חיפוש

dsdsdsd
תינוק מחזיק מבחנה עם נוזל

איזה תמ"ל מתאים לתינוק שלי?

משרד הבריאות ממליץ על הנקה בלעדית עד גיל שישה חודשים או ארבעה חודשים עם טעימות - בהתאם להתפתחות התינוק. אם החלטת שלא להיניק או שאת לא יכולה, בוודאי תשתמשי בתמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות)

אורלי ויסייד

אורלי וייסיד

בקיצור

01

במידה ותינוקך בריא ללא סיכון לאלרגיה ולא הומלץ לך על ידי רופא להזינו בתמ"ל ייעודי, יש לבחור בתמ"ל על בסיס חלב פרה מועשר בברזל, זהו ההרכב הנכון ביותר עבורו.

02

תמ"ל על בסיס חלב סויה אינה מתאימה לתינוקות בסיכון לפתח אלרגיה או לתינוקות אלרגיים, היות ותינוקות שאלרגיים לחלבון פרה פעמים רבות אלרגיים גם לחלבון הסויה.

03

יש גם תרכובות מזון המיועדות לתינוקות הסובלים מבעיה ספציפית כמו אלרגיה או סיכון לאלרגיה לחלב פרה, רפלוקס טורדני, או לתינוקות שנולדו פגים.

חלב אם הוא המזון המומלץ לתינוקות, אבל אם מסיבה כלשהי אינך מניקה, עלייך להזין את התינוק בתרכובת מזון לתינוקות (תמ"ל), שאותה עלייך להכין במדויק לפי הוראות היצרן.
תרכובות אלה מכילות את כל רכיבי התזונה הדרושים ומהוות את האלטרנטיבה הטובה ביותר לחלב אם. התרכובות השונות נבדלות בהרכבן הבסיסי וברכיבים הפונקציונליים המוספים בכמויות שונות. אז איך תדעי באיזו תרכובת לבחור?

אזהרה של משרד הבריאות

ב־22 ביוני 2016, בעקבות תלונות ושאלות שהתקבלו בנוגע לאבקת חלב NIDO, הוציא משרד הבריאות הודעה שבה הוא מזהיר מפני שימוש באבקה זו לאימהות ולתינוקות.

לפי משרד הבריאות, אבקה זו, המיועדת למיהול עם מים ולשימוש לצרכים שונים כתחליף לחלב פרה, לא מתאימה מבחינה תזונתית
להזנת תינוקות, ושימוש בה במקום בתמ"ל עלול לגרום לתופעות חמורות כמו נזק כלייתי (עקב עודפי חלבון) וחסרים תזונתיים ברכיבי תזונה חיוניים.

תרכובת מזון לתינוקות (תמ"ל)

תמ"ל על בסיס חלב פרה
למי מתאים: במידה ותינוקך בריא ללא סיכון לאלרגיה ולא הומלץ לך על ידי רופא להזינו בתמ"ל יעודי, יש לבחור בתמ"ל על בסיס חלב פרה מועשר בברזל, זהו ההרכב הנכון ביותר עבורו.
מה בתרכובת: הפורמולה על בסיס חלב פרה מכילה כמות חלבון ושומן המתאימים לצרכי התינוק, מועשרת בוויטמינים, מינרלים וברכיבים נוספים.
ואם התינוק רגיש ללקטוז: פרט לפורמולה הסטנדרטית, תוכלי למצוא גם תמ"ל על בסיס חלב פרה ללא לקטוז (סוכר החלב) המיועדת לתינוקות שנמצאו רגישים ללקטוז.
מתי עוד מתאים: ניתן לנסות פורמולה זו גם במקרים של שלשול אקוטי, אך אין ודאות כי הפורמולה אכן תביא להטבה. הלקטוז חשוב לספיגה של רכיבים תזונתיים לכן אל תוותרי עליו שלא לצורך.

תמ"ל על בסיס חלב סויה (תרכובת צמחית)
מה בתרכובת: תמ"ל בעלת הרכב שונה מתמ"ל על בסיס חלב פרה מבחינת סוג הפחמימות, השומן והחלבון, אינה מכילה כולסטרול ובנוסף - בשונה מתמ"ל על בסיס חלב פרה - מכילה פיטואסטרוגנים (אין אחידות דעים לגבי ההשפעה של חשיפה גבוהה של התינוק לפיטואסטרוגנים).
למי מתאים: פורמולה צמחית זו פחות איכותית מבחינת הרכבה ועל כן פחות מומלצת מהפורמולה המבוססת על חלב פרה. היא אינה מתאימה לתינוקות בסיכון לפתח אלרגיה או לתינוקות אלרגיים, היות ותינוקות שאלרגיים לחלבון פרה פעמים רבות אלרגיים גם לחלבון הסויה.
הפורמולה מתאימה גם לתינוקות עם גלקטוזמיה (פגם מולד המונע פירוק של גלקטוז, כאשר הטיפול הוא הימנעות מחלב) ועבור תינוקות ללא סבילות מולדת ללקטוז.
מתי עוד מתאים: כמו כן יכולה הפורמולה להוות תחליף צמחי במשפחות צמחוניות, טבעוניות או במשפחות שומרות כשרות.

תמ"לים המיועדים לבעיות שונות

תמ"לים היפואלרגנים על בסיס הידרוליזאט חלקי או מלא של חלבון ותמ"ל על בסיס חומצות אמינו חופשיות
בתרכובות אלה יש להשתמש בהמלצת רופא בלבד, והן ניתנות במקרים בהם יש אלרגיה או סיכון לאלרגיה לחלבון פרה (cow milk allergy). המלצה להזנת התינוק בתרכובות מחומצות אמינו חופשיות תינתן במקרים בהם אובחנו מחלות מעיים ספציפיות ומצבים של תת־ספיגה.

תמ"ל לתינוקות הסובלים מרפלוקס
תרכובת מאוזנת על בסיס חלב פרה, זהה להרכבה של התמ"ל הסטנדרטית. ההבדל הוא בהרכב הפחמימות, כ־30% מהפחמימות מקורן בעמילן אשר בקיבה עובר הסמכה עם החשיפה לחומציות. השימוש בתרכובת זו בעת רפלוקס אינו מצריך הסמכה במרכיב פחמימתי כגון קורנפלור, כך שבשימוש בה אין תוספת קלורית מיותרת לתינוק.

תמ"ל ייעודי לפגים
פג שמצליח לאכול לפי הדרישה ואינו זקוק להזנה עשירה, יוכל לקבל תרכובת מזון סטנדרטית לתינוקות בשלים המועשרת ב־LC- PUFA, במידת והפג זקוק להעשרה יש להזינו בתמ"ל המשך לפגים המועשרת ב־LC- PUFA. תרכובות המשך לפגים מרוכזות יותר מבחינת כמות הקלוריות, החלבון, סידן וזרחן בהשוואה לתרכובות הסטנדרטיות והן יעילות בהשגת גדילה מהירה בקרב פגים.

תוספות רכיבים פונקציונאליים לתמ"ל שלב 1

LC-PUFA - רכיב שומני, חומצות שומן רב־בלתי רוויות (אומגה 3 ואומגה 6), הנמצא בחלב אם ותורם התפתחות המוח והראייה. בתמ"ל המשך ייעודי לפגים יש חובה בתוספת רכיב זו. בארץ תומכים בהוספת הרכיב, אך אין חובה להוסיפו בקרב תינוקות בשלים, לפי סקירת מחקרים של קוקוהרן לא נמצא יתרון משמעותי בתוספת LC-PUFA בקרב תינוקות בשלים.

שמן בטאפול – רכיב שומני, המונע היווצרות של אבני צואה, מוסף לתרכובת במטרה להקל על העיכול ולסייע ליציאות רכות, הוא אמור להפחית גזים וכאבי בטן ותורם לספיגת סידן טובה.

נוקלאוטידים – רכיב המצוי בחומצות הגרעין שבתאי הגוף, הנוקלאוטידים תורמים ליצירת נוגדנים ולהבשלת מערכת החיסון של התינוק, ובכך הם מסייעים לגוף להילחם בגורמי מחלה, מצויים בחלב אם ומוספים לכל תרכובות המזון במינונים שונים.

לוטאין – נוגד חימצון הנמצא בחלב אם, ידוע כתורם לבריאות העין.

פרה־ביוטיקה (סיבים תזונתיים מסוג FOS/GOS) – חד־סוכרים אשר אינם נספגים במעי, תורמים לשגשוג חיידקים טובים, ובכך תורמים לאיזון הפלורה במעי ולשיפור מרקם הצואה.

פרוביוטיקה – רכיב התורם לאיזון הפלורה במעיים, במחקרים נמצא כי גם מפחית מקרי חום והיארעות מחלות גסטרואינטסטינליות. בארץ ניתן רק מגיל חצי שנה, על כן לא מוסף בתמ"לים שלב 1.

אורלי וייסיד היא דיאטנית קלינית בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש