חיפוש

dsdsdsd
אמעי מניעה

באיזה אמצעי מניעה כדאי לך לבחור?

אילו אמצעי מניעה קיימים וממה באמת הם מורכבים? מהם היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם? ובמה כדאי לכם לבחור? באנו לעשות קצת סדר

זיו לנצ

זיו לנצ'נר

בקיצור

01

גלולות הן עדיין אמצעי מניעה מאוד נפוץ, ונשים רבות עדיין לא יודעות עליו מספיק. די לפספס פה ושם כדי להיכנס בטעות להריון, עם גלולות.

02

התקן תוך רחמי כבר אפשרי לשימוש גם לנשים שעוד לא ילדו, בזכות דגמים חדשים וקטנים יותר שהוכנסו לשימוש בתקופה האחרונה.

03

הקונדום הוא עדיין אמצעי מניעה חשוב שמונע לא רק הריון אלא גם הידבקות ברוב מחלות המין. אל תוותרו עליו, במיוחד במין מזדמן.

לא מזמן צוין יום אמצעי המניעה הבינלאומי. לא נחגוג כאן את המועד המיוחד בהגשה של עוגת גלולות, אבל בגלל שזה נושא חשוב, ננצל אותו כדי להבהיר כמה דברים שלא כולן וכולם יודעים:

הגלולה: פיתוחים חדשים, בורות ישנה

ד"ר שלומית שדמון, מומחית ברפואת המשפחה ומטפלת מינית, לומדת ומלמדת את נושא אמצעי המניעה כבר למעלה מ־20 שנה, ולדבריה תמיד יש חידושים. מנגנוני הפעולה של הגלולות למשל הולכים ומשתכללים עם כניסה של גלולות חדשות לשוק.

במקביל,  היא רוצה לחדד את ההנחיות, כי היא עדיין נתקלת בבורות לא מעטה. זה לא מפתיע: קשה להסביר וקשה להבין איך פועלות הגלולות, קל ופשוט יותר לשנן את הכללים - ולבצע. ד"ר שדמון מבקשת להעביר את המסר שנשים רבות מניסיונה כושלות שוב ושוב בעניין השימוש בגלולות.

אז איך הן עובדות? הגלולות מכילות הורמונים שדומים במבנם להורמונים שמופרשים באופן טבעי על ידי השחלות - אסטרוגן ופרוגסטרון. רמת ההורמונים בגלולות גבוהה, ובליעתן גורמת לדיכוי פעולתה של בלוטת יותרת המוח - ההיפופיזה, "המפקדת ההורמונלית" של מערכות שונות בגוף, בהן המערכת הגינקולוגית. וכתוצאה מכך לא מופרש הורמון הביוץ - ולא מתקיים ביוץ.

למה אסור לדלג על גלולה?

כשאישה נוטלת גלולות למניעת הריון הביוץ הטבעי נעלם, מתבטל. יש מי שחושבות שאם שכחו לקחת גלולה פה ושם זה לא נורא - אבל דילוג על 3-2 גלולות בחודש, לא משנה מתי במהלכו, עשוי לאפשר הריון. קל נורא להיכנס להריון עם גלולות, המומחית אומרת, אם לא מקפידים ליטול אותן מדי יום.

למה זה קורה? דיכוי פעילותה של ההיפופיזה מבוסס על כך שבכל יום האישה נוטלת גלולה, וההורמונים הנספגים במחזור הדם מגיעים לכל מקום - וגם להיפופיזה. כששוכחות לקחת גלולה באחד הימים, רמת ההורמונים בדם יורדת מעט, וכששוכחות ביום נוסף, הרמה יורדת עוד. בשלב מסוים (ביום השלישי, בממוצע), רמת ההורמונים יורדת באופן כזה שהורמון הביוץ חוזר לתפקד - והביוץ עשוי להתרחש.

ככל שהאישה נוטלת גלולות ימים רבים יותר במהלך החודש, דיכוי ההיפופיזה עמוק יותר. לכן, אם היא תשכח לקחת את הגלולה בימים הראשונים של החודש, הדיכוי עדיין לא יהיה עמוק - והסיכוי לביוץ יהיה גבוה יותר. השכחה בתחילת החודש "מסוכנת" יותר מהשכחה בשלהי החודש.

את הגלולות יש לבלוע תמיד באותו חלק של היום ולא לשחק עם השעות יותר מדי. אם שוכחות לקחת גלולה, יש לבלוע אותה מיד כשנזכרות בה, גם אם זה קורה סמוך למועד הנטילה המתוכנן של הגלולה הבאה. העיקר לא לדלג.

ומה עם תופעות לוואי? יש, אבל רובן קלות וחולפות לאחר כמה חודשים של שימוש: כאבי ראש, כאבי בטן, תחושת נפיחות, עלייה במשקל, דימומים לא סדירים ושינוי במצבי רוח. חלק מהנשים חוות גם ירידה בחשק המיני. יש גם חשש נמוך לקרישיות יתר. במקרה של ספק, התייעצו עם הרופא או הרופאה.   

​מה זה קרישיות יתר והאם להפסיק לקחת גלולות?

זה מסוכן אבל נדיר, בכל זאת כדאי שתדעי אם את בקבוצת סיכון


הגישה הטבעית נגד הגלולות

המגמה העולה נגד שימוש בכדורים, בכימיקלים וכדומה מעוררת כיום גם נטייה להימנע מגלולות. אחת הסיבות קשורה גם בגיל של הנשים שלוקחות את הגלולות. יש גישה לפיה נערות בגיל ההתבגרות לא צריכות לקחת גלולות כלל, כדי לא לפגוע באיזון ההורמונלי וההתפתחות הטבעית של הגוף.

נשים שזו תפיסת עולמן מעדיפות, בגיל הנעורים ולא רק, שיטות אלטרנטיביות למניעת הריון. חלקן לומדות את המחזור החודשי שלהן ומקיימות פעילות מינית רק ב"ימים הבטוחים".

אלא שאלו מחייבים התנהלות קבועה ומדויקת, שכוללת, בין השאר, מדידה של טמפרטורת הגוף ובדיקה של צמיגיות הריר בצוואר הרחם. אלו נשים שלמדו להכיר ולהקשיב לגוף שלהן. ובכל זאת, בימי הביוץ עצמם עדיף לא לקיים יחסי מין או להיעזר באמצעי מניעה אחר כדי להימנע מהריון לא רצוי.

אלטרנטיבה לא כימיקלית לגלולה היא כמובן הקונדום. ד"ר שדמון מציינת שמדובר באמצעי מניעה מצוין, יעיל גם נגד מחלות מין רבות, בתנאי שמשתמשים בו בצורה נכונה - וקבועה.

היא מצרה על כך שבשנים האחרונות חלה ירידה בשימוש בקונדומים על רקע מציאת התרופות לאיידס והעובדה שהמחלה הפכה מסופנית לכרונית, כזו שאפשר לחיות איתה, בסיוע קוקטייל תרופתי. הקונדום עדיין ממלא תפקיד מכריע במניעת הריון ובמניעת הידבקות במחלות מין. אל תזניחו אותו.

התקן תוך רחמי - לא לאמהות בלבד

תופעה נוספת המתרחשת לאחרונה היא העלייה בשכיחות השימוש בהתקן תוך רחמי, בעיקר כשמדובר בנשים צעירות. ההתקן - גוף פלסטיק משולב במתכת בצורת האות T שרופא או רופאה מחדירים לרחם האישה לתקופה של כמה שנים - היה אסור בעבר לשימוש בקרב נשים שטרם ילדו.

הפופולריות המתחדשת שלו קשורה לפיתוחם של דגמים חדשים, קטנים יותר, שניתנים להחדרה לגופה של אישה שלא ילדה. קיים סוג נוסף של התקן תוך רחמי - התקן שמפריש פרוגסטרון - אלא שבישראל בינתיים לא משווק התקן כזה בדגם קטן יותר.

ההתקן התוך רחמי הוא אמצעי מניעה מעולה, מבהירה המומחית, יעיל יותר מהגלולות ובטוח לשימוש.

ומה עם תופעות לוואי? כמו בכל אמצעי מניעה וכמו בכל תרופה, גם לשימוש בהתקן יכולות להיות תופעות לוואי. אצל חלק מהנשים שמשתמשות בו ייתכנו כאבי בטן מוגברים ודימומים מוגברים בזמן הווסת.

התקן תוך רחמי לא מומלץ לנשים המקיימות יחסי מין עם פרטנרים רבים. בשל ריבוי השותפים, הסיכוי להידבקות במחלות מין גבוה יותר, ואצל אישה שנושאת בגופה התקן עשוי להיות מעבר קל יותר של חיידקים או וירוסים מהנרתיק אל הרחם. הדבר עלול לגרום לדלקת ברחם ובאגן.

עוד אמצעי מניעה

הגלולה, הקונדום וההתקן הכי פופולאריים, אבל הם לא לבד:

דיאפרגמה: מחיצה מגומי או מסיליקון שמוחדרת לנרתיק ומונעת כניסה של הזרע לרחם. צריך להכניס אותה לפני האקט המיני, ולהוציא אותה שמונה שעות אחריו. יעילותה נמוכה מזו של הגלולה והשימוש בה עלול לפגום בספונטניות של הסקס.

טבעת (נובה רינג): עשויה מחומר פלסטי גמיש שאפשר להכניס לבד לתוך הנרתיק לתקופה של שלושה שבועות. הטבעת מפרישה הורמונים במינון דומה לזה של הגלולה וכעבור שלושה צריך להוציא אותה. לאחר שבוע של הפסקה יש להכניס טבעת חדשה.

מדבקה (אוורה): מכילה אסטרוגן ופרוגסטרון בדומה לגלולה. אפשר להדביק אותה לבד על העור דרכו ההורמונים נספגים בגוף. היא טובה לשבוע, ולאחריו צריך להוריד אותה ולשים מדבקה חדשה. אחרי שלושה שבועות של שימוש במדבקות מתבצעת הפסקה של שבוע, לימי המחזור. המדבקות אינן מתאימות לנשים ששוקלות מעל 90 קילוגרם.

מתי כדאי להחליף אמצעי מניעה?

אם אתן מרוצות מאמצעי המניעה אין כל צורך להחליפו. אבל שימוש ממושך בגלולה כרוך לעיתים בתופעות לוואי כמו יובש בנרתיק, פגיעה בתפקוד המיני וירידה בחשק. בשליש מהמחקרים העידו נשים שנוטלות גלולות על ירידה בחשק.

לעניין יש הסבר פיזיולוגי כי הגלולות גורמות לשינויים הורמונליים ובהם שינויים ברמת הטסטוסטרון, הורמון החשק.

אחרי כמה שנים שבהן אישה נוטלת גלולות, ד"ר שדמון ממליצה לה לשאול את עצמה האם טוב לה, האם חלו שינויים בגופה או בתפקודה המיני. במקרה שצצות שאלות, עליה להציג אותן בפני הרופא או הרופאה שלה ולאתגר אותם. אולי הגיע הזמן להחליף גלולה, או לעבור לאמצעי מניעה אחר.

ייעוץ מקצועי: ד"ר שלומית שדמון

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש