חיפוש

dsdsdsd
פעוט עם צעצוע ביד זוחל על שטיח

טיפת חלב: המדריך השלם מהלידה עד גיל שנה

בדיקות ההתפתחות שנעשות בטיפת חלב לתינוקות, מיועדות למעקב אחר ההתפתחות התקינה ואיתור ומניעה מוקדמת ככל האפשר של בעיות בריאות שונות. אלה הבדיקות שהתינוק שלכם יעבור בשנה הראשונה לחייו

אריקה רוזנשטוק

אריקה רוזנשטוק


איך קובעים תור לטיפת חלב דרך האתר? למדריך המלא

בישראל, המדינה אחראית על רפואה מונעת מגיל אפס ועד גיל 6 שנים, והמעקב נעשה בתחנות טיפת חלב.  אז מה בודקים בטיפת חלב בשנה הראשונה ולמה זה כל כך חשוב?

מעקב גדילה

מה זה: בכל ביקור בטיפת חלב האחות בודקת את משקל התינוק שלכם, את אורכו ואת היקף ראשו. את הנתונים מציבים על עקומות גדילה המבוססות על מדגם ענק שנערך על־ידי ארגון הבריאות העולמי.  המדגם מציג נתוני גדילה לאורך זמן אצל ילדים שינקו הנקה בלעדית לפחות 4 חודשים. 

קווי העקומה מחולקים לפי אחוזונים, מאחוזון 3 ועד 95, לדוגמה:

• אחוזון 3: 3% אחוז מהילדים יותר קטנים מהילד הנמדד ו־97% אחוז גדולים יותר. 

• אחוזון 50: 50% אחוז מהילדים יותר גדולים ו־50% יותר קטנים. 

חשוב להבין (ולא להילחץ): אין אחוזון טוב או לא טוב. כאשר עושים הערכה של גדילת הילד מסתכלים כיצד הוא גדל ביחס לעצמו, על המדידה הקודמת, ביחס לתורשה וגם ביחס לאחוזון.

מתי עושים מעקבי גדילה: בכל ביקור בטיפת חלב. חשוב לוודא שהתינוק חזר למשקל הלידה עד גיל שבועיים. 

לאחר מכן הילד נמדד בגיל חודש, חודשיים, 4, 6, 9 ו־12 חודשים. אם יש שאלה לגבי הגדילה, הצוות עשוי להמליץ על מדידות נוספות. 

עד גיל שנתיים מודדים אורך בשכיבה וללא טיטול. גם את היקף הראש מודדים עד גיל שנתיים.

למה זה חשוב: המעקב אחר הגדילה מספק לנו מידע חשוב על בריאותו, טיב ההזנה והתפתחותו התקינה של התינוק. 

הביקור הראשון בטיפת חלב

מעקב התפתחות

מה זה: הערכה של התפתחות התינוק במספר תחומים - מוטוריקה גסה, מוטוריקה עדינה, שפה ותקשורת וקשר חברתי. הבדיקה נעשית באמצעות תשאול ההורה, תצפית על התינוק ושימוש במגוון כלי משחק הנמצאים בטיפת חלב.  

מטרת הבדיקה היא לוודא שהתינוק מגיע לאבני דרך התפתחותיות מותאמות גיל. 

וגם כאן, חשוב לא להילחץ... צריך לזכור שלכל ילד יש קצב התפתחות משלו ואי הגעה לאבן דרך בביקור אחד לא בהכרח מעידה על ההתפתחות הכללית של התינוק. בנוסף, התינוקות לא פועלים לפי לוח הזמנים שלנו ולפעמים הם לא יהיו מעוניינים לבצע את הפעולה בטיפת חלב - בסביבה שפחות מוכרת להם. 

מומלץ לשתף את האחות אם התינוק אכן מבצע את הפעולה בבית, וניתן גם להראות סרטון אם קיים. 

אם התינוק אינו מבצע את הפעולה המצופה האחות יכולה להדריך לתרגילים שיכולים לקדם את התפתחותו או להפנות אתכם לרופא ילדים או גורם טיפולי אחר להמשך בדיקה וטיפול.

מתי עושים מעקב התפתחות: בכל ביקור שגרה בטיפת חלב החל מגיל חודש. 

למה זה חשוב: התפתחות התינוק היא תהליך שקורה צעד אחרי צעד. מרבית התינוקות עם עיכוב קל בהתפתחות יגיעו במהרה לאבני הדרך באמצעות תרגול והדרכה של גורם מקצועי. 

איתור מוקדם של קשיים בהתפתחות מעודד את השלמת פערים מוקדם ככל האפשר.

חיסונים

מה זה: חיסונים הם חומרים שעוזרים למערכת החיסון ומסייעים למניעת חלק מהמחלות הזיהומיות וניתנים דרך הפה או בזריקה. 

בשנה הראשונה ניתנים חיסונים נגד מחלות הבאות: דלקת כבד B, רוטה, טטנוס, דיפתריה (קרמת), שעלת, פוליו (שיתוק ילדים), המופילוס אינפלואנזה B (הגורם לדלקת קרום המח) ופנאומוקוקים הגורמים לדלקות אוזניים, ריאות ולדלקת קרום המח, אדמת, חזרת, חצבת ואבעבועות רוח

כמו כן, מומלץ מגיל חצי שנה לתת לתינוק חיסון נגד שפעת בחורף ומגיל חודשיים לתת חיסון נגד מנינגוקוק B. חלק מהחיסונים ניתנים במספר מנות. 

מתי מתחסנים: סמוך ללידה (בבית החולים) ולאחר מכן בגיל חודש, חודשיים, 4, 6, 12 ו־24 חודשים. חלק מהחיסונים ניתנים כטיפות לפה וחלק כזריקה ליד או לירך. חשוב מאוד לעשות את החיסונים קרוב ככל האפשר לתאריכים המומלצים על מנת להעניק הגנה מרבית לילדיכם.

למה זה חשוב: מניעת מחלות כבר אמרנו? החיסונים הוגדרו על־ידי ארגון הבריאות העולמי כהישג הבריאותי המשמעותי ביותר במאה ה־20. החיסונים בטוחים ויעילים ותופעות הלוואי (אם יש) חולפות וקלות בהרבה מהסיכונים הכרוכים בלחלות במחלות שנגדן מחסנים את הקטנטנים. חשוב לשתף את הצוות המטפל אם יש מצב בריאותי מיוחד של הילד או בני משפחתו שיכולים להשפיע על תהליך מתן חיסונים. 

בדיקת רופא ילדים

מה זה: בדיקה גופנית והתפתחותית כללית אצל רופא ילדים בטיפת חלב.

מתי: בגיל חודשיים ובגיל 9 חודשים. בהתאם לתוצאות הבדיקה או למעקב השגרתי אצל האחות, ייתכן שתקבלו המלצה לבדיקות נוספות.

למה זה חשוב: לרוב אנחנו מבקרים אצל רופא הילדים במרפאה כשהילד לא מרגיש טוב – והמיקוד של הרופא הוא כמובן על שיפור מצבו הבריאותי של התינוק. 

בדיקה של הרופא שבטיפת חלב היא הזדמנות לבדיקה גופנית כללית כאשר הילד בריא ולשיחה עם רופא ילדים על נושאי גדילה והתפתחות. 

הדרכה על תזונה

מה זה: שיחה עם אחות טיפת חלב בנושא הזנת התינוק. בחצי שנה הראשונה לחיים השיחה תתמקד בהנקה או במקרה של תינוק לא יונק, במתן נכון של תמ"ל. בהמשך תשוחחו על הדרך המומלצת ביותר להכניס מזונות משלימים (הוספת מוצקים), מה לתת ואיך והמעבר מהאכלת התינוק לאכילה עצמאית. 

האחות תסביר לכם גם על חשיבות נטילת ויטמין D בשנה הראשונה וברזל מגיל 4 חודשים.

למה זה חשוב: בחצי השנה הראשונה לחייו, חלב אם הוא המזון המומלץ ביותר עבור התינוק, באופן בלעדי ולאחר מכן בשילוב עם מזונות משלימים לפחות עד גיל שנה, כל עוד זה מתאים לאם ולתינוק. בטיפת חלב רבות יש יועצות ומדריכות הנקה שיכולות לסייע בכך. 

כמו כן, מעבר נכון למזונות משלימים יעזור לבנות בסיס מתאים לתזונת הילד בהמשך החיים. 

נטילת תוספי ויטמין D וברזל לפי ההמלצות תסייע לחיזוק העצם ומניעת אנמיה בגיל הרך, דבר שעשוי להשפיע גם על ההתפתחות הקוגניטיבית של התינוק.

הדרכת בטיחות

מה זה: שיחה עם אחות טיפת חלב על שמירה על בטיחות התינוק. תדברו על בטיחות ברכב, מניעת נפילות, מניעת הרעלות וחנק, בטיחות ליד מקורות מים ועוד. תוכן השיחה מותאם לגיל והשלב ההתפתחותי של התינוק. 

מתי: בכל ביקור בטיפת חלב.

למה זה חשוב: ילדים רבים נפגעים בכל שנה בתאונות בית שניתן למנוע. מודעות לסכנות ודרכי מניעה מסייעת להגן על התינוק.

קידום בריאות 

מה זה: שיחה עם האחות על מגוון נושאים שחשובים לבריאות המשפחה והתינוק כמו טיפול כללי בתינוק, מניעת מוות בעריסה, אלימות במשפחה, דיכאון אחרי לידה, בריאות השן, איך להיות חכמים בשמש, קשר הורה-תינוק ועוד.

מתי זה: בכל ביקור בטיפת חלב. נושא השיחה מותאם לגיל ושלב ההתפתחות של התינוק.

למה זה חשוב: האחות מלווה את התינוק ומשפחתו מהלידה ויש לה ידע רב בנושאים שחשובים לבריאותכם. הביקור בטיפת החלב הוא הזדמנות מצוינת לשוחח על דברים שחשובים לכם ומשפיעים על בריאות הילד ומשפחתכם.

ומה מחכה לנו בהמשך? טיפת חלב - המדריך המלא מגיל שנה ועד גיל 6

אריקה רוזנשטוק היא מנהלת תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון של כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש