חיפוש

dsdsdsd
רופא מביט על צילום רנטגן של הריאות

סרטן ריאות

סרטן הריאות הוא הקטלני ביותר מבין סוגי הסרטן, אבל אפשר למנוע את רוב המקרים שלו - באמצעות הימנעות מעישון של סיגריות ושל מוצרי טבק אחרים. מהם התסמינים של סרטן ריאות? איך מאבחנים ומהם הטיפולים האפשריים? מדריך

ד"ר דנה פלורנטין, ד"ר משה משאלי

עם עובדות קשה להתווכח: סרטן ריאות (באנגלית: Lung cancer) הוא הסרטן השכיח ביותר בעולם המערבי. זהו סוג הסרטן שאחראי למקרי המוות הרבים ביותר בנשים ובגברים.

בישראל מאובחנים בכל שנה כ־2,000 חולים חדשים בשלבים שונים של סרטן הריאות. בשיעור גבוה מהמקרים מאובחנת המחלה בשלב מתקדם, ובמקרה כזה קיים סיכון גבוה לחזרתה ולתמותה.

מהו תפקיד הריאות?

הגוף שלנו זקוק להספקת חמצן תמידית, והריאות אחראיות לספק את החמצן למערכת הדם. הריאות קולטות את החמצן מהאוויר שאנחנו נושמים ומעבירות אותו לכל חלקי הגוף באמצעות מחזור הדם.

מהו סרטן?

הגוף שלנו מורכב מסוגים רבים של תאים. כאשר הגוף בריא, התאים גדלים, מתחלקים ומייצרים תאים נוספים שנחוצים לשמירה על בריאות הגוף ועל תפקודו התקין.

שיבושים גנטיים מביאים לשיבוש בתהליך החלוקה, ולעיתים ממשיכים התאים להתחלק ללא כל בקרה ולהתפשט למקומות אחרים בגוף. הגידול יכול להיות שפיר או ממאיר.

מהו ההבדל בין גידול שפיר לגידול ממאיר?

גידול ממאיר מסכן חיים. הוא מתחלק ללא בקרה, יכול לחדור לרקמות גוף בריאות, להרוס אותן וגם לשלוח גרורות. אלה הם תאים סרטניים שמתנתקים מהגידול הראשוני ומתפשטים בגוף באמצעות חדירה מקומית או חדירה באמצעות מחזור הדם והמערכת הלימפטית.

לעומת זאת, גידול שפיר אינו מסכן חיים בדרך כלל. זהו גידול שניתן להסרה, וברוב המקרים הוא אינו חוזר ואינו שולח גרורות מרוחקות.

מהו הקשר בין סיגריות לבין סרטן ריאות?

הקשר הוא חד וברור. עישון סיגריות אחראי לכמעט 90% מכלל המקרים של סרטן הריאות, וככל שמעשנים יותר סיגריות במשך יותר שנים, כך גדל הסיכון לחלות. גם מעשני סיגרים, נרגילות, מקטרות וסיגריות חשמליות נכללים בקבוצת הסיכון הזאת.

עשן הסיגריות מכיל בתוכו חומרים מסרטנים (קרצינוגניים) רבים. השינויים ברקמה של הריאות מתרחשים מיד לאחר החשיפה לסיגריה הראשונה. לאחר חשיפה חוזרת ונשנית הולך וגדל הנזק שנגרם לתאים הבריאים המרכיבים את הציפוי הפנימי של הריאות. במשך הזמן גורמים הנזקים האלה לתאים לנהוג בצורה חריגה ובסופו של דבר עלול להתפתח גידול סרטני.

מאחר שהריאות מכילות מספר רב של כלי דם ושל כלי לימפה, יכולים התאים הסרטניים להגיע לאיברים אחרים עוד לפני שניתן להבחין בתסמינים של סרטן הריאות. הפסקת העישון בכל גיל יכולה להפחית משמעותית את רמת הסיכון להתפתחות של סרטן הריאות.

ההבדל בין נשים לגברים
נשים מעשנות או נשים שעישנו בעבר נמצאות בקבוצת סיכון גבוהה יותר לחלות בסרטן הריאות מאשר גברים שעישנו כמות דומה של סיגריות.

יש מומחים שמסבירים זאת בכך שנשים רגישות יותר לחומרים מעוררי הסרטן שנמצאים בטבק. אחרים סוברים שהאסטרוגן אחראי לרגישות הגדולה יותר של נשים לעשן הסיגריות. גם ידוע שנשים נוהגות לשאוף עמוק יותר מאשר גברים, והסבירות שהן יפסיקו לעשן היא נמוכה יותר.

המספרים המפחידים שמאחורי העשן

לחצו כאן אם יש לכם אומץ
המספרים המפחידים שמאחורי העשן

אילו סיבות נוספות עלולות לגרום לסרטן ריאות?

• חשיפה לעישון פסיבי - גם לא מעשנים מגדילים את הסיכון שלהם לחלות בסרטן הריאות אם הם נחשפים לעשן של סיגריות שמעשנים אנשים אחרים.

• גנטיקה - היסטוריה משפחתית של תחלואה בסרטן הריאות.

• צריכה מופרזת של משקאות אלכוהוליים - יותר ממשקה אלכוהולי אחד ביום לנשים או יותר משני משקאות לגברים.

• חשיפה לגז רדון - הגז הזה נוצר מפירוק טבעי של אורניום שנמצא באדמה, בסלעים או במים והופך בסופו של דבר לרכיב באוויר שאותו אנחנו נושמים. הגז הוא חסר צבע (ולכן לא ניתן לראותו), חסר טעם וחסר ריח. עובדי מכרות חשופים לעיתים לרמות גבוהות של גז רדון.

אף שרמות חריגות של גז רדון יכולות להצטבר בכל מבנה, החשיפה המסוכנת ביותר אליו היא דווקא בסביבה הביתית. בחלק מהחנויות לחומרי בניין ניתן להשיג ערכות למדידת כמות הרדון בבניינים. ברגע שמסלקים את המפגע, נעלמת הסכנה.

• חשיפה לאסבסט - סיבי אסבסט נוטים להישבר לחלקיקים זעירים שיכולים לעוף באוויר ולהידבק לבגדים. כאשר שואפים סיבי אסבסט, הם עלולים לחדור לריאות ולהישאר שם, לגרום נזק לתאי הריאות ולהגביר את הסיכון לפתח סרטן ריאות.

• חשיפה לכימיקלים כמו זרניך (ארסן), כרום, ניקל וכן לפיח ולזפת.

מהם התסמינים של סרטן ריאות?

במרבית המקרים סרטן הריאות אינו מלווה בתסמינים כלשהם בשלביו הראשונים. אלה מופיעים לרוב רק כאשר המחלה נמצאת כבר בשלב המתקדם שלה. התסמינים של סרטן ריאות כוללים, בין השאר:

• אובדן תיאבון או ירידה במשקל.

• עייפות.

• שיעול חדש שהופיע ואינו נעלם.

• שינויים בשיעול כרוני קיים.

• שיעול המלווה בכיח דמי.

• קוצר נשימה.

• כאבים בחזה.

• צפצופים בנשימה.

• צרידות.

• דלקת ריאות שאינה מגיבה לטיפול תרופתי.

התסמינים האלה אינם ספציפיים ויכולים להיגרם גם ממחלות רבות אחרות. לכן בכל מקרה שמופיעים תסמינים חדשים, מומלץ לגשת לרופא המשפחה ולהיבדק.

אילו סוגי סרטן מתפתחים בריאות?

ישנם שני סוגים עיקריים של סרטון ריאות:

1. סרטן ריאות של התאים שאינם קטנים (Non-Small Cell Lung Cancer ובקיצור: NSCLC).

2. סרטן ריאות של התאים הקטנים (Small Cell Lung Cancer ובקיצור: SCLC).

כל אחד מהסוגים האלה של סרטן גדל ומתפשט באופן שונה, והטיפול בו שונה.

סרטן ריאות של התאים שאינם קטנים

NSCLC הוא הסוג השכיח ביותר של סרטן הריאות (כ־80% מהמקרים), והוא כולל שלושה סוגים:

• סרטן תאי קשקש (Squamous Cell Carcinoma). סוג הסרטן הזה מתחיל להתפתח בצינורות נשימה חיוניים ועלול לגרום לחסימה או לדימום מהריאות. שיעורו: 25%-20% מהחולים בסרטן ריאות של התאים שאינם קטנים (NSCLC).

• סרטן מסוג אדנוקרצינומה (Adenocarcinoma). זהו הסוג הנפוץ ביותר בקבוצה הזאת (בין 50% ל־60% מהחולים ב־NSCLC). הגידול הממאיר מתחיל להתפתח ליד המרקם שבו מתקיימים חילופי הגז בריאות, כלומר מדובר בגידול פחות מרכזי.

• סרטן של התאים הגדולים (Large cell carcinoma) - מאופיין בהתפתחות מהירה של הגידול. הטיפול בקבוצה הזאת הוא כמו בגידול מסוג אדנוקרצינומה.

סרטן של התאים הקטנים

סרטן ריאות של התאים הקטנים (Small Cell Carcinoma) הוא הסוג הנפוץ פחות של סרטן הריאות, אולם ההתפתחות שלו סוערת יותר: הוא נוטה להתפתח בצינורות נשימה גדולים, והגידול גדל במהירות ושולח גרורות לאיברים אחרים. 

הגידול נדיר מאוד במטופלים שלא נחשפו לעשן ומחייב בדרך כלל טיפול מהיר עקב הסימפטומים הקליניים שלו.

נוסף על הסוגים של סרטן הריאות שצוינו כאן (SCLC ו־NSCLC) ישנו סוג נוסף, נדיר, של סרטן המופיע בבית החזה והוא סרטן של קרום הריאות - הקרוי מזוטליומה (Mesothelioma). זהו גידול נדיר שקשור אצל חלק מהחולים לחשיפה לאזבסט.

איך מאבחנים סרטן בריאות?

הרופא יבדוק את ההיסטוריה הרפואית של החולה, את הרגלי העישון שלו, את מידת החשיפה שלו לחומרים מסוכנים ואת ההיסטוריה של מקרי הסרטן במשפחה. נוסף על כך יערוך הרופא בדיקה גופנית. לאחר מכן יגיע תורו של צילום החזה.

האם צילום חזה יכול לאבחן באופן ודאי סרטן ריאות?

צילום חזה יכול לגלות סימנים שמעלים חשד לקיומו של סרטן. אם מזהים סימנים כאלה, תינתן הפנייה ל־CT חזה, שהיא בדיקת הדמיה מדויקת יותר.

אם קיימים גורמי סיכון, כמו עישון ממושך, עשוי הרופא המטפל לשלוח לבדיקת CT חזה גם אם צילום החזה תקין, מאחר שסרטן ריאה בשלבים ההתחלתיים יכול להתגלות בחלק מהמקרים רק בבדיקת CT חזה ולא בצילום חזה.

האם צילום חזה ו־CT חזה הם בדיקות שגרה מומלצות?

CT חזה וצילום חזה אינם בדיקות סקר לגילוי סרטן ריאות באוכלוסייה הבריאה. הסיבה: הבדיקות האלה, ובמיוחד CT חזה, כרוכות בחשיפה לקרינה רבה. עם זאת, באנשים בריאים עם היסטוריה של עישון יש לשקול מעקב מסודר של CT חזה בקרינה נמוכה.

מתי יודעים באופן ודאי כי מדובר בסרטן ריאות?

אבחנה סופית של סרטן הריאות נקבעת בבדיקה מיקרוסקופית של תאי הסרטן. לצורך כך נעשית ביופסיה, שבמהלכה נוטלים קטע רקמה קטן מהריאה לבדיקה תחת המיקרוסקופ אצל רופא פתולוג. את הרקמה ניתן להשיג בכמה דרכים:

• ביופסיה באמצעות מחט - מחט מוחדרת דרך בית החזה אל הגידול, ובאמצעות שאיבה נוטלים תאים לבדיקה פתולוגית. לעיתים נעזרים ב־CT לביצוע ההליך הזה.

• דיקור נוזלים מבית החזה (Thoracentesis) - הרופא מחדיר מחט ושואב נוזל מהקרום שעוטף את הריאות. את הנוזל מעבירים לבדיקה פתולוגית.

• ברונכוסקופיה (Bronchoscopy) - הרופא מכניס צינורית דקה ומאירה (הקרויה ברונכוסקופ) דרך האף או דרך הפה לתוך הריאות. דרך הצינורית ניתן לבחון את הרירית של הסימפונות. הרופא יכול לאסוף דגימה בעזרת מחט, בעזרת מברשת או באמצעות כלים אחרים. הרופא יכול גם לשטוף את האזור במים ולאסוף תאים במים. את התאים או את דגימת הרקמה שנלקחת באמצעות הברונכוסקופ מעבירים לבדיקה פתולוגית.

• טוראקוסקופיה (Thoracoscopy) - המנתח עושה כמה חתכים קטנים בחזה ובגב. לאחר מכן הוא מחדיר צינורית דקה ומאירה ומחפש אזורים חשודים. אם נמצאים אזורים כאלה, נלקחת ביופסיה ונשלחת לבדיקה פתולוגית.

• טוראקוטומה (Thoracotomy) - המנתח פותח את החזה בעזרת חתך אחד ארוך ואז מסיר בלוטות לימפה ורקמות אחרות. אלה נשלחות למעבדה לבדיקה פתולוגית.

• מדיאסטינוסקופיה (Mediastinoscopy) - המנתח עושה חתך בחלקה העליון של עצם החזה ולאחר מכן מחדיר צינורית דקה ומאירה (הקרויה מדיאסטינוסקופ) ומחפש אזורים חשודים. אם נמצאים אזורים כאלה, נלקחת ביופסיה ונשלחת לבדיקה פתולוגית.

זיהו אצלי סרטן בריאות. מה עכשיו?

השלב הבא הוא בירור של רמת ההתפשטות של הגידול. התהליך הזה נקרא קביעת שלב מחלה או Staging, ובמסגרתו קובעים את גודל הגידול, את מידת ההתפשטות לבלוטות הלימפה קרובות או מרוחקות וכן עדות לפיזור לאיברים אחרים.

את מידת ההתפשטות של הגידול מבררים באמצעות טומוגרפיה ממוחשבת (CT), הדמיה מגנטית (MRI) ומיפוי עצמות או הדמיה באמצעות איזוטופים (PET CT).

מהן אפשרויות הטיפול בסרטן ריאות?

ההחלטה על תוכנית הטיפול תלויה בכמה פרמטרים, ובהם: מצב בריאותו הכללית של החולה, סוג הסרטן, גודלו, מיקומו ומידת התפשטותו. יש מגוון טיפולים רחב שכולל ניתוח, הקרנות, טיפול כימותרפי או טיפול ממוקד וכן טיפול אימונותרפי. ניתן לעיתים לשלב כמה סוגי טיפולים בעת ובעונה אחת.

מהו המקום של ניתוח בטיפול בסרטן ריאות?

אפשר להסיר גידול סרטני מהריאה, אם מדובר בסרטן ריאות בשלב מוקדם של המחלה, ללא עדות לפיזור לאיברים אחרים.

ההחלטה על הניתוח נעשית בדרך כלל לאחר דיון משולב שבו משתתפים האונקולוג, כירורג החזה ורופא הריאות (פולמונולוג). יש להעריך את מידת היכולת של החולה לעבור ניתוח ואת יכולתו להתאושש ולתפקד לאחר הניתוח.

סוג הניתוח תלוי במיקום של הגידול.

ניתוח להסרת חלק קטן של הריאה נקרא כריתה חלקית של הריאה. אם המנתח מסיר אונה שלמה, נקרא הניתוח כריתת אונה (Lobectomy). לעיתים אין ברירה אלא לכרות ריאה שלמה (Pneumonectomy). יש גידולים שאינם ניתנים לניתוח בשל גודלם או בשל מיקומם. לעיתים לא ניתן לנתח חולים בשל תפקוד ירוד שלהם או בגלל מחלות רקע.

במרבית המקרים הניתוח אינו הטיפול היחיד במחלה למרות השלב המוקדם ומלווה בטיפול סיסטמי טרום ניתוח או בטיפול לאחר הניתוח.

מתי ממליצים על הקרנות?

הקרנה (רדיותרפיה) היא שיטת טיפול שבמהלכה מקבל החולה קרינה בעוצמה גבוהה אל הגידול כדי להרוס אותו. זהו טיפול מקומי המשפיע רק על אזור ההקרנה.

לעיתים מקבל החולה טיפול קרינה לפני הניתוח כדי להקטין את ממדי הגידול לקראת הניתוח. לעיתים ניתן הטיפול אחרי הניתוח כדי להשמיד את התאים הממאירים שנשארו באזור הניתוח.

במקרים מסוימים עשוי טיפול קרינה - בשילוב עם טיפול כימותרפי או בלעדיו - להיות הטיפול העיקרי במקום ניתוח. במחלה מפושטת יכול להינתן טיפול קרינה גם כדי להפחית את עוצמת הסימפטומים, כמו כאבים עקב גרורות בעצמות או בגלל לחץ על עצבים או על כלי דם.

ברוב המקרים ניתנות ההקרנות באמצעות מכונה ששולחת גלי אנרגיה למקום הגידול ולסביבתו. לא ניתן להימנע לחלוטין מחשיפה של רקמה בריאה לקרינה, וזהו ההסבר לתופעות הלוואי המתלוות לטיפול.
 

מוקד אחיות אונקולוגי: יש עם מי לדבר

בין אם אתם מתמודדים עם מחלת הסרטן, מחלימים ממנה או יש לכם בן משפחה שחווה אותה - אנחנו שם בשבילכם. רוצים לדעת עוד? לחצו כאן
מוקד אחיות אונקולוגי

איך נקבעת תוכנית הטיפול בסרטן ריאות מפושט?

בשלב מתקדם של המחלה, כאשר מתוכנן טיפול סיסטמי (לכל הגוף), נקבעת התוכנית לאחר בדיקות נוספות. האפשרויות לטיפול סיסטמי כוללות טיפול כימותרפי, טיפול ממוקד (ביולוגי) וטיפול אימונותרפי.

כימותרפיה היא שיטת טיפול הנסמכת על תרופות שמשמידות את התאים הממאירים בכל הגוף. זהו הטיפול העיקרי בסרטן ריאות מסוג SCLC.

גם במקרים של סרטן ריאות שהוסר בניתוח עלולים להיות תאי סרטן באיברים סמוכים או במקומות אחרים בגוף, ולכן ניתן טיפול כימותרפי גם לאחר ניתוח. הטיפול הזה מסייע לדכא את התאים הסרטניים ולהקל על הסימפטומים. התרופות הכימותרפיות ניתנות דרך הווריד (בהזרקה או בעירוי) או בגלולות.

טיפול ממוקד-ביולוגי. בכ־15% מהחולים ניתן למצוא בגידול שינוי גנטי המאפשר מתן טיפול ממוקד לסוג הזה. הבדיקות כוללות בדיקת מוטציה בקולטן בשם EGFR ושינוי גנטי הקרוי ALK. השינויים האלה מופיעים בדרך כלל בחולים ללא היסטוריה של עישון ובגידולים מסוג אדנוקרצינומה.

בחולים האלה הטיפול הראשוני הוא בגלולות, ופרופיל תופעות הלוואי שלהן שונה מאשר בטיפולים הכימותרפיים. גם מהלך המחלה ממושך בדרך כלל. 

טיפול באימונותרפיה. בשנים האחרונות חל מהפך בטיפול בסרטן הריאות עם כניסתן של התרופות הפועלות דרך מערכת החיסון. רק לאחרונה התברר שלתאי הסרטן יש יכולת "להתחבא" מפני תאי מערכת החיסון כך שהם אינם מזוהים כתאים זרים.

תרופות חדשות שנכנסו לשימוש מאפשרות לפגוע במנגנון ההסתרה כך שמערכת החיסון התקינה של המטופל מזהה את תאי הסרטן ופועלת נגדם.

לטיפולים האלה ישנן תופעות לוואי ייחודיות המופיעות כאשר יש פעילות יתר של מערכת החיסון נגד רקמות בריאות. התוצאה היא דלקות באיברים שונים - בעור, בריאות, בכבד או בבלוטת המגן.

במהלך הטיפולים נעשית הערכה תקופתית של יעילות הטיפולים ושל רעילותם. בהתאם לתגובה של המטופל לטיפול תתקבל החלטה אם להמשיך בטיפול או לשנות אותו.

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת מרפאת לב העיר בפתח־תקווה

ד"ר משה משאלי הוא אונקולוג בכיר 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש