חיפוש

dsdsdsd
אמא סוחבת על הגב ילדה עם כנפיים של מטוס מקרטון

האם התינוק של השכנים מפותח יותר?

הורים רבים עוקבים בחרדה אחר כל שלב בהתפתחותו הפיזית והרגשית של ילדם . שוב ושוב הם שואלים: "האם הילד שלי מפותח מספיק לגילו?" מדריך להורים שרוצים לעקוב ברצינות אחר ילדיהם מהלידה ועד גיל שנה

לילי הרצוג

לילי הרצוג

בקיצור

01

ההתפתחות של התינוק מתחילה עוד ברחם וממשיכה עד הגעתו לבגרות.

02

יכול להיות שהתינוק יתפתח מהר בתחום אחד, ולאט יותר בתחום אחר.

03

אם יש סטייה משמעותית בהתפתחות של ילדיכם, בעת הצורך מבצעים בדיקות כדי לוודא את מצבם.

התינוק של השכן כבר זוחל בכל הבית, ואילו הילד שלי רק מתגלגל על השטיח. האם יש לי סיבה לדאוג? הילד שלי, בן חצי שנה ועדיין לא מסוגל להכניס את המוצץ לפה בכוחות עצמו. אחותו עשתה את זה כבר בגיל שלושה חודשים. מה קורה כאן, האם אני חייב לרוץ למומחה להתפתחות הילד?

אלה הן דוגמאות לשאלות נפוצות של הורים מודאגים, שבודקים את קצב התפתחות התינוק שלהם, בהשוואה לתינקוות אחרים  - של השכנה, של השכן, או של בן או בת הדודה מחיפה.

התפתחות היא מונח המתייחס לתהליך מתמשך המתחיל מרגע ההפריה ועד לבגרות. לכן, רגע הלידה אינו אלא אירוע במהלך ההתפתחות. זהו סמן לתחילת ההשפעות החיצוניות על התפתחותו של הילד. 

ההתפתחות היא מגדל שמתבסס על כמה גורמים:

1. בשלות מערכת העצבים המרכזית.
2. גנטיקה.
3. טיפוח והשקעה.
4. התייחסות ויחס הסביבה.
על אף  שהתינוק מפתח את כל כישוריו באופן מקביל בכמה מישורים, נוח לחלק את התפתחות לשטחי  התפתחות שונים:
1. הבנה
2. תקשורת
3. שפה
4. דיבור
5. מוטוריקה עדינה
6. מוטוריקה גסה

ייתכן שהתינוק יפגר בשטח התפתחות אחד, אך ימשיך להתפתח בקצב תקין בשטחי התפתחות אחרים. בשנת החיים הראשונה מבחינים בארבעה שלבי התפתחות:

עד גיל שלושה חודשים - שינויי טונוס, התינוק לומד לשלוט בשרירי הצוואר ובמקביל מתפתחת הגרייה החזותית והקולית.

שלושה חודשים עד חצי שנה - התינוק לומד להפריד בין תנועות שונות וארגונן ומתחילה השליטה באכילה ובמשחק.

חצי שנה עד תשעה חודשים - מתחילות להתפתח אצל התינוק תגובות הגנה, שיווי משקל, גרייה ומשחק, הכנה לישיבה וזחילה.

תשעה חודשים עד שנה - התינוק מתחיל לפתח קואורדינציה ובמקביל התפתחות יציבה והכנה לעמידה והליכה, שיווי משקל וכן פיתוח יכולות של מוטוריקה עדינה.

לדוגמה, תינוק בן שלושה חודשים מגיב בהתלהבות בכל אברי גופו למראה חפץ מושך עין. אותו התינוק, בגיל 10 חודשים, סביר שיחייך ויושיט יד לאותו החפץ. סדר ההתפתחות הוא מהראש לכוון הרגליים. תחילה התינוק מרים את ראשו, לאחר מכן הוא מתיישב ולאחר מכן עומד והולך.

זחילה מתפתחת בהדרגה מזחילה על גחון לזחילה על ידיים, ברכיים ורגליים עד לזחילה על כפות ידיים ורגליים. עם זאת, יש ילדים שאינם זוחלים ועוברים ממצב ישיבה ישר לעמידה והליכה.

למרות המיתוס הקיים בקרב הציבור הרחב, זחילה אינה הכרחית להתפתחות תקינה. בדומה, קיימת התייחסות גם לתנוחות השינה של התינוק כמשפיעות על התפתחות הילד. מבחינה זו, מומלץ לפעול על פי המלצת משרד הבריאות - להשכיב את הילד לשינה על הגב, כיוון שתנוחה זו מורידה באחוזים רבים את תופעת המוות בעריסה.

עם זאת, כשהתינוק ער וההורים לידו, חשוב לאפשר לו לשכב על הבטן, במיוחד בחדשים הראשונים, כדי שיוכל לתרגל את הרמת הראש ופיתוח שרירי הצוואר ונשיאת משקל על כפות-הידיים. חשוב לאפשר לילד לחוות את גופו מבחינת המגע וההתנסות עם חומרים, משטחים (כמו חול, דשא, עץ) וכן לתרגל את שריריו בתנוחה ובתנועה. חשוב גם לשדר לו ביטחון ביכולתו, כדי שיפתח את בטחונו העצמי, וירגיש הנאה מהישגיו.

וכשהתינוק לא מתפתח בקצב הרגיל?

סטייה ניכרת ממהלך ההתפתחות התקין מחייבת התייחסות מיוחדת ובדיקות בהתאם לצורך. בדיקות אלה יכולות לכלול: הערכה גנטית, בדיקות הדמיה של המוח, בדיקות עצב ושריר, בדיקות מיוחדות כגון בדיקת בלוטת התריס, בדיקות ייחודיות לחילוף חומרים בגוף, בדיקות ראיה ושמיעה, בדיקות התפתחות המבוצעות בידי צוות פרא-רפואי כגון, פסיכולוגים, פיזיותרפיסטים, מרפאות בעיסוק, קלינאיות תקשורת ועוד.

​מחפשים פתרון קצת אחר?

כירופרקטיקה, שיטת אלכסנדר ושיטת פלדנקרייז יכולים להוות פתרון אלטרנטיבי ומועיל לבעיות התפתחות ויציבה שונות אצל תינוקות. לקריאה נוספת

לילי הרצוג היא פיזיותרפיסטית במכון להתפתחות הילד במרכז הרפואי מאיר, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש