חיפוש

dsdsdsd
תינוק עם כובע מצחיק שותה מבקבוק

תמ"ל: כאשר אמא לא רק מיניקה

אין כמו חלב אם, אבל אם בחרת להיניק באופן חלקי (או שכלל לא) או שהנקה לא אפשרית עבורך, חשוב שתקראי את המדריך הבא: כיצד יודעים איזו תרכובת מזון כדאי לקנות? איך מכינים ואיך מגישים? ואיך יוצרים קרבה עם התינוק, למרות שבקבוק מפריד ביניכם?

אריקה רוזנשטוק

אריקה רוזנשטוק

בקיצור

01

משרד הבריאות ממליץ (אם את לא מיניקה) על הזנת התינוק בתמ"ל עד גיל שנה - ומגיל 6 חודשים בשילוב מזונות מוצקים.

02

לא פעם חברות התמ"ל ינסו לפתות אתכן עם דוגמיות, מבצעים ומתנות. אל תשכחו שמדובר במוצר מסחרי לכל דבר.

03

את התמ"ל מגישים מיד לאחר ההכנה שלה. אם התינוק לא סיים את הבקבוק בתוך שעה, יש לזרוק את השארית.

את מכירה את כל המחקרים ויודעת שחלב אם המזון הטוב ביותר לתינוק. ובכל זאת, את לא מתכוונת להיניק כל הזמן או שתעשי זאת באופן חלקי. אולי יש לך או לתינוקך סיבה רפואית לכך; אולי מסיבה כלשהי לא תוכלי להיות ליד תינוקך ואין באפשרותך לשאוב חלב; או, שלמרות כל הידע, החלטת שהנקה לא מתאימה לך.

את לא אמא רעה!

לא פעם נראה שיש ביקורת גלויה או סמויה כלפי נשים שלא מיניקות, שהן לא בוחרות לעשות את הטוב ביותר עבור התינוק שלהן. נא לזכור: אימהות זו לא רק הנקה. ההורות רצופה בכל יום בבחירות רבות בנושאים כמו בטיחות, חינוך, לבוש, ומתי ללכת לרופא

הזנה היא בחירה חשובה מאוד, אבל לא היחידה. באמצע המאה הקודמת הגה רופא הילדים המפורסם דונלד ויניקוט את הקונספט של "האמא טובה דיה". לפיו, יסודות הבריאות נבנים על־ידי האם הרגילה באמצעות הטיפול האוהב והשגרתי בתינוק. אין אמא מושלמת, יש אמא טובה דיה השואפת לטוב ביותר עבור התינוק ובהתאם ליכולותיה.

לא מיניקה? חשוב לעדכן
חלב אם מתחיל להיווצר בשדיים מהשבוע ה־16 להריון. בימים הראשונים אחרי הלידה יש חלב עשיר בכמות קטנה, המכונה קולוסטרום. סביב היום השלישי אחרי הלידה, כתוצאה מהשינויים ההורמונליים, השדיים מתמלאים בחלב בוגר יותר. 

במידה שאין פינוי של החלב על־ידי התינוק, האם עלולה להרגיש אי נוחות רבה בשדיים, מלאות יתר, נוקשות וכאב. ניתן למנוע את התופעה באמצעות טיפול תרופתי שיש לנטול ביומיים הראשונים שלאחר הלידה. לכן מומלץ שעם הגעתך לחדר הלידה תעדכני את הצוות בחדר הלידה ובמחלקה שאת לא מתכוונת להיניק.

אם הגמילה מתרחשת לאחר שהחלב הבוגר יותר נכנס לשדיים, יש שיטות נוספות להקל על המלאות. לכן, חשוב מאוד לעדכן את הצוות כדי שיסייע לך בנושא.

תרכובת מזון לתינוקות: מישהו מחזר אחריכן

תרכובת מזון לתינוקות היא מזון מוכן או אבקה להכנה עם מים, שרכיביו מותאמים לצרכי הגדילה של תינוקות. התרכובות השגרתיות מבוססות על חלב פרה בתוספת שומנים, ויטמינים ומינרלים שונים. יש גם סוגי תמ"ל שמבוססים על סויה או מיועדים למצבי בריאות מורכבים. לא מומלץ לבחור תמ"ל מיוחד ללא הוראת רופא.

משרד הבריאות ממליץ (אם את לא מיניקה כמובן) על הזנת התינוק בתמ"ל עד גיל שנה, כאשר מגיל 6 חודשים הדבר ייעשה בשילוב של מזונות מוצקים. לאחר שנה אפשר לעבור לחלב פרה.

כל חברות התמ"ל ישמחו לספר לכן שהמזון שלהן יוצר תינוקות יותר רגועים, שיהפכו להיות ילדים יותר חכמים, ושהוא הכי קרוב לחלב אם. מכיוון שחלב אם הוא מוצר ביולוגי חי שמשתנה לא רק לפי גיל התינוק אלא גם מהנקה להנקה, אין שום אפשרות לחקות אותו.

לא פעם החברות גם ינסו לפתות אתכם עם דוגמיות, מבצעים ומתנות. אל תשכחו שמדובר במוצר מסחרי לכל דבר וכדאי (בניגוד לכל הרגש ההורי) לרכוש אותו עם אותן תובנות שבעזרתן רוכשים מוצרים מסחריים אחרים. יש לשים לב שהתמ"ל מותאם לגיל התינוק.

אין חובה להשתמש רק בסוג אחד של תמ"ל. על־פי הנחיות משרד הבריאות, בית החולים מחויב להציע לך תמ"ל של שתי חברות לפחות. כאמור, זה תלוי רק בכם האם להמשיך עם אותו סוג גם לאחר החזרה הביתה.

אזהרה של משרד הבריאות

ב־22 ביוני 2016, בעקבות תלונות ושאלות שהתקבלו בנוגע לאבקת חלב NIDO, הוציא משרד הבריאות הודעה שבה הוא מזהיר מפני שימוש באבקה זו לאימהות ולתינוקות.

לפי משרד הבריאות, אבקה זו, המיועדת למיהול עם מים ולשימוש לצרכים שונים כתחליף לחלב פרה, לא מתאימה מבחינה תזונתית
להזנת תינוקות, ושימוש בה במקום בתמ"ל עלול לגרום לתופעות חמורות כמו נזק כלייתי (עקב עודפי חלבון) וחסרים תזונתיים ברכיבי תזונה חיוניים.

איך מכינים תמ"ל?

לאחר הרכישה, שמרו את התמ"ל במקום קריר ויבש, כמו שעושים עם תרופות. אין להשאיר אותו זמן ממושך בחום. לפני השימוש חשוב לוודא שהקופסה לא פגומה שהמוצר עדיין בתוקף.

לפני הכנת התמ"ל, יש לבצע את הפעולות הבאות:

1. רחצו את הידיים עם מים חמים וסבון.

2. מצאו משטח נקי להכנת התמ"ל.

3. הרתיחו את המים שבהם אתם משתמשים במשך שתי דקות (כל סוגי המים - גם מים מינרלים או מים ממתקני שתיה).

4. השתמשו אך ורק בכפית מדידה המצורפת על ידי היצרן. אין לאחסן את הכפית בתוך האבקה.

הכי חשוב: תמ"ל מכינים בדיוק לפי הוראות היצרן - בדיוק בכמות המים ובדיוק בכמות האבקה הנדרשות. היחס בין האבקה לנוזל נקבע כדי לאפשר לשמור על התינוק ולעודד גדילה אופטימלית. 

תמ"ל דל מדי יכול למנוע קלוריות חיוניות לתינוק, ותמ"ל עשיר מדי יכול להפריע ליכולת הגוף לפרק את התמ"ל לרכיבי הגדילה הנחוצים.

איך מגישים תמ"ל?

אין טמפרטורה מדויקת להגשת תמ"ל. יש תינוקות שמעדיפים תמ"ל מחוממת, ויש כאלו שמוכנים לשתות אותה בטמפרטורת החדר.

אפשר לחמם את הבקבוק בתוך כלי עם מים חמים או במחמם בקבוקים עד 15 דקות. חשוב שלא לחמם את התמ"ל במיקרו, זה עלול ליצור כיסי חום בתוך הנוזל שיגרמו לכוויה. תמיד כדאי לבדוק את טמפרטורת התמ"ל לפני ההגשה לתינוק, על־ידי טפטוף של כמה טיפות על פנים האמה של ההורה.

את התמ"ל מגישים מיד לאחר הכנתה. אם התינוק לא סיים את הבקבוק בתוך שעה, יש לזרוק את השארית. אפשר להכין מראש מנה נוספת ולשמור במקרר עד 8 שעות.

מהלידה עד לבית הספר: כל החיסונים

מתי עושים כל חיסון? מהן תופעות הלוואי? איך מתחסנים? לחצו כאן למדריך המלאחיסונים: המדריך המלא

איך מנקים את הציוד?

תינוקות רכים נחשבים רגישים יותר למחוללי מחלות הנמצאים במזון.  כדאי שתדעו: תמ"ל היא לא סטרילית, במיוחד לאחר פתיחת הקופסה והכנסה והוצאה חוזרת של כפית המדידה.

על מנת למנוע שאריות מזון קטנות שעלולות לשאת מחוללי מחלות, חשוב מאוד להקפיד על ניקוי נכון. יש לנקות את כל החלקים: בקבוקים, פטמות, טבעות הידוק, מכסים, ומחלקי מנות לשימוש מחוץ לבית.

1. שוטפים את הציוד במים חמים ובסבון או במדיח כלים ב־65 מעלות. 

2. מרתיחים את הציוד במשך חמש דקות, כאשר המים הרותחים מכסים את כל החלקים. ניתן גם להשתמש במכשיר סטרליזטור חשמלי או במיקרו לפי הוראות היצרן.

3. מייבשים את הציוד על מתקן ייבוש (לא על מגבת מטבח!) כשהפתחים כלפי מטה.

תשמרו על קשר

אחד היתרונות בהנקה הוא תהליך ההיקשרות בין האם לתינוק, שנובע מהקרבה הפיזית בעת ההאכלה. גם בזמן האכלה מבקבוק מומלץ להחזיק את התינוק בחיק ההורה, פעם מימין ופעם משמאל (הדבר מסייע לצוואר ולראייה). ובכלל, הרבה להחזיק, לערסל, לשיר ולדבר אל התינוק.

דרך נעימה להתקרבות עם התינוק היא מגע עור לעור: מורידים את בגדי התינוק ואת חולצת ההורה, ומשכיבים את התינוק על החזה החשוף של אמא או של אבא. לשניכם זו חוויית היכרות והיקשרות רב־חושית: מרגישים ומריחים, התינוק שומע את פעימות הלב ודיבור ההורה, ויש קשר עין מקרוב.

תזכרו שיש מגוון בחירות הזנה לתינוק: הנקה בלבד, שילוב הנקה עם תמ"ל או תמ"ל בלבד. מומלץ להתייעץ בנושא עם אחות מעקב הריון, אחת טיפת חלב, יועצת הנקה, וגם עם הצוות בבית החולים.

גם אמא בהריון שמרגישה שהיא לא מעוניינת להיניק, עשויה לגלות שיש מגוון דרכים לתת חלב אם וגם ליהנות מכך.

אריקה רוזנשטוק היא מנהלת תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון ויועצת הנקה מוסמכת

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש