חיפוש

dsdsdsd
ילדה עומדת לפני קיר עם סימון הגובה שלה

עקומת גדילה: מדריך להורה המתחיל

החל מהביקור הראשון שלך בטיפת חלב האחות תשקול את התינוק, תמדוד לו את הגובה ואת היקף הראש. והיא גם תשתמש במושגים כמו עקומות, אחוזונים ושבירת עקומה, שיגרמו לך לתהות: על מה היא מדברת ??? הכל בסדר, אנחנו כאן כדי להכין אותך ולהסביר לך כל מה שצריך לדעת

אריקה רוזנשטוק

אריקה רוזנשטוק

בקיצור

01

עקומות גדילה הן גרפים המציגים צמיחה של ילדים. כיום, העקומות מראות את גדילת הילד היחיד ביחס לילדים שגדלו בתנאי הסביבה הרצויים ביותר.

02

למה צריך את העקומות בכלל? הן מאפשרות מעקב לאורך זמן כדי לזהות בעיות בריאותיות אפשריות או את הצורך בשינוי תזונתי.

03

בכל הנוגע לפגים, מומלץ להשתמש בעקומות החדשות רק אחרי שהפג הגיע לתאריך בו היה אמור להיוולד, כלומר התאריך המשוער המקורי.

כל הורה מכיר את הרגע הזה בטיפת חלב: הערכת גדילה. האם התינוק עלה מספיק במשקל? האם הוא יהיה גבוה? ולמה יש לו ראש כל כך גדול? האחות מדברת במושגים לא תמיד מוכרים: עקומות, אחוזונים, שבירת עקומה. ובשנת 2014 השתנה עוד משהו: העקומות החדשות.

מהן עקומות הגדילה?

עקומות גדילה הן גרפים המציגים צמיחה של ילדים. כיום, העקומות מראות את גדילת הילד היחיד ביחס לילדים שגדלו בתנאי הסביבה הרצויים ביותר: הנקה כמעט מלאה עד גיל 6-4 חודשים; הנקה חלקית עד גיל 12 חודשים; וללא בעיות בריאותיות או סביבתיות שיכולות לעכב את צמיחתם.

העקומות מתחלקות לפי בנים ובנות. יש עקומות של משקל לגיל, אורך לגיל (עד גיל שנתיים), גובה לגיל (מגיל שנתיים), היקף ראש לגיל, ומשקל לאורך או גובה. בגילאים הגדולים יותר בודקים גם BMI.

בתוך העקומות יש קווי רצף המכונים קווי אחוזונים. כאשר ילד נמצא לדוגמא על אחוזון 75 במשקל, הכוונה היא שלפי המדגם 25% מבני גילו ישקלו יותר ממנו ו־75% פחות ממנו. לאחוזונים יש משמעות בעיקר כאשר יש קפיצות גדולות בין קווי האחוזון, או בעבור ילדים הנמצאים בקצוות - מתחת לאחוזון 3 או מעל לאחוזון 97.

למה בכלל צריך עקומות גדילה?

העקומות מאפשרות להשוות גדילה של ילד לעומת קבוצה גדולה ומייצגת של ילדים שגדלו כרצוי. הן מאפשרות מעקב לאורך זמן כדי לזהות בעיות בריאותיות אפשריות או את הצורך בשינוי תזונתי. כמו כן, השימוש בעקומות גדילה זהות לכולם מאפשר העברת מידע בין מטפלים לצורך המשכיות הטיפול.

השינוי בעקומות עם השנים

השימוש בעקומות גדילה התחיל בשנות ה־60 של המאה הקודמת. העקומות הראשונות היו מבוססות על מדגמים יחסית קטנים של ילדים אמריקאים לבנים ממעמד סוציו־אקונומי בינוני בשנים שרוב הילדים ניזונו מתמ"ל (פורמולה). עם השנים יצאו גרסאות שונות לעקומות, וכאמור נעשתה גם חלוקה לפי בנים־בנות.

העקומות שהיו בשימוש בשנות ה־2000 ועד ספטמבר 2014 התבססו על חמישה סקרים של ילדים אמריקאים שבוצעו בשנים 1994-1977. המדגם אמנם היה גדול יותר מאשר בעבר, אבל עדיין התבסס על ילדים לבנים שניזונו מתמ"ל, והציג למעשה את המצב המצוי של גדילת ילדים.

החל מ-1997 ארגון הבריאות העולמי התחיל לעקוב למשך שנתיים אחרי גדילה של תינוקות בשש מדינות: נורבגיה, גאנה, ארצות־הברית, אומן, ברזיל והודו. כל הילדים אחריהם עקבו היו בריאים וגדלו בתנאי סביבה תקינים עם אמא לא מעשנת, וינקו באופן בלעדי בין 4־6 חודשים ובאופן חלקי עד גיל 12 חודשים לפחות. נוצר לראשונה מדגם של ילדים שגדלו לפי התנאים הרצויים ביותר.

בנוסף נדגמו מדדי גדילה של קבוצה גדולה של ילדים ממדינות אלו בגילאי 2־6 שנים. נבנו עקומות חדשות, ומספטמבר 2014 עברנו להשתמש בעקומות החדשות בטיפות החלב.

אז בתכלס, מה השתנה?

התינוק היונק נוהג לעלות במהרה במשקל בחצי שנה הראשונה ולאחר מכן יש ירידה בקצב הצמיחה עד סביבות גיל שנתיים. בעבר חשבו שהדפוס הזה מראה שההנקה לא מספיקה והיו ממליצים לתת תוספת. היום, לפי המדגם החדש, מובן שזה דפוס צמיחה תקין לתינוק היונק. בנוסף, נמצא שתינוקות יונקים גבוהים במעט מתינוקות שניזונים מתמ"ל.

בעקומות הישנות היה לנהוג לדבר על "שבירת עקומה" כמדד לצורך בהתערבות. משמעות שבירת עקומה - עליה או ירידה גדולה בגדילה שהתבטאה כקפיצה כלפי מעלה או מטה של שני קווים בעקומה, או במילים אחרות שני קווי אחוזון.

בעבר תינוק שעשה שבירת עקומה הופנה לרופא לצורך בירור ואילו העקומות החדשות בנויות עם פחות קווי אחוזון. חשוב יותר לעקוב אחרי הגדילה האישית של כל ילד לאורך זמן ולבחון את המרחק מהאמצע, מהאחוזון ה־50. מומלץ גם ליידע את האחות על כל שינוי במצב של הילד שיכול להשפיע על צמיחתו, למשל שינוי בתזונה או בעקבות מחלה.

איך בודקים פגים בעקומות?

מכיוון שפגים נולדו לפני הזמן, הגדילה שלהם שונה מתינוק שנולד במועד, ותלויה בשבוע הלידה ובמצבי בריאות נלווים. מומלץ להשתמש בעקומות החדשות רק אחרי שהפג הגיע לתאריך בו היה אמור להיוולד, כלומר התאריך המשוער המקורי.

יש לבצע תיקון בעקומה לפי שבוע הלידה ורצוי לעקוב אחרי צמיחת הפג לעיתים יותר קרובות עד שצמיחתו דומה לילד הנולד במועד. ניתן לקבל מידע נוסף על צמיחת פגים מאחות טיפת החלב או מרופא הילדים האישי.

ושאלה אחרונה: למה מודדים היקף ראש רק עד גיל שנתיים?

לפי מחקרים, צמיחה תקינה של היקף ראש עד גיל שנתיים מקבילה לצמיחה תקינה של המוח. חריגות בצמיחה יכולות להצביע על בעיות רפואיות שונות ויש לעקוב ולברר. עם זאת, ידוע שלגודל הראש יש מרכיב גנטי חזק. לעיתים קרובות, לילד עם ראש גדול או קטן מהצפוי, שמתפתח באופן תקין, יש גם הורה עם ראש גדול או קטן מהממוצע. על כל שאלה בנושא, יש להתייעץ עם אחות טיפת חלב או עם רופא הילדים האישי.

​מודאגים מקצב התפתחות הילד?

רפואה משלימה יכולה לסייע בהתמודדות עם שלל בעיות בקרב תינוקות, בעזרת טיפולים יעילים כגון כירופרקטיקה, שיטת אלכסנדר ושיטת פלדנקרייז. לקריאה נוספת

אריקה רוזנשטוק היא מנהלת תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון של כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש