חיפוש

dsdsdsd
תינוק בן 9 חודשים מוציא לשון בעודו עומד ונשען על דפנות המיטה

התפתחות תינוקות: חצי שנה עד 9 חודשים

איך להכיר לתינוק מזונות חדשים? מה צריך לעשות כדי לעודד התפתחות תינוק בן חצי שנה ולמה לא לוותר על החיסונים? מדריך התפתחות תינוקות בני חצי שנה עד תשעה חודשים שמתחילים להיות ניידים

ד"ר סרג' גרדשטיין, אריקה רוזנשטוק

בקיצור

01

עכשיו התינוק נייד ומנסה להתרומם בכל הזדמנות. הוא סקרן לגבי כל דבר.

02

הוא גם מתחיל לעבור לאוכל מוצק, ואפשר להכיר לו טעמים חדשים.

03

תנו לו קובייה או צעצוע מצפצף, ריקדו ושירו אתו כשהוא בחיקכם.

החל מגיל 6 חודשים ובכפוף לתובנה שכל תינוק מתפתח בקצב אישי שלו, התינוק מתחיל לזוז. פעילות מוטורית מורכבת ותנועה בסביבה וחקירתה, הם שני מאפיינים מרכזיים של תינוקות בני 6 עד 9 חודשים. הבנה טובה יותר של התהליכים ההתפתחותיים של הקטנטנים, תעזור לכם לזהות את צרכיהם הייחודיים ולחוות איתם חוויות נוספות. כמו כן, ככל שתהיו יותר עקביים באיסורים והיתרים שלכם, כך התינוק יקבל ביטחון והבנה טובה יותר לגבי מה מותר ומה אסור. 

מה הם עושים?

•התינוק נייד ומנסה להתרומם בכל הזדמנות.

•התינוק מחקה תנועות וצלילים ולומד להכיר את המרחב.

•התינוק סקרן, נוגע בכל דבר ומשחק עם כל מה שהוא רואה בסביבה (כולל אנשים) - חשוב לאפשר לו מרחב בטוח.  

מה התינוק יכול לאכול עכשיו?

בתקופה זו מתחיל המעבר למזונות מוצקים, יחד עם זאת, חשוב שהתינוק ימשיך לאכול כמות מספקת של חלב אם או תרכובת מזון לתינוק (תמ"ל). שילוב מזונות מוצקים יתבסס על דרישותיו התזונתיות של התינוק ודרגת בשלותו. תינוק מראה בשלות כאשר הוא מתעניין במזון, מחזיק יציב את הגו ולא דוחק החוצה מזון מוצק שמוגש לפיו. 

התזונה בשלבים אלה כוללת הנקה או תרכובות מזון מוכנות בתוספת הדרגתית של מזונות מוצקים.

איך מרגילים את התינוק למזון מוצק?

 • מומלץ להתחיל במזונות עשירים ומועשרים בברזל, במרקם רך עד  טחון: בשר בקר, הודו, עוף, דגים, קטניות, ירקות ופירות. בהמשך ניתן להוסיף לתפריט מוצרי חלב בכמויות קטנות כדי לא להפריע לספיגת ברזל.  

 • מגיל שנה אפשר להוסיף חלב ניגר וגם דבש. פרט לכך, אפשר להזין את התינוק בכל המזונות שאוכלים במשפחה

 • מומלץ לתת כל מזון חדש בנפרד, בהתחלה בכמות קטנה, כדי לבדוק שהתינוק לא רגיש למזון.

 • האכילו את תינוקכם עם כפית קטנה או מהיד, בהתאם לרצונו. ככל שהתינוק יראה יותר מוכנות, אפשר לעבור ממרקם טחון למזון מעוך ומשם לחתיכות קטנות.

 • תנו לו אפשרות להאכיל את עצמו במזונות רכים תוך השגחה. נכון, בניסיונות הראשונים מי שאוכל הכי הרבה הם הרצפה והשיער – וכך זה צריך להיות: התינוק לומד ליהנות מחוויית האכילה באמצעות מישוש, ריח ומשחק.

 • ניתן להגיש לתינוק מעט מים רתוחים מקוררים עם המזון המוצק. אפשרו לו לשתות בעצמו, תחילה מכוס מעבר ועם הזמן מכוס.

 • כדאי להימנע ככל האפשר מתוספות מלח וסוכר, שימוש באבקות מרק, חטיפים ומזונות מעובדים.

 • אכילה היא חוויה חברתית. גם אם התינוק לא רעב, הושיבו אותו עמכם בזמן הארוחה המשפחתית. הוא לומד על אכילה ותקשורת גם מתצפית.

אילו תוספים מומלצים בגיל זה?

ברזל: החל מגיל ארבעה חודשים יש להוסיף 7.5 מיליגרם ליום. מגיל 6 חודשים יש להגדיל את כמות הברזל ל־15 מיליגרם ליום.

ויטמין D: התינוק זקוק ל־400 יחידות בינלאומיות של ויטמין D3 מדי יום.

איך מעודדים את התפתחות התינוק?

 • משחק: שחקו איתו במשחקי פעולה־השלכה, תנו לו להעביר חפץ מיד ליד ותנו לו קובייה או צעצוע מצפצף. 

 • תנועה: ריקדו ושירו עם התינוק בחיקכם ושחקו במשחק הקוקו בדרכים מגוונות. שירו ושחקו איתו בשירי משחק אצבעות. מומלץ גם לשים את התינוק כמה שיותר בשכיבה ולאפשר לו לנוע ולחקור את סביבתו.

 • כישורים חברתיים: בגיל זה התינוק יכול לפחד מאנשים שהוא לא מכיר. בקשו מאנשים שלא נמצאים איתו בקשר יום־יומי ליצור איתו קשר בהדרגה ובסבלנות.  

 • שפה: התינוק משמיע מגוון קולות בליווי תנועה. השמיעו לו הברות וצפו לשמוע הברות חוזרות. בתקופה זאת גם מתחילה אינטונציה בקולו של התינוק והוא מתחיל להבין הוראות - בקשו ממנו למחוא כפיים או לנפנף לשלום ("ביי־ביי") ודברו איתו בנועם ובמילים פשוטות (אוטו נוסע, מטוס בשמיים). 

מתי צפויות לצמוח לו השיניים?

זה הזמן, אבל אין חוקים בנושא. השיניים עשויות לבקוע גם בשלב מאוחר יותר. עם בקיעת השן הראשונה מומלץ להתחיל בחינוך לטיפול בשיניים, הכולל צחצוח שיניים. מומלץ להימנע מלתת לתינוק שתייה מתוקה מבקבוק. ייתכן שתהליך בקיעת השיניים יהיה מלוּוה באי־נוחות. ניתן להשתמש בנשכן להקלה על הכאב. לא מומלץ למרוח ג'ל מרדים על החניכיים.

ומה לגבי שרשראות ענברים?

כן, כולנו שמענו על טרנד שרשראות הענברים שהורים עונדים לילדיהם בתקווה שיוכלו לסייע נגד בעיות שינה, להקל על כאבים מבקיעת שיניים ואולי גם למנוע חלומות רעים. חשוב לדעת שאין שום הוכחה בספרות המקצועית לכך שאבן החן ענבר יכולה להקל על התופעות האלה. יותר מכך, שרשראות אלו הן גורם סיכון ממשי: השרשרת עלולה להיקרע והתינוק עלול לבלוע את החרוזים, השרשרת עלולה להיתפס בחפצים ולהפעיל לחץ על צוואר הילד. יותר מכך, חלק מהשרשראות הנמכרות בכלל לא מכילות אבני ענבר אמיתיות, אלא פלסטיק שיכול לגרות את עורו העדין התינוק.  

בטיחות בבית: שמרו חומרים רעילים כמו חומרי ניקוי ותרופות באריזתם המקורית, רחוק מהישג ידו של ילדכם, בארון גבוה ונעול.

 • התינוק בגיל זה לומד להכיר את העולם דרך הפה. דאגו כי הסביבה לא תהיה מסוכנת בכך שתרחיקו חרוזים, קוביות לגו, כפתורים וחפצים קטנים אחרים.

 • הקפידו שהצעצועים לא יהיו שבורים ושחפצים חדים לא יהיו בקרבת התינוק. התאימו סביבה בה יוכל לזחול בבטחה ואפשרו לו לזחול גם בחוץ, בהשגחה כמובן.

 • כסו את שקעי חשמל, הדקו כבלי חשמל רופפים, ארונות וספריות לקיר.

​בטיחות לפני הכל: כך תשמרו על התינוק שלכם 

איך מסיעים את התינוק ברכב?

התקינו כיסא בטיחות בעל תו תקן במכונית, בהתאם להוראות היצרן. מהלידה עד גיל שנה או עד משקל של 9 קילוגרם, גב הכיסא צריך להיות בניגוד לכיוון התנועה. וודאו שהתינוק קשור היטב לכיסא. כמו כן, אסור להניח את כיסא הבטיחות במושב שליד הנהג אם מותקנת מולו כרית אוויר. בכל מקרה, עדיף להתקין את הכיסא במושב האחורי שבטוח יותר. 

אילו חיסונים צפויים לתינוק?

בגיל חצי שנה יקבל התינוק את החיסונים הבאים:

 • חיסון נגד מחלת צהבת מסוג B (חיסון אחרון בסדרה). תופעות הלוואי הן כלליות, קלות ואינן שכיחות.

 • מחומשת: חיסון למחלות קרמת (דיפטריה), צפדת (טטנוס), שעלת (פרטוסיס), חיסון נגד המופילוס אינפלואנזה B וחיסון מומת נגד שיתוק ילדים (פוליו). החיסון ניתן בזריקה לשריר הירך. תופעות לוואי אפשריות הן כלליות, כמו חום, אי שקט, חוסר תיאבון. יכולות להופיע גם תופעות לוואי מקומיות באזור ההזרקה בירך, הכוללות כאב, נפיחות או אודם. תופעות אלה חולפות בתוך יום עד יומיים. 

 • חיסון שלישי ואחרון נגד נגיף הרוטה. החיסון ניתן דרך הפה ותופעות לוואי אפשריות כוללות שינוי ביציאות, כאבי בטן או מעט הקאות.

 • חיסון חי־מוחלש נגד שיתוק ילדים, שניתן בטיפות דרך הפה. אין צורך בהיגיינה מיוחדת אחרי קבלת החיסון. יחד עם זאת חשוב לעדכן את האחות אם אחד מבני הבית סובל ממצב של דיכוי במערכת החיסון.

אפשר לוותר על חיסונים לתינוקות?

ממש לא. החיסונים יעילים נגד מחלות זיהומיות ובעזרתם פחתו התחלואה והתמותה ממחלות זיהומיות. חיסונים הם הטכנולוגיה הרפואית הנפוצה בעולם, והם בטוחים ויעילים. תופעות הלוואי חולפות וקלות בהרבה מסיבוכי המחלות שנגדן אנחנו מתחסנים ומחסנים את היקרים לנו מכל – הילדים. 

​ומה עם טיפולים אלטרנטיביים?

רפואה משלימה יכולה לסייע בהתמודדות עם מחלות ובעיות שונות בקרב תינוקות, בעזרת טיפולים יעילים, בטוחים, ללא תופעות לוואי ולא פולשניים, ולכן מתאימים מאוד לילדים. לקריאה נוספת


ומה הלאה? מדריך התפתחות תינוקות בני 10 חודשים עד שנה


ד"ר סרג' גרדשטיין הוא מומחה לרפואת ילדים

אריקה רוזנשטוק מנהלת את תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון של כללית​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש