פורסם בראשונה: 07.10.2010
עדכון אחרון: 14.02.2018

ברית מילה: ההכנות, הטיפול, ההתאוששות

לקריאה נוחה
ילדת בן? מזל טוב, אם בחרת לעשות לו ברית מילה אז עכשיו צריך לקבוע פגישה עם מוהל. איך תעברו את הטקס הכואב בשלום, מהם הסימנים שמשהו השתבש ומתי צריך לפנות לעזרה רפואית? כל השאלות והתשובות
ברית מילה. איבר המין מחלים בתוך 4-3 שבועות

בקיצור

1.

בברית מילה, או בקיצור "ברית", חותך המוהל ומסיר את העורלה העוטפת את ראש הפין.

2.

ככל שהילד קטן יותר, הסברה הרווחת היא שהוא סובל פחות. לכן אם הילד בריא, מומלץ למול אותו בגיל 8 ימים.

3.

ניתן להאכיל את התינוק כבר לאחר הברית, אך מומלץ להמתין כשעה עד לאחר הברית או כאשר התינוק בוכה.

לפני שמתחילים - הבהרה: המדריך הזה מיועד למי שבחר לעשות לבנו ברית מילה. אנחנו לא עוסקים פה בשאלת "בעד או נגד" הברית עצמה, אלא מביאים את הדגשים הרפואיים שבהליך וההחלמה ממנו. גם לא נמליץ לבחור ברופא או במוהל, אך אם בחרת במוהל - חשוב לוודא כי המוהל קיבל את אישור משרד הבריאות.

עדיין לא עבר שבוע מאז שילדת את בנך, וכבר את צריכה, לפי היהדות, להעביר אותו פרוצדורה כואבת: ברית מילה. לא בדיוק את, כי לפי היהדות מילה היא חובתו של האב. לך דווקא מוקנית זכות: לפי המסורת, זכות מתן השם שמורה ליולדת, אם התינוק.

בברית מילה, או בקיצור "ברית", חותך המוהל ומסיר את העורלה העוטפת את ראש הפין. הברית נערכת ביום השמיני להולדת התינוק ויש לקיימה ביום זה אפילו בשבת וביום הכיפורים, בתנאי שאין סכנה לחיי התינוק.

אמנם לפי המקרא מצווה למול כל בן זכר בהיותו בן שמונה ימים, אבל לעתים עשויה המילה להידחות מסיבות הקשורות למצבו הגופני של היילוד, ולפני ביצועה יש לוודא כי מתקיימים התנאים הבאים:

• איבר המין תקין.
• בריאותו של היילוד תקינה.
• משקל הילוד הוא יותר מ־2.5 קילוגרם.
• רמת הבילירובין היא מתחת ל־14 מיליגרם לדיציליטר.

הסברה הרווחת היא שככל שהילד קטן יותר, הוא סובל פחות. לכן אם הילד בריא, מומלץ למול אותו מיד, כלומר בגיל שמונה ימים, ולא לחכות.

מהסלון בבית, בגן השעשועים - אפילו בארוחת שישי אצל ההורים - מהיום בכללית אתם שותפים למעקב האינטראקטיבי אחר התקדמות התינוק שלכם. 

לחצו כאן להורדת האפליקציה לאייפון
לחצו כאן להורדת האפליקציה לאנדרואיד

 

אם הילד נולד לפני השקיעה סופרים את יום הלידה כיום הראשון. אם נולד לאחר השקיעה, היום הראשון לספירה הוא היום שלמחרת.

1. האכילו את התינוק כשעה לפני המילה. בכל מקרה אין להאכילו ברבע השעה שלפני האירוע.

2. הכינו מוצץ (גם אם התינוק שלכם אינו מורגל במוצץ) ובקבוק יין אדום מתוק. הסיבה: נהוג להרגיע את התינוק עם מוצץ טבול במעט יין.

3. קחו איתכם גם חיתולי בד או פלנל כדי לעטוף את התינוק.

4. טיטולים חד־פעמיים.

5. שמן פרפין, שאיתו תשמנו את אזור הטיטול כדי שלא יידבק לאזור המילה.

6. טליתות וכיפות.

7. מצלמה, או סמאטפון עם הרבה מקום בזיכרון לתמונות...

ברית המילה כוללת שתי פעולות: 
1. מילה: כריתה של חתיכת העור המרפד את קצה איבר המין (הערלה).
2. פריעה: חשיפת העטרה (החריץ).

הרדמה בעת ביצוע המילה יכולה להינתן רק על־ידי רופא. מדובר בהרדמה מקומית דוגמת זו הניתנת בעת טיפולי שיניים או הסרת נגעי עור. ההרדמה מתבצעת על ידי הזרקה לערלה.

התומכים בהרדמה מסתמכים על הוכחות שלפיהן הילוד חש כאב בדומה למבוגר. המסתייגים ממליצים לוותר על הרדמה בשל תופעות הלוואי שלה, וטוענים כי הפעולה קצרה והכאב נמשך זמן קצר בלבד.

שיעור הזיהומים בעקבות ברית מילה הוא זעום. אין כל צורך בביצוע הפרוצדורה בסביבה מיוחדת וניתן באותה מידה של ביטחון לשלום הילוד לבצע את הברית בבית, בבית כנסת או באולם שמחות.

1. האכלה
ניתן להאכיל את התינוק כבר לאחר הברית, אם כי בדרך־כלל מומלץ להמתין כשעה עד לאחר הברית או כאשר התינוק בוכה.

2. מתן שתן
ודאו כי התינוק נתן שתן לאחר המילה. הזמן הדרוש לכך משתנה מתינוק אחד למשנהו, אך לרוב יתרחש בתוך 6-4 שעות לאחר המילה.

3. אובדן דם
בלילה הראשון צפויה להופיע הפרשה אדמדמה־ורדרדה על החיתולים כתוצאה מדימום קל באזור. קוטר הדימום שיופיע על הטיטול לא אמור לעלות על שלושה סנטימטר.

לאחר יומיים לרוב אין יותר כתמי דם על הטיטול. לפעמים דימום קל עלול לחזור, בגלל הידבקות של אזור המילה עם הטיטול, ואז יש לשמן היטב את הטיטול ואת מקום הברית. אם הדימום לא פוסק, יש להיוועץ באיש מקצוע. בכל שלב, אם ישנו דימום בגוון אדום כהה, טלו חתיכת צמר גפן ולחצו בשתי אצבעות על האזור המדמם כדי למנוע אובדן דם. אם הדימום ממשיך, מומלץ להיוועץ באיש מקצוע.

4. הרגעה
בלילה שלאחר המילה צפוי שהתינוק יהיה לא שקט, אבל הכאב לא אמור להימשך יותר מ־24 שעות. ניתן להקל על הכאב על ידי מתן סירופ אקמולי לילדים כל 4-3 שעות, סך־הכל עד שלוש פעמים. 

5. חיטוי
בימים הראשונים תמשיך להופיע הפרשה מאזור המילה. אין זה סימן לזיהום.

6. ניקיון
בעשרת הימים הראשונים שלאחר המילה רצוי לשטוף את האזור בכל החתלה במים פושרים ובסבון תינוקות. לרוב ניתן לעשות אמבטיה כבר למחרת הברית. בעת רחיצת תינוק שמנמן, יש ללחוץ על השומן המקיף את איבר המין ולמשוך את כל העור כלפי מטה כדי למנוע הידבקות, שכן איבר המין נוטה לשקוע לתוך הגוף.

ביום שלאחר הברית תופיע שכבה לבנה־צהובה של הפרשה הנקראת פיברין. היא מצפה כל מקום שבו יש חסר עור. שכבה זו איננה זיהום, ונעלמת כעבור 14-10 יום.

העטרה תמיד מאוד אדומה ומעט נפוחה, מסביבה נוצר מעין צמיג נפוח, שאיננו סימטרי. גוון העטרה יכול להיות כחלחל (יותר כאשר קריר) - תופעות אלו חולפות כולן תוך שלושה חודשים.

בתינוקות שעברו הרדמה מקומית ייתכן שיופיע כתם כהה באזור הפין במקום ההזרקה, לעתים הכתם נראה על שק האשכים. הכתם נעלם מעצמו תוך שבועיים.

פרק הזמן הנדרש להחלמת האיבר הוא 4-3 שבועות. 

• חוסר מתן שתן 6-4 שעות לאחר הברית.
• בכי בלתי פוסק במשך שעות.
• חום מעל 38 מעלות.
• אי־רצון לינוק.
• דימום בלתי פוסק.
• אודם המתפשט מעבר לגבולות הפצע המקורי.
• נפיחות גוברת והולכת לאחר היום השלישי.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה ומנהלת בפורום בריאות המשפחה כאן באתר

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל