חיפוש

dsdsdsd
ילד ואבא נצמדים ראש בראש

התינוק רוצה ידיים? אל תחשבו פעמיים

כולם (כולל הסבתא, הדודה והשכנה) מזהירים אתכם שזה פינוק מיותר? אל תקשיבו להם, התינוק שלכם זקוק לידיים! הפסיכולוגית שלנו מסבירה למה

ד"ר ליאת הולר־הררי

ד"ר ליאת הולר הררי

בקיצור

01

כשתהפכו להורים (ועוד קודם לכן) תקבלו הרבה עצות, ביניהן אולי: "לא על הידיים! עוד תהפכו את התינוק שלכם למפונק".

02

כשתינוק מרגיש שלא טוב לו, הוא יבטא זאת בדרך של בכי. אם הוא לא נענה ולא מרגיעים אותו, המצוקה שלו תגבר עוד ועוד.

03

דווקא תינוק שכן מקבל מענה לצרכים שלו, יכול להתפתח לכיוון של עצמאות והתלות שלו בהורים תפחת לאט־לאט.

​אין הורה שלא מכיר את זה. יחד עם התינוק החדש, מגיעות מכל עבר עצות לרוב. אחת העצות שוודאי תשמעו היא - "אל תקחו את התינוק על הידיים! הוא עוד עלול להתרגל לזה, אתם לא רוצים ילד מפונק, נכון?"

לא נכון. תינוק שאך נולד לא יכול לשרוד ללא מישהו שיטפל בו, הוא תלוי לחלוטין בהוריו. התלות הפיזית ברורה לנו, אבל מה שנראה אולי פחות ברור הוא התלות הפסיכולוגית שהיא לא פחות משמעותית.

למה ידיים?

לתינוק רך עדיין אין את הכישורים להבין את העולם כמונו. אין לו יכולת לווסת את הרגשות שלו ולהבין אותם. כשתינוק מרגיש שלא טוב לו הוא לא יכול אפילו להבין מה לא טוב, והוא יבטא זאת בבכי. אם הוא לא נענה ולא מרגיעים אותו, המצוקה שלו תגבר עוד ועוד.

למזלו של התינוק, ישנה דמות שמכוונת אליו באופן מיוחד, אמא, שמכירה את התינוק ועושה מה שהיא יכולה כדי שיהיה לו טוב. היא מרימה אותו, מחזיקה אותו, עוטפת אותו - וכל אלה עוזרים לתינוק להרגיש שוב בטוח ונעים.

כדי שתינוק יוכל להתפתח כראוי ולגדול בתחושה שיש לו כוח ולפתח בהמשך ביטחון עצמי, הוא צריך לקבל מענה לצרכים שלו, כלומר לבכי. הוא צריך לדעת שכאשר הוא בוכה יש מי שמתייחס אליו, שכאשר רע לו תבוא הקלה - מישהו, בדרך כלל אמא שלו או אבא שלו, ייקחו אותו, יחזיקו אותו, ירגיעו אותו, ידברו אליו, יחייכו אליו.

אז להרים את התינוק על הידיים זה טוב. אבל תמיד?

כמה שהתינוק צריך. דווקא תינוק שמקבל מענה לצרכים שלו, יכול להתפתח לכיוון של עצמאות והתלות שלו בהוריו תפחת לאט לאט. הורה קשוב שמתייחס לתינוק, מחזיק, מרים ונותן לו מה שהוא צריך, מאפשר לתינוק לגדול ולהתפתח בעתיד לילד עם ביטחון עצמי.

כמובן שיש עוד תחנות בדרך, אבל כאן נבנה הבסיס לכל היכולות האלה, של עצמאות, אמון בעולם, תחושה של חוזק והיכולת ליצור יחסים משמעותיים עם אנשים.

נכון, זאת לא משימה פשוטה ואין זה קל לעמוד לרשות התינוק כל כך הרבה ובעקביות. לכן אמהות ואבות צריכים לדעת לבקש עזרה ולקבל אותה כשהיא מוצעת, אבל זה כבר נושא למאמר אחר.

ד"ר ליאת הולר הררי היא פסיכיאטרית ופסיכותרפיסטית בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש