חיפוש

dsdsdsd
ילדה בשדה עם תותים על העיניים

אילו תוספי תזונה יש לתת לתינוק?

מתברר שגם אם אתם נותנים לתינוק שלכם את המזון הכי איכותי שיש, זה לא תמיד מספיק. משרד הבריאות ממליץ להעשיר את מזון התינוק בתוספי תזונה - גם אם הוא יונק. אילו תוספי תזונה הם הכרחיים ואילו יש לקחת רק בהמלצה אישית?

אורלי ויסייד

אורלי וייסיד

בקיצור

01

זה לא משנה אם את מניקה או משתמשת בתמ"ל, את עדיין צריכה לתת לתינוקך תוספי תזונה

02

מבולבלת משפע תוספי התזונה? הקפידי על הנחיות משרד הבריאות:לתת ויטמין D3 וברזל

03

ומה בנוגע לתוספים אחרים כמו ויטמין A, אבץ וסידן? יש לתת אותם רק לפי המלצה אישית של איש המקצוע המטפל

בין אם את מניקה את תינוקך או מאכילה אותו בתמ"ל (תרכובת מזון לתינוק), עלייך להעשיר את מזונו בתוספי תזונה, לפי המלצת משרד הבריאות. להלן תוספי התזונה המומלצים לתינוק.

ויטמין D3

כרטיס ביקור: ויטמין D שייך לקבוצת הוויטמינים המסיסים בשומן. הוא חשוב במיוחד לבריאות העצם ולמניעת מחלת הרככת, לחיזוק מערכת החיסון ועוד. הגוף מסוגל לייצר את הוויטמין בעזרת קרני השמש, אך מאחר שחשיפה לשמש אינה מומלצת לך או לתינוקך, אין להסתמך על המנגנון הזה.

ויטמין D ותינוקך: בעבר הומלץ על מתן תוסף הכולל ויטמין A+D, אך בשנים האחרונות נמצא כי בעוד שתינוקות בשנת חייהם הראשונה מקבלים כמות מספקת של ויטמין A מהמזון, הרי שתזונתם חסרה דווקא ויטמין D.

איך לקחת? משרד הבריאות יצא בהמלצה שלפיה יש לתת תוסף של ויטמין D3 בלבד במינון של 400 יחב"ל ליום במהלך שנת חייו הראשונה של כל תינוק, לרבות פגים. מומלץ לקנות את הוויטמין בצורתו הפעילה D3 ולהקפיד על המינון המתאים בהתאם להנחיות הרשומות על התוסף.

ברזל

כרטיס ביקור: הברזל הוא מינרל חשוב מאוד לגופנו אשר משתתף בתהליכים רבים. אנמיה מחסר בברזל עלולה להוביל לירידה בהתפתחות הקוגניטיבית של התינוק.

איך מאבחנים חסר בברזל? באמצעות בדיקת דם שגרתית. תחילה נוצר חסר במאגרי הברזל בגוף - בפריטין - בהמשך יש ירידה ברמות הברזל בסרום ולבסוף יש פגיעה בנפח כדוריות הדם, בכמותן וברמת ההמוגלובין.

ברזל ותינוקך: חסר בברזל הוא החסר השכיח ביותר בקרב תינוקות.

איך לקחת? בארץ ממליצים לתת את התוסף באופן גורף לכל התינוקות החל מסוף החודש הרביעי ועד לגיל שנה וחצי. המינון המומלץ הוא 7.5 מיליגרם ביום בחודשיים הראשונים; והחל מתחילת החודש השביעי ועד לגיל שנה וחצי יש להכפיל את המינון ל־15 מיליגרם ביום.

נוסף על כך, בגיל שנה מומלץ לעשות ספירת דם, ועל פי תוצאותיה  תינתן המלצה אם להפסיק את מתן התוסף או להמשיך במינון המתאים למניעת אנמיה. אם מאובחנת אנמיה, ניתנת המלצה לשנות את המינון בהתאם לחסר. אשר לפגים, תינתן המלצה אישית בהתאם לסוג ההזנה ולמצבו של הפג.

ויטמין A

כרטיס ביקור: ויטמין A שייך לקבוצת הוויטמינים המסיסים בשומן. הוויטמין חשוב לתפקוד מערכות רבות בגופנו, כמו מערכת החיסון, מערכת הראייה, ייצור הדם ועוד.

ויטמין A ותינוקך: כפי שצוין קודם לכן, רוב התינוקות מקבלים כמות מספקת של הוויטמין דרך תזונתם.

איך לקחת? אין המלצה גורפת לתת את התוסף לכלל התינוקות, אך במקרים ספציפיים, שבהם יש בעיה בהזנת התינוק, או בשל מחלה הפוגעת בספיגתו, יומלץ באופן אישי על מתן התוסף.

סידן

כרטיס ביקור: הסידן הוא מינרל חשוב לבריאותנו. הוא חיוני לתפקוד מערכת השרירים ומערכת העצבים ולבניית העצמות. לסידן יש גם תפקיד חשוב במערכת החיסון המגינה על הגוף ומשתתף בתהליכי קרישת הדם.

איך יודעים שיש חסר בסידן? כאשר דרישת הגוף לסידן עולה על האספקה, נוצר מצב שבו הגוף לוקח סידן מהעצמות. בטווח הארוך תהיה בשל כך פגיעה בבריאות העצם, אך בטווח הקצר לא נראה ירידה ברמות הסידן בדם. זאת הסיבה שבמשפחות שבהן נמנעים מצריכת מוצרי חלב יש להעריך את הצורך במתן תוסף סידן לאם המניקה.

אבץ

כרטיס ביקור: אבץ הוא מינרל חשוב לפעילות התאים וחיוני בתהליכי ריפוי, גדילה והתפתחות.

איך יודעים שיש חסר באבץ? אם תזונתו של התינוק דלה באבץ או במקרים שבהם יש בעיה בספיגת האבץ - יש להעריך את הצורך במתן תוסף במינון מתאים.

ויטמין B12

כרטיס ביקור: ויטמין B12 חשוב לבניית החומר הגנטי והחלבונים בגופנו וחיוני למערכת הדם ולתפקודה של מערכת העצבים.

איך יודעים שיש חסר בוויטמין B12? היות שמקורותיו הם מן החי בלבד או ממזונות תעשייתיים המועשרים בו, עלול להיווצר חסר בוויטמין הזה בקרב אימהות הנמנעות מאכילת מזון מן החי. לכן במקרים כאלה או במקרים אחרים שבהם יש בעיית ספיגה של הוויטמין במערכת העיכול של האם, יש להעריך את הצורך במתן התוסף לאם המניקה כדי למנוע חסר אצל התינוק היונק.

מבולבלת משלל תוספי התזונה?
הכי חשוב הוא להוסיף ויטמין D3 וברזל לתזונת תינוקך בהתאם להנחיות כפי שצוין קודם לכן. בנוגע לשאר תוספי התזונה - אל תתבלבלי מכל השפע. אם תינוקך בריא ומקבל הזנה נאותה - אין צורך לקחת אותם אוטומטית, אלא רק אם קיבלת המלצה אישית מאיש מקצוע.

אורלי וייסיד היא דיאטנית קלינית.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש