חיפוש

dsdsdsd
אמא מחזיקה תינוק במנשא

מנשא לתינוק: איך בוחרים?

למה יש הורים שלא זזים לשום מקום בלי המנשא לתינוק, ואילו אצל האחרים הוא מאופסן בארון? אבי ורון על היתרונות ועל החסרונות של המנשא לתינוק, איך ומתי בוחרים אותו ועם מי אפשר להתייעץ

אבי ורון

אבי ורון

בקיצור

01

יתרונות: המנשא תורם לקשר באמצעות הקרבה הורה-ילד, מפחית את זמן נשיאת התינוק על הידיים או על הכתף בתנוחה לא סימטרית, נייד יותר, מקל על כאבי בטן ועל ריפלוקס אצל התינוק.

02

חסרונות המנשא: טווח השימוש מוגבל, התינוק נחשף לסכנות סביבתיות שונות, אחרי זמן מה הוא עלול להכביד - תלוי במשקל התינוק.

03

למה לשים לב בקניית מנשא? לאיכות האריגים, לתמיכה במותניים, להימצאות כיסים, לנפח ולמשקל.

מנשא הוא אביזר שרבים מההורים אינם יכולים לדמיין את חייהם בלעדיו, ואילו אחרים רואים בו אביזר מיותר, ואם הם קיבלו אותו במתנה לרגל הולדת התינוק - הם מאפסנים אותו דרך קבע בארון.

איך אדע אם הוא מתאים לי ולתינוק שלי?

יש לשקול את היתרונות ואת החסרונות של השימוש במנשא לנשיאת תינוק - בין אם השימוש מוגבל לבית בלבד או משמש תחליף שכיח לעגלה.

מהם יתרונות המנשא?

הסרת עול. מנשא מפחית את זמן נשיאת תינוק על הידיים, על הכתף ובעוד תנוחות שונות ומשונות. כל אלה עלולות לגרום לעייפות ולכאבים מאחר שמדובר בנשיאה מכבידה שאינה סימטרית.

קשר עם התינוק. היצמדות הצאצאים אל האם מוכרת היטב מעולם החי ומקנה רוגע וביטחון לתינוק ולאם. לתינוקות בני יומם יש ראייה מוגבלת, אבל חוש ריח מצוין, והקרבה לריח ההורה יוצרת קשר חזק וייחודי.

הקלה על תסמינים. מנשא מאפשר תנוחה זקופה יותר של התינוק מאשר בעגלה או בסלקל - מה שמפחית את עוצמתן של תופעות שכיחות כמו כאבי בטן, גזים ואף ריפלוקס.

הנקה. יש מנשאים שמאפשרים הנקה בלי שיהיה צורך לתמוך בכל משקל התינוק בזמן ההנקה.

קשר עם העולם הסובב. מנשא המציב את הפעוט עם הפנים לחזית מספק לו גירויים מעניינים יותר מאשר ממושב נמוך בעגלה. הסיבה: הגובה נותן לו שדה ראייה הרבה יותר רחב ועמוק.

ביצוע כמה משימות בו זמנית. שימוש במנשא משחרר את שתי ידי ההורה למשימות אחרות, למשל לאכילה או למתן עזרה לאח בוגר יותר.

ניידות. המנשא חוסך התמודדות עם המגבלות הפיזיות של העגלה - גודלה, משקלה, סרבולה - מגבלות שמקשות מאוד לנוע איתה במדרגות ובמעברים צרים. בקיצור, בעזרת מנשא קל הרבה יותר לצאת מהבית ולהיכנס אליו ולהתנייד במבנים, למשל בחנויות ובקניונים.

מהן מגרעות המנשא?

עבודה קשה. נשיאת תינוק במשך שעות רבות בלי שתהיה אפשרות להניחו בעגלה ולהשתחרר מכובד משקלו עלולה להיות מתישה ומכאיבה - במיוחד אם האמא אינה צעירה מאוד.

חשיפה לסכנות. העגלה - בשימוש נכון - מספקת סביבה מוגנת למדי. המנשא חושף את התינוק לכל מיני סכנות כמו כלים חדים, משקאות חמים ואפילו כיריים לוהטות ומה שעליהן בעת עבודה במטבח.

הכניסה למנשא והיציאה ממנו. נדרשת מיומנות למשימה הזאת - במיוחד אם נדרש לעשותה בזריזות.

טווח שימוש מוגבל. ניתן להסיע ילדים בעגלות מהלידה ועד גיל הגן, ואילו מנשאים מתאימים בדרך כלל מגיל לידה ועד גיל שנה בערך. המנשאים המתאימים לגילים מתקדמים יותר עלולים להיות מעמסה גדולה מדי בגלל משקל הפעוט.

בטיחות. אין תקינה בטיחותית למנשאים בישראל - גם לא תקינה בלתי מחייבת (שקיימת, למשל, בארה"ב). יש לציין שבארה"ב אירעו כמה וכמה מקרי מוות בחנק של תינוקות בעת שהיו במנשאי ערסול מסוימים. תקני רשות קיימים בחו"ל רק למנשאים מערביים שצורתם נקבעה על ידי היצרן ולא למנשאים הנכרכים לפי רצון ההורה ותלויים יותר במיומנותו.

מה חשוב לכם, ההורים?

בסקר שנערך בבריטניה בקרב 600 הורים שמשתמשים במנשאים התבקשו אלה לציין מהן התכונות החשובות להם ביותר בבואם לבחור מנשא. אלה הן התכונות שציינו ההורים בסדר יורד של חשיבות:

• מידת הנוחות לילד.

• קלות הכניסה והשליפה של הפעוט.

• מידת הנוחות להורה.

• בטיחות הילד.

• תמיכת גב נאותה להורה.

• קלות הלבישה וההסרה של המנשא.

אילו סוגי מנשאים קיימים בשוק?

קיימות שלוש קבוצות עיקריות:

מנשאים מערביים - שמותאמים לנשיאה על הבטן או על הגב עם הפנים אל ההורה או החוצה. המבנה של המנשאים האלה קבוע - מה שמפחית שת ההתלבטות של ההורים כיצד יש ללבוש ולקשור אותו. למנשאים המערביים קיימות גרסאות שונות - יותר קשיחות וכאלה הדומות יותר לילקוט.

מנשאי כריכה - שמכונים גם מנשאים שבטיים. אלה מאפשרים לרוב שלל תנוחות כמו שכיבה, ישיבה, ערסול ועוד. בגלל אופיים (בד ארוך מלופף סביב הגוף) הם בדרך כלל מחממים יותר (בעיקר את גוף ההורה). הורים רבים חוששים להשתמש בהם בשל העובדה שאת מבנה המנשא יוצרים באופן עצמאי, ולכן הבטיחות תלויה במיומנות ההורה ובשימוש מוקפד. הדרכה מקצועית עשויה להסיר חששות כאלה.

מנשאי צד - בדרך כלל נוח ללבוש ולהסיר אותם במהירות, אך הנשיאה שלהם היא בלתי סימטרית ועלולה להיות מכבידה ומכאיבה להורה.

מתי כדאי לבחור מנשא?

• שלבי ההריון המוקדמים. הורים לעתיד נמנעים מלהסתובב בחנויות לציוד תינוקות בשלבים המוקדמים של ההריון - בוודאי לא לפני שיצאה הכרזה "רשמית" על הסטטוס החדש. אם כבר סיפרתם לחברים, ויש להם במקרה תינוק שיכול לסייע לכם במדידות ובהתרשמות, ואתם סגורים על הצורך במנשא - בהחלט אפשר לשקול רכישה.

• שלבי ההריון המתקדמים. לא, את לא תסתובבי עם הגוף הזה אחרי הלידה, ולכן כל המדידות על גופך חסרות משמעות, וזה הזמן לגרור דווקא את בן הזוג כדי שהוא יוכל לבחון כמה מנשאים ולמסור את רשמיו.

• חופשת הלידה. הזמן האופטימלי לבחור מנשא הוא לאחר הלידה, ורצוי לעשות זאת יחד עם התינוק. חשוב שהתינוק יהיה שבע ורגוע בעת הבדיקה. אפשר גם להשאיל מנשא מחברה ולהתרשם ממנו זמן ממושך ולא רק דקות ספורות בחנות - זמן שאינו מספיק כדי לקבוע אם המוצר גורם לעייפות או למיחושי גב.

ואיך אדע כיצד לבחור נכון?

בשוק קיימות יועצות מנשאים שניתן להגיע אליהן או שהן מגיעות אל ההורים לבית. היועצת מעניקה הסבר מקצועי על כל סוגי המנשאים, מפרטת את יתרונותיהם ואת חסרונותיהם, והכי חשוב - מדריכה כיצד להשתמש במנשא ומאפשרת התנסות עם כמה דגמים לתקופה מוגבלת, שבסופה ניתן לרכוש אחד או יותר מהמנשאים שהיו נוחים לכם.

האם נשקפת סכנה בריאותית לתינוק במנשא?

בארה"ב היו פרסומים על מקרי מוות של תינוקות בעת שהיו במנשאים. בעקבות זאת ניסחו רשויות הבטיחות האמריקניות את כללי הבטיחות הבאים לתינוקות ששוכבים במנשא:

• אסור שהבד של המנשא יכסה או אפילו ייגע בפניו של התינוק - מחשש לחנק.

• אסור שפני התינוק יהיו צמודות לחזה של ההורה - מאותה הסיבה.

• על התינוק להיות ממוקם במנשא בגובה שיאפשר לשמור איתו על קשר עין. ההמלצה היא שהוא יהיה בגובה שמאפשר להורה שנושא אותו לתת לו נשיקה על ראשו באמצעות הרכנת הראש קדימה.

• כשהתינוק שוכב אסור בשום אופן להגיע למצב שבו הסנטר של התינוק נוגע בחזהו. הדבר יכול לגרום לחסימה של דרכי הנשימה.

רצוי להעדיף מנשאים התומכים את הגוף בירכיים ויוצרים מפתח רחב יותר של הרגליים. מנשאים כאלה חשובים במיוחד לתינוקות שאובחנה אצלם נטייה לדיספלזיה (פריקה) של מפרק הירך.

יש להדגיש כי בנוגע לתינוקות בריאים אין כל מחקר שממנו עולה כי עלול להיגרם נזק למבנה השלד שלהם או להתפתחותם כתוצאה משימוש במנשא מערבי כזה או אחר. ניתן להשתמש גם במנשאים שבטיים, ורצוי להעדיף את אלה שבהם התינוקות שוכבים, ורגליהם צמודות פחות.

למה עוד חשוב לשים לב לפני שקונים מנשא?

איכות האריגים - על מוצרים מסוימים תמצאו את התקינה לטקסטיל Oeko-Tex 100 שבמסגרתה בודקים - בין היתר - את הימצאותם בבד של מרכיבים מזיקים לאדם ולסביבה. מוצרים לתינוקות שבאים במגע עם הגוף, כמו מנשאים, נדרשים להיות ברמה המחמירה ביותר של התקן: Class I.

סינרית - תינוקות אוהבים מאוד ללעוס וללקק את בד המנשא הנוגע בפניהם. יש מנשאים שנמכרים עם סינרים מקוריים שאותם ניתן לכבס בנפרד, ללא צורך בכביסה של כל המוצר. עם זאת אין צורך להעדיף מוצר רק משום שהוא נמכר עם סינרית מקורית. בסך הכול מדובר בחתיכת בד. גם חיתול מבד פלנל פשוט יכול לעשות את העבודה באותה היעילות.

תמיכה מותנית - למי שמתכננים לעשות שימוש נרחב במנשא או שכבר סובלים מכאבי גב, מומלץ מאוד לחפש מוצרים המציעים חגורת מותניים. חגורת מותניים מעבירה את העומס מהכתפיים לאגן הירכיים ובכך מקטינה את הסבירות לכאבים שנובעים מעומס על עמוד השדרה.

כיסים - זוהי תוספת שחביבה במיוחד על הורים שכן היא מאפשרת להם לאחסן במנשא חפצים קטנים שונים. למשל, אפשר לאחסן בכיסים האלה מוצצים. פחות כדאי לאחסן בהם מוצרים קשים וחדים כמו מפתחות. בכל הנוגע למכשיר הסלולרי - הכיסים האלה הם "מחוץ לתחום". עלינו להרחיק מגופו של התינוק - ככל האפשר - מכשירים פולטי קרינה כמו טלפונים סלולריים.

נפח ומשקל - לא פעם תרצו לארוז את המוצר בתיק האישי, ואז נפחו בעודו מקופל עלול להקשות עליכם. נסו לקפל את המוצר בעצמכם. הקיפול המושלם באריזה המקורית לא פעם מטעה. כדאי לשים לב למשקל העצמי של המוצר (שעומד לרוב על פחות מק"ג אחד) מול יכולת הנשיאה שלו.

למה חשוב לשים לב לפני שמשתמשים במנשא?

כשאתם שמים את המנשא הקפידו על חמשת הכללים הבאים:

הדוק. מנשא צריך להצמיד את התינוק לגוף ההורה. זה חשוב לתינוק וזה חשוב מאוד לגב ההורה.

קשר עין. להורה צריכה להיות אפשרות לצפות כל הזמן בתינוק באמצעות הפניית המבט כלפי מטה. באופן הזה הוא יכול להעריך כל הזמן את מצבו.

נשיקה. ביציבה אנכית על ראש התינוק להיות קרוב ככל האפשר לסנטר ההורה - מספיק קרוב כדי שאפשר יהיה לנשקו על ראשו.

סנטר למעלה. הקפידו על רווח של אצבע אחת לפחות בין סנטר התינוק לחזהו. כך לא תקשו על נשימתו ותמנעו מצבי מצוקה.

גב נתמך. תינוק רך יש לשאת כך שגבו פונה כלפי חוץ, ואילו הבטן והחזה שלו צמודים לגוף ההורה. כך מבטיחים שגופו וראשו נתמכים בצורה טבעית.

אבי ורון הוא יועץ צרכנות ובטיחות

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש