פורסם בראשונה: 11.05.2014
עדכון אחרון: 06.07.2014
  • אריקה רוזנשטוק אריקה רוזנשטוק

שאיבות לחוד ומציאות לחוד?

לקריאה נוחה
התינוק יונק מהשד כמו גדול, אבל את חולמת על עוד שעות שינה ורוצה שבן הזוג ישתתף גם הוא בחוויה. האם האכלה מבקבוק פעם ביום פוגעת בהנקה? איך עושים זאת נכון? ומתי כדאי לשאוב את חלב האם? אחות טיפת חלב עם התשובות
אמא מניקה תינוק

בקיצור

1.

חלב אם הנו המזון הטוב ביותר לתינוק, ויש לו תפקיד חשוב לא רק בהזנתו, אלא גם בהגנה על מערכת החיסון המתפתחת. לעולם לא ניתן יהיה לייצר תחליף זהה.

2.

ההורמון שאחראי לייצירת חלב בתגובה לריקון השד פעיל לרוב בין השעות 3 ל־5 לפנות בוקר. מומלץ מאוד לנצל את יקיצת התינוק בזמן הזה להנקה כדי לא לפגוע בהספקת החלב.

3.

אם את עייפה מאוד, רצוי לשאוב חלב בזמן שהשדיים הכי מלאים, בדרך כלל אחרי הנקת בוקר, ולתת לתינוק לאכול מבקבוק בערב. לכי לישון מוקדם וקומי להנקה מוקדמת.

בהיותי יועצת הנקה ואחות טיפת חלב באים אליי מפעם לפעם הורים ומספרים בגאווה שהאם מניקה בהצלחה רבה, למעט "בקבוק אחד ביום". חלק מהזוגות נותנים לתינוק חלב אם שאוב בבקבוק, ואחרים - תרכובת מזון לתינוקות (תמ"ל) המוכרת יותר בשם "פורמולה".

יש להדגיש שעם הדרכה מותאמת בתחילת הדרך ההורית יכולה כמעט כל אישה להניק. 

חלב אם הוא המזון הטוב ביותר לתינוק, ויש לו חשיבות לא רק להזנת הרך הנולד, אלא גם בהגנה על מערכת החיסון המתפתחת. חלב אם הוא חומר ביולוגי חי שמשתנה מהנקה להנקה בהתאם לצורכי התינוק, ולכן לעולם לא תהיה אפשרות לייצר תחליף זהה.

תרכובות המזון לתינוקות מותאמות לצורכי הגדילה וההתפתחות של התינוק הממוצע, אך אינן יכולות לספק חומרי הגנה ספציפיים ומותאמים אישית.

אז אם הנקה עובדת מצוין, בשביל מה צריך לערב בכלל בקבוק, אפילו אם מדובר רק בבקבוק אחד ביום? למטה תמצאו כמה מהסיבות הנפוצות ביותר שאני שומעת מהורים, וחלקן - אם לא כולן - בוודאי חלפו גם לכם בראש. הן הגיוניות, אבל גם אם מכניסים בקבוק למשוואה - יש לדעת מתי ואיך עושים זאת נכון. 

בעלי ועוד בני משפחה רוצים להיות שותפים לטיפול בתינוק
יש דרכים רבות לשתף בני משפחה אחרים בטיפול בתינוק. הם יכולים לרחוץ אותו; לצאת איתו לטיול; להרגיע בעת בכי ולעזור בהרדמתו.

 

 

בעלי עובד ביום, בלילה הוא נותן בקבוק, ואני משלימה שעות שינה
רעיון אטרקטיבי מאוד, אבל... על פרולקטין שמעת?! ההורמון שאחראי ליצירת חלב בתגובה לריקון השד הוא חיית לילה ופעיל מאוד דווקא בשעות הקטנות - בדרך כלל בין 3 ל־5 לפנות בוקר. לכן מומלץ מאוד לנצל את יקיצת התינוק בשעות האלה להנקה כדי לא לפגוע בהספקת החלב. 

אם את עייפה מאוד, רצוי לשאוב חלב בזמן שהשדיים הכי מלאים (בדרך כלל אחרי הנקת בוקר) ולתת את הבקבוק בערב. לכי לישון מוקדם וקומי להנקה מוקדמת.

אני רוצה להרגיל את התינוק לבקבוק לקראת חזרתי לעבודה
פעם היה נהוג לדבר על "בלבול פטמות" - מצב שבו התינוק אינו מעוניין לינוק מהשד אחרי שהתרגל ליניקה מבקבוק בגלל ההבדלים בצורות הפטמות. היום אופנתי לדבר על "בלבול זרימה".

כדי להוציא חלב מהשד על התינוק לינוק באופן אקטיבי. לעומת זאת, כאשר מכניסים לפיו בקבוק עם פטמה מלאה בחלב, הנוזל מטפטף באופן אוטומטי ולא דורש יניקה. התינוק מתרגל לזרימה המהירה ולאחר מכן אינו מעוניין להתאמץ לקבל את מזונו משד אמו.

יש לך שאלה? פורום טיפת חלב עומד לרשותך

ניתן למנוע בלבול זרימה באמצעות שינוי תנוחת התינוק: מחזיקים אותו בתנוחה אנכית יותר (ולא אופקית כמו בהנקה), ואת הבקבוק מגישים בצורה אופקית, כך שפטמתו אינה מלאה בחלב וכדי לטעום ממנו צריך התינוק לינוק באופן אקטיבי. שמים לב לסימני היניקה וההפסקה הטבעיים ועושים הפסקות לפי רצונו של הקטנצ'יק. כך יוצרים קצב אכילה שדומה יותר לקצב הטבעי בעת הנקה מהשד.

רבים שואלים האם בליעת אוויר בעת האכילה גורמת ליותר גזים לתינוק. ובכן, מעולם לא הוכח קשר ישיר בין הדברים. כולנו בולעים אוויר בעת אכילה ומוציאים אותו בשיהוק או בגיהוק, ובכל מקרה ניתן לסייע לתינוק בעזרת טפיחות עדינות על הגב. דווקא אכילה מהירה מדי, שנובעת מהאכלה "מסורתית", עלולה לגרום לחוסר נוחות בקיבה ולאי־שקט אצל התינוק.

לקראת הערב אני מרגישה שהשדיים שלי ריקים מחלב. אני נותנת לתינוק בקבוק, והוא מוכן לאכול
כמות החלב בשד משתנה במשך היום. כל עוד התינוק יונק באופן בלעדי 8 פעמים ביממה לפחות, השדיים ייצרו כמות חלב מספקת. השד לעולם אינו ריק. דווקא ככל שהוא מתרוקן יותר, גוברים האיתותים לייצור חלב.

לעיתים קרובות מגיעה תחושת השד הריק בשעות הקשות של הגזים, אחרי הצהריים ולקראת ערב. התינוק נרגן, האם מנסה להרגיע אותו בהנקה תכופה, אבל כלום לא עוזר. ואז מגישים בקבוק עם פטמה מלאה בחלב, והופה - הקטנצ'יק בולע.

תינוקות רבים סובלים מרגזנות בשבועות ובחודשים הראשונים לחייהם, ונראה שדבר אינו מרגיע אותם, מה שיכול לתסכל אפילו את ההורה המנוסה ביותר. עדיין לא נמצאה הסיבה המדויקת להתנהגות הזאת, אך משערים שהיא קשורה להצפת מערכת העצבים הלא בשלה.

התינוק סופג גירויים חדשים ורבים במהלך היום עד שהוא מוצף ולבסוף "משחרר קיטור" באמצעות בכי ואי־שקט. אם התינוק מסרב לינוק, אפשר להרגיע אותו באמצעות מוצץ, מגע מערסל, נדנוד ונענוע, שירה ודיבור. אופציות נוספות הן טיול במנשא, בעגלה או ברכב, מה שבריא גם לאם, שעשויה להיות בבית במשך שעות רבות ותשמח להתאוורר. 

ההורות מציגה בפנינו דילמות רבות בנוגע להזנה, לחינוך, ללבוש, לגבולות ולמגוון רחב של נושאים נוספים, וכל משפחה צריכה להחליט מה נכון בשבילה. מחקרים הוכיחו שתמיד עדיף לתת חלב אם, רצוי מהשד. אם מצאתם לנכון לתת בקבוק, רצוי שיהיה בו חלב אם שאוב ושהתינוק יהיה בזווית כזאת שתאלץ אותו להתאמץ מעט בעת היניקה.

אריקה רוזנשטוק היא מנהלת תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון של כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

​מפגשי ייעוץ והדרכה בנושא הנקה

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל