חיפוש

dsdsdsd
ריפךוקס אצל תינוקות

אוכלים ופולטים: ריפלוקס אצל תינוקות

התופעה של עליית תוכן הקיבה לוושט שכיחה מאוד אצל תינוקות עד גיל שנה וחצי. כל כך שכיחה, שכמעט 70% מהתינוקות יקיאו לפחות פעם אחת עד גיל שלושה־ארבעה חודשים. איך מטפלים בזה ומתי זה עובר?

ד"ר מוטי חיימי

ד"ר מוטי חיימי

בקיצור

01

ריפלוקס קיבתי־ושטי שכיח עד גיל שנה וחצי, אבל ברוב המקרים חומרתו פוחתת בהדרגה מגיל תשעה חודשים.

02

בין התסמינים: אי־שקט ובכי ממושך הקשורים לארוחה, הקשתה של ראש התינוק לאחור לאחר כמה לגימות, פליטה או הקאה.

03

בין הטיפולים: שינוי תנוחה, האכלה תכופה יותר במנות קטנות, תקופות ובמקרים קיצוניים: התערבות כירורגית.

​​​​​החזר קיבתי־ושטי (GER – Gastro Esophageal Reflux) הוא עלייה של תוכן הקיבה לוושט, עם או בלי מעבר לחלל הלוע והפה או הקאות.

מדובר בתהליך פיזיולוגי נורמלי המתרחש כמה פעמים ביום בתינוקות, בילדים ובמבוגרים. רוב האירועים מתרחשים בזמן הרפיה זמנית של הסוגר הקיבתי־ושטי - תהליך שמאפשר גלישה חופשית של תוכן הקיבה לוושט. בדרך כלל זה קורה לאחר ארוחה ונמשך פחות משלוש דקות, ללא תסמינים כלל או עם תסמינים מועטים.

מתי המצב הוא פתולוגי?

מחלת הריפלוקס הקיבתי־ושטי (GERD) נגרמת מהפרעה בתפקוד של הסוגר הוושטי התחתון, שהוא השריר המחבר את הוושט עם הקיבה. הסוגר הזה אמור להיות בעיקרו חד־כיווני ובכך למנוע חזרה של מזון ושל תוכן חומצי הנמצאים בקיבה מלהגיע אל הוושט. במקרים מסוימים מאפשר השסתום הזה גם מעבר בכיוון ההפוך (למשל, לצורך שחרור גזים או הקאה).

כיצד מתבטאת המחלה אצל התינוקות?

בתינוקות קיימת חוסר בשלות של תפקוד השסתום (הספינקטר) הוושטי התחתון, דבר המביא לזרימה הפוכה של תוכן הקיבה אל הוושט. תורמים לכך גם תנוחת השכיבה של התינוקות במשך רוב שעות היממה וגורמים פיזיולוגיים נוספים כמו הזווית שבין הוושט לקיבה אצל התינוקות - זווית שמאפשרת ריפלוקס של תוכן קיבתי לוושט ביתר קלות.

זה לכל החיים?

ריפלוקס קיבתי־ושטי שכיח עד גיל שנה וחצי, אבל ברוב המקרים חומרתו פוחתת בהדרגה מגיל תשעה חודשים. למעשה, הריפלוקס משקף תופעה פיזיולוגית שכיחה בשנה הראשונה לחיים. 70%-60% מהתינוקות יחוו הקאה לפחות פעם אחת עד גיל שלושה-ארבעה חודשים.

איך יודעים אם מדובר במצב פיזיולוגי או במחלה?

ההבחנה בין המצב הפיזיולוגי לבין ריפלוקס קיבתי־ושטי פתולוגי בתינוקות ובילדים נקבעת לא רק על סמך מספרן וחומרתן של אפיזודות הריפלוקס, אלא גם על סמך נוכחותם של סיבוכים הקשורים לריפלוקס הזה.

כיצד מאבחנים ריפלוקס בתינוקות?

בתינוקות אין תסמין או סימן אחד שמאפשרים לאבחן את התופעה או שעשויים לחזות תגובה לטיפול. האבחנה מתבססת על מכלול הביטויים הקליניים, ולעיתים יש צורך גם בבדיקות עזר. הבדיקות הקיימות יעילות כדי לתעד נוכחות של החזר קיבתי־ושטי פתולוגי ואת סיבוכיו, להראות האם יש קשר נסיבתי בין ההחזר לתסמינים, להעריך את יעילות הטיפול ולשלול מצבים אחרים.

מהם התסמינים העשויים להצביע על קיומה של המחלה אצל תינוקות?

אי־שקט ובכי ממושך הקשורים בדרך כלל לארוחה, ללא קשר לטיבה, עקב חזרת התוכן החומצי של הקיבה אל הוושט.

• הקשתה של ראש התינוק לאחור לאחר כמה לגימות.

• פליטה או הקאה. לעיתים הריפלוקס מסתיים בפליטה או בהקאה, אך לעיתים תוכן הקיבה החומצי מגיע לוושט ונבלע שוב בחזרה אל הקיבה.

מהם הסיבוכים האפשריים?

• הפרעה בשגשוג. לעתים עקב הפליטות המרובות התינוק לא עולה במשקל.

• דלקת כימית בוושט עקב הנזק הנגרם מחומצת הקיבה לרירית הוושט.

• היצרות (סטריקטורה) של אזור מסוים בוושט. מדובר בסיבוך נדיר מאוד בילדים.

אנמיה. עקב הנזק לרירית הוושט ייתכן דמם קטן אך ממושך הגורם לאובדן דם ולאנמיה.

• תסמונת דמוית אסתמה​, עקב התכווצות של דרכי הנשימה בתגובה לנוכחות חומצה בוושט (רפלקס המועבר דרך עצב הוואגוס).

• ישנם דיווחים גם על קשר בין ריפלוקס לבין הפסקות נשימה חסימתיות ומחלות של תיבת הקול (הלרינקס) המתבטאות בצרידות, בסטרידור וכדומה. עוד דוּוח על הפרעות נוירולוגיות, כולל פרכוסים.

מהו הטיפול בתופעה?

• טיפול תנוחתי. במקרים קלים ניתן להמליץ על השכבת התינוק בזווית של 30 מעלות. גם השכבת התינוק על הבטן כמה שעות ביום (לא בלילה, ובהשגחה צמודה) יכולה להקל על התסמינים.

• האכלה תכופה יותר. מתן ארוחות קטנות יותר, בתדירות גבוהה יותר ושעתיים־שלוש לפני ההשכבה.

• הסמכת המזון. ניתן להסמיך את המזון באמצעות דייסה או הוספת קורנפלור. קיימת כיום פורמולה מיוחדת למצבים כאלה, שבה התמיסה עוברת הסמכה בקיבה (אנפמיל AR).

​גם טיפול ברפואה משלימה יכול לסייע

בעיות עיכול שכיחות בגיל הרך ונובעות מהסתגלות מערכת העיכול למזון המגוון שתינוקות וילדים צורכים. הטיפול ברפואה משלימה מתבסס על נטורופתיה בשילוב דיקור-סיני, שיאצו, רפלקסולוגיה ועוד. תרצו לקרוא עוד בנושא?

• תרופות. שימוש בתכשירים תרופתיים המיועדים להפחתת ההפרשה של החומצה בקיבה כמו זנטק ולוסק.

בעבר נעשה שימוש בתכשירים פרוקינטיים (פרפולסיד, למשל) המביאים לסגירה הדוקה יותר של הספינקטר בין הוושט לקיבה ובכך מונעים את הריפלוקס. השימוש בתכשירים האלה פחת עקב תופעות לוואי חמורות המצריכות ניטור מיוחד.

• תכשיר המופק מאצות ים, הניתן לאחר הארוחות ומביא לריפוד רירית הקיבה ובכך להפחתת הריפלוקס.

• התערבות כירורגית. במקרים קיצוניים ונדירים יש צורך בניתוח שבו יוצרים מעין טבעת סביב השסתום שבין הוושט לקיבה (פונדופליקציה).

ד"ר מוטי חיימי הוא מומחה ברפואת ילדים ובהמטו־אונקולוגיה
במרכז בריאות הילד בחיפה מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש