חיפוש

dsdsdsd
חלב אם: מה הסוד שלו?

חלב אם: מה הסוד שלו?

בטח שמעת שבכל העולם ממליצים לתת לתינוק חלב אם עד גיל שנה לפחות. הנה כמה עובדות מרתקות ומפתיעות שיגבירו לך את החשק לפנק את הקטן או הקטנה שלך בחומר המופלא שהגוף שלך מייצר. ידעת למשל שהתזונה שלך משפיעה על טעם החלב שאת מייצרת...?

טובה קראוזה

טובה קראוזה

בקיצור

01

גופי בריאות גדולים מדגישים כי חלב אם הוא המזון היחיד שהתינוק אמור לאכול עד גיל 6 חודשים, ולאחר מכן בשילוב מזון מוצק עד גיל שנה לפחות.

02

קרוב לוודאי ששמעת שחלבונים בונים את הגוף. בשנה הראשונה לחיים, כשהתינוק גדל בקצב מהיר, כל החלבונים להם הוא זקוק מגיעים מהחלב שלך.

03

בשנים האחרונות התגלה כי בחלב אם נמצא חומר חלבוני, Hamlet שמו, שיכול לחסל 40 סוגים של תאים סרטניים ולהשאיר תאים רגילים ללא פגע.

"אבל את עובדת קשה, למה שתמשיכי להתיש את עצמך גם עם הנקה? ואת גם שואבת כל יום בקבוק כדי שבעלך יאכיל אותה בזמן שאת עובדת? די נו, תתני לקטנה תמ"ל. מה זה כבר משנה?". ועל זה נאמר: זר לא יבין זאת...

למקרה שאת או מישהו בסביבתך לא ידעתם, גופי בריאות גדולים בכל העולם מדגישים כי חלב אם הוא המזון היחיד שהתינוק אמור לאכול באופן בלעדי עד גיל 6 חודשים, ולאחר מכן בשילוב מזון מוצק עד גיל שנה לפחות. ארגון הבריאות העולמי ממליץ על יניקה עד גיל שנתיים.

אבל למה? כי הוא יחיד ומיוחד. חלב אם הוא רקמה חיה, שבזכות מרכיבים ייחודיים שעובדים יחד בהרמוניה מופלאה, התינוק שלך יכול לגדול ולהתפתח בצורה הטובה ביותר. חלב אם הוא הרבה יותר מ"רק" אוכל, ושווה להילחם עליו.

זקוקה לעזרה בהנקה?

במשך כל השנה ניתן לקבל ייעוץ טלפוני בנוגע לבעיות וקשיים בהנקה מאחיות מוסמכות שהוכשרו לכל הנושאים הקשורים לתקופה שהחל מתכנון ההריון ועד גיל שנה.

לקבלת שירות בתחום הנקה ניתן להתקשר למוקד כללית בטלפון  2700*, שלוחה 5 (24 שעות ביממה)

לאחר ההדרכה הראשונית, אם תזהה האחות כי יש צורך בהדרכה נוספת מעמיקה יותר, או אם תבקש האישה סיוע נוסף,
תיצור איתה מדריכת הנקה מוסמכת קשר טלפוני בתוך 24 שעות.

ניתן גם להשאיר פרטים בטופס ומדריכת הנקה מוסמכת תיצור קשר בתוך 24 שעות.

שימי לב: אם את שומרת שבת, נא לציין "לא להתקשר בשבת ובחג"

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש


מערכת חיסון שלמה בכל לגימה

כשהתינוק שלך יוצא מהרחם הוא עוזב חממה נטולת חיידקים ומגיע לעולם מלא בחיידקים, וירוסים ופטריות. מערכת החיסון שלו עדיין לא מפותחת, אבל כאן את נכנסת לתמונה ובזכות החלב שלך מספקת לו הגנה מיידית.

תאי דם לבנים, נוגדנים ונוקלאוטידים (חומצות גרעין שבונות את החומר התורשתי) שנמצאים בחלב האם, נלחמים נגד כל מיני פולשים ומזיקים המנסים להיכנס לגוף הקטן והשברירי שלו.

חלב האם גם מסייע לתינוק שלך לפתח את המערכת החיסונית. קולוסטרום, החלב הראשוני, מכיל 20 מיליון תאי דם לבנים בכל כפית, וכפית של החלב הבוגר מכילה כ־5 מיליון תאים.

כמה ימים מרגע שהוא יוצא לעולם, התינוק כבר יונק כמות גדולה יותר - לפי הערכות כזו שמכילה כרבע מיליארד תאי דם לבנים מחלב האם, מדי יום! הנוגדנים העיקריים שמספק החלב (IgA) מצפים את הריריות במערכת הנשימה ובמערכת העיכול, וחוסמים כניסה של חיידקים ונגיפים.

הורמונים וגורמי גדילה

חלב אם מכיל מגוון רחב של הורמונים - כמו הורמוני בלוטת התריס, אינסולין והורמון גדילה - שממלאים חלק חשוב בתהליכים שמתרחשים בגוף של התינוק המתפתח. מה למשל? איזון רמות הסוכר, ויסות הטמפרטורה, וגדילה כמובן.

הורמונים מווסתי תיאבון

גם הורמונים שמשתתפים בתהליך ויסות התיאבון והצריכה הקלורית נמצאים בחלב: כאלו שמעוררים תחושת רעב (קנבינואידים וגרלין); מעוררים תחושת שובע (לפטין), והורמונים שמפחיתים את רמת השומן בתאים ונוגדים דלקות (אדיפונקטין).

הדלק של האנזימים

החומרים שאף תא חי לא יכול בלעדיהם, או במילים אחרות: האנזימים הם הדלק שמאפשר לכל התהליכים בגוף להתקיים. חלב האם מכיל סוגים רבים של אנזימים, כולל אנזימי עיכול שמסייעים לפרק את השומנים, את החלבונים ואת הפחמימות שבחלב. ככה מערכת העיכול של התינוק יכולה לעבוד טוב יותר.

חיידקים רעים, תפסו מרחק!

חומרים שונים בחלב שלך מעכבים התפתחות של חיידקים ונגיפים. לקטופרין למשל הוא חלבון שקשור למינרל חשוב שאולי שמעת עליו - ברזל - ויש לו תפקיד כפול: מצד אחד הוא מאפשר לברזל להיספג טוב יותר אצל התינוק, ומצד שני הוא מונע מהחיידקים גישה לברזל. בלי ברזל, החיידקים לא יכולים להתפתח.

או קחי לדוגמה את הסוכרים הנקראים אוליגו־סוכרים. הם משמשים כמעין פיתיון שמושך אליו חיידקים, ובכך מונע מהם לטייל ולזהם את התאים שבגוף התינוק. עוד נשמע על האוליגו־סוכרים בהמשך.

חיידקים טובים, הישארו באזור!

חלב אם מכיל חיידקים ידידותיים שמגיעים מהגוף שלך, כמו גם את המזון החביב על אותם חיידקים שבזכותו הם מתרבים - אוליגו־סוכרים מסוגים שונים (למעלה מ-200!). ברגע שהמעי הגס של התינוק מכיל את החיידקים הטובים, קל יותר לגוף שלו להיות מוגן מפני חיידקים לא רצויים, נגיפים ופטריות.

נלחם בסרטן

בשנים האחרונות התגלה כי בחלב אם נמצא חומר חלבוני, Hamlet שמו, שיכול לחסל 40 סוגים של תאים סרטניים ולהשאיר תאים רגילים ללא פגע. אל דאגה: פעולת מערכת העיכול של התינוק לא פוגעת ב-Hamlet, שממשיך להיות פעיל בצואה שלו.

חלב בטעם עגבניה?

את חובבת מושבעת של אבוקדו וגם התינוק שלך גדל להיות אחד כזה? זה לא צירוף מקרים. התזונה שלך משפיעה על טעם החלב שאת מייצרת. כשהתינוק שלך יונק הוא נחשף בכל ארוחה לחלב בעל טעם מעט שונה, וכך הוא מגלה עוד ועוד טעמים שמאפשרים לו ולפתח את יכולת החישה. בהמשך הדרך, יהיה לו קל יותר להתנסות במזונות מוצקים, כיוון שחלק מהטעמים יהיו לו כבר מוכרים.

חלבונים מותאמים אישית

קרוב לוודאי ששמעת שחלבונים בונים את הגוף. בשנה הראשונה לחיים, כשהתינוק גדל בקצב מהיר, כל החלבונים להם הוא זקוק מגיעים מהחלב שלך. הם מגיעים בכמות הרצויה ומותאמים למערכת העיכול של התינוק, ולכן גם קלים יותר לעיכול לעומת חלבונים מחלב פרה שנמצאים בתמ"ל. אגב, גם הנוגדנים, האנזימים וחלק מההורמונים שקראת עליהם קודם הם חלבונים.

שומנים בשביל המוח

השומנים בחלב האם כוללים בין היתר חומצות שומן רב בלתי רוויות ארוכות שרשרת ממשפחת אומגה 3, שחיוניות להתפתחות המוח. המבנה של השומנים בחלב שלך גורם להם להיספג טוב יותר וכך להיות יעילים יותר.

וגם פחמימות

הפחמימה העיקרית בחלב האם היא הסוכר לקטוז. הלקטוז מסייע בספיגת הסידן, מעודד גדילה של חיידקים ידידותיים ומפחית עששת. אוליגו־סוכרים, זוכרת אותן? הם מסייעים במשיכת חיידקים ידידותיים ובהגנה מפני חיידקים הגורמים למחלות.

וגם מינרלים

המינרלים שבחלב האם קשורים לחלבונים וכך זמינים יותר לגוף, ומצד שני, זמינים פחות לחיידקים לא רצויים.  

וכמובן ויטמינים, רק תבחרי איזה

כל ויטמין אפשרי נמצא בחלב שלך. אבל שימי לב: אם התזונה שלך לא אופטימלית - למשל בגלל דיאטה לא מאוזנת או הימנעות מאכילת מסוגי מזון מסוימים – חשוב לשנות הרגלים, ואולי גם להיעזר בתוספי תזונה אחרי קבלת ייעוץ רפואי ודיאטני.

טובה קראוזה היא דיאטנית קלינית בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש