חיפוש

dsdsdsd
אם מחבקת תינוק מחייך שמנסה לזחול

איך לעודד את התינוק לזחול?

לא כל התינוקות זוחלים אותו הדבר. יש כאלה שמתחילים בזחילת גחון, יש תינוקות שעולים על ארבע ולפעמים התינוק בכלל "מדלג" על הזחילה ועובר היישר לעמידה. מה בכל זאת אפשר לעשות (או לא לעשות) כדי לעודד זחילה אצל תינוקות?

אילת ירון, אריקה רוזנשטוק

בקיצור

01

רוב התינוקות מתחילים לזחול בגיל 10-6 חודשים. יש מגוון סגנונות זחילה, וכל אחד מהם נחשב לתקין. המטרה היא שיפור יכולת התנועה של התינוק.

02

השכיבה על הבטן מעודדת את חיזוק חגורת הכתפיים ומונעת עיוות של הגולגולת מאחור. שימו את התינוק על הבטן מדי יום, ובכל פעם לזמן ממושך יותר.

03

הימנעו מהשארת התינוק זמן רב בסל־קל, בלול, או בטרמפולינה. תינוקות צריכים מרחב כדי להתפתח מוטורית, והמקום הטוב ביותר לעשות זאת הוא על הרצפה.

רוב התינוקות מתחילים לזחול בגיל 6 עד 10 חודשים, אך גם אם קיים עיכוב, הסתכלו על חצי הכוס המלאה: הקטן או הקטנה עסוקים כנראה בפיתוח כישורים אחרים כמו שפה או מוטוריקה עדינה.

האם יש דרך נכונה לזחול?

לא, ישנם מספר סגנונות זחילה:

• הסגנון ה"קלאסי" של יד ורגל נגדית (זחילה אינדיאנית).

• התקדמות בשכיבה על הבטן תוך שימוש בידיים בלבד.

• התקדמות על הישבן בעת ישיבה.

• היפוכים ברצף לכיוון יעד מסוים.

• שימוש ביד ורגל באותו צד של הגוף הדוחפים להתקדמות – זחילה אסימטרית.

• זחילה על שש (כפות ידיים, ברכיים וכפות רגליים), תוך שימוש ביד ורגל נגדית.

• זחילה על שש עם "קפיצות" של שתי רגליים במקביל - קפיצות ארנבת. 

כל סגנון מאפשר לתינוק לנוע במרחב על מנת לחקור את סביבתו: תינוקות רבים עולים על ארבע (כפות ידיים וכפות רגליים) או על שש (כפות ידיים, ברכיים וכפות רגליים), ומתנדנדים לפנים ולאחור לקראת זחילה. אחרים מתקדמים על הגחון ובסיבוב ציר לפני תחילת הזחילה קדימה. 

חלק מהרופאים ימליצו על בדיקה נוספת אצל מומחה או מומחית פיזיוטרפיה אם התינוק זוחל על הישבן ו/או עם יד ורגל מאותו צד, אבל כיום – לאחר מחקרים רבים שנערכו בנושא, אנחנו יודעים שכל הזחילות נכונות והדבר החשוב הוא לנוע, להיות עצמאי ובסוף להגיע למקום שאליו כיוונת. 

בטן, בטן, בטן

מאז ההנחיות להשכבה לשינה על הגב (כדי להפחית את שיעור מקרי מוות בעריסה), תינוקות רבים מבלים פחות זמן על הבטן מאשר בעבר. השכיבה על הבטן מעודדת את חיזוק חגורת הכתפיים והגו ומאפשרת צמיחה סימטרית של הגולגולת. תינוק שמבלה על הבטן יניע תחילה את הראש לשני הצדדים ובהמשך ישתמש בתנועות נוספות, ביניהן הרמת הראש והחזה העליון, העברות משקל מצד לצד והושטת ידיים לפנים.

אבל התינוק מתחיל לבכות כשהוא על הבטן...

יש תינוקות שאינם אוהבים בשבועות הראשונים לחיים להיות על הבטן, ולכן הם בוכים. אבל גם רץ מרתון לא השלים 42 קילומטר בריצה הראשונה שלו, אלא התחיל במרחקים קצרים ומפעם לפעם הגדיל את מרחק הריצה.

יש להשכיב את התינוק בכל יום על הבטן, מספר רב של פעמים לפרקי זמן קצרים, ובהדרגה להאריך  את משך השהייה שלו במנח זה. אפשר לעודד את ההשתהות על הבטן על ידי יצירת קשר עין עמו,  שיר,  גרייה על ידי צעצועים מעניינים או לפתוח מולו ספר תמונות. עם הזמן התינוק יתחזק ואפילו ילמד ליהנות מהזמן שבו הוא מבלה על הבטן.

להימנע מהגבלת תנועה

יש להימנע מהשארת התינוק במשך זמן רב בלול, בטרמפולינה או בסל־קל. תינוקות צריכים מרחב כדי להניע את הגוף, להתנסות באופן מגוון במרחב ועל-ידי כך לפתח אבני דרך מוטוריות. המקום הטוב ביותר לעשות זאת הוא על הרצפה - ניתן להשכיב אותם על משטח פעילות או על מזרן דק שעליו מפזרים צעצועים. אלה יגרו אותם להתקדם ולהגיע אליהם.

תרגילי חיזוק כבר עשית?

כדי לעודד את הזחילה ניתן לתרגל עם התינוק במספר דרכים:

שכיבה על הבטן על משטח משופע, על מנת ליצור הגבהה של הגו ונשיאת משקל על מפרקים המונחות לפנים.

שכיבה על הבטן על כדור פיזיו' ולהניע בזהירות את הכדור לפנים, לאחור ולצדדים.

היפוכים לכל הכוונים (גב-בטן, בטן-גב) לשם חיזוק שרירי הבטן האלכסוניים החשובים להתפתחות הזחילה.

שכיבה על הרגליים של אימא כאשר הידיים של התינוק מונחות על הרצפה, ולנדנד אותו לפנים ולאחור על ידי הנעת הירכיים של האם.

מתן תמיכה או התנגדות לכפות רגליו של התינוק בעודו מנסה להגיע למשחק, מה שמאפשר לו למנף התקדמות לפנים. 

אפשר גם להניח מזרון קשיח כשצדו האחד מורם והתינוק בחלקו העליון כאשר פניו כלפי מטה.

ועכשיו - מתחילים ללכת!

שאלות שהורים שואלים על התפתחות ההליכה - והתשובות שלנו
הליכה אצל תינוקות

האם כל תינוק זוחל? 

לא כל התינוקות זוחלים. יש תינוקות שמסגלים לעצמם יכולת להתיישב ו/או לקום לעמידה ללא זחילה כשלב מקדים, ומכאן רוכשים הליכה עצמאית.

בעבר סברו שקיים קשר בין היעדר זחילה ללקויות למידה, אך מחקרים בנושא בשנים האחרונות אינם תומכים בכך. כיום, לאחר שנים רבות של מחקרים, תצפיות וטיפולים, ידוע שקיימת שונות רבה בהתפתחותם של תינוקות והסדר של שלבי ההתפתחות המוטורית יכול להיות שונה בין ילד אחד לאחר.

ובכל זאת, מתי כדאי להתייעץ?

בביקורים השוטפים בטיפת חלב בודקים שהתינוק מתפתח באופן הרצוי, ובמידת הצורך מפנים לבירור אצל רופא הילדים או אצל פיזיותרפיסטית המתמחה בהתפתחות.

אם ההורים מתרשמים שיש חולשה, גמישות יתר שמופיעה בליווי רפיון או התעייפות משמעותית של התינוק, אם נראה שקיים הבדל בתנועות ובכוח בין שני צדי הגוף, אם אתם מבחינים בשינוי (לרעה) משמעותי ביכולת התנועה של התינוק – מומלץ לפנות לייעוץ.

רוצים לדעת עוד? קראו את המדריך להתפתחות הילד.​

תינוק זוחל, סביבה בטוחה

מהרגע שילדכם מתחיל לזחול, הוא יגיע למקומות שונים בסביבתו שעד כה לא ביקר בהם. יש לוודא שסביבתו תאפשר לו גירוי וסקרנות, ויחד עם זאת חקירה וגילוי באופן הבטוח ביותר. מומלץ לשכב על הרצפה, לגובה התינוק, ולבחון את סביבתו כדי לוודא כיצד ניתן לדאוג לבטיחות המרחב שלו.

על מה מומלץ להקפיד?

• לכסות שקעים.

• להסתיר ולהדק כבלים רופפים.

• לסגור ארונות או דלתות באמצעות סוגרים מתאימים.

• לעגן כונניות ומדפים לקיר.

• להרחיק תרופות, חומרי ניקוי ועציצים.

• לוודא שאין בטווח ידו של התינוק חפצים קטנים או גרעינים.

מוכנים? היכון, הכן, זחל!


מחפשים פתרון קצת אחר?

כירופרקטיקה, שיטת אלכסנדר ושיטת פלדנקרייז יכולים להוות פתרון אלטרנטיבי ומועיל לבעיות התפתחות ויציבה שונות אצל תינוקות. לקריאה נוספת

סייעה בהכנת הכתבה: חגית לוסטיגמן, מנהלת יחידת התפתחות הילד, ביג בית שמש

אילת ירון היא מנהלת תחום פיזיותרפיה - התפתחות הילד, מחוז ירושלים

אריקה רוזנשטוק היא מנהלת תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון בכללית​​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש