. היציאות יהיו רכות ונוזליות. חלב אם נספג ומעוכל היטב, מגן על המעיים של התינוק ומותאם בדיוק למערכת העיכול שלו. בתינוקות יונקים עצירות די נדירה, אך עם זאת ייתכן מצב שבו לתינוקות יונקים  יש יציאה פעם בחמישה ימים. גם המצב הזה נחשב נורמלי ותקין.

את אפליקציית התפתחות הילד​ כבר הורדת?

מהסלון בבית, בגן השעשועים - אפילו בארוחת שישי אצל ההורים - מהיום בכללית אתם שותפים למעקב האינטראקטיבי אחר התקדמות התינוק שלכם. 

לחצו כאן להורדת האפליקציה לאייפון
לחצו כאן להורדת האפליקציה לאנדרואיד

אפליקציית התפתחות הילד

מהי עצירות?

האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים (American Academy of Pediatrics) מגדירה עצירות כך: "עיכוב או קושי במתן צואה שקיימים שבועיים או יותר".

הגורמים לעצירות אצל תינוקות ופתרונות אפשריים

1. הגורם: תחליף מזון לתינוקות
תינוקות הניזונים מתמ"ל (תרכובת מזון לתינוק) עלולים לסבול מבעיות עיכול עקב חוסר התאמה בין התמ"ל למערכת העיכול של התינוק הקטן. יש לדעת שהתמ"ל מורכב מחלב פרה, והחלבון שבו קשה לעיכול, ולכן עלול התינוק לסבול מכאבי בטן ומיציאות קשות וכואבות.

כמעט בכל חברות המזון קיימים כיום תמ"לים המותאמים במיוחד לקשיי עיכול ולעצירות.

הפתרון:
הזנה באמצעות הנקה בלבד היא הדרך הטובה ביותר למנוע עצירות אצל תינוקות. אם התינוק ניזון מתמ"ל - אפשר להחליף את סוג התמ"ל. לעיתים זה פותר את הבעיה. יש להקפיד על מיהול מדויק של התמ"ל או של הדייסה עם כמות המים המומלצת לפי הוראות היצרן. אל תסמיכו את המזון על דעת עצמכם. אם עדיין התינוק סובל מעצירות ומאי־שקט, מומלץ לפנות לרופא.

2. הגורם: מעבר למזון מוצק
כיום מתחילים לתת "טעימות מזון" (מזון מוצק טחון) כבר מגיל ארבעה חודשים. עם השינוי בהרגלי התזונה של התינוק מופיעים גם שינויים ביציאות: במרקם, בצבע ובכמות. לעיתים המזונות המוצקים קשים יותר לעיכול עקב מערכת עיכול שאינה בשלה דיה, ולכן נגרמת עצירות.

הפתרון:
את המזונות המוצקים והחדשים ניתן לתת בהדרגה, כדי שמערכת העיכול תוכל להתרגל למזון החדש.

3. הגורם: חוסר בסיבים תזונתיים
תזונה דלת סיבים תזונתיים ודלת נוזלים היא הסיבה העיקרית לעצירות.

הפתרון:
חשוב להציע לתינוק מים לאחר אכילת ארוחה של מזון מוצק. סיבים תזונתיים נמצאים בפירות ובירקות (במיוחד בקליפתם) ובדגנים מלאים.

4. הגורם: תוספת ברזל
תוספת הברזל שהתינוק מתחיל לקבל מגיל ארבעה חודשים יכולה להשפיע על הצבע ועל המרקם של הצואה ולגרום לעצירות.

הפתרון:
להתחיל לתת ברזל בהדרגה, טיפה אחת ליום למשך כמה ימים ולהעלות בהדרגה עד למינון המומלץ. אפשר לרכוש בבית מרקחת תכשיר ברזל מסוג אחר. מומלץ להתייעץ עם רופא הילדים או עם הרוקח בנוגע לתכשיר המתאים.

5. הגורם: התנהגותי (בפעוטות)
בפעוטות תיתכן עצירות מסיבה התנהגותית על רקע התפתחותי. בתקופת הגמילה מהחיתולים ייתכן מצב שבו הפעוט מונע את היציאה על ידי התאפקות מכוּונת. ככל שהצואה עומדת יותר זמן במעי, כך נספגים ממנה יותר נוזלים, והיא מתייבשת והופכת לקשה. צואה קשה גורמת למאמץ ולכאב בעת היציאה, ולעיתים אף נוצר סדק בפי הטבעת (פיסורה). הפעוט מתחיל לפחד מהכאב שנוצר במתן היציאה ולכן מתאפק במכוּון, וכך נוצר "מעגל קסמים" שהולך ומוחמר.

הפתרון:
 יש לגשת לרופא המטפל בהקדם.

סיבות נוספות לעצירות אצל תינוקות

• תרופות שהתינוק מקבל, כמו נוגדי חומצה לסובלים מריפלוקס, עלולות לגרום לעצירות.

• מצבי חולי. עלולים להיות מקרים נדירים של עצירות אצל תינוקות עקב בעיות אנטומיות או מחלות שונות. דוגמה לכך היא מחלת "הירשפרונג" המתגלה לרוב בימים הראשונים לחיי התינוק, כשמתברר שהוא לא משחרר יאת יציאת המקוניום.

בכל המקרים האלה יש לגשת לרופא המטפל.

דרכים נוספות להקל על התינוק

• התעמלות עדינה: הניעו את רגלי התינוק בעדינות רבה, בתנועות קיפול ברכיים לחזה. התנועות האלה עשויות להמריץ את פעילות המעיים.

עיסוי תינוקות: עיסוי הבטן, סביב הטבור, בתנועה מעגלית.

אילו תכשירים יכולים לעזור?

קיימים בשוק כמה תכשירים לטיפול בעצירות הפועלים על ידי ספיחת מים וריכוך הצואה, אבל אין לתת את התכשירים הבאים ללא התייעצות עם רופא הילדים המטפל:

• לקטולוזה - שמן שהוא דו־סוכר שאינו נספג בגוף וסופח אליו מים. הוא נוח לשימוש כי הוא ניתן למהילה בנוזלים שונים.

• שמן פרפין - משמש מעין חומר סיכה שעוטף את הצואה ומסייע לה להחליק החוצה (לא מומלץ להשתמש בו ממושכות כי הוא סופח אליו ויטמינים מסיסים בשומן).

• PEG-LAX - אבקה הנמסה בקלות, סופחת אליה מים ואינה נספגת בגוף. כשמשתמשים בתכשיר סיבים תזונתיים חשוב להקפיד על שתייה מרובה של מים, אחרת העצירות תוחמר.

• נרות גליצרין - תכשיר לטיפול מקומי בפי הטבעת המעורר יציאה.

מה לא לעשות:

מומלץ להימנע מהתערבות באמצעות גירויים חוזרים ונשנים באזור פי הטבעת, כמו החדרת מדחום, כדי לעורר יציאה.

לסיכום, מתי לפנות לרופא?

• אם התינוק לא נתן צואה במשך חמישה ימים או יותר והוא באי־שקט ניכר.
• אם מופיע דם בצואה.
• אם התינוק נראה סובל בזמן מתן יציאה (תיתכן פיסורה).
• במקרה של עצירות על רקע התנהגותי/התפתחותי.

​גם טיפול ברפואה משלימה יכול לסייע

בעיות עיכול שכיחות בגיל הרך ונובעות מהסתגלות מערכת העיכול למזון המגוון שתינוקות וילדים צורכים. הטיפול ברפואה משלימה מתבסס על נטורופתיה בשילוב דיקור-סיני, שיאצו, רפלקסולוגיה ועוד. תרצו לקרוא עוד בנושא?

 
שרון דורמן חג'ג' היא אחות טיפת חלב מוסמכת ומדריכת הנקה מוסמכת

ד"ר מוטי חיימי הוא מומחה ברפואת ילדים ובהמטו־אונקולוגיה במרכז בריאות הילד בחיפה מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש