חיפוש

dsdsdsd
תינוקת יונקת מהשד

עישון והנקה

מדליקה סיגריות אחרי שילדת? אל תופתעי אם לא יהיה לך מספיק חלב בשביל הקטנצ'יק, לו את גם עלולה להזיק לבריאות. ועדיין, חשוב שתספקי לו חלב אם ותשמרי על כמה כללי זהירות

אריקה רוזנשטוק, טל צים בן־ארי

בקיצור

01

עישון מדכא את הפרשת הפרולקטין - ההורמון שאחראי לייצור החלב. התוצאה: לנשים מעשנות יש פחות חלב.

02

ממחקרים עולה שתינוקות שינקו מאמא מעשנת חלו פחות בדלקת ריאות מאשר תינוקות לאמהות מעשנות שלא הניקו.

03

תינוקות החשופים לעשן סיגריות חולים יותר במחלות נשימה ובדלקות אוזניים וסובלים יותר מאלרגיות ומגזים.

כולם כבר יודעים שעישון לא בריא (זהו הגורם מספר 1 לסרטן ריאות), והרוב גם יודע שעישון פסיבי - חשיפה לעשן סיגריות שאחרים מעשנים - מזיק לא פחות. 

סביר להניח שאין מי שלא שמע על הנזקים הרבים שגורמת אישה הרה לעובר שלה אם היא מעשנת בתקופת ההריון: היא מגדילה את הסיכון להפלה וללידת פג וכן למומים גנטיים ביילוד כמו חך או שפה שסועים.

אבל מה בנוגע להנקה? האם כדאי לאמא להימנע מכך אם היא לא מצליחה להיגמל מעישון? האם הנזקים שגורמת אם מעשנת מיניקה לתינוקה גדולים מהנזקים שהיא תגרום לו אם תימנע מהנקה?

ממחקרים עולה ששיעור הנשים המעשנות שמיניקות נמוך יותר משיעור הנשים הלא מעשנות שמיניקות. מעבר לכך, נשים מעשנות שמיניקות  עושות זאת למשך תקופה קצרה יותר מאשר נשים מיניקות שלא מעשנות.

אחת הסיבות לכך היא שעישון משפיע על המוח ומדכא את הפרשת הפרולקטין - ההורמון שאחראי לייצור החלב. התוצאה: לנשים מעשנות יש פחות חלב, ואם לא די בכך, הן נתקלות לעיתים קרובות גם בקשיים לשחרר חלב ואף נוטות יותר מנשים שלא מעשנות לסבול מדלקות בשד.

ישנה גם אפשרות שלנשים מעשנות יש קשיים רגשיים שגורמים להן להיניק פחות. הקשיים הרגשיים יכולים לנבוע מהתחושה שכאשר הן מיניקות הן בעצם מזיקות לתינוק.

התחושה הזאת לא מופרכת: נמצא שפי שניים ניקוטין עובר לחלב האם מאשר לעובר דרך השליה. חשיפה לניקוטין עלולה לגרום לתינוקות לאי־שקט ולהפרעות במערכת העיכול - כמו גזים ושלשול. גם התברר שבחלב של אם מעשנת יש פחות שומן בריא מאשר בחלב של אם לא מעשנת. כמו כן עולה ממחקרים כי ילדים שינקו מאם מעשנת סובלים יותר מאלרגיות מאשר ילדים שינקו מאם לא מעשנת.

חלב אם הוא המזון המושלם לתינוק. להנקה יש הרבה מאוד יתרונות - כולל, ככל הנראה, הגנה מפני חלק מהנזקים שעלולים להיגרם לתינוק כתוצאה מהחשיפה לעישון של האם במהלך ההריון וההנקה, ואפילו לעישון הפסיבי כתוצאה מהעישון של האם לידו. חלב אם מחזק את מערכת החיסון של התינוק גם אם מקור החלב הזה הוא באם שמעשנת.

איך תדעי שההנקה שלך יעילה?

יש לנו טיפים!
איך תדעי שההנקה שלך יעילה?

ואכן ממחקרים שונים עולה שהסיכון לתינוק מאי־הנקה גדול מהסיכון של יניקה מאם מעשנת. מתברר שתינוקות שינקו מאמא מעשנת חלו פחות בדלקת ריאות מאשר תינוקות לאמהות מעשנות שלא היניקו. הנקה מפחיתה את שיעור הזיהומים אצל תינוקות, ומורידה את הסיכון למוות בעריסה. זה חשוב במיוחד לתינוקות לאמהות מעשנות, שכן העישון מגביר את הסיכון למוות בעריסה. יתר על כן, לילדים שינקו יש סיכון מופחת להיות מבוגרים שמנים ולחלות בסוכרת ילדים.

להנקה יש גם יתרונות רבים בעבור האמא המיניקה. הנקה מפחיתה את הסיכון שלה לחלות בסרטן השד, בסרטן השחלות, בסרטן רירית הרחם ובאוסטאופורוזיס. הנקה גם מסייעת למניעת הריון נוסף בחודשים הראשונים אחרי הלידה. נוסף על כך יש לזכור שנשים רבות חוזרות ביתר קלות למשקל שלהן מלפני ההריון אם הן מיניקות.

וצריך לזכור שחלב אם מגיע בחינם, הוא תמיד בטמפרטורה הנכונה ומצוי עם האמא בכל מקום.

1. להרחיק את העשן מהתינוק: לא לעשן בתוך הבית ולשים לב לכיווני הרוח כאשר נמצאים עם התינוק מחוץ לבית.

2. להפחית את העישון למינימום.

3. לעשן רק אחרי ההנקה. יש לזכור ש־95 דקות אחרי העישון נשאר בגוף רק 50% מכמות הניקוטין שנכנסה לתוכו במהלך העישון.

4. ניקוטין וכימיקלים מזיקים רבים אחרים נפלטים מהסיגריות ונדבקים לשיער, לעור ולבגדים. לכן כדאי לשטוף ידיים ופה ולהחליף בגדים אחרי העישון ולפני ההנקה.

5. אמצעי ההתגוננות המומלץ ביותר הוא כמובן להפסיק לעשן. אפשר להצטרף לסדנה להפסקת עישון של כללית, ואפשר גם להיעזר בתרופות שמקילות על הפסקת העישון. התרופות האלה מתאימות בחלקן לנשים מיניקות. מומלץ להתייעץ בנושא הזה עם רופא המשפחה.

גם אם האמא לא מצליחה להיגמל מעישון, עליה להקפיד מאוד שלא לחשוף את התינוק שלה לעשן הסיגריות - בין אם היא מיניקה ובין אם לא. העישון הפסיבי מזיק מאוד לתינוק. תינוקות החשופים לעשן סיגריות חולים יותר במחלות נשימה, בדלקות אוזניים, וסובלים יותר מאי־שקט, מגזים ומאלרגיות. כמו כן - כפי שכבר הודגש - הם בסיכון מוגבר למוות בעריסה.

לבסוף יש לזכור שילדים לומדים באמצעות תצפית וחיקוי. יש סיכוי רב שילד להורים מעשנים יהפוך למבוגר מעשן.

אריקה רוזנשטוק היא מנהלת תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון ויועצת הנקה מוסמכת

טל צים בן־ארי (RN ,MSN) היא יועצת הנקה מורשית ומוסמכת IBCLC, מרכזת תחום הנקה בסגל אחות ראשית, ואחות בפגייה במערך הנשים והיולדות במרכז הרפואי כרמל, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש