פורסם בראשונה: 24.04.2014
עדכון אחרון: 24.04.2014
  • אריקה רוזנשטוק אריקה רוזנשטוק

עישון בהנקה - לא החיבור הכי טוב, אבל...

לקריאה נוחה
מדליקה סיגריות אחרי שילדת? אל תופתעי אם תמצאי את עצמך מתוסכלת, בין היתר משום שלא יהיה לך מספיק חלב בשביל הקטנצ'יק, שממנו גם תצטרכי לשמור מרחק. ועדיין, עדיף תינוק יונק ממעשנת מאשר תינוק ללא חלב אם. מה הסידור האופטימלי? אנחנו חושבים שאת יודעת
עישון בהנקה או אי הנקה – מה עדיף?

בקיצור

1.

עישון משפיע על המוח ומדכא את הפרשת הפרולקטין - ההורמון שאחראי לייצור החלב. התוצאה: לנשים מעשנות יש פחות חלב.

2.

ממחקרים שונים עולה שתינוקות שינקו מאמא מעשנת חלו פחות בדלקת ריאות מאשר תינוקות לאמהות מעשנות שלא הניקו.

3.

תינוקות החשופים לעשן סיגריות חולים יותר במחלות נשימה ובדלקות אוזניים וסובלים יותר מאי־שקט, מאלרגיות ומגזים. הם גם בסיכון מוגבר למוות בעריסה.

כולם כבר יודעים שעישון אינו בריא, והרוב גם יודע שעישון פסיבי - חשיפה לעשן סיגריות שאחרים מעשנים - מזיק לא פחות. גם סביר להניח שאין מי שלא שמע על הנזקים הרבים שגורמת אישה הרה לעוברה אם היא מעשנת בתקופת ההריון: היא מגדילה את הסיכון להפלה וללידת פג וכן למומים גנטיים ביילוד כמו חך או שפה שסועים.

אבל מה בנוגע להנקה? האם כדאי לאמא להימנע מכך אם היא לא מצליחה להיגמל מעישון? האם הנזקים שמסבה אם מעשנת מניקה לתינוקה גדולים מהנזקים שהיא תגרום לו אם תימנע מלהניקו?

עישון מדכא חלב

ממחקרים עולה ששיעור הנשים המעשנות שמניקות את תינוקותיהן נמוך יותר משיעור הנשים הלא מעשנות. יתר על כן, גם אם הנשים המעשנות בכל זאת מניקות, הן עושות זאת במשך זמן קצר יותר מאשר הנשים המניקות הלא מעשנות.

אחת הסיבות לכך היא שעישון משפיע על המוח ומדכא את הפרשת הפרולקטין - ההורמון שאחראי לייצור החלב. התוצאה: לנשים מעשנות יש פחות חלב, ואם לא די בכך, נשים מעשנות נתקלות לעיתים קרובות גם בקשיים לשחרר חלב ואף נוטות יותר מלא מעשנות לסבול מדלקות בשד.

וישנה גם האפשרות שלנשים מעשנות יש קשיים רגשיים שגורמים להן להניק פחות. הקשיים הרגשיים יכולים לנבוע מהתחושה שכאשר הן מניקות הן בעצם מזיקות לתינוק.

התחושה הזאת אינה מופרכת: נמצא שפי שניים ניקוטין עובר לחלב האם מאשר לעובר דרך השליה. חשיפה לניקוטין עלולה לגרום לתינוקות לאי־שקט ולהפרעות במערכת העיכול - כמו גזים ושלשול. גם התברר שבחלב של אם מעשנת יש שיעור נמוך יותר של שומן בריא מאשר בחלב של אם לא מעשנת. כמו כן עולה ממחקרים שילדים שינקו מאם מעשנת סובלים יותר מאלרגיות מאשר ילדים שינקו מאם לא מעשנת.

אז להניק אף על פי שאני מעשנת? כן, בהחלט!

אז אולי כדאי לקבוע את העיקרון שאם מעשנים לא מניקים? ממש לא! חלב אם הוא המזון המושלם לתינוק. להנקה יש הרבה מאוד יתרונות - כולל, ככל הנראה, הגנה מפני חלק מהנזקים שעלולים להיגרם לתינוק כתוצאה מהחשיפה לעישון של האם במהלך ההריון וההנקה, ואפילו לעישון הפסיבי כתוצאה מהעישון של האם לידו. חלב אם מחזק את מערכת החיסון של התינוק גם אם מקור החלב הזה הוא באם שמעשנת.

ואכן ממחקרים שונים עולה שהסיכון לתינוק מאי־הנקה גדול מהסיכון של יניקה מאם מעשנת. מתברר שתינוקות שינקו מאמא מעשנת חלו פחות בדלקת ריאות מאשר תינוקות לאמהות מעשנות שלא הניקו. הנקה מפחיתה את שיעור הזיהומים אצל תינוקות, ומורידה את הסיכון למוות בעריסה. זה חשוב במיוחד לתינוקות לאמהות מעשנות, שכן העישון מגביר את הסיכון למוות בעריסה.

יתר על כן, לילדים שינקו יש סיכון מופחת להיות מבוגרים שמנים ולחלות בסוכרת ילדים, ולעומת זאת נהנים - בממוצע - מאינטליגנציה גבוהה יותר מאשר ילדים שלא ינקו.

להנקה יש גם יתרונות רבים בעבור האמא המניקה. היא מפחיתה את הסיכון שלה לחלות בסרטן השד, בסרטן השחלות, בסרטן רירית הרחם או באוסטאופורוזיס. הנקה גם מסייעת למניעת הריון נוסף בחודשים הראשונים אחרי הלידה. נוסף על כך יש לזכור שנשים רבות חוזרות ביתר קלות למשקל שלהן מלפני ההריון אם הן מניקות. ויש לזכור שחלב אם מגיע בחינם, הוא תמיד בטמפרטורה הנכונה ומצוי עם האמא בכל מקום.

מה ניתן לעשות כדי להפחית את נזקי העישון לתינוק?

1. להרחיק את העשן מהתינוק: לא לעשן בתוך הבית ולשים לב לכיווני הרוח כאשר נמצאים עם התינוק מחוץ לבית.

2. להפחית את העישון למינימום.

3. לעשן רק אחרי ההנקה. יש לזכור ש־95 דקות אחרי העישון נשאר בגוף רק 50% מכמות הניקוטין שנכנסה לתוכו במהלך העישון.

4. ניקוטין וכימיקלים מזיקים רבים אחרים נפלטים מהסיגריות ונדבקים לשיער, לעור ולבגדים. לכן כדאי לשטוף ידיים ולהחליף בגדים אחרי העישון ולפני ההנקה.

5. אמצעי ההתגוננות המומלץ ביותר הוא כמובן להפסיק לעשן. אפשר להצטרף לסדנה להפסקת עישון של כללית, ואפשר גם להיעזר בתרופות שמקילות על הפסקת העישון. התרופות האלה מתאימות בחלקן לנשים מניקות. מומלץ להתייעץ בנושא הזה עם רופא המשפחה.

גם אם האמא אינה מצליחה להיגמל מעישון, עליה להקפיד הקפדה יתרה שלא לחשוף את התינוק שלה לעשן הסיגריות - בין אם היא מניקה ובין אם לאו. העישון הפסיבי מזיק מאוד לתינוק. תינוקות החשופים לעשן סיגריות חולים יותר במחלות נשימה, בדלקות אוזניים, וסובלים יותר מאי־שקט, מגזים ומאלרגיות. כמו כן - כפי שכבר הודגש - הם בסיכון מוגבר למוות בעריסה.

לבסוף יש לזכור שילדים לומדים באמצעות תצפית וחיקוי. יש סיכוי רב שילד להורים מעשנים יהפוך למבוגר מעשן.

אריקה רוזנשטוק היא מנהלת תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון ויועצת הנקה מוסמכת

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

​מפגשי ייעוץ והדרכה בנושא הנקה

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל