חיפוש

dsdsdsd
הריון אחרי גיל 40: הסיכונים והמכשולים בדרך

הריון בגיל 40 פלוס - מה הסיכוי?

זה אולי ה־30 החדש, אבל בכל הקשור לכניסה להריון השעון הביולוגי עדיין מתקתק כמו פעם. מה הסיכויים האמיתיים שלך להיכנס להריון בגיל מאוחר, האם את בטוחה שאת מכירה את כל הסיכונים והמכשולים בדרך, והאם זה לא בעצם מאוחר מדי?

פרופ

פרופ' אייל שיינר

"...אז היה התואר הראשון ואחריו מייד התואר השני, ובמקביל זוגיות ארוכה ולא מבטיחה שאכן בסוף לאחר לבטים הבנתי שלחתונה היא לא תוביל. ואחר כך המשרה הפכה להיות משרה בכירה, ועוד יותר בכירה... ועם כל השעות הנוספות האלה לא שמתי לב איך הימים חולפים ויום אחד פתאום מצאתי את עצמי בת 40. אני בזוגיות זה שנה ומנסה להרות זה שמונה חודשים. יש מקום לדאגה????"

אם הסיפור של גילי נשמע לכן מוכר זה לא מפליא. 40 זה כנראה ה־30 החדש כי כשבדקנו בבית החולים סורוקה, והוא לא יוצא דופן, גילינו שבעשור האחרון קיים גידול של 40% בלידות ראשונות אחרי גיל 40.

ומה עם השעון הביולוגי?

מתקתק. הפריון יורד עם השנים. בעוד שהסיכוי של נשים עד גיל 35 להיכנס להיריון עומדים על 25-30% בחודש, הרי שאחרי גיל 40 הסיכוי להרות יורד לכ־5% בחודש. כמובן הכול תלוי ברזרבה השחלתית (שנמדדת בבדיקת FSH), אבל בגדול הסיכוי להרות יורד דרמטית.

למרות זאת, אם את שם - בבקשה, תשארי אופטימית. זה גם עוזר להיכנס להריון וגם יש נקודת אור.

מה אומרים הנתונים?

במחקר שבוצע בבית החולים סורוקה ופורסם בכתב העת הרפואי Archives Of Gynecology And Obstetrics נבדקו תוצאות הריון ולידה של 1,036 נשים בגילאי 40-35 בהריון ראשון ושל 188 נשים מעל גיל 40 בהריון ראשון. קבוצת ההשוואה היתה 43,809 נשים מתחת לגיל 35 בהריונן הראשון. התוצאות היו ברורות: שיעור טיפולי הפריון היה מעל 40% בקרב היולדות מעל גיל 40, ירד ל־22.6% בקרב הנשים בגיל 40-35 והיה נמוך ביותר (4%) בקרב יולדות מתחת לגיל 35.

גם כאשר עושים טיפולי פוריות הסיכוי להריון קטן מהותית מגיל 40. סיכויי הכניסה להריון כתוצאה מביצוע הפריה חוץ גופית עומדים על כ־15% בגיל 40. סיכויים אלו יורדים בחדות ואחרי גיל 44 הם עומדים על כ־2%. מסיבה זו דרוש בישראל אישור מיוחד לבצע הפריה חוץ גופית בנשים מעל גיל 45.

ואם הצלחתי להיכנס להריון בגיל 40, זהו - שיחקתי אותה?

כן, אבל חשוב לזכור שיש גם לא מעט סיכונים בהריון בגיל מאוחר:

הפלות: גם כאשר הושג הריון, השכיחות של הפלות טבעיות עולה בגילאים המבוגרים ונתונים מחקריים מראים ששכיחות ההפלות יכולה להגיע גם לכ־50% מעל גיל 40.

בעיות כרומוזומליות: גם שכיחות הבעיות הכרומוזומלית עולה בצורה משמעותית עם הגיל. הסיכון לתסמונת דאון בגיל 20 עומד על מקרה בודד ל 1,529 הריונות ( 1:1529), בעוד שהשכיחות בגיל 35 עולה ל1: 384 (ובהתאם משרד הבריאות ממליץ על דיקור מי שפיר ליולדות מעל גיל 35), ובגיל 40 עולה הסיכון ל-1:112.

סיבוכים: נשים שנכנסות להריון בפעם הראשונה בגיל 35 או 40 סובלות יותר מסיבוכים הריוניים, כמו סוכרת הריון, יתר לחץ דם ורעלת הריון.

לידה: הסיכון לניתוח קיסרי מעל גיל 40 ליולדת בהריונה הראשון הוא יותר מ-60%, עובדה המשקפת את התחלואה האימהית והעוברית הגבוהה:רעלת הריונית וסוכרת מהוות גורמי סיכון לניתוח קיסרי וכך גם משקלי לידה נמוכים, עיכוב גדילה ושבוע לידה מוקדם.

תינוקות: נוסף על כך תינוקות שנולדו לנשים שילדו בפעם הראשונה בגיל 40 ויותר סובלים באופן מובהק ממשקל לידה נמוך, עיכוב בגדילה תוך רחמי ומשיעורי תמותה גבוהים יותר מתינוקות של נשים צעירות.

נשמע לא מבטיח, יש איזו נקודת אור?

יש.

כאשר נבדק הקשר בין גורמי הסיכון להשלכות השליליות של ההריון והלידה, התברר כי גיל האישה עצמו אינו מהווה גורם סיכון עצמאי, אלא התחלואה הנלווית לו, כמו סוכרת ויתר לחץ דם. לכן, כאשר קיים מעקב צמוד ונכון, בליווי הריון רגיל ובמקרה הצורך גם במסגרת היחידות להריון בסיכון גבוה, ניתן לצפות ללידה תקינה לכל דבר.

למעשה, לא מעט נשים נכנסות להריון תקין ויולדות ילד בריא גם אחרי גיל 40.

אם נחזור לגילי - אחרי מפגש ארוך והסברים מפורטים ביקשתי ממנה לעשות בדיקת פרופיל הורמונלי על מנת לבדוק את מצב ההורמונים ותיכננו בירור מעמיק של ביוץ. אבל, אחרי שבועיים גילי התקשרה בשמחה: "אין פרופיל ואין מאזן הורמונלי - אני בהריון!"

פרופ' אייל שיינר הוא מנהל מחלקת נשים ב' ויולדות ב' בחטיבה למיילדות וגינקולוגיה במרכז הרפואי סורוקה, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש