חיפוש

dsdsdsd
יד מחזיקה שעון על רקע ערכות לבדיקת הריון ולוח שנה

חישוב ביוץ: שיטות לזיהוי ימי ביוץ

אם את רוצה להיכנס להריון, כדאי שתדעי מתי הביוץ, המועד שבו את פורייה. איך יודעים? יש כאלה שניחנו ביכולת מופלאה לחוש בביוץ, אחרות יכולות לרכוש ערכות מיוחדות, לבדוק אצל הרופא או לנסות שיטות אחרות שמופיעות במדריך

פרופ

פרופ' אייל שיינר

בקיצור

01

רוב המחקרים ממליצים על קיום יחסי מין ארבעה ימים טרם הביוץ, יומיים טרם הביוץ, ביום הביוץ וליתר בטחון יומיים לאחר הביוץ.

02

ערכות הביוץ אמינות ביותר (יותר מ־90%), הן בבדיקות מעבדה והן בשימוש של נשים, אולם זוהי עלות כספית לא קטנה.

03

כ־20% מהנשים חשות כאב בטן בעת הביוץ. הכאב יכול להימשך בין דקות ספורות לכשעה, עם או בלי כאב בגב התחתון.

מה זה ביוץ?

ביוץ הוא שלב חריגת הביצית מהשחלה שלאחריו ממתינה הביצית מוכנה להפריה בחצוצרה. זהו הזמן שבו, אם תקיימי יחסי מין, יש לך את הסיכויים הטובים ביותר להיכנס להריון.

איך אוכל לחשב מתי מתרחש ביוץ?

המחזור החודשי של האישה מחולק לשניים - לפני ואחרי הביוץ.

החלק הראשון של המחזור, הקרוי גם שלב השגשוג (proliferative phase), מתאפיין בשגשוג של רירית הרחם כהכנה אפשרית להריון. משך שלב השגשוג משתנה. החלק השני, שלב ההפרשה או השלב הלוטאלי (secretory phase), מגיע לאחר הביוץ ומשכו בדרך כלל קבוע - 14 יום.

כלומר, ביוץ מתרחש שבועיים קודם להופעת הווסת (הדימום הווסתי).

הנתון הזה מאפשר לנו להעריך את מועד הביוץ אצל נשים שהמחזור שלהן סדיר (מחזור שמופיע כל 28 עד 35 יום). חישוב ימי הביוץ הוא פשוט:

מחשבים את אורך המחזור הממוצע בשלושת החודשים האחרונים ומפחיתים ממנו 14 יום. כך, אצל אישה שהמחזור שלה מופיע כל 28 יום, הביוץ מתרחש ביום ה־14, לפי התרגיל הפשוט - 14=28-14; אצל אישה שהמחזור שלה נמשך 35 יום הביוץ מתרחש ביום ה־21 –  21=35-14.

כמה זמן נמשך ביוץ?

לזרע יש סבלנות. הוא יושב וממתין להופעת הביצית במשך 48 עד 72 שעות - זהו פרק הזמן שבו נמשך הביוץ.

מתי אפשר להיכנס להריון?

ההמלצה למי שרוצה להיכנס להריון היא לקיים יחסי מין סביב מועד הביוץ, ובעיקר לפניו. מרוב המחקרים עולה כי מומלץ לקיים יחסי מין ארבעה ימים טרם הביוץ, יומיים טרם הביוץ, ביום הביוץ וליתר בטחון יומיים לאחר הביוץ.

זהו חלון ההזדמנויות שלך.

עוד שיטות לזיהוי ביוץ

עם זאת, כדאי לזכור כי החישוב הנ"ל עלול לפספס ולא לזהות ביוץ באופן מהימן, עקב השונות הגדולה שחלה באופן טבעי ממחזור למחזור. הנה עוד כמה שיטות לזיהוי ביוץ. 

מה צריך לעשות?
מדי בוקר, מתחילת המחזור, מדדי את חום גופך מיד לאחר היקיצה. בדרך כלל חום הגוף עולה בכחצי מעלה צלזיוס לאחר הביוץ. העלייה היא תוצאה של השפעת הפרוגסטרון שמופיע בפאזה הלוטאלית.

יעילות
בדיקת חום השחר עשויה לזהות ביוץ, אבל בדרך כלל רק לאחר מעשה, זאת אומרת אחרי שהביוץ כבר התרחש. חשוב לזכור שסיכויי ההפריה לאחר שכבר היה ביוץ הם נמוכים יחסית. על מנת להשיג הריון עדיף דווקא לזהות את הימים הקודמים לביוץ. השיטה גם לא מהימנה: לעתים עליית טמפרטורה בשל סיבה אחרת, כמו מחלה ויראלית, תתפרש באופן מוטעה כביוץ.

למדידת חום השחר יש יתרון אחר: היא יכולה לסייע לנשים עם מחזור וסת לא סדיר ללמוד בחודשים הבאים מתי (פחות או יותר) הוא צפוי. מדובר בשיטה פשוטה וזולה, אך יעילותה מוגבלת ביותר.

נוחות
עבור נשים רבות מדידת חום השחר גורמת יותר לטרדה מאשר לתועלת.

מה צריך לעשות?
בדיקת ביוץ ביתית (ערכות ביוץ) נמכרות ברשתות הפארמים ללא מרשם רופא.

השימוש בערכת הביוץ פשוט, ממש כמו בערכות לזיהוי הריון: בהתקרב מועד הביוץ המשוער עלייך לאחוז במקלון לזיהוי הורמון הביוץ (LH) המצורף לערכה ולהטיל עליו שתן מיד לאחר היקיצה.

כאשר מופיע על המקלון הקו שמסמן את הפרשת ה־LH (בדיקת ביוץ חיובית), ניתן להניח שהביוץ יתרחש כעבור כיממה (16 שעות עד 48 שעות).

יעילות
בדיקות הביוץ אמינות ביותר (דיוק של יותר מ־90%), הן בבדיקות מעבדה והן בשימוש של נשים.

נוחות
ערכות הביוץ נוחות לשימוש. אולם מדובר בעלות כספית לא קטנה, בעיקר במצבים שבהם המחזור לא סדיר (אם הוא סדיר, מן הסתם תאריך הביוץ ידוע וניתן לוותר על הערכות).

מה צריך לעשות?
לפנות לרופא נשים לביצוע של מעקב זקיקים. הרופא עוקב אחר ההתפתחות של הזקיק (שבתוכו נמצאת הביצית) בשחלה. הוא מזהה באולטרסאונד זקיק שהולך וגדל, עד שהזקיק נעלם, משמע - התרחש ביוץ. נוזל קל באגן (דוגלס) מחזק את העובדה שכנראה היה כבר ביוץ.

יעילות
מדובר בשיטה אמינה, אך היא מזהה ביוץ שכבר התרחש. אם מצרפים לה בדיקות הורמונליות, ניתן להעריך את בוא הביוץ כשנוצר מתאם בין גודל הזקיק למצב ההורמונלי. כאשר נמדד ערך גבוה של פרוגסטרון, הרי שזאת אינדיקציה ודאית לכך שהתרחש ביוץ.

נוחות
זה לא ממש נוח - נדרשת הגעה למרפאת נשים במשך כמה פעמים בחודש.

מה צריך לעשות?
להגיע למרכז לבריאות האישה מוקדם בבוקר ולעשות בדיקת דם (צריך הפניה) להורמונים, אסטרדיול ופרוגסטרון. ניתן להעריך בסבירות גבוהה שהתרחש ביוץ, כאשר רמות הפרוגסטרון בדם גבוהות, כשבוע לאחר המועד המשוער של הביוץ.

יעילות
מדובר בשיטה אמינה, אך היא מזהה ביוץ שכבר התרחש. אם מצרפים לה מעקב זקיקים, ניתן להעריך את בוא הביוץ כשנוצר מתאם בין גודל הזקיק למצב ההורמונלי. כאשר נמדד ערך גבוה של פרוגסטרון, הרי שזאת אינדיקציה ודאית לכך שהתרחש ביוץ.

נוחות
נדרשת הגעה למרפאת נשים במשך כמה פעמים בחודש. בדרך כלל בדיקת האולטרסאונד תיערך מיד אחרי בדיקת הדם.

10 דברים שאת חייבת לעשות לפני ההריון

הדרך להריון בריא עוברת במדריך הזה
10 דברים שחשוב לעשות לפני ההריון

סימנים אחרים (פחות יעילים ופחות שימושיים) לזיהוי ביוץ עצמי:

מה צריך לעשות?
לשים לב להפרשות.

יעילות
"הפרשות ביוץ" נותנות אינדיקציה עקיפה לתחילתו של הביוץ: סמוך לביוץ הריר ייהפך לרטוב, נקי יחסית ובעל יכולת הימתחות בין האצבעות, עקב עלייה ברמת האסטרוגן לקראת הביוץ. ההפרשה ביום הביוץ תהיה עשירה ונמתחת ביותר, כאשר לאחריו ההפרשה מופחתת ופחות נקייה.

נוחות
האמת היא שהשיטה היא לא ממש נוחה ולא ממש אמינה.

מה צריך לעשות?
להקשיב לגופך. כ־20% מהנשים חשות כאב בבטן בעת הביוץ (ויש נשים שמוכנות להישבע שהן יודעות בדיוק מתי הביצית חורגת מהשחלה). כאבי ביוץ יכולים להימשך בין דקות ספורות לבין כשעה, ועשויים לכלול גם כאבים בגב התחתון.

יעילות
השיטה לא אמינה ובעייתית. אם בורכת בכישרון הייחודי, הצליח לך. למרות שעדיף לדעת כמה ימים קודם כדי לתזמן את יחסי המין לפני הביוץ.

נוחות
לא משהו שניתן לשנות ממילא.

מה צריך לעשות?
להכניס את היד עמוק פנימה. במהלך שלב השגשוג צוואר הרחם נוקשה ו"יבש" (ניתן להרגיש אותו בבדיקה וגינלית עמוקה עצמית). כמו כן מיקומו נמוך יותר בנרתיק (כך שלא קשה לחוש בו).

כשהביוץ מתקרב צוואר הרחם נהיה רך יותר ורטוב יותר. הכניסה לצוואר הרחם מתחילה להיפתח והמיקום שלו נהיה אחורי, דהיינו עמוק יותר בנרתיק.

יעילות
קלושה ביותר, ולכן לא מומלצת כלל.

נוחות
לא מדובר בפעולה נוחה.


פרופ' אייל שיינר הוא מנהל מחלקת נשים ב' ויולדות ב' בחטיבה למיילדות וגינקולוגיה במרכז הרפואי סורוקה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש