חיפוש

dsdsdsd
ציוד לתינוקות

המלצות לבחירה נכונה של ציוד לתינוקות

תינוק חדש מביא איתו בדרך כלל הרבה שמחה ואושר, אבל גם לא מעט הוצאות. מוצצים, בקבוקים, עגלה - לפני שאתם מצטיידים בכל מה שדרוש, וקצת יותר, קראו את ההמלצות שלנו

ד"ר דנה פלורנטין, פטריסיה צימרמן

אחרי הלידה הגיע הזמן לשופינג ליורש הכתר. בשביל הילדים שלנו מגיע רק הטוב ביותר, אבל איך נדע בתוך כל השפע של ציוד לתינוקות שעל המדפים מה לבחור?

רצוי שכל מוצרי התינוקות יישאו אישור של מכון התקנים הישראלי. בדיקות המכון מוודאות שהמוצרים השונים עומדים בדרישות הטכניות המתאימות לייעודם.

ציוד לתינוקות המיובא מחו"ל אינו עובר אינם עוברים בדיקות בתהליך הייצור, ולכן אינו נושא תו תקן אלא אישור של מכון התקנים. המכון בודק את המוצרים המיובאים באופן מדגמי ומוודא שהחומרים שמהם עשוי המוצר אינם רעילים ושהתפעול שלהם בטוח לשימוש.

עוד המלצה כללית: במוצרים לתינוקות קטנים רצוי שלא יהיו חלקים קטנים שניתנים לפירוק, וזאת מחשש לבליעה. חשוב שגם מידת הרעילות של מוצרים, אם הם צבועים, תיבדק ותקבל אישור.

רוצה למצוא רופאים או מרפאות? פשוט לחפש כאן
רוצה לקבוע תור? עושים את זה בקליק

1. מוצצים

המצאת המאה – תוחבים את הפקק לפה – ושקט. אבל האם זה גם בריא? מחקרים מראים שמציצה מוגברת ואינטנסיבית משפיעה בטווח הארוך על מבנה הלסת והשיניים, אך לא הוכחו הבדלים במידת ההשפעה של מוצצים בצורות שונות, כלומר, בעלי מבנה עגול או אנטומי. במחקר שנערך בשנת 2005 אף נמצא שמוצצים יכולים במקרים מסוימים להיות מצילי חיים.

כשבוחרים מוצץ חשוב בעיקר לבדוק שהוא מתאים לגיל התינוק מבחינת גודל הפטמה. מוצצים כוללים בדרך כלל פטמה, עוגן, פקק טבעתי או כפתור. כאשר יש כפתור, יש לוודא שהעוגן, החלק המחבר בין הפטמה לידית הכפתור או לטבעת, עשוי מחומר בלתי גמיש.

התקן המתייחס למוצצים מפרט כי פניהם של כל רכיבי המוצץ אמורים להיות חלקים, ללא סדקים או חורים וללא פינות חדות. המוצצים שנבדקים במכון התקנים עוברים מבחני הדמיה, עמידות בנשיכה, במתיחה ובהרתחה, ונוכחות ניטרוזמנים, חומר שעלול להישאר בתוך מבנה המוצץ אם תהליך ייצורו לא הושלם כהלכה.

ובלי קשר לרכישה, אבל עם קשר לבריאות: לא מומלץ לטבול את המוצץ בדברי מתיקה, דבש, סירופ, וכיו"ב, העלולים לסכן את בריאות השיניים.

2. בקבוקים לתינוקות

פטמות הבקבוקים נבדקות בדומה לפטמות המוצצים. בבואכם לבחור בקבוק, ודאו כי גודל הפטמה מתאים לגיל התינוק. הפטמות נבדלות זו מזו בהתאם לגודל הפתח שדרכו עובר הנוזל. יש להתאים את הפטמה לסוג הנוזל- מים ודייסה, למשל, מצריכים גודל פטמה שונה.

בבקבוקים שקופים קל יותר לוודא שהבקבוק נקי ולא נשארו שאריות מזון בקרקעית או על הדפנות. כמו כן יש לוודא שסקלת המידות הרשומה על הבקבוק ברורה ומתאימה לסוג התמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות) שבה אתם משתמשים.

סוגי תחליפי החלב השונים מיועדים למהילה בכמויות שונות של מים ולכן כדאי לראות אם הבקבוק מסומן על ידי כפולות של עשרות, או 25cc, על מנת שיהיה קל ונוח לחשב את המידה והכמויות.

3. מושב בטיחות

"בטרם", המרכז הלאומי לבריאות ובטיחות ילדים, ממליצים לרכוש מושב בטיחות לתינוקות מגיל לידה ועד למשקל של 18 ק"ג. מושבי הבטיחות עם ריסון בצורת T אינם מומלצים לתינוקות.

ניתן גם להשתמש במושב בטיחות המשמש כסלקל, המתאים עד משקל של 13-9 ק"ג. חשוב להקפיד לקנות מוצר בעל תו תקן אמריקאי או אירופי, המאושר על ידי מכון התקנים הישראלי. מושבי בטיחות שהם גם סלקל או כאלה שהופכים לעריסה של עגלה, חשוב שיהיו נוחים לנשיאה ולא כבדים מדי.

רצוי להעדיף מושבים שהריפוד שלהם ניתן לשליפה ולכיבוס.

4. עגלה לתינוק

מבחר העגלות הקיים בשוק הוא עצום, לכל עגלה יש יתרונות וחסרונות וההחלטה איזו עגלה לקנות אכן לא פשוטה.

עגלות עבור תינוקות עד גיל חצי שנה חייבות לאפשר שכיבה מוחלטת במצב מאוזן. לכך מתאימות עגלות משולבות ועגלות בעלות עריסה נפרדת הניתנת להחלפה. מגיל חצי שנה ניתן להתאים את המושב בזוויות שונות, עד שהילד יכול לשבת בצורה זקופה.

כדאי לוודא בטרם הקנייה שניתן להרים את העגלה ולקפל אותה ביד אחת, כי לעתים נאלצים לעשות את האקרובטיקה הזאת כשהיד השנייה אוחזת בתינוק. באותה מידה חשוב גם לבדוק שיש אפשרות להחזיק את העגלה רק ביד אחת, כיוון שהרבה פעמים היד השנייה תפוסה. העגלה צריכה להיות נוחה לתפעול וקלה לנשיאה, בעיקר אם היא משמשת אתכם גם לנסיעה במכונית ועצירה במקומות שונים. כדאי לבדוק שהעגלה נכנסת בנוחות לתא המטען.

ישנם עגלות דו־כיווניות, כך שאפשר ללכת עם העגלה גם כשהתינוק נהנה מזיו פנייך וגם במצב שהוא צופה בנוף. יתרון זה חשוב בחודשים הראשונים בחיי התינוק, כאשר אנו רוצים לשמור על קשר עין איתו במהלך הטיול.

ישנן עגלות שבהן גם מגן השמש גמיש ויכול לזוז ב- 180 מעלות. זה יתרון עצום בארצנו שטופת השמש, כיוון שהגמישות מאפשרת לתינוק להישאר תמיד בצל.

לחלק מהעגלות יש אפשרות לחבר סלקל,  זה יתרון כאשר התינוק נרדם באוטו בתוך הסלקל ולא רוצים להוציא אותו מהכיסא ולהעביר אותו לעגלה כדי לא להעירו. בפועל, זה קצת מסורבל, ויותר פשוט להעביר אותו לעגלה כשהוא ישן בלי הסלקל, אלא אם כן התינוק שלך רגיש במיוחד ומתעורר בקלות.

גם אם אתם לא חולי ניקיון, כדאי לקחת בחשבון את חשיבות האפשרות של כביסת הריפוד. העגלה מתמלאת מהר מאוד בשיירי מזון, שתייה ולכלוכים אחרים. ריפוד כביס ובעל דוגמה שמסתירה כתמים יפתור את הבעיה.

ולסיום, כדאי להקפיד שהעגלה נוסעת בקלות ונוחה להליכה. היום יש עגלות עם שלושה גלגלי אוויר שקל מאוד ללכת איתן והן עבירות כמעט בכל שטח, אפילו על חוף הים.

דוגרי, לא תמצאו עגלה מושלמת שיש בה את כל התכונות שהזכרנו. כדי לא ללכת לאיבוד במבחר העצום של העגלות בזמן הקנייה, כדאי לחשוב מה הצרכים שלכם ומה חשוב לכם.

תו התקן לעגלות מוודא את הימצאותן של חגורות בטיחות המקבעות את התינוק למושב, מוודא שרמת הגימור אינה מאפשרת בליטות או פינות חדות, בודק את איכות הצבע וכן בדיקת יציבות, קלות תנועה וכושר פעולה.

במכון התקנים ממליצים שהמשענת של גב העגלה תהיה קשיחה. חייבים להיות בלמים לפחות בשני גלגלים, וחייבים להיות בלמי זעזועים בגלגלים האחוריים על מנת לא לטלטל את התינוק בירידה ממדרכות.

חגורת הבטיחות חייבת להיות בעלת חמש נקודות עיגון: כתפיים, מותניים ומפשעה. מומלץ שלעגלה יהיה פגוש בקדמת העגלה, המוסיף לביטחון במניעת נפילת הילד מהעגלה. ודאו כי שם היבואן, כתובתו, דגם המוצר, ארץ הייצור ושם היצרן מופיעים על המוצר. כללית מציעה לכם מדריך לבחירת עגלת תינוקות.

5. חדר התינוק

הריהוט בחדר התינוק דורש אישור רשמי של מכון התקנים. תקן מיטות התינוק מגדיר במפורש את החומרים שמהם עשויה המיטה, את מידותיה, כולל מידות הגובה, את מנגנוני ההרכבה וכו'. ודאו שהמיטה שאותה ברצונכם לרכוש נושאת תו תקן, וכי היא צבועה בצבעים שעברו אישור ומבחן רעילות.

גם המזרנים מחויבים בתו תקן המאשר את עמידתם במבחנים שונים, כולל בדיקת אש. המזרנים חייבים להיות בעלי תנאי אוורור נאותים שימנעו התפתחות עובש.

6. כיסא אוכל לתינוק

ודאו כי אפשר להושיב את התינוק בצורה בטיחותית בכיסא וכי יש חגורת בטיחות שתקבע אותו למושב. בדקו שהכיסא קל ונוח לפירוק, ושאפשר לשטוף את חלקיו בקלות.

כדי שהכיסא יתאים לשלבים הראשונים של אכילה עצמאית של הפעוט, כדאי שיהיו לו כמה מצבי גובה ומגש רחב ונוח.

7. אמבטיה לתינוק

בחרו באמבטיה הנושאת תו תקן. בנוסף, חשוב לבדוק שגובה האמבטיה מתאים לכם, שאתם עומדים בנוח ואינכם צריכים להתכופף.

אחרי שעשיתם אמבטיה לתינוק חשוב לבדוק כיצד מרוקנים את מי האמבטיה: קשה לסחוב אמבטיה מלאה מים, והיצרנים מציעים בחלק מהמוצרים צינורית קטנה המתחברת לכלי ומאפשרת ריקון נוח. בצד המתקן כדאי שיהיה ניתן להניח בנוחות מגבת ומוצרי רחצה, כך שיהיו בהישג יד.

אם יש לאמבטיה גלגלים, חשוב לוודא שיש מעצורים נוחים לתפעול.

קיים בשוק גם מוצר הנקרא "דפני", מעין מושב פלסטיק שעליו התינוק יושב בתוך האמבטיה. הדפני מתאים לחודשים הראשונים לחיים ועוזר לייצב את התינוק בזמן האמבטיה.

ועוד טיפ שקשור בציוד לתינוקות: יוצאת לשופינג נלהב של בגדי תינוקות? למה שלא תשקלי את האופציה של יד שנייה?

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת משפחה בקבוצת כללית

פטריסיה צימרמן היא אחות טיפת חלב עוזרת בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש