חיפוש

dsdsdsd
תינוק בן 9 חודשים מוציא לשון בעודו עומד ונשען על דפנות המיטה

התפתחות תינוקות: חצי שנה עד 9 חודשים

איך להכיר לתינוק מזונות חדשים? מה צריך לעשות כדי לעודד התפתחות תינוק בן חצי שנה ולמה לא לוותר על החיסונים? מדריך התפתחות תינוקות בני חצי שנה עד תשעה חודשים שמתחילים להיות ניידים

ד"ר סרג' גרדשטיין, אריקה רוזנשטוק

בקיצור

01

עכשיו התינוק נייד ומנסה להתרומם בכל הזדמנות. הוא סקרן לגבי כל דבר.

02

הוא גם מתחיל לעבור לאוכל מוצק, ואפשר להכיר לו טעמים חדשים.

03

תנו לו קובייה או צעצוע מצפצף, ריקדו ושירו אתו כשהוא בחיקכם.

החל מגיל 6 חודשים, ובכפוף לתובנה שכל אחד ואחת מתפתחים בקצב האישי שלהם - תינוקות מתחילים לזוז. פעילות מוטורית מורכבת ותנועה בסביבה וחקירתה הם שני מאפיינים מרכזיים של תינוקות בני 6 עד 9 חודשים.

הבנה טובה יותר של התהליכים ההתפתחותיים של הקטנטנים תעזור לכם לזהות את צרכיהם הייחודיים ולחוות איתם חוויות נוספות. כמו כן, ככל שתהיו יותר עקביים באיסורים והיתרים שלכם, כך התינוקות יקבלו ביטחון והבנה טובים יותר לגבי מה להם מותר ומה אסור. 

מה הם עושים?

• ניידים ומנסים להתרומם בכל הזדמנות.

• מחקים תנועות וצלילים ולומדים להכיר את המרחב.

• סקרנים, נוגעים בכל דבר ומשחקים עם כל מה שהם רואים בסביבה (כולל אנשים) - חשוב לאפשר להם מרחב בטוח.  

מה מותר לתינוקות לאכול עכשיו?

בתקופה הזאת מתחיל המעבר למזונות מוצקים. יחד עם זאת, חשוב שהם ימשיכו לאכול כמות מספקת של חלב אם או תרכובת מזון לתינוק (תמ"ל).

שילוב מזונות מוצקים יתבסס על דרישותיהם התזונתיות של התינוקות ודרגת הבשלות שלהם. תינוקות מראים בשלות כאשר הם מתעניינים במזון, מחזיקים יציב את הגו ולא דוחקים החוצה מזון מוצק שמוגש אליהם לפה. 

איך מרגילים את התינוקות למזון מוצק?

• מומלץ להתחיל במזונות עשירים ומועשרים בברזל, במרקם רך עד טחון: בשר בקר, הודו, עוף, דגים, קטניות, ירקות ופירות. בהמשך ניתן להוסיף לתפריט מוצרי חלב בכמויות קטנות כדי לא להפריע לספיגת הברזל.  

• החל מגיל שנה אפשר להוסיף חלב ניגר וגם דבש. פרט לכך, אפשר להזין את התינוקות בכל המזונות שאוכלים במשפחה.

• מומלץ לתת כל מזון חדש בנפרד, בהתחלה בכמות קטנה, כדי לוודא שאין רגישות למזון.

• האכילו אותם עם כפית קטנה או מהיד, בהתאם לרצונם. ככל שהתינוקות יראו מוכנות רבה יותר, כך אפשר יהיה לעבור ממרקם טחון למזון מעוך ומשם לחתיכות קטנות.

• תנו להם אפשרות להאכיל את עצמם במזונות רכים תוך השגחה. נכון, בניסיונות הראשונים מי שאוכל הכי הרבה הם הרצפה והשיער – וכך זה צריך להיות: התינוקות לומדים ליהנות מחוויית האכילה באמצעות מישוש, ריח ומשחק.

• ניתן להגיש מעט מים רתוחים מקוררים עם המזון המוצק. אפשרו להם לשתות בעצמם, תחילה מכוס מעבר ועם הזמן מכוס.

• כדאי להימנע ככל האפשר מתוספות של מלח ושל סוכר, משימוש באבקות מרק, בחטיפים ובמזונות מעובדים.

• אכילה היא חוויה חברתית. גם אם הם אינם רעבים, הושיבו אותו או אותה אתכם בזמן הארוחה המשפחתית. הם לומדםי על אכילה ותקשורת גם מתצפית.

אילו תוספים מומלצים?

ברזל: החל מגיל ארבעה חודשים יש להוסיף 7.5 מיליגרם ליום. מגיל 6 חודשים יש להגדיל את כמות הברזל ל־15 מיליגרם ליום.

ויטמין D:  הם זקוקים ל־400 יחידות בינלאומיות של ויטמין D3 מדי יום.

איך מעודדים את התפתחות התינוקות?

משחק: שחקו איתם במשחקי פעולה־השלכה, תנו להם להעביר חפץ מיד ליד ותנו להם קובייה או צעצוע מצפצף. 

• תנועה: ריקדו ושירו עם התינוקים בחיקכם ושחקו במשחק הקוקו בדרכים מגוונות. שירו ושחקו איתם בשירי משחק אצבעות. מומלץ גם להשכיב אותם כמה שיותר ולאפשר להם לנוע ולחקור את סביבתם.

• כישורים חברתיים: תינוקות בגיל הזה עלולים לפחד מאנשים שהם אינם מכירים. בקשו מאנשים שלא נמצאים איתם בקשר יום־יומי ליצור איתם קשר בהדרגה ובסבלנות.  

• שפה: התינוקות משמיעים מגוון קולות בליווי תנועה. השמיעו להם הברות וצפו לשמוע הברות חוזרות. בתקופה הזאת גם מתחילה אינטונציה בקולם והם מתחילים להבין הוראות - בקשו ממנו או ממנה למחוא כפיים או לנפנף לשלום ("ביי־ביי"), ודברו איתם בנועם ובמילים פשוטות (אוטו נוסע, מטוס בשמיים). 

מתי צפויות לצמוח השיניים?

זה הזמן, אבל אין חוקים בנושא. השיניים עשויות לבקוע גם בשלב מאוחר יותר. עם בקיעת השן הראשונה מומלץ להתחיל בחינוך לטיפול בשיניים, הכולל צחצוח שיניים. מומלץ להימנע מלתת שתייה מתוקה.

ייתכן שתהליך בקיעת השיניים יהיה מלוּוה באי־נוחות. ניתן להשתמש בנשכן להקלה על הכאב. לא מומלץ למרוח ג'ל מרדים על החניכיים.

ומה לגבי שרשראות ענברים?

כן, כולנו שמענו על טרנד שרשראות הענברים שהורים עונדים לילדיהם בתקווה שיוכלו לסייע נגד בעיות שינה, להקל על כאבים מבקיעת שיניים ואולי גם למנוע חלומות רעים. חשוב לדעת שאין שום הוכחה בספרות המקצועית לכך שאבן החן ענבר יכולה להקל על התופעות האלה.

יותר מכך, שרשראות אלו הן גורם סיכון ממשי: השרשרת עלולה להיקרע והתינוקות עלולים לבלוע את החרוזים, השרשרת עלולה להיתפס בחפצים ולהפעיל לחץ על הצוואר. חלק מהשרשראות הנמכרות בכלל לא מכילות אבני ענבר אמיתיות, אלא פלסטיק שיכול לגרות את העור העדין שלהם.  

בטיחות בבית

• שמרו חומרים רעילים כמו חומרי ניקוי ותרופות באריזתם המקורית, רחוק מהישג יד, בארון גבוה ונעול.

• תינוקות בגיל הזה לומדים להכיר את העולם דרך הפה. דאגו כי הסביבה לא תהיה מסוכנת בכך שתרחיקו חרוזים, קוביות לגו, כפתורים וחפצים קטנים אחרים.

• הקפידו שהצעצועים לא יהיו שבורים ושחפצים חדים לא יהיו בקרבתם. התאימו סביבה שבה יוכלו לזחול בבטחה ואפשרו להם לזחול גם בחוץ, בהשגחה כמובן.

• כסו את שקעי חשמל, הדקו כבלי חשמל רופפים, ארונות וספריות לקיר.

​בטיחות לפני הכל: כך תשמרו על התינוק שלכם 

איך מסיעים תינוקות ברכב?

התקינו כיסא בטיחות בעל תו תקן במכונית, בהתאם להוראות היצרן. מהלידה עד גיל שנה או עד משקל של 9 קילוגרם, גב הכיסא צריך להיות בניגוד לכיוון התנועה. ודאו שהתינוקות קשורים היטב לכיסא.

כמו כן, אסור להניח את כיסא הבטיחות במושב שליד הנהג אם מותקנת מולו כרית אוויר. בכל מקרה, עדיף להתקין את הכיסא במושב האחורי שבטוח יותר. 

אילו חיסונים צפויים לתינוק?

בגיל חצי שנה מומלץ לקבל את החיסונים הבאים:

• חיסון נגד מחלת צהבת מסוג B (חיסון אחרון בסדרה). תופעות הלוואי הן כלליות, קלות ואינן שכיחות.

• מחומשת: חיסון למחלות קרמת (דיפטריה), צפדת (טטנוס), שעלת (פרטוסיס), חיסון נגד המופילוס אינפלואנזה B וחיסון מומת נגד שיתוק ילדים (פוליו). החיסון ניתן בזריקה לשריר הירך.

תופעות לוואי אפשריות הן כלליות, כמו חום, אי שקט, חוסר תיאבון. יכולות להופיע גם תופעות לוואי מקומיות באזור ההזרקה בירך, הכוללות כאב, נפיחות או אודם. תופעות אלה חולפות בתוך יום עד יומיים. 

• חיסון שלישי ואחרון נגד נגיף הרוטה. החיסון ניתן דרך הפה ותופעות לוואי אפשריות כוללות שינוי ביציאות, כאבי בטן או מעט הקאות.

• חיסון חי־מוחלש נגד שיתוק ילדים, שניתן בטיפות דרך הפה. אין צורך בהיגיינה מיוחדת אחרי קבלת החיסון. יחד עם זאת חשוב לעדכן את האחות אם אחד מבני הבית סובל ממצב של דיכוי במערכת החיסון.

אפשר לוותר על חיסונים לתינוקות?

ממש לא. החיסונים יעילים נגד מחלות זיהומיות ובעזרתם פחתו התחלואה והתמותה ממחלות זיהומיות. חיסונים הם הטכנולוגיה הרפואית הנפוצה בעולם, והם בטוחים ויעילים. תופעות הלוואי חולפות וקלות בהרבה מסיבוכי המחלות שנגדן אנחנו מתחסנים ומחסנים את היקרים לנו מכל – הילדים. 

ומה עם טיפולים אלטרנטיביים?

רפואה משלימה יכולה לסייע בהתמודדות עם מחלות ובעיות שונות בקרב תינוקות, בעזרת טיפולים יעילים, בטוחים, ללא תופעות לוואי ולא פולשניים, ולכן מתאימים מאוד לילדים. לקריאה נוספת


ומה הלאה? מדריך התפתחות תינוקות בני 10 חודשים עד שנה


ד"ר סרג' גרדשטיין הוא מומחה לרפואת ילדים

אריקה רוזנשטוק מנהלת את תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון של כללית​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש