חיפוש

dsdsdsd
צעד ראשון תינוק

צעד ראשון לתינוק, צעד גדול להורים

למה התינוק של השכנה התחיל ללכת בגיל שמונה חודשים והתינוק שלי, בן שנה וארבעה חודשים, עדיין לא עשה את הצעד הראשון? האם הוא סובל מבעיה התפתחותית? מדריך להורים לחוצים

ד"ר יורם בלשר, ד"ר מוטי חיימי, ענת אורטנר

בקיצור

01

לא כל התינוקות זוחלים לפני שהם מתחילים ללכת.

02

רוב הילדים מתחילים ללכת בין גיל שנה לגיל שנה וחצי. כל אחד בקצב שלו.

03

ההליכה של התינוקות הופכת יציבה ובטוחה יותר לקראת גיל שנתיים.

​​הורים רבים, ובעיקר הורים לילד ראשון, נוטים לפתח חרדות וחששות בנוגע להתפתחות ההליכה אצל התינוקות שלהם: מתי הם יתחילו ללכת ובאיזה קצב תתפתח ההליכה. בעקבות החרדות האלה נשאלות פעמים רבות השאלות הבאות:

1. מתי התינוק שלי יתחיל ללכת?

ילדים מתחילים ללכת בדרך־כלל בין גיל שנה לגיל שנה וחצי. עם זאת, ייתכנו סטיות לכאן או לכאן: יש ילדים שמתחילים ללכת מוקדם יותר, ויש ילדים שמתחילים ללכת מאוחר יותר. כל אחת ואחד בקצב שלו.

2. האם יש קשר בין התפתחות הזחילה להתפתחות ההליכה?

זחילה היא שלב מקדים להליכה, אבל היא לא שלב הכרחי. 15%-10% מהילדים מתחילים ללכת ללא שלב הביניים של הזחילה.

יש מומחים שטוענים כי זחילה היא אבן דרך בהתפתחות המוטורית של ילדים, אך הדעות בנושא הזה חלוקות. העובדה שלא מעט תינוקות לא זוחלים לפני ההליכה מעידה שזחילה אינה מרכיב הכרחי בתהליך. ייתכן שהזחילה חשובה, אבל אפשר גם בלעדיה.

הזחילה חשובה לחיזוק הגפיים של התינוק, לחיזוק שרירי הגב, לקואורדינציה של תנועות הידיים והרגליים וגם לפיתוחה של מערכת שיווי המשקל. שרירים מחוזקים בגפיים ובגב, קואורדינציה ושיווי משקל משופרים יסייעו מאוד לתינוק כשיתחיל ללכת.

3. מתי מתחיל התינוק לזחול?

הזחילה מתפתחת בדרך־כלל בסביבות גיל 8-7 חודשים. קודמים לה שלבי התפתחות כמו הרמת פלג הגוף העליון בעת שכיבה על הבטן, התהפכות מהבטן לגב והתהפכות מהגב לבטן. בממוצע מתחיל תינוק לזחול בגיל 10-8 חודשים.  

את אפליקציית התפתחות הילד​ כבר הורדת?

מהסלון בבית, בגן השעשועים - אפילו בארוחת שישי אצל ההורים - מהיום בכללית אתם שותפים למעקב האינטראקטיבי אחר התקדמות התינוק שלכם. ​

לחצו כאן להורדת האפליקציה לאייפון
לחצו כאן להורדת האפליקציה לאנדרואיד

אפליקציית התפתחות הילד של כללית 

​​4. האם יש לצפות לסגנון זחילה אופייני?

יש צורות זחילה שונות, ולכולן מטרה אחת: לאפשר לתינוק לנוע ולהגיע אל מקום מסוים או אל חפצים שבסביבתו. זהו שלב חיוני בהתפתחות המוטורית והקוגניטיבית שלו. אלה הם סגנונות הזחילה הנפוצים:

א. "זחילת גחון" - התינוק גורר את עצמו על המשטח באמצעות הנעת יד ורגל נגדיות. בזמן הזחילה באים הבטן והחזה שלו במגע עם המשטח. לזחילה זו מספר צורות, ביניהן: הנעת יד ורגל נגדיות, משיכה של שתי ידיים כשהרגליים נגררות, הנעת יד ורגל באותו צד כשצד השני נגרר. אין חשיבות לצורת הזחילה על הגחון.  

ב. "זחילת שש" - קרויה כך בשל שש נקודות מגע במשטח: שתי כפות ידיים, שתי ברכיים ושתי כפות רגליים. בפעם הראשונה מחויב התינוק להפריד את הבטן מהמשטח.

ג. "זחילת דב" - זחילה שבה שתי כפות הידיים ושתי כפות הרגליים באות במגע עם המשטח. העכוז מורם באוויר, ואין מגע של הברכיים עם הרצפה.

קיימות צורות זחילה נוספות ובהן: הצידה (זחילת סרטן), קפיצות על הישבן או זחילה אחורנית. כל צורות הזחילה האלה הן תקינות לחלוטין.

5.  מתי צפוי הצעד הראשון?

לעיתים קרובות מתרחש הצעד הראשון בגיל 10 חודשים, ואילו צעידה ללא תמיכה מתחילה בסביבות גיל 14 חודשים.

כמעט כל הילדים הבריאים יילכו באופן עצמאי לגמרי לפני גיל שנה וחצי. עם זאת, ישנם גורמים אורתופדיים רבים שעלולים לעכב את תחילת ההליכה באופן עצמאי.

בין הגורמים האלה: חולשה של השרירים, מתח שרירים (טונוס) מוגבר או נמוך מדי (היפוטוניה), צליעה וכאבים, מנח לא תקין של כפות הרגליים, בעיות במפרקים וגם שוני באורך הרגליים. למרבה המזל אלה בעיות לא שכיחות. רוב הילדים אינם סובלים מהן, והם יתפתחו בהתאם לצפוי בטווח הזמנים הנורמלי.

6. מהם המאפיינים של הצעדים הראשונים?

בצעדיו הראשונים הולך הפעוט על בסיס רחב, ההליכה שלו מפושקת ונוקשה, ברכיו לרוב ישרות, והוא אינו יציב במידה מספקת. באותו השלב הוא צועד בדרך כלל ללא תנועות ידיים האופייניות להליכה בגיל מאוחר יותר. בשלבים הראשונים הידיים מורמות כלפי מעלה לצורך קיבוע.

7. מדוע ההליכה שלו מתנדנדת ולא יציבה?

הליכה היא מיומנות שנרכשת בהדרגה שכן היא קשורה להתפתחות השרירים ולהתחזקותם וכן להתפתחות מערכת העצבים. בשלבים הראשונים ייתכן שההליכה תהיה לא סימטרית, ושכפות הרגליים ייטו  פנימה או החוצה.

במקרים מסוימים יוצרת האסימטריה את הרושם שהפעוט גורר רגל. אצל רוב רובם של הילדים מדובר בשלבים תקינים בהתפתחות ההליכה, ואין מקום לדאגה.

8. מתי ההליכה הופכת ליציבה יותר?

בערך בגיל שנתיים קטן הבסיס הרחב בהליכה, ומתפתחות תנועות ידיים הפוכות לתנועות הרגליים: הנפת יד ימין עם תנועת רגל שמאל ולהיפך. בגיל הזה בולטת גם הדריכה על העקב, שהיא שלב מתקדם יותר בהתפתחות ההליכה, והפעוט יכול ללכת בצעדים גדולים יותר ובמהירות גבוהה יותר. רק בגיל 3 הופכת ההליכה לבשלה כמו אצל מבוגרים.

9. האם יש לילד שלי "פלאטפוס"?

כף רגל שטוחה ("פלאטפוס") מתאפיינת במגע של כל כף הרגל עם משטח הדריכה (רצפה). אצל תינוקות ופעוטות מדובר בשלב נורמלי בהתפתחות התקינה של היציבה. כף הרגל נראית שטוחה בגלל הגמישות של הרקמות הרכות בכף הרגל, של הרצועות ושל מעטפות המפרקים ובגלל השומן שמצוי בקשת כף הרגל.

כאשר התינוק נעמד ומתחיל ללכת, תאי השומן מתחילים להפוך לשריר ולאט לאט תיבנה קשת כף הרגל. הליכה יחפה על משטחים לא חלקים כמו דשא, ובמיוחד חול ים, מחייבת עבודה חזקה של שרירי כף הרגל, דבר שמחזק אותם מאוד ועוזר מאוד לבניית הקשת.

הקשת של כף הרגל תהיה יציבה מספיק כדי לגרום לחלק האמצעי של כף הרגל להיות קמורה - כפי שזה אצל בוגר - רק לקראת גיל 5 או 6. לכן לרוב אין צורך בטיפול, במדרסים או בכל שיטה אחרת לייצוב כף הרגל. כף רגל שממשיכה להיות שטוחה לאחר גיל 6 עלולה להצביע על כך שמדובר בתופעה קבועה.

במקרים כאלה כדאי לפנות לאורתופד ילדים, והוא ימליץ על טיפול מתאים (מדרסים וחיזוק שרירי השוקיים) כדי למנוע כאב או ליקוי בתפקוד כף הרגל בעתיד.

10. מתי ההליכה מגיעה לבשלות מלאה?

רק לקראת גיל 7 בערך. אז מבשילות כל המערכות ומאפשרות הליכה בוגרת.

11. מה קורה אם ילד בן שנה וחצי עדיין אינו הולך?

 ילדים שבגיל שנה וחצי עדיין אינם הולכים באופן עצמאי יוגדרו "סובלים מאיחור בהליכה". רבים מהם מאחרים ללכת באופן עצמאי בלי שתהיה לכך סיבה רפואית. בדרך כלל נובע האיחור מחוסר ביטחון לעזוב את התמיכה בעת ההליכה בשל החשש מנפילה. בכל מקרה: אם עד גיל שנה וחצי אין הליכה בכלל, מדובר בנורה אדומה, וכדאי לפנות לרופא ילדים כדי שיתרשם מקרוב מהילד. 

12. אילו סיבות רפואיות עלולות להפריע להתפתחות ההליכה?

סיבות רפואיות לאיחור בהליכה הן נדירות. במקרים כאלה מדובר בדרך כלל בבעיות במערכת העצבים או בבעיות במערכות השרירים או בשילוב ביניהן.

גמישות יתר של השרירים ושל המפרקים או, לחלופין, ההיפך - מתח (טונוס) מוגבר של השרירים - יכולים להסביר את האיחור בהתפתחות ההליכה. גם בעיות נוירולוגיות - כמו שיתוק מוחין - יכולות להיות סיבה לאיחור. כאמור, מדובר רק במעט מאוד ילדים שסובלים מבעיות כאלה.

​כמה שעות שינה צריך הילד שלך?

זה מה שקבעו המומחים

כמה שעות שינה צריך הילד שלך? 

13. אילו דברים יכולים להשפיע על קצב ההתפתחות ועל הופעת ההליכה?

יש לזכור כי אף שהרצף ההתפתחותי ידוע ומוכר - גם בתוכו יש גוונים שונים. השונות הזאת יכולה להיות מושפעת הן מגורמים פנימיים (מאפיינים ותכונות של הילד) והן מגורמים חיצוניים.

למשל, המזג  של הילד (הטמפרמנט) הוא גורם פנימי. כך, למשל, ניתן לראות לעיתים שילד בעל מזג תנועתי ופעיל יתפתח בצורה שונה מילד שקט, פסיבי ואיטי.

תיתכן גם השפעה של גורמים חיצוניים, למשל של גירויים סביבתיים שמעודדים את התפתחות הילד. לחלופין ייתכנו גורמים סביבתיים שמעכבים את התפתחותו.

14. מתי לקנות לילד את נעליו הראשונות?

לעיתים קרובות עולות השאלות מתי לקנות את הנעליים הראשונות ואיזה סוג נעליים עדיף לילדים שצועדים את צעדיהם הראשונים. לפני שנשיב על השאלה, כדאי להכיר את יתרונות ההליכה היחפה: חוסר היציבות המתלווה להליכה ללא נעליים מחיש את התחזקותם של  שרירי כף הרגל ובמקביל שומר על הגמישות שלהם. גם הליכה על אזורים לא קשיחים כמו חול (בים או בגינה) מחזקת את התפתחות ההליכה.

השיקולים המרכזיים בקניית הנעל הראשונה וגם בקניית אלה שאחריה הם הגמישות והנוחות של הנעל. רצוי שמידת הנעל תהיה מעט יותר גדולה מכף הרגל עצמה.

15. למה הילד שלי הולך על קצות האצבעות?

זוהי תופעה נפוצה למדי שבה נתקלים לעיתים בשלבים הראשונים של ההליכה. הליכה על קצות האצבעות (Tow Walking) מופיעה אצל ילדים בריאים ללא כל רקע של מחלות בעברם. עם תחילת ההליכה הם צועדים על קצות האצבעות באופן סימטרי. ההליכה על קצות האצבעות יכולה להיות סגנון ההליכה הבלעדי או משולבת לסירוגין עם הליכה רגילה.

אצל הרוב הגדול של הילדים מדובר בתופעה התנהגותית שחולפת מעצמה בתוך זמן קצר או לכל היותר לאחר כמה חודשים. למעט מעקב אצל רופא ילדים או אצל אורתופד ילדים לרוב אין צורך בטיפול.

לעיתים נדירות ייתכן שההליכה על קצות האצבעות היא ביטוי לבעיה אורתופדית, נוירולוגית או התפתחותית. לכן רצוי להתייעץ עם אורתופד ילדים כדי לשלול חשד שמדובר בבעיה אורגנית נדירה ולא בתופעה התנהגותית.

​הילד עוד לא הולך?

אם לקטנטנים יש בעיות יציבה והתפתחות מוטורית, כירופרקטיקה, שיטת אלכסנדר ושיטת פלדנקרייז יכולים להוות פתרון אלטרנטיבי ומועיל. לקריאה נוספת

ד"ר יורם בלשר הוא מומחה ברפואת ילדים בכללית

ד"ר מוטי חיימי הוא מומחה ברפואת ילדים ובהמטו־אונקולוגיה במרכז בריאות הילד בחיפה

ענת אורטנר היא מנהלת תחום פיזיותרפיה התפתחות הילד במחוז שרון־שומרון של כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש