חיפוש

dsdsdsd
לעודד זחילה אצל תינוקות

איך לעודד את התינוק לזחול?

לא כולם זוחלים אותו הדבר: יש תינוקות שזוחלים הצידה כמו סרטן, אחרים לאחור, ויש כאלה שעוברים היישר לעמידה. אבל מה בכל זאת אפשר לעשות (או לא לעשות) כדי לעודד זחילה אצל תינוקות?

אריקה רוזנשטוק

אריקה רוזנשטוק

בקיצור

01

רוב התינוקות מתחילים לזחול בגיל 10-6 חודשים. יש מגוון סגנונות זחילה, וכל אחד מהם נחשב לתקין. המטרה היא שיפור יכולת התנועה של התינוק.

02

השכיבה על הבטן מעודדת את חיזוק חגורת הכתפיים ומונעת עיוות של הגולגולת מאחור. שימו את התינוק על הבטן מדי יום, ובכל פעם לזמן ממושך יותר.

03

הימנעו מהשארת התינוק זמן רב בסל־קל, בלול, או בטרמפולינה. תינוקות צריכים מרחב כדי להתפתח מוטורית, והמקום הטוב ביותר לעשות זאת הוא על הרצפה.

רוב התינוקות מתחילים לזחול בגיל שישה עד 10 חודשים, אבל גם אם יש עיכוב, הסתכלו על חצי הכוס המלאה: הקטן או הקטנה עסוקים כנראה בפיתוח כישורים אחרים כמו שפה או מוטוריקה עדינה.

האם יש דרך נכונה לזחול?

לא. יש מגוון סגנונות זחילה:

- הסגנון ה"קלאסי" של יד ורגל נגדית.

- התקדמות תוך כדי שכיבה על הבטן ושימוש בידיים בלבד.

- זחילה לצד כמו סרטן.

- קפיצות על הטוסיק בעת ישיבה.

- גלגולים.

- רגל אחרי יד באותו הצד.

- זחילה על שש

כל סגנון נחשב תקין, מאחר שמטרת הזחילה היא שיפור היכולת לנוע. תינוקות רבים עולים על ארבע או על שש ומתנדנדים לקראת זחילה, ואחרים זוחלים קודם לאחור.

את אפליקציית התפתחות הילד​ כבר הורדת?

מהסלון בבית, בגן השעשועים - אפילו בארוחת שישי אצל ההורים - מהיום בכללית אתם שותפים למעקב האינטראקטיבי אחר התקדמות התינוק שלכם. 

לחצו כאן להורדת האפליקציה לאייפון
לחצו כאן להורדת האפליקציה לאנדרואיד


כיצד מעודדים תינוק לזחול?

• משכיבים אותו על הבטן.

• מאפשרים לו מרחב פעולה.

• עושים תרגי​לי חיזוק.

בטן, בטן, בטן

מאז המעבר להשכבה לשינה על הגב (כדי להפחית את שיעורי המוות בעריסה), תינוקות רבים מבלים פחות זמן על הבטן מאשר בעבר. השכיבה על הבטן מעודדת את חיזוק חגורת הכתפיים ומונעת עיוות של הגולגולת מאחור. תינוק שמבלה על הבטן יתחיל להזיז את הראש מצד לצד ויעבור עד מהרה לעשות תנועות נוספות, ובהן הרמת הראש והחזה העליון והזזת הידיים קדימה.

אבל התינוק מתחיל לבכות כשהוא על הבטן...

יש תינוקות שלא אוהבים בהתחלה להיות על הבטן, ולכן הם בוכים. אבל גם רץ מרתון לא השלים כבר בריצה הראשונה שלו 42 קילומטר, אלא רץ בהתחלה למרחקים קצרים ומפעם לפעם הגדיל את מרחק הריצה.

יש לשים את התינוק בכל יום על הבטן, מספר רב של פעמים לזמנים קצרים, ובכל פעם להאריך את משך השהייה שלו במצב הזה. אפשר לרדת עד לגובה העיניים של התינוק, ליצור איתו קשר עין, לשיר לו, להראות לו צעצועים מעניינים או לשים מולו ספר מתקפל. עם הזמן התינוק יתחזק ואפילו ילמד ליהנות מהזמן שבו הוא מבלה על הבטן.

​להימנע מהגבלת התנועה

יש להימנע מהשארת התינוק במשך זמן רב בלול, בטרמפולינה או בסל־קל. תינוקות צריכים מרחב כדי להתפתח מוטורית, והמקום הטוב ביותר לעשות זאת הוא על הרצפה. ניתן לשים אותם על משטח פעילות או על מזרן דק שעליו מפזרים צעצועים. אלה יגרו אותם להתקדם ולהגיע אליהם.

תינוק, תרגילי חיזוק כבר עשית?

כדי לעודד את הזחילה אפשר לגלגל תינוק על כדור ים בעדינות ובזהירות לכל הכיוונים - קדימה, אחורה ולצדדים. הגלגול עד הרצפה מלמד את התינוק ששכיבה אינה מנח הגוף היחיד שקיים. התחושה הזאת מאוד מדרבנת אותו לנוע באופן עצמאי במרחב.

ויש תרגילים נוספים לעידוד הזחילה. למשל, מניחים את החזה של התינוק על מגבת מגולגלת כך שידיו מושטות קדימה, ומאפשרים לו לזחול ולהיעזר במגבת המגולגלת שמשמשת לו מעין גלגל. אם התינוק מתקדם לאחור, ניתן לשים את היד מאחורי רגליו של התינוק - מה שמייצב אותו ונותן מנוף לתנועה שלו קדימה.

האם כל תינוק זוחל? 

לא. יש ילדים שמדלגים על שלב הזחילה ועוברים היישר לעמידה ואחר כך להליכה. פעם חשבו שיש קשר בין אי־זחילה ללקויות למידה, אך התברר שאין שום קשר כזה.

​ועכשיו - מתחילים ללכת!

שאלות שהורים שואלים על התפתחות ההליכה - והתשובות שלנו
הליכה אצל תינוקות

ובכל זאת, מתי כדאי להתייעץ?

בביקורים השוטפים בטיפת חלב בודקים שהתינוק מתפתח לפי הרצוי. אבל אם נראה לכם שיש חוסר איזון משמעותי בין כוח הרגליים והידיים, או שצד אחד נראה חלש יותר מהאחר - כדאי להתייעץ עם האחות או עם רופא ילדים. 

רופא הילדים יפנה את התינוק להערכה ולטיפול אצל פיזיותרפיסט מוסמך - לפי הצורך. כמו כן כדאי לגשת לבדיקה אם יש שינוי פתאומי ביכולת התנועה או בצורת התנועה, בייחוד אם התינוק מפגין אי־שקט בתנוחה שעד כה הוא אהב להיות בה.

רוצים לדעת עוד? קראו את המדריך להתפתחות הילד

תינוק זוחל, סביבה בטוחה

מהרגע שילדכם מתחיל לזחול, הוא ימצא את עצמו מגיע למקומות שונים בסביבתו שעד כה לא ביקר בהם. יש לוודא שסביבתו תאפשר לו להיות סקרן ולגלות את עולמו באופן הבטוח ביותר. מומלץ לרדת על הרצפה, לגובה התינוק, ולבחון את סביבתו כדי לראות כיצד ניתן לדאוג לבטיחות המרחב שלו.

מה, למשל, אפשר לעשות?

- לכסות שקעים.

- להסתיר ולהדק כבלים רופפים.

• לסגור ארונות או דלתות באמצעות סוגרים מתאימים.

- לעגן כונניות ומדפים לקיר.

- להרחיק תרופות, חומרי ניקוי ועציצים.

- לוודא שאין בטווח ידו של התינוק חפצים קטנים/גרעינים.

​מחפשים פתרון קצת אחר?

כירופרקטיקה, שיטת אלכסנדר ושיטת פלדנקרייז יכולים להוות פתרון אלטרנטיבי ומועיל לבעיות התפתחות ויציבה שונות אצל תינוקות. לקריאה נוספת

אריקה רוזנשטוק היא מנהלת תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש