חיפוש

dsdsdsd
בדיקות התפתחות בטיפת חלב מהלידה עד גיל שנתיים

בדיקות התפתחות בטיפת חלב מהלידה עד גיל שנתיים

בדיקות התפתחות לתינוקות ולפעוטות, שנעשות בתחנות טיפת חלב, מיועדות לעקוב אחר ההתפתחות התקינה ולאתר מוקדם ככל האפשר בעיות בריאות שונות

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

כדי לעמוד על התפתחות התינוק עושים בטיפת חלב את הבדיקות הבאות:

• בדיקה פיזית כללית

• בדיקת הערכת גדילה

• בדיקת הערכת התפתחות

• בדיקת פזילה

• בדיקת ראייה

• בדיקת שמיעה ותקשורת

• בדיקת שפה ודיבור

בדיקה פיזית כללית

הבדיקה שאותה עושים רופאי טיפת חלב נועדה לעקוב אחר התפתחות התינוק ולאתר מוקדם ככל האפשר בעיות בריאות שונות.

מומלץ לעשות אותה בפעם הראשונה חודשים ספורים לאחר הולדת התינוק ולאחר מכן לחזור עליה מדי כמה חודשים.

הבדיקה כוללת בחינה כללית של התינוק, האזנה לקולות הלב והריאות, מישוש הבטן, בדיקה של פיסוק האגן, בדיקה נוירולוגית קצרה שכוללת בחינה של טונוס השרירים ושל הרפלקסים ושיחה קצרה עם ההורים. אם בבדיקה עולה ממצא חריג כלשהו, מופנה התינוק לרופא ילדים.

הערכת גדילה

כדי להעריך אם התינוק גדל באופן תקין, יש לשקול אותו, למדוד את אורכו ואת היקף ראשו ולהשוות את הנתונים לטבלאות הגדילה הסטנדרטיות.

הטבלאות האלה מחולקות לאחוזונים - מ־3 ועד 97. אם משקל התינוק נמצא באחוזון 50, משמעות הדבר ש־50% מהתינוקות בני גילו ישקלו יותר ממנו ו־50% מהם ישקלו פחות ממנו. אם התינוק נמצא באחוזון 10 מבחינת הגובה, משמעות הדבר היא ש־90% מהתינוקות בני גילו יותר גבוהים ממנו, ו־10% יותר נמוכים.

יש להדגיש שהאחוזון שבו נמצא התינוק אינו משפיע על בריאותו. תינוקות באחוזון 3 יכולים להיות בריאים או חולים בדיוק כמו תינוקות באחוזון 97. טבלת האחוזונים מסייעת לעקוב אחר הגדילה, שכן התינוקות אמורים להימצא באותו האחוזון במשך כל שלבי התפתחותם.

בחודשים הראשונים מומלץ לעקוב מדי כמה שבועות אחר משקל התינוק, אחר אורכו ואחר היקף ראשו. המעקב הוא בעיקר באחריותן של אחיות טיפת חלב.

אם מגלים לפתע סטייה בשיעור של יותר מ־2% מהאחוזון השגרתי, עלול הדבר לרמז על בעיה רפואית כלשהי. למשל, צניחה בטבלת האחוזונים עלולה להצביע על כך שהתינוק שלכם הפסיק לגדול או שהאט מאוד את קצב הגדילה.

אם זה קורה משום שהתינוק הפחית את כמויות המזון שהוא אוכל, יש לברר מה הסיבה לחוסר התאבון. אם הדבר קורה בלי שהתינוק שינה את הרגלי האכילה שלו, יש לבדוק אותו ביסודיות כדי למצוא את הסיבה לירידה בקצב הגדילה. לשם כך יש להפנותו לרופא ילדים, וזה עשוי להמליץ על בדיקות מקיפות, כולל בדיקות דם.

בדיקות היקף הראש

פרק בפני עצמו הוא הבדיקות של היקף הראש. להיקף קטן של הראש יש בדרך כלל סיבות גנטיות, והוא אינו מצביע בהכרח על בעיה רפואית. לעיתים נדירות עלול הדבר להצביע על בעיות שונות כמו תסמונת דאון (או בעיות כרומוזומליות אחרות), על זיהומים שונים שקרו במהלך ההריון ועל מחלות נוירולוגיות נדירות.

גם להיקף גדול של הראש יש בדרך כלל סיבות גנטיות, והדבר אינו מצביע בהכרח על בעיה רפואית כלשהי. לילדים שהיקף הראש שלהם גדול ב־4-2 סנטימטרים מהממוצע יש בדרך כלל גוף בגודל תקין, התפתחותם תקינה, והבדיקות הנוירולוגיות שלהם תקינות. קצב צמיחת הראש מתייצב לרוב לאחר גיל שישה חודשים בסביבות אחוזון 95.

ראש מוגדל להצביע על הבעיות הרפואיות הבאות:

• הידרוצפלוס - הצטברות של נוזלים בתוך המוח. זוהי תסמונת שעלולה לנבוע מייצור מוגבר של נוזלים במוח, מספיגה מופחתת של נוזלים או מחסימת הזרימה של נוזלי המוח.

• תסמונות נוירולוגיות נדירות - אלה גורמות להיקף ראש גדול ומלוות בדרך כלל בתסמינים נוירולוגיים נוספים.

• מחלות הנובעות מחסר באנזימים מסוימים - המחסור הזה גורם להצטברות חומרים ברקמת המוח.

• עלייה בלחץ התוך־מוחי - הגורמים לכך עלולים להיות דימום, ציסטות, גידולים או מורסות.

• הפרעות בהתפתחות של עצמות הגולגולת עלולות גם הן לגרום לראש מוגדל של התינוקת או של התינוק.

הערכת ההתפתחות

הבדיקה נועדה לעקוב אחר התפתחות התינוקות ולאתר ליקויים בתהליך הזה. הבדיקה כוללת הערכה של תפקוד הפעוטות בתחום המוטוריקה הגסה, המוטוריקה העדינה, השפה והתקשורת. הבדיקה נעשית בטיפת חלב אחת לכמה חודשים. אם מתגלית בעיה בהתפתחות, מתבקשים ההורים לפנות לרופא הילדים.

בדיקת פזילה

פזילה היא מצב שבו שתי העיניים אינן מקבילות זו לזו ולכן אינן ממוקדות על אותה המטרה. כתוצאה מכך מתקבלות במוח תמונות שונות מאוד מכל עין.

בגיל צעיר מתעלם המוח מהתמונה שקולטת אחת העיניים (כדי למנוע את הראייה הכפולה) - מצב שעלול לגרום להתפתחות "עין עצלה". זהו מצב שבו מערכת הראייה בעין אחת אינה מתפתחת כנדרש. לכן בדיקת פזילה בגיל צעיר חשובה כדי למנוע התפתחות של "עין עצלה".

יש לשים לב: בשנה הראשונה עלולות עיני התינוקות להיראות מרוחקות זו מזו בגלל מבנה הפנים וגשר אף רחב, וכתוצאה מכך נדמה לעיתים שהם פוזלים, אף שעיניהם תקינות לחלוטין. בכל מקרה, אם ההורים חוששים שתינוקם פוזל, עליהם לשתף תמיד את הרופא בחששם זה. הרופא יבדוק וברוב המקרים ירגיע את ההורים שאין מדובר בפזילה. המצב הזה של פזילה מדומה חולף מאליו בסביבות גיל שנה.

מצב שכיח נוסף הוא פזילה שיכולה להופיע בחודשים הראשונים לחיי התינוקות, כיוון שיכולתם למקד את מבטם עדיין אינה מפותחת במידה מספקת. הפזילה הזאת אינה נחשבת לבעיה בארבעת החודשים הראשונים לחיי התינוקות. אם הפזילה נמשכת מעבר לכך, יש לפנות לרופא עיניים.

בדיקת פזילה נעשית באמצעות בדיקת רפלקס האור: הבודק מאיר באמצעות פנס על אישון הילד. אם האור מוחזר מהמרכז של שני האישונים, מעיד הדבר שהתינוקת או התינוק אינם פוזלים. אם האור מוחזר מצידו של אחד האישונים או לגמרי מחוץ לאישון, מעיד הדבר על פזילה.

גם אם מדובר בפזילה, אין להיכנס ללחץ, שכן היא נעלמת לרוב מאליה עד גיל שלושה חודשים. רק אם הבעיה אינה חולפת מאליה, יש צורך בטיפול. שיעורי ההצלחה של הטיפול בפזילה הם גבוהים. ככל שהאבחון והטיפול נעשים מוקדם יתר, כך התוצאות  טובות יותר.

בדיקת ראייה

חוש הראייה הולך ומתפתח בשבע השנים הראשונות לחיים. בחודשים הראשונים מתפתחת היכולת למקד את המבט, ובמקביל מתפתחים אזורי המוח האחראים לתיאום פעולות העיניים, להעברת המידע, לעיבודו ולפירושו לכדי תמונה ברורה.

ליקויי ראייה שהוזנחו בגיל הינקות עלולים לפגום בהתפתחותה התקינה של מערכת הראייה, ולא תמיד ניתן לתקנם בגיל מאוחר יותר.

בגיל חודש וחצי ובגיל שלושה חודשים נעשות בטיפת חלב הבדיקות הראשונות שמיועדות לבחון את תגובות התינוקות לגירויים חזותיים שונים.

בדיקה מעמיקה יותר של חדות הראייה נעשית באמצעות בדיקת הרשתית (רטינוסקופיה) בגיל תשעה חודשים עד שנתיים וחצי. את הבדיקה עושים אופטומטריסטים או רופאי עיניים לאחר מתן טיפות הרחבה. בבדיקה נעזרים הבודקים בפנס מיוחד ובעדשות בדיקה.

בדיקת שמיעה ותקשורת

מאחר ששמיעה תקינה חיונית להתפתחותה של יכולת הדיבור, ומאחר ששיעור קטן מהתינוקות סובל מבעיות במערכת השמיעה, חשוב לזהות ליקויי שמיעה מוקדם ככל האפשר. זיהוי מוקדם מאפשר לטפל בבעיה עוד לפני שהתינוק צבר פערי התפתחות בתחום השפה והתקשורת.

את הבדיקה לגילוי ליקויי שמיעה עושים בטיפת חלב כבר בחודשים הראשונים לחיי התינוקות:

בגיל שישה שבועות נבדקת תגובת התינוקות לרעש פתאומי.

בגיל שלושה חודשים נבדקת שמיעת התינוקות באמצעות השמעת צלילים משני צידי ראשו - בלי שהם רואים את מקור הצלילים. התגובה המצופה היא שהתינוקות יזיזו את הראש אל מקור הצלילים.

בגיל שבעה עד תשעה חודשים חוזרים על הבדיקה שבה מושמעים צלילים משני צידי הראש, אלא שהפעם משתמשים במגוון של כלים שמפיקים צלילים בעוצמות שונות ובתדרים שונים.

תוצאות לא תקינות אינן מצביעות בהכרח על בעיית שמיעה. מדובר בבדיקת סינון, ואצל שיעור מסוים מהתינוקות מתקבלת תגובה שאינה משביעת רצון, אף ששמיעתם תקינה לחלוטין.

מדוע זה כך?
תוצאות כאלה עלולות לנבוע מחסימה של האוזן (הצטברות "פקק" של שעווה ושל נוזלים) או מכך שהתינוקות לא היו רגועים בזמן הבדיקה. בבדיקה החוזרת מתברר בדרך כלל ששמיעת התינוקות הנבדקים תקינה.

אם בכל זאת עולה חשש שהתינוק סובל מליקוי שמיעה, הוא מופנה למכון שמיעה - שם בודקים את שמיעתו באמצעות בדיקת BERA (ראשי תיבות של Brainstem Evoked Response Audiometry). בבדיקה הזאת מצמידים אלקטרודות לראש התינוק, ובודקים את התגובות החשמליות לגירוי של צלילים. הבדיקה מלמדת אם עוברים אותות מגזע המוח לאורך עצב השמיעה. את הבדיקה עושים כשהתינוקות ישנים.

בדיקת שפה ודיבור

הבדיקה - שנעשית לרוב בין גיל שנתיים לגיל שנתיים וחצי - מיועדת לעמוד על היכולות המילוליות של הפעוטות. גילוי בעיות בשלב מוקדם מאפשר להתחיל את הטיפול עוד לפני שהפעוטות צברו פערים בתחום הדיבור - מה שמבטיח שהטיפול יהיה יעיל יותר.

אחת הסיבות השכיחות ביותר לעיכוב בהתפתחות השפה היא שמיעה לקויה. לכן כשיש חשש לעיכוב בהתפתחות השפה והדיבור מומלץ להפנות את הפעוטות לבדיקות שמיעה. לעיתים אף יומלץ לפנות לקלינאי תקשורת.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית ומומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש