חיפוש

dsdsdsd
ילדה עם שני מוצצים

גמילה ממוצץ: איך נפרדים מהחבר המנחם

למציצת מוצץ או אצבע יש יתרונות חשובים, אבל לאחר תקופה ארוכה זה עלול לפגוע בשיניים ובחניכיים. באיזה גיל כדאי לגמול? מה יותר מזיק - מוצץ או אצבע? ואיך נגמלים? טיפים מפתיעים לגמילה מוצלחת

שרון דורמן חג

שרון דורמן חג'ג'

בקיצור

01

מומלץ להתחיל לגמול ממוצץ בגיל שנתיים עד שנתיים וחצי. קחו בחשבון שאם הוא מוצץ אצבע זה יהיה קצת יותר קשה לגמול אותו, כי היא תמיד זמינה.

02

למה להיגמל: שימוש ממושך במוצץ עלול להזיק לשיניים ולחניכיים. אם הילד ממשיך להשתמש בו אחרי גיל שלוש, כדאי לקחת אותו לבדיקת שיניים.

03

איך נגמלים? כמה רעיונות: נחישות - אל תיכנעו לבכי; יצירתיות - טקס חגיגי לפרידה; הצעת תחליף - הציעו לפעוט חפץ אחר שיוכל להתחבר אליו.

רפלקס המציצה הוא צורך בסיסי וקיומי אצל התינוק, שכן הוא נועד לאפשר לו לינוק החל מרגע הגחתו לעולם. מציצת מוצץ או אגודל היא התנהגות טבעית שמאפיינת כל תינוק בריא (יש תינוקות שמוצצים אצבעות כבר ברחם), וכך יש להתייחס אליה.

למציצת מוצץ יש יתרונות?

כן, ואפילו יתרונות חשובים:
• ממחקרים עולה שמציצת מוצץ מפחיתה את הסיכון למוות בעריסה.

• המוצץ הוא "חבר" מרגיע ומנחם בעת בכי, כאב ומצוקה ועוזר לתינוק או לפעוט להתגבר על משברים ולהסתגל לעולם החדש.

• המוצץ מאפשר להורים להגיש עזרה מיידית לילדם ולהרגיעו בקלות ובמהירות.

אז למה בעצם לגמול מהמוצץ?

בצד היתרונות יש למוצץ גם חסרונות: לאחר שימוש ממושך הוא עלול להזיק לשיניים ולחניכיים. אם הילד ממשיך למצוץ מוצץ או אצבע אחרי גיל 3, רצוי לקחת אותו לבדיקת רופא שיניים לילדים כדי לברר אם ההרגל משפיע לרעה על השיניים ועל החניכיים שלו.

באיזה גיל כדאי לגמול ממוצץ?

מציצת מוצץ עד גיל שנתיים היא בהחלט סבירה. כדאי לגמול מהמוצץ בין גיל שנתיים לגיל שנתיים וחצי. אם ילדכם ממשיך למצוץ מוצץ או אצבע אחרי גיל 3, רצוי לעזור לו להיגמל בהקדם.

ממה קל יותר להיגמל - ממוצץ או מאצבע?

לפי האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים, קל יותר להיגמל ממציצת מוצץ מאשר ממציצת אצבע, מכיוון שאת המוצץ אפשר להעלים מטווח הראייה של הפעוט, אך את האצבע שלו קצת יותר קשה להרחיק ממנו...

מה גורם לפחות בעיות דנטליות - מוצץ או אצבע?

מציצת מוצץ, אצבע או אגודל משפיעה על השיניים ועל החניכיים באותה המידה. התוצאה בכל מקרה עלולה להיות שהפעוט יזדקק ליישור שיניים. עם זאת, מכיוון שקל יותר להיגמל ממציצת מוצץ, באופן טבעי יש סיכון נמוך יותר שהמוצץ יגרום לבעיות דנטליות.

אז איך נגמלים מהמוצץ?

מדובר בתהליך שאינו תמיד פשוט, אבל בהחלט אפשרי:

1. החלטיות ועקביות

כמו בכל תחום בהורות, אם החלטתם משהו, עמדו מאחוריו ואל תיכנעו ללחצים שיפעיל עליכם הפעוט. זכרו שבין גיל שנתיים לשלוש הפעוט בגיל המרי (גיל שנתיים הנורא), מביע התנהגות מרדנית ומתקשה לדחות סיפוקים. עם זאת הוא מסוגל להבין את הקשר בין סיבה לתוצאה ומפתח את עצמאותו.

2. יצירתיות

זה הזמן להפעיל את הדמיון ואת היצירתיות שבכם. הפעוט חכם ומתוחכם, וייתכן שיהיה מוכן להילחם בעבור המוצץ האהוב שלו. לכן עליכם לשכנעו שהפרידה מהמוצץ היא לא משהו שצריך לריב ולהילחם עליו, להפך - זו סיבה למסיבה, והגיע הזמן לחגוג.

3. להחליף בכיף

מצאו תחליף בריא יותר ומוצלח יותר מהמוצץ. הציעו לפעוט חפץ אחר שיוכל להתחבר אליו ​ואשר ישמש לו מקור הרגעה, כמו דובי, בובה, כרית קטנה או שמיכה קטנה שאיתם יוכל להתחבק ולהירגע כשהוא שוכב לישון.

4. הדרגתיות

החלו את הגמילה מהמוצץ בכך שתרשו לילדכם להשתמש בו לזמן מוגדר ומוגבל בלבד. למשל, השאירו את המוצץ בבית כשיוצאים לשחק בחוץ והגבילו את השימוש בו בבית לשנת הלילה בלבד. לאחר שנרדם, הרחיקו את המוצץ מפיו של הפעוט ומהמיטה שלו. היו חזקים ונחושים, ואל תישברו ברגעי בכי ומשבר. נחמו אותו באמצעות חיבוק ומילה טובה ולא באמצעות מתן מוצץ.

5. ניצול הזדמנויות

המוצץ נקרע? נצלו את ההזדמנות להיפרד ממנו ואל תקנו אחר. הסבירו לילדכם שהמוצץ מקולקל ואי־אפשר להשתמש בו יותר, ולכן צריך לזרוק אותו. אפשר ליזום נקב קטן במוצץ כך שתיפגע ההנאה ממציצתו, והפעוט יבין שזה כבר לא כיף ויסכים להיפרד ממנו.

אל תתייאשו: בסופו של דבר כולם נגמלים מהמוצץ. גם הילד שלכם.

כך תערכו פרידה נוצצת מהמוצץ

מסיבה
אפשר לארגן "מסיבת פרידה מהמוצץ" או "מסיבת ילד גדול" שבה הפעוט בכבודו ובעצמו מבצע את טקס הפרידה. לאחר שהפעוט נפרד מהמוצץ, וידיו ריקות - מלאו אותן במתנה שיאהב במיוחד. הדגישו שהמתנה היא לילד הבוגר שנפרד מהמוצץ.

• ביקור "פיית המוצצים"
בחרו לילה שבו פיית המוצצים, שמבקרת רק ילדים גדולים, מגיעה לביקור ועזרו לילדכם לכתוב לה פתק ובו משאלה. אספו את כל המוצצים שבבית ושימו אותם בסלסלה יחד עם הפתק. פיית המוצצים תבקר בלילה, תיקח את המוצצים לתינוקות שעדיין זקוקים להם, ובבוקר ימצא ילדכם את המתנה שהיא השאירה לו בתמורה.

• הפרחת בלונים
הצמידו את המוצץ לבלוני הליום קשורים בסרט והפריחו אותם יחד עם ילדכם אל המלאכים. אלה יעניקו אותם לתינוקות שעדיין זקוקים להם.

• תרומה לזולת
בקשו מהשכן לבוא ולהתרים מוצצים לילדים נזקקים. פעוטות, כמו מבוגרים, עשויים לחוש סיפוק והנאה ממתן עזרה לזולת.

• פתק מבוב הבנאי
לילד מעל גיל 3 אפשר להציע לקבל מרשם מהרופא שבו נקבע כי הוא כבר אינו זקוק למוצץ. אפשר גם להיעזר בכל דמות של בעל מקצוע שהפעוט אוהב ומזדהה איתו כמו שוטר, כבאי, בוב הבנאי וכדומה.

 
שרון דורמן חג'ג' היא אחות בטיפת חלב ומדריכת הנקה במרפאת כללית במושב חרוצים. 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש