חיפוש

dsdsdsd
אמבטיה לתינוק

אמבטיה לתינוק - המדריך המלא

התינוק שלכם רק נולד, גופו עדין ושברירי, וכבר אתם צריכים לעשות לו אמבטיה. אמבטיה לתינוקות יכולה להיות פינוק של ממש, רק כדאי שתדעו מה להכין, איך לנגב נכון ואיך לטפל בחבל הטבור. יש גם וידאו

מיכל לוינשטיין, נעמי זנהנדלר

בקיצור

01

צריך לרחוץ את התינוק פעם ביום. שעת הרחצה יכולה להיות בהתאם לסדר היום הנהוג בבית. המגבלה היחידה - לפחות שעה אחרי האוכל.

02

חשוב לרחוץ את התינוק מהחלק הנקי יותר (עיניים) לחלק המלוכלך ביותר (העכוז). חשוב להקפיד במיוחד על רחצה של קפלי עור כמו צווא ובית שחי.

03

הטמפרטורה האידיאלית בשביל אמבטיה לתינוק היא 36 מעלות צלזיוס. אפשר למדוד במדחום, אבל כדאי לעשות בקרה נוספת בעזרת המרפק.

​​​​עדיין לא הספקתם להתרגל לתינוק החדש, אתם נזהרים מאוד כשאתם מחזיקים אותו - וכבר מוטלת עליכם משימת הרחצה. אמבטיה לתינוק עלולה להיות מעט מפחידה, במיוחד אם התינוק שלכם לא ממש נהנה באמבטיה.

צריך לרחוץ את התינוק  פעם ביום. שעת הרחצה יכולה להיות בהתאם לסדר היום הנהוג בבית. (המגבלה היחידה - לפחות שעה אחרי האוכל).  אופן הרחצה יכול להיעשות לפי רצונכם: באמבטיה, מתחת לברז, רחצה על מגבת (בעזרת קערית + מטליות) וזאת ללא קשר לנשירת הטבור.

לקראת הרחצה באמבטיה יש להכין את הדברים הבאים:

• סל טיפולים ובו סבון, צמר גפן (או פדים), אלכוהול 70%, קיסמי אוזניים לתינוקות, שמן לתינוקות, משחה להגנת העור ולמניעת פריחה, מסרק + מברשת, מספריים מיוחדים לתינוקות.

• מגבת.

• בגדים להחלפה + טיטול.

• אמבטיה.

• סל לכביסה מלוכלכת וכלי לאשפה.

בשבועות הראשונים לחיי התינוק רצוי - לפני שמפשיטים אותו - לרחוץ את העיניים של התינוק, את הפנים ואת האוזניים.

תינוקות אינם אוהבים להיות עירומים בתקופה הזאת. חשוב לרחוץ את התינוק מהחלק הנקי יותר (עיניים) לחלק המלוכלך ביותר (העכוז). חשוב להקפיד במיוחד על רחצה של קפלי עור: צוואר, בית שחי, מרפקים, מפשעה, מאחורי הברך, בין אצבעות הידיים והרגליים. המקומות האלה נסתרים ואינם מאווררים, והסיכון שיתפתח שם גירוי הוא גדול.

בנות: כיוון הרחצה הוא מהבטן אל פי הטבעת ולא להפך כדי למנוע העברת זיהום מפי הטבעת אל פתח השופכה.

בנים: יש להקפיד לרחוץ מתחת לאשכים ולפין כדי למנוע היווצרות גירויים מצואה שנשארת על העור.

פעם ביום או אחת ליומיים. כיוון הרחצה הוא מהמצח לעורף כדי שלא ייכנס סבון לעיניים.

רוצים לראות איך עושים אמבטיה לתינוק? היכנסו לסרטון מתוך הסדרה "הורים ללא הפסקה"​

הטמפרטורה האידיאלית בשביל אמבטיה לתינוק היא 36 מעלות צלזיוס. אפשר למדוד במדחום, אבל כדאי לעשות בקרה נוספת בעזרת המרפק: אם המים נעימים לכם, גם התינוק ייהנה מהאמבטיה.

לאחר הרחצה יש לייבש במגבת בדרך של הספגה (פחות גירוי לעור). יש לשים דגש על ניגוב כל קפלי העור. אין צורך ולא מומלץ למרוח את עור התינוק בשמן, בתחליב (קרם גוף) או בטלק. אלה סותמים את נקבוביות העור ומפריעים לתפקודו. השימוש במשחה מוגבל להגנת העור במקומות הרגישים: צוואר, בתי שחי, ישבן  ומפשעה.

יש לנקות את אזור הטבור ואת חבל הטבור באלכוהול 70% כמו אלכוסידין שלוש פעמים ביום, מתוכן פעם אחת אחרי הרחצה ולאחר ייבוש  הטבור במגבת. הניקוי באלכוהול אינו מכאיב ואינו שורף אלא קר למגע בלבד. יש להמשיך לטפל בטבור גם כמה ימים לאחר הנשירה. לאחר הטיפול תיתכן אדמומיות זמנית.

אם ברצונכם לבדוק אם נוצר אודם, התבוננו בטבור בשעת החלפת הטיטול או לפני הניקוי באלכוהול.

לעיתים רואים מעט הפרשה או דימום קל שהולכים ופוחתים. אם הדימום או ההפרשה הולכים וגדלים, או אם ההפרשה משנה צבע, בעלת ריח רע או מופיע אודם סביב הטבור, יש לפנות לרופא המטפל או לתחנה לבריאות המשפחה. ניתן להיעזר גם בשירות רופאי ילדים און־ליין של כללית​ בליווי מקצועי של מומחי שניידר. 

הורים רבים מכינים אמבטיה לתינוק ומעדיפים לגזוז את ציפורניו בעת הרחצה. רצוי לגזוז את הציפורניים כשהתינוק ישן. עליכם להסתכל על אצבעות התינוק בשעה שכף ידו פתוחה, והציפורניים נראות מעל קו האצבעות.

יש לגזור את הציפורניים בקו ישר. יש להימנע מגזירה קרוב לעור. חשוב להשתמש במספריים מיוחדים לתינוקות - לאחר שנוקו באלכוהול.

הכותבות הן אחיות במרכז הרפואי רבין, קמפוס בילינסון, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש