חיפוש

dsdsdsd
ילדה זוחלת במנהרה

הבית שלך בטוח לילדים?

הם חדשים בעולם הזה, והם סקרנים, חוקרים ומגלים. אנחנו צריכים לאפשר לתינוקות ולפעוטות להתנסות, ללמוד ולהתפתח - וגם להקפיד שהסביבה שלהם בטוחה ונקייה מסכנות. אז מה כדאי לשים על השולחן, מה כדאי להניח באמבטיה, ואיך לא מומלץ לשתות את הקפה שלך?

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בקיצור

01

מרבית מאשפוזי ילדים עקב פגיעות קשורים לתאונות בית ופנאי. האחריות שלנו ללמד אותם, ו/או לדאוג שלא ייחשפו לסכנות.

02

אין להשאיר תינוק ללא השגחה על שידת החתלה. גם תינוק שעוד לא מתהפך עלול לדחוף את עצמו באמצעות רגליו וליפול.

03

יש להקפיד שלא יהיו חפצים זעירים - כל חפץ שמבחינת גודלו יכול להיכנס בקלות לקופסת גפרורים - בסביבת התינוק.

ברור לכל הורה כי ברגע שיוצאים מהבית, חשוב להשגיח טוב־טוב על הילדים: שלא ירוצו לכביש, שלא ייצאו מטווח הראייה בקניון, שלא יאכלו במסעדה אוכל שעלול להזיק לבריאות, שלא יטפסו במקומות מסוכנים.

אבל גם בבית, המקום הכי בטוח ומוגן, לפחות במחשבה שלנו, חייבים להיות ערניים וזהירים. הילדים, בטח לפני הכניסה לגן, מבלים בבית שעות רבות, וגם בו אורבות לא מעט סכנות. לנו רובן ברורות, אבל לקטנים ולקטנות הרבה פחות - וזו האחריות שלנו ללמד אותם מה מותר ומה מסוכן, או לא לאפשר להם להיחשף לכל אותן סכנות.

לפי נתונים המופיעים באתר בטרם, כשני שליש מהאשפוזים של ילדים עקב פגיעות קשורים לתאונות בית ופנאי. אז איך מונעים? אספנו בעבורכם טיפים חשובים לשמירה על הבטיחות ברחבי הבית. רבים מהמוצרים המוזכרים בכתבה ניתן לרכוש בשקלים בודדים באינטרנט.

חיסונים, ​גם הם חשובים מאוד לבריאות שלו

מתי מתחסנים, איך ומהן תופעות הלוואי האפשריות
כל החיסונים לילדים

שולחנות, נקודה שחשוב לחדד

אחד מהתחביבים האהובים ביותר על ילדים שמתחילים לעמוד, הוא להיאחז בשולחנות נמוכים, בדרך־כלל בשולחן הסלון. אלא אם השולחן עגול, הדביקו על פינותיו החדות גומי רך (מגיני פינות) למקרה שהתינוק ייפול על הפינות, או ייתקל בהן בראשו.

שהאמבטיה תעבור חלק

ברור לכולכם (אנחנו מקווים מאוד) שלא עוזבים תינוקות ופעוטות לבד באמבטיה, אפילו לא לשבריר שנייה. זו סכנת חיים. מעבר לכך, כאשר הילד גדל, ועובר מאמבטיית תינוקות ל"אמבטיה של הגדולים", יש לרפד את משטח האמבטיה כדי למנוע החלקה. אפשרויות לא חסרות: קיימים שטיחים ומדבקות רבים בכל מיני צורות וצבעים. ניתן גם לרכוש ידית אחיזה שתסייע בזמן הרחצה, וגם בזמן הכניסה והיציאה מהאמבטיה.

מגירות ואצבעות

תינוקות אוהבים לפתוח מגירות ולגלות מה יש בפנים. הקדימו תרופה למכה והתקינו סוגרים (שימנעו מהם לפתוח את המגירות) או מעצורים (שימנעו מהם לסגור לעצמם את המגירות על האצבע).  

חשמל ועשן

א. כסו את כל שקעי החשמל בעזרת כיסויי שקעים.
ב. הימנעו מהעברת חוטי חשמל גלויים.
ג. התקינו גלאי עשן בכל קומה (והחליפו בטריות פעם בשנה לפחות).
ד. תכננו נתיב מילוט מהבית ומהבניין במקרה של שריפה. 

קר, חם, קר, חם

את חדר התינוק מומלץ לחמם בעזרת רדיאטור או מזגן. מפזר חום לא מומלץ משום שהוא עלול לגרום לשריפה אם פתחי האוורור שלו נסתמים. בעת חימום החדר מומלץ להשאיר פתח חלון לאוורור, על מנת למנוע התייבשות. לצורך קירור, מומלץ להשתמש במזגן או במאוורר. 

שמים עין על שידת ההחתלה

אסור להשאיר תינוק ללא השגחה על שידת ההחתלה. גם תינוק שעדיין אינו מתהפך עלול לדחוף את עצמו באמצעות רגליו וליפול. הכינו מראש את כל הפריטים הדרושים להחתלה. אם חסר פריט כלשהו, יש לקחת את התינוק איתנו כדי להביא את הפריט, ולא להשאיר אותו לבדו - אפילו לא לשבריר שנייה.

חפץ קטן זה מסוכן

עד סביבות גיל שלוש נוטים הילדים להכניס לפה כל חפץ, אולם מכיוון שקנה הנשימה שלהם עדיין לא מפותח מספיק, קיימת סכנה של חנק מבליעת חפצים זעירים. לכן יש להקפיד שלא יהיו חפצים זעירים - כל חפץ שמבחינת גודלו יכול להיכנס בקלות לקופסת גפרורים - בסביבת התינוק. האתגר גדול במיוחד כאשר לתינוק יש אח או אחות גדולים יותר, שאולי נוטים לפזר כל מיני חפצים זעירים ברחבי הבית.

מה משותף לסיגריות ותרופות?

הרחיקו מהישג היד של הילדים חומרי ניקוי, תרופות, ויטמינים, מוצרי קוסמטיקה, סיגריות, וחומרים רעילים אחרים.

תהיו סגורים על הסורגים

ילדים אוהבים לטפס, זה ממש מרגש אותם, אבל הם כמובן לא מודעים לסכנות. התקינו סורגים כדי שהטיפוס לא יסתיים חס וחלילה בנפילה מהחלון למטה.

נעים להכיר: כשרהיט פוגש קיר

קבעו לקיר טלוויזיות ורהיטים כבדים (שדות, ארונות ספרים למשל) כדי למנוע אפשרות של נפילתם על התינוק. ממחקר שנערך בארה"ב עולה כי כל שלושה שבועות מת ילד כתוצאה מהתהפכות טלוויזיה.

עשו סדר במטבח

אוהבים לבשל? נפלא! רק אל תשאירו את התנור פתוח, ואל תניחו סירים לוהטים או תבניות רותחות בשטח המחייה של הילדים, שעלולים לספוג כוויות. והקפה שאתם אוהבים לשתות? עשו זאת בבקשה כאשר הילד לא עליכם.

לישון בראש שקט

קודם כל, מומלץ לרכוש מיטה עם תו תקן. שנית, את תחתית המיטה יש למקם בנקודה הנמוכה ביותר, שכן תינוק שמתחיל לעמוד עלול להתהפך וליפול מהמיטה. הימנעו מלתלות מעל המיטה תמונות שעלולות ליפול על ראשו של התינוק. ישנן גם פעולות רבות שניתן לעשות כדי להקטין את הסיכון למוות בעריסה.

החלטתם לצאת מהבית ולנסוע? 

מקום בו כל המשפחה מבלה לא מעט, בטח בסופי שבוע - הוא הרכב המשפחתי. מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, עולה כי מדי שנה נפגעים בישראל כ־3,000 ילדים בני 14-0 בזמן נסיעה ברכב. 

לכן, חשוב כי בכל נסיעה, לא משנה כמה היא קצרה, הושיבו את ילדכם במושב בטיחות המתאים לגיל ולמשקל שלו. 

התקינו את כיסא הבטיחות במושב האחורי של הרכב, כשפניו של התינוק נגד כיוון הנסיעה. מושב הבטיחות החגור נגד כיוון הנסיעה הוא האמצעי הבטוח ביותר לשמירה על התינוקות החגורים בו. טעות נפוצה של הורים היא לחגור תינוקות שטרם מלאו להם שנה במושבי בטיחות כשפניהם עם כיוון הנסיעה.

סכנה אחרת טמונה בהושבתם של תינוקות במושב בטיחות במושב הרכב הקדמי המצויד בכרית אוויר. תינוקות אשר ייחשפו לפתיחתה של כרית האוויר עלולים לספוג פגיעה קטלנית, גם אם הם חגורים כהלכה במושב בטיחות המתאים לגילם ולמשקלם. 

איך מתקינים כסא בטיחות?

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש