חיפוש

dsdsdsd
בחורה חייכנית מרימה את האגודלים

בדיקת פאפ: המדריך המלא

בדיקת פאפ מסייעת לאיתור מוקדם של סרטן צוואר הרחם. איך נעשית הבדיקה? מתי מומלץ לעשות אותה? מהי משמעות התוצאות? מה אם התוצאה לא תקינה? מומחה עונה

ד"ר יהודה בן דוד

ד"ר יהודה בן דוד

מדוע בדיקת פאפ חשובה כל כך?

מאז שבדיקת פאפ (Pap Test או Pap Smear) - משטח צוואר הרחם - הפכה לבדיקת סקר המונית לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם נרשמה ירידה תלולה בשכיחות הסרטן החודרני בצוואר הרחם ובשכיחות של מקרי המוות מהמחלה הזאת.

אך יש להדגיש: זה קרה רק במדינות שהקפידו להפוך את בדיקת הפאפ לבדיקת סקר המונית.

גם אם אישה נדבקה באחד מהזנים המסוכנים והתחיל בגוף שלה תהליך סרטני, הוא מאוד איטי, וניתן לגלות את השינויים ההתחלתיים בבדיקת פאפ. אם מתגלים שינויים כאלה ניתן - באמצעות טיפול מוקדם בנגעים - למנוע את התפתחות הסרטן.

מתי מומלץ לעשות את הבדיקה?

לפי משרד הבריאות, לבנות 25 עד 65 מומלץ לעשות בדיקת פאפ אחת לשלוש שנים.

אישה ששייכת לקבוצת סיכון גבוהה, לפי הגדרת הרופאה המטפלת, צריכה להתייעץ עימה בנוגע לגיל שבו עליה להתחיל לעשות את הבדיקות ובנוגע לתדירות שבה עליה לעשות אותן.

בדיקת משטח של צוואר הרחם כלולה בסל הבריאות הממלכתי לכל אישה בת 35 עד 54 פעם בשלוש שנים. מי שנכללת בקבוצת סיכון יכולה לעשות את הבדיקה הזאת בכל גיל.

מה יעשו לי בבדיקת פאפ?

בדיקת פאפ עושה רופאת נשים במסגרת בדיקה גינקולוגית שגרתית. 

היא מסתכלת על צוואר הרחם לאחר החדרת מכשיר לפיסוק הנרתיק (ספקולום) ולוקחת דגימה של תאים מחלקו החיצוני ומחלקו הפנימי של צוואר הרחם וכן מהנרתיק העליון. הבדיקה נעשית באמצעות מברשת מתאימה.

האם בדיקת פאפ כואבת?

בדרך כלל הבדיקה אינה מכאיבה ואינה גורמת לדימום.

יש מועדים שבהם מומלץ שלא לעשות את הבדיקה?

רצוי לעשות את הבדיקה שלא בעת הווסת ולאחר שלושה ימים של הימנעות מיחסי מין.

קיבלתי תוצאות של בדיקת פאפ - אני לא מבינה כלום...

נשמח להסביר.

1. Negative for Neoplastic Cells - המשטח תקין.

2. Inadequate Pap Smear - המשטח שנלקח אינו מספיק לביצוע הבדיקה (מהבחינה הכמותית או מהבחינה האיכותית או משתי הבחינות גם יחד), ויש צורך לחזור על הבדיקה.

3. Benign Pap Smear Changes - שינויים שפירים במשטח צוואר הרחם. לרוב מדובר בזיהום או בדלקת שמחייבים המשך מעקב.

4. Atypical Squamous Cells (ובקיצור: ASC) - תאי אפיתל שטוחים אטיפיים - כלומר תאים שעברו שינוי מבני והם שונים מהצורה התקינה של התא. במקרים כאלה יש בדרך כלל צורך בבירור באמצעות קולפוסקופיה או בדיקה חוזרת או מעקב.

5. Atypical Glandular Cells of Undetermined Significance (ובקיצור: AGUS) - תאים בלוטיים שעברו שינוי. במקרים כאלה יש בדרך כלל צורך בבירור נוסף באמצעות קולפוסקופיה.

6. Low Grade Squamous Intraepithelial Lesion (ובקיצור: LGSIL) - שינויים קלים בתאי האפיתל. הממצא הזה נחשב לבעיה רפואית קלה, אך מחייב המשך בירור.

7. High Grade Squamous Intraepithelial Lesion (ובקיצור: HGSIL) - שינויים משמעותיים בתאי האפיתל. הממצא הזה נחשב לטרום־סרטני ובעל סיכון גבוה להפוך עם הזמן לנגע סרטני. במקרה כזה מומלץ המשך בירור וטיפול בנגעים.

8. Cervical Intraepithelial Lesion - Neoplasia (ובקיצור: CIN) - דיספלזיה של תאי האפיתל: המצב הזה מוגדר טרום־ממאיר ובעל סיכון להפוך לממאיר. מבחינים בשלוש דרגות חומרה:

א. CIN1 - שינויי דיספלזיה קלים. המצב הזה הוא לרוב ביטוי של זיהום חולף שמחייב מעקב.

ב. CIN2 - שינויי דיספלזיה בינוניים. המצב הזה מחייב המשך בירור וטיפול.

ג. CIN3 - שינויי דיספלזיה משמעותיים. המצב הזה מחייב המשך בירור וטיפול. 

ואם הבדיקה לא תקינה?

אם בדיקת הפאפ לא תקינה, ניתנת הפניה לבדיקה קולפוסקופית - בדיקה של צוואר הרחם באמצעות מיקרוסקופ. בבדיקה נעשה שימוש בחומצה אצטית להבלטת התאים החשודים. 

לעיתים אף לוקחים במהלך הבדיקה ביופסיה מצוואר הרחם. גם הפעולה הזאת, על אף שאינה נעימה, אינה מכאיבה בדרך כלל במידה שמצריכה אלחוש מקומי או נטילה של משככי כאבים.

ההבדל בין ביופסיה לבין משטח הוא שבביופסיה נוטלים רקמה מצוואר הרחם, ואילו במשטח לוקחים דגימה של תאים. שתי הבדיקות נשלחות למעבדות המתאימות לשם בחינתן.

התהליכים האלה עלולים לגרום לדימומים או להפרשות אחרות, אולם ההחלמה היא בדרך כלל מהירה. תופעת לוואי אפשרית היא כאבים דמויי כאבי מחזור. אלה חולפים לרוב בתוך כמה שעות.

נניח שאני מחליטה להתעלם, כי הגוף שלי כבר יסדר את הכול לבד...

לא! לא! לא! פשוט לא!

אבחון מוקדם וטיפול מוקדם מצילים חיים. לא להתעצל וללכת להיבדק!

ד"ר יהודה בן דוד הוא מנהל השירות לגינקולוגיה אונקולוגית במרכז הרפואי העמק מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש