חיפוש

dsdsdsd
הדברים שחשוב לדעת ולעשות לפני הריון

10 דברים שחשוב לעשות לפני ההריון

מתכננת הריון? יש כמה דברים שצריך לדאוג להם כדי להבטיח שההריון יהיה בריא וקל ככל האפשר. מה למשל? פגישת ייעוץ טרום־הריוני אצל רופא הנשים שלך, נטילת חומצה פולית, הפסקת עישון, ואפילו בדיקת שיניים

פרופ' אדי ויסבוך, ד"ר שלומית ריסקין משיח

ההריון המודרני נמשך 12 חודשים, וכולל שלושה חודשים של תקופת הכנה לפני הכניסה להריון. ההכנות האלה רלוונטיות גם לנשים בריאות, וגם למי שיש להן בעיות רפואיות שיכולות להשפיע על ההריון.

יש נשים שמתחילות להתייחס להריון רק לאחר איחור של שבועיים או שלושה בהופעת המחזור החודשי. חלקן לא פונות לרופא הנשים שלהן עד לשבועות 12-10 להריון.

דווקא תקופה זו היא החשובה ביותר בהריון בכל הנוגע ליצירה תקינה של איברי העובר, ולהבדיל - גם מבחינת ההתפתחות של מומים מולדים בעובר.

בין אם זה ההריון הראשון, השני או החמישי שלך, יש כמה דברים שחשוב שתעשי כדי שההריון שלך יהיה קל ובריא ככל האפשר.

1. רופא או רופאת הנשים שלך

מומלץ לתאם פגישה אצל רופא או רופאת הנשים שלך עוד כשעניין ההריון העתידי עולה על הפרק, ועדיף כשלושה חודשים מראש, כדי שהוא או היא יוכל לבנות לך תוכנית שתתאים לצרכים שלך.

גם אם את בריאה כמו שור, וגם אם את חיה עם מחלה כרונית או עם מצב רפואי קבוע, תכנון מוקדם של הריון יכול למנוע סבל ודאגות מיותרים.

המטרה בביקור היא לעבור על כל ההיסטוריה הרפואית שלך, ולוודא שהבריאות שלך תקינה. במקרה הצורך, תישלחי, בין היתר, לבדיקות שונות (למשל בדיקות דם ובדיקת פאפ) ולקבלת חיסונים.

חשוב שתבחרי רופא או רופאה שתרגישי איתם בנוח, בכל זאת הם יעבירו איתך את אחת התקופות הכי חשובות ומרגשות בחיים שלך. 

לזימון תור לרופא או לרופאת נשים בלי סיסמה

למי חשוב במיוחד להיפגש עם רופא או עם רופאה לפני ההריון?

1. נשים שחוו הפלות חוזרות (בעיקרון שלוש הפלות או יותר). כשמדובר בנשים בגיל יחסית מבוגר (35 ומעלה) ובזוגות העוברים טיפולי פוריות, במקרים רבים בירור ההפלות החוזרות יתחיל כבר לאחר שתי הפלות.

2. לנשים עם היסטוריה של מות עובר ברחם, פיגור קשה בגדילה התוך־רחמית, היפרדות שליה ו/או רעלת הריון קשה ומוקדמת, מומלץ לפנות לרופא/ת נשים לצורך בירור עוד לפני ההריון הבא. גם אם האישה בריאה והבירור תקין, צריכים בני הזוג לדעת שקיים סיכון מוגבר (אם כי עדיין נמוך) להופעת הסיבוך גם בהריון הבא.

3. בנשים עם מחלות רקע (כמו יתר לחץ דם כרוני, סוכרת טרום־הריונית, הפרעה בתפקודי בלוטת התריס  או מחלה אוטואימונית כמו זאבת), קיים סיכון להחמרת המחלה בהריון, גם עם טיפול מתאים.

הערכת חומרת המחלה לפני הריון ואיזון מיטבי על־ידי טיפול תרופתי ותזונתי מתאים יכולים לשפר את תוצאות ההריון.

2. חומצה פולית ותוספי תזונה אחרים

משרד הבריאות ממליץ ליטול חומצה פולית (ויטמין מקבוצה B) בכל שנות הפוריות, ובמיוחד בשלושת החודשים שלפני ההריון ובמהלך שלושת החודשים הראשונים של ההריון לפחות. זהו טיפול שמפחית באופן משמעותי את הסיכון למומים בתעלה העצבית של העובר.

באופן כללי, המינון המומלץ הוא 400 מיקרוגרם ליום, אולם יש נשים עם גורמי סיכון שמעלים את הסיכון להריון של עובר עם מום פתוח בתעלה העצבית. לנשים אלו יומלץ מינון גבוה יותר של חומצה פולית (5 מיליגרם ליום). כדאי להתייעץ עם הרופא שלך בנוגע למינון המומלץ לך עוד לפני ההריון.

משרד הבריאות ממליץ על צריכה מספקת של תוספי תזונה נוספים החשובים למהלך הריון תקין, כמו יוד במינון של 250-150 מיקרוגרם ליום - החל מחודש לפני ההריון לפחות, וגם במהלך כל תקופת ההריון וההנקה; וויטמין D במינון של 400-200 יחידות בינלאומיות (שווה ערך ל־10-5 מיקרוגרם) במשך כל תקופות ההריון וההנקה. 

רוצה לדעת עוד על חומצה פולית בהריון? לחצי למדריך המלא

3. בדיקות גנטיות

לא ידוע לכם על מחלה גנטית במשפחה? זו לא סיבה לוותר על סדרת בדיקות ובירורים עוד לפני שאתם מחליטים להיכנס להריון. הרופאים וארגוני הבריאות ממליצים על ביצוע בדיקות סקר גנטיות גם אצל זוגות שלא ידוע על מחלות גנטיות במשפחות שלהם. ישנן בדיקות סקר גנטיות שמומלצות לכל זוג, וכאלו שמותאמות למוצא של כל אחד מבני הזוג.

כיום ניתן גם לבצע באופן פרטי בדיקות סקר גנטיות מורחבות לשלל מחלות גנטיות נדירות, ללא קשר למוצא.

אם קיימות מחלות גנטיות במשפחה, מצבים או מחלות שעשויות להיות תורשתיות, ייתכן שיהיה צורך לפנות לייעוץ גנטי טרום־הריוני.

רוצים לדעת עוד? המדריך לבדיקות גנטיות

לחצו כאן לזימון תור לאחות מידע גנטי

4. זיהומים וחיסונים

התקופה שלפני ההריון היא האידיאלית לבירור המצב החיסוני של האישה למספר מחלות זיהומיות מידבקות, שעלולות לפגוע בעובר.

אם את מתכננת להיכנס להריון, מומלץ שתבדקי האם את מחוסנת כנגד חצבת, חזרת, אדמת ואבעבועות רוח. אלו חיסונים חיים-מוחלשים שלא ניתן לקבל במהלך ההריון.

ברוב המקרים, אישה מחוסנת, זאת אומרת אישה שחלתה בעבר או שקיבלה חיסון, לא תחלה שוב במהלך ההריון - ומכאן שהעובר שלה מוגן מפני אפשרות של מחלה ופגיעה בו.

רוצה לדעת עוד על החיסונים שכדאי לקבל לפני ההריון וגם במהלכו? לחצי כאן

5. תרופות

קיימות תרופות האסורות לחלוטין לשימוש בהריון, כיוון שהן עלולות לגרום לנזקים קשים לעובר. רשימה זו כוללת תרופות במרשם, תרופות ללא מרשם וגם תוספי תזונה או צמחי מרפא.

אם את נוטלת תרופות בקביעות ו/או ידוע לך על רגישות לתרופות מסוימות, חשוב שתיידעי את הרופא המטפל. בחלק מהמקרים מומלץ להחליף את הטיפול התרופתי עוד לפני ההריון בטיפול בטוח יותר לעוברך.

במקרים מיוחדים ניתן גם להתייעץ באופן פרטני עם אחד מהמרכזים למידע תרופתי בארץ לגבי בטיחות השימוש בתרופה מסוימת בהריון.  

השירות ניתן ללא תשלום בטלפונים הבאים:

ירושלים:02-5082825

מרכז רעלים רמב"ם: 04-8541900 

מרכז רפואי אסף הרופא: 08-9779309

6. משקל תקין

אם את נמצאת במשקל עודף ייתכן שיהיו לך קשיים להיכנס להריון. תזונה מתאימה וירידה במשקל לפני ההריון בנשים עם משקל עודף, משפרים את מהלך ההריון. אכילה לא מאוזנת ולא מספקת לפני ההריון ובמהלכו עלולה לפגוע בבריאות של האם ושל העובר.

אחד המדדים לבריאות שלך ולהריון בטוח יותר הוא משקל תקין. עודף משקל או תת־משקל מגדילים את הסיכון לסיבוכים בהריון. אגב, משקל תקין לפני הכניסה להריון משמעותו בריאות טובה יותר שלך ושל העובר, והגדלת הסיכויים ללידה רגילה ללא סיבוכים.

תת־משקל קשור לסיכון מוגבר של משקל לידה נמוך בילוד וללידה מוקדמת. מנגד, השמנת־יתר מעלה מאוד את שיעור סיבוכי ההריון, ובכלל זה סוכרת הריון, יתר לחץ דם, וניתוח קיסרי.

אם יהיה צורך, תקבלי הפניה לייעוץ דיאטני להשגת היעדים הרצויים לפני ההריון.

מתאי"ם לך שינוי? מרפאת תזונה מותאמת אישית בשבילך

כל הבדיקות במהלך ההריון

מה מומלץ לעשית ומתי? כל התשובות ממש כאן
כל הבדיקות במהלך ההריון

7. הפסקת עישון

העישון פוגע בפוריות של האישה והן של הגבר, וגם מקטין את סיכויי ההצלחה של טיפולי פוריות. עישון (וחשיפה לעישון) במהלך ההריון מזיקים לאישה ומסכנים את העובר, כמו גם את היילוד לאחר הלידה.

הסכנות בעישון במהלך ההריון:

1. פגיעה בהתפתחות העובר

2. משקל נמוך בלידה

3. לידת פג

4. מומים מולדים, בעיקר חיך ושפה שסועים

5. מחלות בדרכי הנשימה אצל התינוק והאם

6. הגדלת הסיכון לתסמונת מוות בעריסה

7. הגדלת הסיכון לקשיי למידה כגון הפרעת קשב וריכוז בילד

זקוקה לעזרה? הירשמי לסדנת גמילה מעישון של כללית

8. הימנעות משתיית אלכוהול

מומלץ להימנע לחלוטין משתיית אלכוהול בכל שלב מתחילת ההריון ועד סופו. 

האלכוהול שהאשה ההרה שותה עובר מגיע אל העובר דרך השליה, ועלול לגרום לנזקים כבדים לעובר: גדילה לא תקינה, פגיעות במערכת העצבים, ובפגמים מבניים בפנים ובאיברים נוספים. חלק מהנזקים עלולים לבוא לידי ביטוי רק מאוחר יותר עם הגדילה של הילד והתפתחותו.  

9. בדיקת שיניים

במהלך ההריון החניכיים רגישים יותר ודלקות מתפתחות לעיתים קרובות יותר. איך מרגישה דלקת בחניכיים? היא כוללת נפיחות, דימום, אדמומיות וכאב. לכן, מומלץ לבצע בדיקת שיניים תקופתית יזומה אצל רופא שיניים עוד בשלב התכנון, כדי לוודא שאזור הפה נמצא במצב הטוב ביותר לקראת ההריון. רופא השיניים ידריך אותך, בין היתר, לגבי טיפולים מונעים שכדאי לבצע כדאי להקטין את הסכנה לדלקות. 

10. קבעת פגישת התייעצות? מצוין! כדאי לבוא מוכנים

קיימים עוד נושאים רבים שניתן לדבר עליהם במהלך פגישת הייעוץ הטרום־הריוני עם הרופא, למשל: תכנון המשפחה העתידית; פרק הזמן המיטבי בין לידה ללידה; מצבים אישיים היכולים להשפיע על תוצאות ההריון כמו לחץ ומתח נפשי; שימוש בתרופות מזדמנות במהלך השליש הראשון של ההריון; עיסוק בפעילות גופנית.

לא תמיד יש לרופא את הזמן לדון בכל הנושאים, ולכן חשוב לבוא מוכנים ולשאול את השאלות הרלוונטיות לך ולבן הזוג.

פרופ' אדי ויסבוך הוא מנהל היחידה לרפואת האם והעובר ומנהל מחלקות היולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

ד"ר שלומית ריסקין־משיח היא מומחית ברפואת נשים והריון בסיכון במרפאות ההריון בסיכון לין וזבולון, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש