חיפוש

dsdsdsd
אמא קושרת שני ילדים בעגלה

המדריך לבחירת עגלות תינוק

הורים צעירים לא נולדים עם הידע איך בוחרים עגלת תינוקות בטוחה ונוחה, ובכל זאת - כשמגיע היום הגדול הם פשוט חייבים לקבל את ההחלטה הנכונה. בשביל זה אנחנו כאן: כך תבחרו עגלה לתינוק שתהיה גם בטיחותית לתינוק וגם נוחה לכם

אבי ורון

אבי ורון

בקיצור

01

צורכי ההורים: יש לבדוק מהן התכונות החשובות לכם בעגלה לפי נתונים כמו קומת המגורים, קיומה של מעלית, גודל הרכב ו/או נסיעה בתחבורה ציבורית.

02

מאפייני העגלה: האם ניתן לקפל ולפתוח ללא מאמץ, לנהוג בה בקלות, האם ישנן רתמות לתינוק, יכולת קיפול ופתיחה, האם המשקל סביר והאם המחיר בתקציב.

03

מבחן הנהיגה: הביאו איתכם תיק כבד המדמה את המשקל שתיאלצו לדחוף ואף מד משקל כדי לשקול את העגלה והסיעו אותה בפניות, בעליות ובירידות אם אפשר.

​איך בוחרים נכון עגלת תינוק? כדי לא להתבלבל מההיצע הגדול של עגלות בכלי מיני סוגים, עיצובים, צבעים ומחירים כדאי לעשות שיעורי בית לפני שנכנסים לחנות לציוד תינוקות ולהתמקד בדברים שחשובים באמת.

השלב הראשון הוא הגדרת הצרכים המבוססת על אורח החיים הייחודי שלכם:

• מי אתם? לכל זוג הורים צרכים ספציפיים ומאפיינים ספציפיים כמו סוג הרכב שבבעלותם, גובהם ומידת הכוח הפיזי שלהם, המבנה המשפחתי שלהם וכמובן גם התקציב שעומד לרשותם.

• איפה אתם גרים? באיזו קומה, האם יש מעלית, מה גודלה, האם אתם נוסעים רק ברכב או גם בתחבורה ציבורית.

• אילו תכונות נדרשות לכם מעגלת תינוקות? כיצד הייתם רוצים שהיא תשרת אתכם, ומהו סדר העדיפויות שלכם. לעיתים תכונה רצויה, כמו יכולת נסיעה בשטח (חוף ים, למשל), עלולה להתנגש בתכונה רצויה אחרת כמו הצורך בעגלה קלה.​​

חמשת השיקולים המובילים בבחירת העגלה

סקר שערך גוף הצרכנות הבריטי WHICH בינואר 2011 חשף את השיקולים (או האילוצים) המובילים בעת רכישת העגלה. הסקר כלל יותר מ־900 בעלי עגלות.

1. קיפול ופתיחה
קיימים הבדלים תהומיים בין העגלות: יש עגלות תינוק שניתן לקפל ללא מאמץ ואפילו ביד אחת, ויש הדורשות פירוק מקדים של העריסה (אמבטיה) או של המושב כדי לקפלה בכמה שלבים.

2. יכולת ניהוג
להבדיל מנוחות הנסיעה, הנקבעת על פי טיב המתלים והגלגלים, ולהבדיל מיכולת העבירות, המושפעת מקוטרם של הגלגלים, יכולת הניהוג מושפעת ממבנה העגלה ומידית האחיזה. לדוגמה: שתי ידיות אחיזה יקשו בדרך כלל על היגוי ביד אחת כאשר היד האחרת אוחזת בילד אחר.

3. בטיחות
התקן מחייב שמושב העגלה יכלול רתמות בחמש נקודות: כתפיים, מותניים ומפשעה. עם זאת, העריסות כיום, שבעבר, לפני המצאת הסלקל, שימשו אביזר בטיחות ברכב, מיוצרות כיום גם ללא תקינה בטיחותית, ורובן ככולן אינן רותמות את התינוק. בהיעדר רתמה עלול התינוק ליפול החוצה במקרה של התהפכות העגלה.

4. משקל עצמי
משקלן של עגלות לתינוק המתאימות מגיל לידה נע בין חמישה ל־15 קילוגרמים ויותר, אך הנתונים שמפורסמים באתרים או נמסרים לכם בחנויות, לא תמיד מדויקים.

5. מחיר
יכול להיות שכמו הורים רבים, גם אתם חושבים שלילד שלכם מגיע הטוב ביותר, כאשר "טוב" מתורגם לא פעם ל"מחיר". אבל לעיתים עגלות יוקרה מקבלות ציון בינוני בלבד במבחנים השוואתיים מקיפים, ואילו עגלות זולות יחסית כובשות את הצמרת - גם כאשר המחיר אינו משוקלל בציון.

מה עוד חשוב לבדוק בחנות?

1. אבזור
עד כמה קל לפרק ולהרכיב את חלקי העגלה המחוברים לשלדה? יש להביא בחשבון שתצטרכו לעשות זאת גם בחשיכה ולא רק במקום מואר כמו החנות.

2. משענת
האם המשענת יורדת לזווית שמאפשרת שכיבה ושינה נוחות, או האם מדובר במושב אשר הזווית בין הגב לבין הישבן קבועה? האם נדרשות שתי ידיים להטיית הזווית, והאם ההטיה אפשרית גם כאשר הפעוט יושב בעגלה?

3. סוכך שמש
אנו חיים בארץ חמה ושטופת שמש ברוב ימי השנה. סוכך יעיל אמור להיות מסוגל להגן על הפעוט מפני פגעי הקרינה והחום הישיר הן במצב ישיבה והן במצב שכיבה.

4. סל
תליית שקיות על ידיות העגלה היא אחת מחמש הסיבות המובילות לפגיעה בתינוקות בעגלה - על פי גוף הצרכנות האמריקאי Consumer Reports. עגלות רבות נרכשות בגלל האפשרות הזאת, ובכך מתעלמים הורים מהנחיית היצרנים להימנע מלעשות זאת. אם אתם זקוקים לעגלה כדי שתשמש ציוד עזר לקניות ו/או סוחבים חצי בית בתיק, טוב תעשו אם תבחרו עגלה לתינוק עם סל בנפח גדול וגישה נוחה (גם כשהמושב שוכב).

מבחן דרכים לעגלה

אחרי שהבנתם מהן התכונות החשובות לכם בעגלה, גשו לחנות שמוכרת עגלות תינוק כדי לעשות מבחן דרכים לעגלה המיועדת. לצורך המבחן יש להצטייד בשני דברים:

• מד משקל אלקטרוני אישי הנמכר בחנויות וברשת בעיקר כדי לשקול מזוודות, והוא יאפשר לכם לגלות בקלות את משקלה המדויק של העגלה.

• תיק כבד שמשקלו 15-10 קילוגרמים. אין משמעות לבחון את התנהלות העגלה ללא עומס ממשי. ברגע שתעמיסו על מושב העגלה משקל המדמה פעוט, תגלו הבדלים תהומיים בין עגלות שבמצב ריק התנהגו למופת.

עכשיו מה? נסו לדחוף את העגלה ולעשות כל מיני פניות. אם אפשר, חפשו מדרגות או לפחות במה שעליה אפשר לבחון עלייה וירידה, ממש כפי שתעשו מאות ואלפי פעמים בדרככם ברחוב.

מקורות:
גוף הצרכנות המוביל בארצות הברית - www.consumerreports.org

גוף הצרכנות הראשי בבריטניה - www.which.co.uk

מבחן העגלות הגדול שנערך בישראל - www.2bmommy.com

גם אתם יכולים ליהנות משירותי הבריאות המתקדמים בישראל ומחיסכון של עד אלפי שקלים בשנה. איך? לחצו כאן >

 

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה

אבי ורון הוא יועץ צרכנות ובטיחות

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש