פורסם בראשונה: 15.05.2008
עדכון אחרון: 01.11.2015
  • חיה גוטמן חיה גוטמן
  • אתי רפאלוביץ' אתי רפאלוביץ'

התפתחות תינוקות: מהלידה ועד שישה שבועות

לקריאה נוחה
למה תינוקות סובלים מכאבי בטן? כמה זמן הם צריכים לישון? מדוע הם בוכים שעתיים ביום? מה לעשות אם עלה החום? אילו חיסונים הם צפויים לקבל? כל התשובות להורים הטריים
התפתחות תינוקות: מלידה עד 6 שבועות

בקיצור

1.

אתם כהורים יכולים לסייע להתפתחות הילד שלכם כבר מרגע הלידה.

2.

בהתחלה הם ישנים המון, בין 16 ל-18 שעות ביממה, במחזורי שינה.

3.

אפשר ורצוי כבר לדבר עם התינוק, ששומע ומתחיל להבין הרבה לפני שהוא מתחיל לדבר.

​​​מיד עם צאתו לאוויר העולם, כבר בחדר הלידה, התינוק שלכם מתחיל להגיב לסביבה. כאשר צרכיו מתמלאים, הוא מתחיל לפתח אמון בסביבתו. לכן, חשוב לגשת אליו ולמלא את צרכיו.

כשניגשים אל התינוק ומגיבים לדרישותיו, אין זה פינוק אלא מילוי צרכים. אל תחששו שיהיה מפונק כתוצאה מכך. להיפך, הרגישות שתגלו כלפיו וההיענות לצרכיו נוטעים בו ביטחון ואמון. כאן גם מתחילה התקשורת ביניכם. מגעים - כמו ליטופים, חיבוקים ונשיקות - עונים על הצורך של התינוק לחום ולקרבה גופנית ותורמים לפיתוח הקשר בין ההורים לתינוק. קשר זה תורם לתחושת ביטחון, המסייעת להתפתחות תקינה. כשמחזיקים אותו קרוב לגופנו, הוא חש בדופק שלנו ושומע את פעילות המעי, שאליהם היה רגיל כשהיה ברחם.

מה התינוק אוכל?

התזונה בשנים הראשונות לחיים חיונית להתפתחות גופנית ושכלית תקינה, ולמניעת מחלות כרוניות בשלבים מאוחרים יותר של החיים. הדרישות התזונתיות של תינוקות משתנות בהתאם לגיל ולהבדלים אישיים שבין תינוק לתינוק.

חלב אם הוא המזון הטוב ביותר לתינוק בשל תרומתו להתפתחות וגדילה תקינות ולמניעת מחלות זיהומיות. למרות פלאי הטכנולוגיה ופרסומי חברות המזון המלאכותי, טרם נמצא חלב מלאכותי היכול להידמות לחלב אם. 

האכילו את תינוקכם לפי דרישתו וצרכיו בין 12 ל-18 ארוחות ביממה. אין צורך בתוספת מים לתינוקות יונקים. חלב אם מספק את צריכת המים היומית גם בימים חמים. תינוק שניזון מתרכובות מזון מוכנות, זקוק לפחות ארוחות ביממה ויש להאכילו על פי דרישתו.

את אפליקציית התפתחות הילד​ כבר הורדת?

מהסלון בבית, בגן השעשועים - אפילו בארוחת שישי אצל ההורים - מהיום בכללית אתם שותפים למעקב האינטראקטיבי אחר התקדמות התינוק שלכם. 

לחצו כאן להורדת האפליקציה לאייפון
לחצו כאן להורדת האפליקציה לאנדרואיד

אפליקציית התפתחות הילד 

התינוק שלי פולט. מה לעשות?

פליטה היא תופעה רגילה, בעיקר בששת החודשים הראשונים לחיים. ניתן להפחית את שכיחותה על ידי הוצאת אוויר בעדינות לאחר הארוחה על ידי טפיחות עדינות על גבו, ואם משכיבים את התינוק באופן  מוגבה לאחר הארוחה.

אילו ויטמינים נותנים לתינוק בשנה הראשונה?

יש לתת 400 יחידות בינלאומיות של ויטמין D3 מדי יום, לכל תינוק בין אם הוא יונק, או מקבל תמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות)  בשנת החיים הראשונה.

לכמה יציאות ביום אפשר לצפות?

תינוק היונק חלב אם מייצר לפחות שלוש עד ארבע יציאות רכות וצהובות ביממה. תיתכן גם יציאה רכה לאחר כל ארוחה.

לתינוק הניזון מתרכובות מזון מוכנות, בדרך כלל היציאות קשות יותר, אולם הן עשויות להיות רכות. בכל מקרה, גם שבע יציאות ביום זה בסדר.

כמה זמן התינוק ישן?

השינה תלויה באופיו של התינוק. מעגלי השינה של התינוק נעים בין 20 דקות לשעה וחצי. חלק מהתינוקות מתקשים להרדים את עצמם לאחר שסיימו מעגל שינה. ובסך הכל התינוק עשוי לישון רוב שעות היום, בין 16 ל-18 שעות ביממה.

איך מעודדים את פיתוח החושים?

שמיעה - התינוק שלכם מזהה את קולכם. דברו עמו בזמני ערות שונים. הוא מבין לפני שהוא יכול לדבר. הדיבור אליו חשוב לפיתוח ה"אני" שלו, השמיעו לו מוזיקה. דברו אליו בקול נעים, חייכו אליו ותנו לו גם זמן להגיב אליכם.

ראייה - התינוק יכול למקד מבט בחפץ מסוים ולעקוב אחריו בתנועת עיניים עד קו האמצע של הגוף. בגיל זה, יכולתו לראות ניגודים טובה יותר, לכן קשטו את סביבת התינוק בתמונות שחור לבן, ובדמויות ופני אנשים, במרחק של 20 עד 30 סנטימטר מראשו.

מגע - מגע מעביר מסרים רבים לתינוק, במיוחד בתקופה הטרום מילולית. קיימת חשיבות לכמות המגע ולאיכותו והוא מהווה בסיס להתפתחותו של התינוק. לא כל התינוקות אוהבים מגע באותה צורה ובאותו מנון. גלו רגישות להעדפותיו.

עיסוי - עיסוי תינוקות מעניק להם תחושת ביטחון ואהבה ותורם לחיזוק הקשר בין ההורה לתינוק. העיסוי מסייע לשיפור ההתפתחות המוטורית, הריכוז ויכול לעזור בהסדרת מחזורי השינה ובחיזוק המערכת החיסונית. העיסוי עשוי להקל על תופעת הגזים.

איך שומרים על טמפרטורת גוף מתאימה?

הקפידו לשמור על חום גופו של התינוק, במיוחד עד גיל שלושה חודשים. הדבר חשוב בשל חוסר יכולתו להזיע או ליצור צמרמורת, שני מנגנונים השומרים על ויסות חום וקור אצל בוגרים. טמפרטורת החדר צריכה להיות 22 מעלות צלזיוס.

איזה סוג בגדים מתאים לתינוק?

חשוב להלביש את התינוק בבגדים המאפשרים תנועות גפיים חופשיות. בחורף יש להלביש שכבה נוספת, לעומת לבושו של אדם מבוגר. בקיץ מומלץ להלבישו בבגדים ארוכים וקלים. ראשו של התינוק גדול יחסית לגופו, לכן יש להגן עליו בכובע כדי למנוע איבוד חום.

איך מתכוננים לאמבטיה?

הכינו את הציוד לאמבטיה לפני הרחצה ובדקו את טמפרטורת המים במדחום לפני שאתם מכניסים את התינוק למי האמבט. הטמפרטורה המומלצת היא 37 מעלות צלזיוס. בנוסף, בדקו את הטמפרטורה בעזרת המרפק - אם המים נעימים לכם, הם נעימים לתינוק. כדאי להיעזר באדם נוסף עד לרכישת תחושת בטחון ברחצת התינוק.

איך מסיעים את התינוק ברכב?

התקינו כיסא בטיחות בעל תו תקן במכונית, בהתאם להוראות היצרן. מהלידה עד גיל שנה, או עד שמשקל התינוק מגיע למשקל של תשעה קילוגרם, גב הכיסא צריך להיות בניגוד לכיוון התנועה, כשהתינוק קשור היטב לכיסא. אסור להניח את כיסא הבטיחות במושב שליד הנהג, אם מותקנת מולו כרית אוויר. המושב האחורי בטוח יותר.

מתי כדאי לטייל בחוץ עם התינוק?

חשוב להגן עליו מהשמש: מומלץ כי שעות הטיול בבוקר יהיו עד השעה 9.00 ואחרי הצהריים, החל מהשעה 17.00. השתדלו לטייל בצל. רצוי לחבוש לתינוק כובע ולהלבישו בגדים שיכסו את ידיו ורגליו.

התינוק שלי פיתח חום. מה לעשות?

אם זיהיתם שינוי בהתנהגות התינוק, כמו בכי חלש והפחתת תיאבון, כדאי למדוד את חום גופו במדחום. אם טמפרטורת הגוף מעל 38 מעלות צלזיוס, היוועצו עם רופא הילדים שלכם.

עליית חום גוף בגיל זה יכולה להעיד על תחילתה של מחלה, שאינה באה לידי ביטוי בבדיקה רפואית, וזאת כתוצאה מאי בשלותה של המערכת החיסונית אצל כל התינוקות בגיל זה.

אילו חיסונים התינוק צפוי לקבל?

ביום הראשון לחייו קיבל ילדכם חיסון נגד מחלת צהבת מסוג B.
בגיל חודש לחייו יקבל חיסון נוסף נגד צהבת מסוג B. תופעות הלוואי של החיסון מתבטאות לרוב בתגובה מקומית קלה. תכנית החיסונים נקבעת על־פי הנחיות שקובע משרד הבריאות, ומשתנה מדי פעם בהתאם להמלצותיו.

מהן הסיבות לכאבי הבטן של התינוק?

תופעת הקוליק (כאבי בטן עוויתיים) נפוצה בקרב תינוקות ונובעת מחוסר בשלותה של  מערכת העיכול. התינוק עלול לסבול מכאבי בטן עקב גזים ​החל מגיל שבועיים והתופעה חולפת בסביבות גיל שלושה חודשים. סיבות נוספות לתופעה הן: תכיפות הארוחות, בליעת אוויר מרובה וכליאתה במעיים, הרכב המזון של האם, רגישות לתכולת הברזל שבתרכובות המזון המוכנות ועישון בסביבת התינוק.

​דברים מוזרים ומפתיעים שתינוקות עושים

כתבה שתרגיע אתכם (וגם תעלה לכם חיוך על הפנים)

מישהו שומע אותי? 

איך מרגיעים את התינוק?

תינוקות יונקים סובלים פחות מגזים. השתדלי להיניק את תינוקך. עיסוי הבטן בשמנים צמחיים וטיול בעגלה בשעות בין הערביים יכולים להקל עליו.

מה הסיבה לרעד בשפתיים?

תינוקות רכים עשויים לעתים לרעוד בשפתיים ואף בגוף. הרעידות לא נובעות מתחושת קור, אלא זהו ביטוי לחוסר בשלותה של מערכת העצבים. התופעה חולפת בדרך כלל בגיל שלושה חודשים.

למה הם בוכים?

כל התינוקות בוכים. הבכי הוא שפת הקשר של התינוק עם הסביבה ובאמצעותו הוא מבטא את רגשותיו וציפיותיו מסביבתו.

התינוק אינו יודע לבטא את רצונו וזוהי דרכו לתקשר עם הסביבה. תגובה שתענה על הסיבה לבכי, תאפשר בניית אמון. לעומת זאת, התייחסות לא מתאימה לבכי ולסיבותיו עלולה להביא להתגברותו ולתסכול הסובבים אותו. תינוק יכול לבכות כשהוא רעב, כאשר קר או חם לו, או כאשר הוא רוצה שיחזיקו אותו בידיים מכל סיבה שהיא. חשוב שההורים ילמדו להכיר את סוגי הבכי השונים של התינוק, כדי להגיב אליהם בהתאם.

​ומה עם טיפולים אלטרנטיביים?

רפואה משלימה יכולה לסייע בהתמודדות עם מחלות ובעיות שונות בקרב תינוקות, בעזרת טיפולים יעילים, בטוחים, ללא תופעות לוואי ולא פולשניים, ולכן מתאימים מאוד לילדים. לקריאה נוספת

חיה גוטמן היא יועצת הנקה מוסמכת, אחות טיפת חלב, רכזת בריאות האישה בכללית ומנהלת בפורום טיפת חלב והנקה

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

לילה והקטן קודח מחום?

כללית מושלם מציגה: ביקור רופא לילה בבית שלכם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל