חיפוש

dsdsdsd
תינוק עובר ברית מילה

ברית מילה: ההכנות, הטיפול, ההתאוששות

ילדת בן? מזל טוב! אם בחרת לעשות לו מילה צריך לקבוע פגישה עם מוהל או עם רופא. איך תעברו את המילה בשלום, מהם הסימנים שמשהו השתבש ומתי לפנות לעזרה רפואית? מדריך

בקיצור

01

במילה מסיר המוהל את העורלה שהיא שכבה כפולה של עור ושל רקמה ספוגית המכסה את ראש הפין כמו שרוול.

02

לפני מילה יש לוודא שאיבר המין תקין, הילד בריא, משקלו יותר מ־2.5 קילוגרם ורמת הבילירובין מתחת ל־14 מיליגרם לדציליטר.

03

ניתן להאכיל את התינוק מיד לאחר המילה - במיוחד אם הוא בוכה. אם הוא רגוע יחסית, מומלץ להאכיל אותו רק שעה לאחר המילה.

לפני שמתחילים - הבהרה: המדריך הזה מיועד למי שבחרו למול את בנם. אין בו דיון בסוגיית ה"בעד או נגד" המילה, אלא מובא בו מידע על ההיבטים הרפואיים של הליך המילה ועל ההחלמה ממנו. במדריך הזה גם אין התייחסות לשאלה אם עדיף שרופא יעשה את ההליך הכירורגי או מוהל. עם זאת יש להדגיש כי אם ההורים החליטו לבחור במוהל - עליהם לוודא שיש לו אישור ממשרד הבריאות.

מתי עושים ברית מילה?

על פי היהדות אמור האב למול את בנו ביום השמיני לאחר לידתו (גם אם ביום הזה חל יום הכיפורים), אך הוא יכול להטיל את המלאכה על מישהו מיומן - מוהל או רופא. 

אם הילד נולד לפני השקיעה, מחשיבים את יום הלידה ליום הראשון. אם הוא נולד לאחר השקיעה, היום הראשון לספירה הוא היום שלמחרת.

איך עושים מילה?

במילה חותכים ומסירים את העורלה שהיא שכבה כפולה של עור ושל רקמה ספוגית המכסה את ראש הפין כמו שרוול. יש לציין שמדובר בפרוצדורה רפואית לכל דבר שמכאיבה ליילוד.

מה חשוב לוודא לפני שעושים מילה?

לפני שעושים מילה יש לוודא כי מתקיימים התנאים הבאים:

• איבר המין תקין.

• בריאותו של היילוד תקינה.

• משקל הילוד הוא יותר מ־2.5 קילוגרם.

• רמת הבילירובין היא מתחת ל־14 מיליגרם לדציליטר.

צריכים רופאים או מרפאות? פשוט לחפש
רוצים לקבוע תור? עושים את זה בקליק

מתי כדאי לעשות את המילה?

ככלל, ככל שהיילוד צעיר יותר, כך הפרוצדורה הכירורגית הזאת מכאיבה לו פחות. גיל 8 ימים הוא אידיאלי: לפני כן רבים מהיילודים מתמודדים עם צהבת ואינם יכולים לעבור את המילה; אחרי כן ככל שדוחים יותר את ההליך, כך מכאיבים יותר ליילוד. עם זאת, ניתן לעשות את הפרוצדורה הזאת גם כמה ימים לאחר היום השמיני בלי להגביר באופן משמעותי את סבלו של היילוד. הרף העליון הוא גיל 3 חודשים: עד הגיל הזה ניתן לעשות מילה ללא הרדמה כללית; לאחר מכן מומלצת הרדמה כללית.   

1. יש להאכיל את התינוק כשעה לפני המילה. אסור להאכילו ברבע השעה שלפני האירוע.

2. יש להכין מוצץ (גם אם התינוק אינו מורגל במוצץ) ובקבוק יין אדום מתוק. הסיבה: נהוג להרגיע את התינוק בעזרת מוצץ טבול במעט יין.

3. כמו כן יש להכין חיתולי בד או פלנל (כדי לעטוף את התינוק), חיתולים חד־פעמיים ושמן פרפין (שאיתו משמנים את אזור החיתול החד־פעמי כדי שלא יידבק לאזור המילה).

מהו  תהליך המילה?

המילה כוללת שתי פעולות: 
1. פריעה: חשיפת העטרה.

2. חיתוך העורלה.

רק רופא רשאי להקל על התינוק באמצעות הרדמה מקומית כמו זו הניתנת בעת טיפולי שיניים או הסרה של נגעי עור. ההרדמה נעשית באמצעות הזרקה של חומר מאלחש לבסיס הפין ו/או לעור שבגוף הפין.

התומכים בהרדמה מסתמכים על הוכחות שלפיהן היילוד חש כאב בדומה לזה שחש מבוגר שעובר מילה ללא הרדמה. המסתייגים ממליצים לוותר על הרדמה בשל תופעות הלוואי שלה וטוענים כי הפעולה קצרה, והכאב נמשך זמן קצר בלבד.

קראו במדריך להתפתחות הילד
תינוק עם כובע צמר על הראש ישן ומחבק דובי

שיעור הזיהומים בעקבות מילה הוא זעום. אין כל צורך לעשות את הפעולה בסביבה מיוחדת, וניתן באותה מידה של ביטחון לעשות אותה בבית, בבית כנסת או באולם שמחות.

1. האכלה
ניתן להאכיל את התינוק מיד לאחר המילה - במיוחד אם הוא בוכה. אם הוא רגוע יחסית, מומלץ להאכיל אותו רק שעה לאחר המילה.

2. מתן שתן
יש לוודא שהתינוק נתן שתן לאחר המילה. הזמן הדרוש לכך משתנה מתינוק לתינוק, אך לרוב מתרחש בתוך 4 עד 6 שעות לאחר המילה.

3. אובדן דם
בלילה הראשון צפויה להופיע הפרשה אדמדמה־ורדרדה על החיתולים כתוצאה מדימום קל באזור. קוטר הדימום שיופיע על החיתול לא אמור לעלות על שלושה סנטימטרים.

לאחר יומיים לא צפויים כתמי דם על החיתול. לפעמים עלול לחזור דימום קל בגלל הידבקות של אזור המילה לחיתול, ובמקרה כזה יש לשמן היטב את החיתול ואת מקום המילה. אם הדימום אינו פוסק, יש להתייעץ עם איש מקצוע. בכל שלב, אם ישנו דימום בגוון אדום כהה, יש לקחת חתיכת צמר גפן וללחוץ בשתי אצבעות על האזור המדמם כדי למנוע אובדן דם. אם הדימום נמשך, יש להתייעץ עם איש מקצוע.

4. הרגעה
בלילה שלאחר המילה עלול התינוק להפגין אי־שקט בגלל כאבים, אך אלה לא אמורים להימשך יותר מ־24 שעות. ניתן להקל על הכאב באמצעות מתן סירופ אקמולי לילדים כל 4 עד 6 שעות, ובסך הכול עד 4 פעמים. 

5. חיטוי
בימים הראשונים תמשיך להופיע הפרשה מאזור המילה. אין זה סימן לזיהום.

6. ניקיון
בעשרת הימים הראשונים שלאחר המילה רצוי לשטוף את האזור בכל החתלה במים פושרים ובסבון תינוקות. לרוב ניתן לעשות אמבטיה כבר למחרת המילה. בעת רחיצת תינוק שמנמן יש ללחוץ על השומן המקיף את איבר המין ולמשוך את כל העור כלפי מטה כדי למנוע הידבקות, שכן איבר המין נוטה לשקוע לתוך הגוף.

ביום שלאחר המילה תופיע שכבה לבנה־צהובה של הפרשה הנקראת פיברין. היא מצפה כל מקום שבו חסר עור. השכבה הזאת אינה זיהום ונעלמת כעבור 10 עד 14 יום.

העטרה תמיד מאוד אדומה ומעט נפוחה, מסביבה נוצר מעין צמיג נפוח שאינו סימטרי. אם אין עודף עורלה, המצב הזה חולף בתוך חודשיים־שלושה. גוון העטרה יכול להיות כחלחל (בעיקר כאשר קריר) - זהו צבע תקין.

בתינוקות שעברו הרדמה מקומית ייתכן שיופיע כתם כהה (שטף דם פנימי) באזור הפין במקום ההזרקה. לעיתים הכתם נראה על שק האשכים. הכתם נעלם מעצמו בתוך שבועיים.

פרק הזמן הנדרש להחלמת האיבר הוא 3 עד 4 שבועות. 

• אי־מתן שתן 4 עד 6 שעות לאחר המילה.

• בכי בלתי פוסק במשך שעות.

• חום מעל 38 מעלות.

• אי־רצון לינוק.

• דימום בלתי פוסק.

• אודם המתפשט מעבר לגבולות הפצע המקורי.

• נפיחות הולכת וגוברת לאחר היום השלישי.

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת המשפחה ומנהלת מרפאת לב העיר בפתח־תקוה

ד"ר דוד בן־מאיר הוא מנהל היחידה לאורולוגיית ילדים במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת כללית​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש