חיפוש

dsdsdsd
איך מחשבים נכון את ימי הביוץ

חישוב ימי הביוץ

אם את רוצה להיכנס להריון, כדאי שתדעי מתי הביוץ, המועד שבו את פורייה. איך יודעים? יש כאלה שניחנו ביכולת מופלאה לחוש בביוץ, אחרות יכולות לרכוש ערכות מיוחדות, לבדוק אצל הרופא או לנסות שיטות אחרות שמופיעות במדריך

פרופ

פרופ' אייל שיינר

בקיצור

01

רוב המחקרים ממליצים על קיום יחסי מין ארבעה ימים טרם הביוץ, יומיים טרם הביוץ, ביום הביוץ וליתר בטחון יומיים לאחר הביוץ.

02

ערכות הביוץ אמינות ביותר (יותר מ־90%), הן בבדיקות מעבדה והן בשימוש של נשים, אולם זוהי עלות כספית לא קטנה.

03

כ־20% מהנשים חשות כאב בטן בעת הביוץ. הכאב יכול להימשך בין דקות ספורות לכשעה, עם או בלי כאב בגב התחתון.

ביוץ הוא שלב חריגת הביצית מהשחלה שלאחריו ממתינה הביצית מוכנה להפריה בחצוצרה. זהו הזמן שבו, אם תקיימי יחסי מין, יש לך את הסיכויים הטובים ביותר להיכנס להריון.

המחזור החודשי של האישה מחולק לשניים - לפני ואחרי הביוץ. החלק הראשון של המחזור, הקרוי גם שלב השגשוג (proliferative phase), מתאפיין בשגשוג של רירית הרחם כהכנה אפשרית להריון. משך שלב השגשוג משתנה. החלק השני, שלב ההפרשה או השלב הלוטאלי (secretory phase), מגיע לאחר הביוץ ומשכו בדרך כלל קבוע - 14 יום. כלומר, ביוץ מתרחש שבועיים קודם להופעת המחזור.

הנתון הזה מאפשר לנו להעריך את מועד הביוץ אצל נשים שהמחזור שלהן סדיר (מחזור שמופיע כל 28 עד 35 יום). החישוב פשוט: מחשבים את אורך המחזור הממוצע בשלושת החודשים האחרונים ומפחיתים ממנו 14 יום. כך, אצל אישה שהמחזור שלה מופיע כל 28 יום, הביוץ מתרחש ביום ה-14, לפי התרגיל הפשוט - 14=28-14; אצל אישה שהמחזור שלה נמשך 35 יום הביוץ מתרחש ביום ה-21 –  21=35-14.

ההמלצה למי שרוצה להרות היא לקיים יחסי מין סביב מועד הביוץ, ובעיקר לפניו. רוב המחקרים ממליצים על קיום יחסי מין ארבעה ימים טרם הביוץ, יומיים טרם הביוץ, ביום הביוץ וליתר בטחון יומיים לאחר הביוץ (לזרע יש סבלנות. הוא יושב וממתין להופעת הביצית 72-48 שעות). זהו חלון ההזדמנויות שלך.

עם זאת, כדאי לזכור כי החישוב הנ"ל עלול לפספס ולא לזהות ביוץ באופן מהימן, עקב השונות הגדולה שחלה באופן טבעי ממחזור למחזור. הנה עוד כמה שיטות לזיהוי ביוץ. 

צריכה רופאים או מרפאות? פשוט לחפש
רוצה לקבוע תור? עושות את זה בקליק

כל מה שאישה בהריון צריכה באפליקציה אחת!

"40 שבועות - אפליקציית ההריון האישית שלך בכללית" זמינה להורדה מכל מכשיר סלולרי. זהירות, זה ממכר!

להורדת האפליקציה חינם ב-iTunes

להורדת האפליקציה חינם ב-Google Play

מה צריך לעשות?
מדי בוקר, מתחילת המחזור, תמדדי את חום גופך מיד לאחר היקיצה. בדרך כלל חום הגוף עולה בכחצי מעלה צלזיוס לאחר הביוץ. העלייה היא תוצאה של השפעת הפרוגסטרון שמופיע בפאזה הלוטאלית.

יעילות
בדיקת חום השחר עשויה לזהות ביוץ, אבל בדרך כלל רק לאחר מעשה, זאת אומרת אחרי שהביוץ כבר התרחש. חשוב לזכור שסיכויי ההפריה לאחר שכבר היה ביוץ הם נמוכים יחסית. על מנת להשיג הריון עדיף דווקא לזהות את הימים הקודמים לביוץ. השיטה גם לא מהימנה: לעתים עליית טמפרטורה בשל סיבה אחרת, כמו מחלה ויראלית, תתפרש באופן מוטעה כביוץ.

למדידת חום השחר יש יתרון אחר: היא יכולה לסייע לנשים עם מחזור וסת לא סדיר ללמוד בחודשים הבאים מתי (פחות או יותר) הוא צפוי. מדובר בשיטה פשוטה וזולה, אך יעילותה מוגבלת ביותר.

נוחות
עבור נשים רבות מדידת חום השחר גורמת יותר לטרדה מאשר לתועלת.

מה צריך לעשות?
ערכות ביוץ נמכרות ברשתות הפארמים ללא מרשם רופא. השימוש פשוט, ממש כמו בערכות לזיהוי הריון: בהתקרב מועד הביוץ המשוער עלייך לאחוז בסטיק לזיהוי הורמון הביוץ (LH) המצורף לערכה ולהשתין עליו מיד לאחר היקיצה. כאשר מופיע הקו שמסמן את הפרשת ה־LH, ניתן להניח שהביוץ יתרחש כעבור כיממה (48-16 שעות).

יעילות
ערכות הביוץ אמינות ביותר (דיוק של יותר מ־90%), הן בבדיקות מעבדה והן בשימוש של נשים.

נוחות
נוח לשימוש. אולם מדובר בעלות כספית לא קטנה, בעיקר במצבים שבהם המחזור לא סדיר (אם הוא סדיר, מן הסתם תאריך הביוץ ידוע וניתן לוותר על הערכות).

מה צריך לעשות?
לפנות לרופא נשים לביצוע של מעקב זקיקים. הרופא עוקב אחר ההתפתחות של הזקיק (שבתוכו נמצאת הביצית) בשחלה. הוא מזהה באולטרסאונד זקיק שהולך וגדל, עד שהזקיק נעלם, משמע - התרחש ביוץ. נוזל קל באגן (דוגלס) מחזק את העובדה שכנראה היה כבר ביוץ.

יעילות
מדובר בשיטה אמינה, אך היא מזהה ביוץ שכבר התרחש. אם מצרפים לה בדיקות הורמונליות, ניתן להעריך את בוא הביוץ כשנוצר מתאם בין גודל הזקיק למצב ההורמונלי. כאשר נמדד ערך גבוה של פרוגסטרון, הרי שזאת אינדיקציה ודאית לכך שהתרחש ביוץ.

נוחות
זה לא ממש נוח - נדרשת הגעה למרפאת נשים במשך כמה פעמים בחודש.

מה צריך לעשות?
להגיע למרפאה לבריאות האישה מוקדם בבוקר ולעשות בדיקת דם (צריך הפניה) להורמונים אסטרדיול ופרוגסטרון. ניתן להעריך בסבירות גבוהה שהתרחש ביוץ, כאשר רמות הפרוגסטרון בדם גבוהות, כשבוע לאחר המועד המשוער של הביוץ.

יעילות
מדובר בשיטה אמינה, אך היא מזהה ביוץ שכבר התרחש. אם מצרפים לה מעקב זקיקים, ניתן להעריך את בוא הביוץ כשנוצר מתאם בין גודל הזקיק למצב ההורמונלי. כאשר נמדד ערך גבוה של פרוגסטרון, הרי שזאת אינדיקציה ודאית לכך שהתרחש ביוץ.

נוחות
נדרשת הגעה למרפאת נשים במשך כמה פעמים בחודש. בדרך כלל בדיקת האולטרסאונד תיערך מיד אחרי בדיקת הדם.

10 דברים שאת חייבת לעשות לפני ההריון

הדרך להריון בריא עוברת במדריך הזה
10 דברים שחשוב לעשות לפני ההריון

סימנים אחרים (פחות יעילים ופחות שימושיים) לזיהוי ביוץ עצמי:

מה צריך לעשות?
לשים לב להפרשות.

יעילות
נותן אינדיקציה עקיפה לתחילתו של הביוץ: סמוך לביוץ הריר ייהפך לרטוב, נקי יחסית ובעל יכולת הימתחות בין האצבעות, עקב עלייה ברמת האסטרוגן לקראת הביוץ. ביום הביוץ ההפרשה תהיה עשירה ונמתחת ביותר, כאשר לאחריו ההפרשה מופחתת ופחות נקייה.

נוחות
האמת שהשיטה היא לא ממש נוחה ולא ממש אמינה, ודורשת גם התעסקות (שעלולה להיות בעייתית לחלק מהנשים) בהפרשות.

מה צריך לעשות?
להקשיב לגופך. כ־20% מהנשים חשות כאב בבטן בעת הביוץ (ויש נשים שמוכנות להישבע שהן יודעות בדיוק מתי הביצית חורגת מהשחלה). הכאב יכול להימשך בין דקות ספורות לבין כשעה, ויכול להתלוות לכך גם כאב בגב התחתון.

יעילות
השיטה לא אמינה ובעייתית. אם בורכת בכישרון הייחודי, הצליח לך. למרות שעדיף לדעת כמה ימים קודם כדי לתזמן את יחסי המין לפני הביוץ.

נוחות
קצת כואב, אבל זה כבר לא תלוי בך.

מה צריך לעשות?
לדחוף את היד עמוק פנימה. במהלך שלב השגשוג צוואר הרחם נוקשה ו"יבש" (ניתן להרגיש אותו בבדיקה וגינלית עמוקה עצמית). כמו כן מיקומו נמוך יותר בנרתיק (כך שלא קשה לחוש בו). כשהביוץ מתקרב צוואר הרחם נהיה רך יותר ורטוב יותר. הכניסה לצוואר הרחם מתחילה להיפתח והמיקום שלו נהיה אחורי, דהיינו עמוק יותר בנרתיק.

יעילות
קלושה ביותר, ולכן לא מומלצת כלל.

נוחות
לא מדובר בפעולה נוחה.


פרופ' אייל שיינר הוא מנהל מחלקת נשים ב' ויולדות ב' בחטיבה למיילדות וגינקולוגיה במרכז הרפואי סורוקה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש