חיפוש

dsdsdsd
תינוק עם כיסוי ראש ישן על ערימת מגבות

קפיצת גדילה: מה קרה פתאום לתינוק שלי?

אם את שמה לב לשינוי פתאומי בהרגלי השינה של התינוק, בהתנהגות שלו ובעיקר ברצון שלו לינוק יותר - כנראה מדובר בקפיצת גדילה. מה גורם לתופעה הזו, כמה זמן היא תימשך ומהי הדרך הטובה ביותר להתמודד?

אריקה רוזנשטוק

אריקה רוזנשטוק

בקיצור

01

איך מזהים קפיצת גדילה? התינוק רוצה לאכול הרבה יותר. גם עצבנות ושינוי בהרגלי השינה אפשריים.

02

קפיצות גדילה אורכת בדרך כלל יומיים־שלושה, או עד שהתינוק מרגיש בטחון באבן הדרך החדשה.

03

גם עבור התינוק מדובר בתקופה לא קלה. חשוב להקשיב לצרכיו באוכל ובקרבה ולהיענות להם.

סוף סוף הרגשת שהכל זורם וההנקה נכנסה ללוח זמנים נורמלי. אבל אז, בלי אזהרה מוקדמת, הכול השתנה? התינוק כל הזמן רוצה לינוק והוא עצבני על השד? אולי זאת קפיצה בגדילה. 

קפיצה בגדילה היא תקופה קצרה של עלייה בצריכת האנרגיה של התינוק ובצורך שלו בקרבה.

יש לכך שתי סיבות עיקריות:

• גדילה מהירה - בשנה הראשונה לחייהם תינוקות מעלים בערך פי 3 ממשקל הלידה שלהם. הם גובהים, בממוצע, ב־20 עד 25 סנטימטרים.

• קפיצה התפתחותית - התינוק חווה אבני דרך התפתחותיות חדשות כמו התהפכות, זחילה, ישיבה, עמידה, הליכה או דיבור.

קפיצות בגדילה יכולות להתרחש בכל שלב, אבל הן שכיחות יותר בסביבות הגילים האלו:

• 10 ימים

• 3 שבועות

• 6 שבועות

• 3 חודשים

• 6 חודשים

בנוסף, כאמור, מתרחשות קפיצות גדילה גם בתקופות של קפיצה בהתפתחות.

• הנקה - זהו הסימן הבולט ביותר. התינוק רוצה לינוק יותר, אפילו הרבה יותר (אולי אפילו כל שעה־שעתיים) כדי לספק לעצמו מזון לצורך ההתפתחות שלו.

אולי הוא עצבני על השד בזמן ההנקה, מתחבר ומתנתק או מושך את הפטמה. האם עשויה להרגיש שהשדיים ריקים יותר עקב העלייה בתדירות ההנקות. חשוב לדעת שכל עוד התינוק יונק השדיים לא "ריקים".

• שינה - ייתכנו גם שינויים בדפוס השינה: חלק מהתינוקות רוצים לישון יותר, כאילו הם חוסכים אנרגיה לגדילה ולהתפתחות; אחרים, שישנו לפרקי זמן רצופים בלילה, מתעוררים פתאום בשעות משונות יותר.

• התנהגות - בזמן קפיצת גדילה, עשוי התינוק להפוך לתלותי ולחסר מנוחה. אולי הוא ירצה להיות יותר על הידיים, יבכה כשתנסי להניח אותו על המזרן או כשתתרחקי ממנו. בקיצור, ייתכן שיהיו לו מצבי רוח.

אולי תרגישי שהתקופה הזאת לא תיגמר לעולם, אבל זה יקרה. קפיצות גדילה אורכת בדרך כלל יומיים־שלושה, או עד שהתינוק מרגיש בטחון באבן הדרך החדשה (עד כשבוע).

לא. ובכל מקרה אין סיבה מיוחדת לדאגה - בין אם התינוק מראה את התסמינים האלה ובין אם לא.

חשוב לזכור שגם עבור התינוק מדובר בתקופה לא קלה - לכן חשוב, ראשית, להקשיב ולהיענות לצרכים שלו לאוכל ולקרבה. אפשר להיניק במיטה, או בתנוחת צד, כדי לאפשר לאם יותר מנוחה. שימוש במנשא גם יעזור לספק את הצורך המוגבר בקרבה ובמגע. אל תהססי להיעזר בקרובים לך - למשל בן או בת הזוג או בני משפחה - או בחברות ובקבוצות תמיכה כדי לסייע לך בתקופה הזאת.

אחרי השבוע הראשון מהלידה בערך, כמות החלב היא פונקציה של פינוי חלב מהשדיים, והכמות שנשארת בסיום הארוחה. קיימים בחלב חומרים שמעכבים ייצור: ככל שיותר חלב נשאר בשדיים, כך מצטברים החומרים המעכבים ונותנים לגוף פקודה להפחית ייצור.

מכיוון שהגוף מעוניין שתמיד יהיה מספיק חלב לתינוק, רוב הנשים מרגישות מלאות רבה יותר בשדיים בשבועות הראשונים עד שהגוף מוצא את האיזון הנכון בין הביקוש להיצע. תהליך מציאת האיזון לוקח בדרך־כלל לוקח 4 עד 6 שבועות.

ירידה אמיתית בכמות החלב נובעת לרוב מירידה משמעותית בתדירות ההנקות או בסך כמות ההנקות ליממה, מחלה, נטילת תרופות מסוימות או סטרס משמעותי אצל האם.

בזמן קפיצה בגדילה תינוק שצורך תמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) עשוי לסיים את הארוחה ולבקש עוד. חשוב לזכור שצריך להכין תמ"ל לפי הנחיות היצרן בלבד, ולא להכין חלקי מנה. 

אין להכריח תינוק לסיים מנה, גם אם אכל רק קצת ממנה. ייתכן שזו גם יהיה הזמן לעבור לפטמה בוגרת יותר או לאפשר יותר עצמאות באכילה.

גם תינוקות שלא יונקים עשויים לשנות את הרגלי השינה או לרצות קרבה מוגברת (ערסול, חיבוק או נשיאה במנשא) בזמן קפיצות גדילה. 

אם הבעיה לא עוברת בתוך כשבוע או שיש סימנים נוספים אצל התינוק כמו חום, אי שקט, ירידה בכמות הטיטולים הרטובים או המראה של היציאות, כדאי להתייעץ עם הצוות המטפל בילד.

אריקה רוזנשטוק היא יועצת הנקה מוסמכת ומנהלת תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון של כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש