פורסם בראשונה: 07.10.2010
עדכון אחרון: 06.01.2019

ברית מילה: ההכנות, הטיפול, ההתאוששות

לקריאה נוחה
ילדת בן? מזל טוב, אם בחרת לעשות לו ברית מילה אז יש לקבוע פגישה עם מוהל או עם רופא. איך תעברו את הטקס הכואב בשלום, מהם הסימנים שמשהו השתבש ומתי צריך לפנות לעזרה רפואית? כל השאלות והתשובות
ברית מילה. איבר המין מחלים בתוך 4-3 שבועות

בקיצור

1.

בברית מילה מסיר המוהל את העורלה שהיא שכבה כפולה של עור ושל רקמה ספוגית המכסה את ראש הפין כמו שרוול.

2.

ככל שהילד קטן יותר, הסברה הרווחת היא שהוא סובל פחות. לכן אם הילד בריא, מומלץ למול אותו בגיל 8 ימים.

3.

ניתן להאכיל את התינוק מיד לאחר הברית - במיוחד אם הוא בוכה. אם הוא רגוע יחסית, מומלץ להאכיל אותו רק שעה לאחר הברית.

לפני שמתחילים - הבהרה: המדריך הזה מיועד למי שבחרו לעשות לבנם ברית מילה. אין בו דיון בסוגיית ה"בעד או נגד" ברית מילה, אלא מובא בו מידע על ההיבטים הרפואיים של ההליך ועל ההחלמה ממנו. במדריך הזה גם אין התייחסות לשאלה אם עדיף שרופא יעשה את הברית או מוהל. עם זאת יש להדגיש כי אם ההורים החליטו לבחור במוהל - עליהם לוודא שיש לו אישור ממשרד הבריאות.

על פי היהדות אמור האב למול את בנו ביום השמיני לאחר לידתו, אך הוא יכול להטיל את המלאכה על מישהו מיומן - מוהל או רופא. יש לציין שמדובר בפרוצדורה רפואית לכל דבר שמכאיבה ליילוד.

בברית מילה (או בקיצור "ברית") חותך המוהל ומסיר את העורלה שהיא שכבה כפולה של עור ושל רקמה ספוגית המכסה את ראש הפין כמו שרוול. כאמור, הברית נערכת ביום השמיני להולדת התינוק, ולפי היהדות יש לקיימה ביום הזה אפילו אם הוא חל ביום הכיפורים.

באילו נסיבות דוחים את ברית המילה?

אומנם לפי המקרא מצווה למול כל בן זכר בהיותו בן שמונה ימים, אבל לעיתים עלולה המילה להידחות מסיבות הקשורות למצבו הגופני של היילוד. לפני שעושים את ברית המילה יש לוודא כי מתקיימים התנאים הבאים:

• איבר המין תקין.

• בריאותו של היילוד תקינה.

• משקל הילוד הוא יותר מ־2.5 קילוגרם.

• רמת הבילירובין היא מתחת ל־14 מיליגרם לדציליטר.

הסברה הרווחת היא שככל שהילד קטן יותר, הוא סובל פחות. לכן אם הילד בריא, מומלץ למול אותו מיד, כלומר בגיל שמונה ימים, ולא לחכות לגיל מבוגר יותר.

מהסלון בבית, בגן השעשועים - אפילו בארוחת שישי אצל ההורים - מהיום בכללית אתם שותפים למעקב האינטראקטיבי אחר התקדמות התינוק שלכם. 

לחצו כאן להורדת האפליקציה לאייפון
לחצו כאן להורדת האפליקציה לאנדרואיד

 

אם הילד נולד לפני השקיעה, מחשיבים את יום הלידה ליום הראשון. אם הוא נולד לאחר השקיעה, היום הראשון לספירה הוא היום שלמחרת.

1. יש להאכיל את התינוק כשעה לפני המילה. אסור להאכילו ברבע השעה שלפני האירוע.

2. יש להכין מוצץ (גם אם התינוק אינו מורגל במוצץ) ובקבוק יין אדום מתוק. הסיבה: נהוג להרגיע את התינוק בעזרת מוצץ טבול במעט יין.

3. כמו כן יש להכין חיתולי בד או פלנל (כדי לעטוף את התינוק), חיתולים חד־פעמיים ושמן פרפין (שאיתו משמנים את אזור החיתול החד־פעמי כדי שלא יידבק לאזור המילה).

מה בעצם עושים שם?

ברית המילה כוללת שתי פעולות: 
1. פריעה: חשיפת העטרה.

2. חיתוך העורלה.

רק רופא רשאי להקל על התינוק באמצעות הרדמה מקומית כמו זו הניתנת בעת טיפולי שיניים או הסרה של נגעי עור. ההרדמה נעשית באמצעות הזרקה של חומר מאלחש לבסיס הפין ו/או לעור שבגוף הפין.

התומכים בהרדמה מסתמכים על הוכחות שלפיהן היילוד חש כאב בדומה לזה שחש מבוגר שעובר ברית מילה ללא הרדמה. המסתייגים ממליצים לוותר על הרדמה בשל תופעות הלוואי שלה וטוענים כי הפעולה קצרה, והכאב נמשך זמן קצר בלבד.

שיעור הזיהומים בעקבות ברית מילה הוא זעום. אין כל צורך לעשות את הפעולה בסביבה מיוחדת, וניתן באותה מידה של ביטחון לעשות אותה בבית, בבית כנסת או באולם שמחות.

1. האכלה
ניתן להאכיל את התינוק מיד לאחר הברית - במיוחד אם הוא בוכה. אם הוא רגוע יחסית, מומלץ להאכיל אותו רק שעה לאחר הברית.

2. מתן שתן
יש לוודא שהתינוק נתן שתן לאחר המילה. הזמן הדרוש לכך משתנה מתינוק לתינוק, אך לרוב מתרחש בתוך  4 עד 6 שעות לאחר המילה.

3. אובדן דם
בלילה הראשון צפויה להופיע הפרשה אדמדמה־ורדרדה על החיתולים כתוצאה מדימום קל באזור. קוטר הדימום שיופיע על החיתול לא אמור לעלות על שלושה סנטימטרים.

לאחר יומיים לא צפויים כתמי דם על החיתול. לפעמים עלול לחזור דימום קל בגלל הידבקות של אזור המילה לחיתול, ובמקרה כזה יש לשמן היטב את החיתול ואת מקום הברית. אם הדימום אינו פוסק, יש להתייעץ עם איש מקצוע. בכל שלב, אם ישנו דימום בגוון אדום כהה, יש לקחת חתיכת צמר גפן וללחוץ בשתי אצבעות על האזור המדמם כדי למנוע אובדן דם. אם הדימום נמשך, יש להתייעץ עם איש מקצוע.

4. הרגעה
בלילה שלאחר המילה עלול התינוק להפגין אי־שקט בגלל כאבים, אך אלה לא אמורים להימשך יותר מ־24 שעות. ניתן להקל על הכאב באמצעות מתן סירופ אקמולי לילדים כל 4 עד 6 שעות, ובסך הכול עד 4 פעמים. 

5. חיטוי
בימים הראשונים תמשיך להופיע הפרשה מאזור המילה. אין זה סימן לזיהום.

6. ניקיון
בעשרת הימים הראשונים שלאחר המילה רצוי לשטוף את האזור בכל החתלה במים פושרים ובסבון תינוקות. לרוב ניתן לעשות אמבטיה כבר למחרת הברית. בעת רחיצת תינוק שמנמן יש ללחוץ על השומן המקיף את איבר המין ולמשוך את כל העור כלפי מטה כדי למנוע הידבקות, שכן איבר המין נוטה לשקוע לתוך הגוף.

ביום שלאחר הברית תופיע שכבה לבנה־צהובה של הפרשה הנקראת פיברין. היא מצפה כל מקום שבו חסר עור. השכבה הזאת אינה זיהום ונעלמת כעבור 10 עד 14 יום.

העטרה תמיד מאוד אדומה ומעט נפוחה, מסביבה נוצר מעין צמיג נפוח שאינו סימטרי. אם אין עודף עורלה, המצב הזה חולף בתוך חודשיים־שלושה. גוון העטרה יכול להיות כחלחל (בעיקר כאשר קריר) - זהו צבע תקין.

בתינוקות שעברו הרדמה מקומית ייתכן שיופיע כתם כהה (שטף דם פנימי) באזור הפין במקום ההזרקה. לעיתים הכתם נראה על שק האשכים. הכתם נעלם מעצמו בתוך שבועיים.

פרק הזמן הנדרש להחלמת האיבר הוא 3 עד 4 שבועות. 

• אי־מתן שתן 4 עד 6 שעות לאחר הברית.

• בכי בלתי פוסק במשך שעות.

• חום מעל 38 מעלות.

• אי־רצון לינוק.

• דימום בלתי פוסק.

• אודם המתפשט מעבר לגבולות הפצע המקורי.

• נפיחות הולכת וגוברת לאחר היום השלישי.

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת המשפחה ורופאת הבית של אתר כללית

ד"ר דוד בן־מאיר הוא מנהל היחידה לאורולוגיית ילדים במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת כללית​

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל