חיפוש

dsdsdsd
אישה עוברת טיפול בסרטן באמצעות קרינה

הקרנות: איקס על הסרטן

הטיפול בסרטן באמצעות קרינה נועד לגרום נזק מרבי ברקמת הגידול, ובה בעת למזער את הנזק לרקמה הבריאה מסביב לגידול

ד"ר שירלי שפירא

ד"ר שירלי שפירא

להבדיל מטיפול כימותרפי שטווח השפעתו הוא בכל הגוף, הטיפול בקרינה ממוקד לאזור מוגבל ונקודתי.

איך עובדת הקרינה?

הקרינה עשויה אלקטרונים - ובמקרים נדירים יותר פוטונים - המואצים בתדר של קרני X או קרני גמא. הקרינה גורמת לשברים בדי־אן־אי של תאי הרקמה שאליה היא מכוונת. מטרתה של הקרינה היא ליצור נזק מרבי ברקמת הגידול, ובה בעת למזער את הנזק לרקמה הבריאה מסביב לגידול. המטרה הזאת מושגת באמצעות  קרינה בפרקציות (מקטעים): מינונים קטנים של קרינה מדי יום, בדרך כלל במשך חמישה ימים בשבוע במשך כמה שבועות.

מהו שלב הסימולציה?

הסימולציה היא שלב שבו נעשים הדמיה ותכנון מדויק של מתן הקרינה לפני תחילתה. בשלב הזה מסומן האזור המיועד לקרינה באמצעות קעקוע קטן. תהליך ההקרנה עצמו אורך כמה שניות בלבד ואינו מלווה בכאב.

האם מחכות לי תופעות לוואי?

כן. כמו בכימותרפיה, גם בקרינה תופעות הלוואי נחלקות לתופעות קצרות טווח ולתופעות ארוכות טווח, והן מושפעות בעיקר מהאזור בגוף שנחשף להקרנה.

תופעות לוואי כלליות:

1. עייפות
צפויה ללוות את תקופת הקרינה. בפרט כשהקרינה מכוונת לאזור החזה, עמוד השדרה או הראש.

2. כווייה
באזור המוקרן מתפתחת בדרך כלל כווייה שביטויה הם אודם וצריבה מקומית ללא שלפוחיות. ניתן להיעזר במשחות כמו סילברול (המכילה סולפא, ולכן אסורה לחולים שחסר להם האנזים G6PD) או במשחות המכילות סטרואידים. רצוי שלא לחשוף את האזור המוקרן לשמש.

תופעות לוואי על פי חלק הגוף המוקרן:

1. מעיים
תיתכן הופעת שלשולים, לעתים דמיים, גם לאחר תום הטיפול.

2. פה ולוע
צפוי יובש בפה בעקבות הקרינה, והוא עלול שלא לחלוף לאחר תום הטיפול. יובש כרוני בפה ניתן להקלה באמצעות תכשיר של רוק חלופי ובעזרת סוכריות מציצה חמוצות המעודדות את בלוטות הרוק ליצירת רוק. קיימות גם תרופות (פילוקרפין) המגבירות את הפרשת הרוק מבלוטות הרוק שלא נפגעו מהקרינה. רצוי להתחיל בטיפול הזה עוד לפני ההקרנה.

3. חזה
בטווח הקצר עלול להיווצר נזק לריאות ולמעטפת הריאות (פלאורה). בטווח הארוך יותר קיימת עלייה בשכיחות סרטן השד ומחלות לב.

4. צוואר
יש לעקוב אחר תפקודיה של בלוטת התריס במשך שנים לאחר תום הטיפול עקב הנטייה להתפתחות תת־פעילות של בלוטת התריס.

5. עצמות (בעיקר אזור האגן)

העצמות מכילות את מוח העצם, האחראי לייצור תאי מערכת הדם: כדוריות הדם האדומות, תאי הדם הלבנים וטסיות הדם. לכן קרינה לעצמות עלולה לגרום לדיכוי פעולתו של מוח העצם ולירידה בספירת כדוריות הדם האדומות והלבנות ולירידה במספר הטסיות.

6. ראש
נוסף על העייפות שהוזכרה קודם לכן קיימת סבירות גבוהה לנשירת שיער בלתי הפיכה. אצל קשישים עלול להתפתח שיטיון (דמנציה) מואץ, ואילו ילדים עלולים לסבול מירידה בכישורי הלמידה, אם כי המומחים חלוקים ביניהם בנוגע לסוגיה הזאת.

טיפולים נוספים
נוסף על הכימותרפיה ועל הקרינה קיימים עוד טיפולים רבים שבעזרתם אנו תוקפים את הסרטן. הנה חלק מהם:

• טיפול הורמונלי: הטיפול הזה הוא בשימוש נגד גידולים תלויי הורמונים כמו סרטן השד וסרטן הערמונית (פרוסטטה). מדובר, למשל, בטיפול סותר אסטרוגן (Tamoxifen ,Valodex) הניתן במקרים של סרטן שד שבהם הוכח קיומו של רצפטור לאסטרוגן.

• טיפול אימוני: הכוונה לעורר את המערכת החיסונית של הגוף כדי שתראה בסרטן חלבון זר לה ותתקוף אותו. מנגנון פעולה אחר הינו מתן נוגדנים נגד אנטיגנים שהם סמנים חיצוניים על פני תאי הסרטן. אינטרפרון, המשמש גם במחלות שאינן ממאירות, הוא דוגמה לטיפול הפועל במנגנון הפעולה הראשון. מבטרה, תרופה חדשה נגד סוגים מסוימים של לימפומה, פועלת במנגנון הפעולה השני.

• השתלת מוח עצם: הטיפול הזה מיועד בעיקר לחולים במחלות המטולוגיות (דם ולימפה), אך לעיתים ניתן גם נגד ממאירויות אחרות. השתלת מוח עצם אינה ניתוח, כפי שעשוי להשתמע מהמונח "השתלה", אלא עירוי לווריד של תאי מוח עצם שנאספו מהדם בהליך דמוי דיאליזה. בהליך הזה נשאב דם מהווריד אל תוך מסננת המפרידה ממנו את התאים שמקורם במוח העצם (תאי אב/תאי גזע) ומחזירה לווריד אחר את הדם הנותר.

השתלת מוח עצם נחלקת להשתלה עצמית (אוטולוגית), אשר בה מוחזר לחולה מוח העצם שלו, ולהשתלה מתורם (אלוגנאית) שבה מקבל החולה תאי מוח עצם מאדם אחר. הערך המוסף של השתלה עצמית הוא בעיקר במחלות שבהן מוח העצם אינו חולה. התהליך הזה מאפשר מתן מינון גבוה של כימותרפיה. הדבר דומה לאדם המכין עצמו לניתוח בעזרת תרומת דם שהוא שומר בבנק הדם למקרה שידמם בניתוח. היה ודימם, יקבל את הדם שלו שנשמר בעבורו בעוד מועד. כך גם השתלת מוח עצם עצמית, המקנה רשת ביטחון למתן מינון גבוה של כימותרפיה נגד הגידול - מינון שמוח העצם לא היה מתאושש ממנו בכוחות עצמו. לעומת זאת, השתלה מתורם היא מורכבת יותר וכרוכה בסיבוכים רבים. השתלה כזאת היא בעלת ערך בעיקר במקרים שבהם מוח העצם חולה (לויקמיה, סרטן דם). או אז המטרה היא ניקוי של מוח העצם החולה באמצעות כימותרפיה אינטנסיבית וההחלפה שלו במוח עצם בריא.

ד"ר שירלי שפירא היא רופאה המטולוגית בכירה במכון ההמטולוגי במרכז רפואי מאיר, מקבוצת כללית. ד"ר שפירא חיברה את הספר "לחיות עם מחלה, ממשבר לצמיחה". הספר יצא לאור בהוצאת מודן והמידע המובא כאן נלקח מהספר

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש