פורסם בראשונה: 08.05.2011
עדכון אחרון: 22.06.2014
  • מאיה לרנר שיכורי מאיה לרנר שיכורי
  • חיה גוטמן חיה גוטמן

מיתוסים על הנקה

לקריאה נוחה
האם יש מצב שאין לי חלב? האם תיתכן הנקה בלי כאבים? האם להחליף צד כל 10 דקות? חושבת שאת יודעת הכול על הנקה? תרשי לנו לשבור כמה מיתוסים. 15 עובדות על הנקה
אמא מיניקה תינוק

בקיצור

1.

רוב הסיכויים שיש לך חלב, כי רק אחוז אחד מכלל הנשים לא מניקות מהסיבה הזו.

2.

הנקה לא אמורה לכאוב, אבל לפעמים זה קורה, וכדאי לטפל בכך שלא תסבלי.

3.

לוקחת תרופות? יכול מאוד להיות שאת כן יכולה להניק, פשוט התייעצי עם רופאה.

​1. אין לי חלב בפטמות

אם את מיניקה, רוב הסיכויים שיש לך. רק כאחוז אחד מכלל הנשים לא יכולות להיניק בכלל (בגלל אי־התפתחות הרקמה הבלוטית בשד בגיל ההתבגרות). הספקת החלב תהיה מספקת אם תיניקי לפי דרישת התינוק (12-8 פעמים ביממה), תימנעי ממתן בקבוקים ותוספים, ותימנעי ממתן מוצץ לפני שההנקה מתבססת. בהתאם לדפוס האכילה של התינוק, ייתכן שתרגישי שוני במלאות השדיים במשך היממה. כל עוד את מיניקה השדיים מייצרים חלב, גם אם הם מרגישים "ריקים" יותר.

2. הנקה צריכה לכאוב

מה פתאום? כאב בהנקה הוא סימן שמשהו לא תקין. ייתכן שהתינוק לא תופס נכון את השד, ייתכן שאת סובלת מגודש בשד, פצע או פטרת. אנחנו יכולים לעזור: גלשי לפורום הנקה.

3. צריך להיניק 10 דקות ולהחליף צד

למה לעצור תינוק רעב? אל תגבילי את משך ההנקה מכל שד. לתינוק בריא שנולד במועד רצוי להציע שד שני לאחר שסיים את השד הראשון. יש שאלות? קראי את מדריך ההנקה שלנו.

4. אם חולים אסור להיניק

להפך. דווקא כשאת חולה חשוב שתיניקי את תינוקך. למה? את יוצרת לתינוק "סביבה מחסנת", כלומר מייצרת נוגדנים נגד המחלה שלך, והנוגדנים האלה מועברים לחלב ולתינוק. יש רק מעט מחלות שבמהלכן אסור להיניק.

5. כשלוקחים תרופות אסור להיניק

יש רק מעט תרופות שאם נוטלים אותן - אסור להיניק. במקרים רבים ניתן להחליף תרופות כאלה, שאסורות לשימוש בעת הנקה, בתרופות שמותרות לשימוש בעת הנקה. ואם אין ברירה, וחייבים לקחת את התרופות האסורות, ניתן לשאוב חלב לפני התחלת הטיפול ולהקפיאו. מידע מלא על התרופות שאסור לקחת בזמן ההריון וההנקה ניתן לקבל בחינם במרכז למידע תרופתי של המרכז הרפואי בילינסון.  

6. אי־אפשר לדעת כמה התינוק אכל

נכון, אין על השדיים סימון של סמ"ק. אבל אפשר לדעת אם התינוק מקבל מספיק חלב לפי התנהגותו, כמות הטיטולים הרטובים, לפי כמות היציאות, לפי הצבע של היציאות, ולפי קצב העלייה במשקל.

7. צריך לשטוף את הפטמות לפני ההנקה

ממש אין צורך בכך. בלוטות מונטגומרי שנמצאות על ההילה (עטרה) מפרישות חומרים שמסככים ומנקים את הפטמה. וגם במקלחת, מספיק לנקות במים בלבד.

8. התינוק "חיסל" בקבוק בשקיקה. מסקנה: החלב לא מספיק לו

לא נכון. זרימת הנוזלים מהבקבוק נעשית במהירות ולא דורשת מאמץ מהתינוק, ולכן הוא עשוי לסיים בקבוק גם אחרי הנקה טובה. באופן כללי, כאשר נותנים לתינוק לשתות מבקבוק, רצוי שהבקבוק יהיה במצב אופקי, ללא פטמה מלאה בחלב. כך התינוק יכול לווסת את קצב האכילה לפי רצונו ולא לפי קצב הטפטוף האוטומטי.

9. אין הבדל תזונתי בין תמ"ל לבין חלב אם

ישנם הבדלים מהותיים בין חלב אם לבין תמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות). בין היתר, חלב אם עשיר בחומרי הגנה שאי־אפשר לייצר במפעל, משתנה לפי גיל התינוק ואפילו מהנקה להנקה בהתאם לצרכי התינוק. תמ"ל נשאר תמיד אותו דבר.

10. אם התינוק לא עולה במשקל, צריך לתת לו תוספת של תמ"ל

ישנן דרכים אחרות להתמודד עם הבעיה: אפשר לתת לתינוק תוספת של חלב אם שאוב, אפשר להגדיל את מספר ההנקות ביממה, ואפשר להגביר את הספקת החלב אצל האם. רצוי מאוד להתייעץ עם יועצת הנקה בנושא.

11. תמ"ל משביע יותר מחלב אם

זמן פירוקו ועיכולו של התמ"ל ארוך יותר. מאחר שהוא מתפנה לאט יותר מהקיבה, יש אשליה שהוא משביע יותר ומאפשר שינה טובה יותר בלילה. חלב אם מותאם באופן מושלם למערכת העיכול של התינוק ולכן העיכול קל ומהיר יותר (ויש פחות גזים!).

12. התינוקת נושכת? הגיע הזמן לגמול אותה

השיניים לא נועדו לנשוך. במהלך ההנקה הלשון עוטפת את הפטמה כך שהשיניים התחתונות אינן נוגעות בשד. כאשר התינוקת פותחת פה גדול ותופסת נכון את השד, האמא לא תרגיש את השיניים העליונות. אם בכל זאת ננשכת, נתקי את התינוקת מהשד והסבירי לה בעדינות שזה כואב ואסור לעשות זאת שוב. יש ערך להמשיך להיניק פעוט גם לאחר גיל שנה, כאשר הוא עובר לתפריט משפחה, הן מבחינה התפתחותית והן מבחינה חיסונית.

13. ההנקה הורסת את השדיים

ההנקה אינה משנה את צורת השד. השינוי העיקרי בצורת השד מתרחש דווקא בהריון, ללא קשר להנקה.

14. אי־אפשר להיכנס להריון בתקופת ההנקה

הנקה היא אמצעי מניעה מפני כניסה להריון אך ורק בתנאים הבאים: התינוק מתחת לגיל שישה חודשים, לא קיבלת וסת, את מיניקה באופן קבוע, ללא מרווחי זמן ארוכים ביום או בלילה, וללא מתן תוספת לתינוק באופן קבוע או חד־פעמי. בכל מצב אחר השתמשי באמצעי מניעה. ניתן גם להשתמש בגלולות המכילות רק פרוגסטרון.

15. אי־אפשר להמשיך להיניק כשחוזרים לעבודה

אפשר. ניתן לשאוב חלב במהלך שעות העבודה, ניתן להיניק לפני העבודה ולאחריה, וניתן לשלב הנקה עם מתן מזונות רגילים או תמ"ל.

מאיה לרנר שיכורי היא יועצת הנקה

חיה גוטמן היא לשעבר רכזת בריאות האישה בכללית, יועצת הנקה ואחות טיפת חלב

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

​מפגשי ייעוץ והדרכה בנושא הנקה

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל