חיפוש

dsdsdsd
תינוק בן מספר שבועות חובש כובע צמר וישן על שמיכה כשהוא מחבק בובת דובי

התפתחות תינוקות: מהלידה ועד גיל 6 שבועות

למה תינוקות סובלים מכאבי בטן? כמה זמן הם צריכים לישון? מדוע הם בוכים? מה לעשות אם עלה החום? אילו חיסונים הם צפויים לקבל? כל התשובות להורים הטריים

חיה גוטמן, אתי רפאלוביץ', אריקה רוזנשטוק

בקיצור

01

אתם כהורים יכולים לסייע להתפתחות הילד שלכם כבר מרגע הלידה.

02

בהתחלה הם ישנים המון, בין 16 ל-18 שעות ביממה, במחזורי שינה.

03

אפשר ורצוי כבר לדבר עם התינוק, ששומע ומתחיל להבין הרבה לפני שהוא מתחיל לדבר.

​​​מיד עם צאתו לאוויר העולם, כבר בחדר הלידה, התינוק שלכם מתחיל להגיב לסביבה. כאשר צרכיו מתמלאים, הוא מתחיל לפתח אמון בסביבתו. לכן, חשוב לגשת אליו ולמלא את צרכיו.

התינוק רוצה ידיים? לא חושבים פעמיים. כשניגשים אל התינוק ומגיבים לדרישותיו, אין זה פינוק אלא מילוי צרכים. אל תחששו שיהיה מפונק כתוצאה מכך. להיפך, הרגישות שתגלו כלפיו וההיענות לצרכיו נוטעים בו ביטחון ואמון. כאן גם מתחילה התקשורת ביניכם: מגעים כמו ליטופים, חיבוקים ונשיקות, עונים על הצורך של התינוק לחום ולקרבה גופנית ותורמים לפיתוח הקשר בין ההורים לתינוק. התינוק מתחיל לפתח תחושת ביטחון, שמסייעת להתפתחות תקינה. כשאנחנו מחזיקים אותו קרוב לגופנו, הוא חש בדופק שלנו ושומע את פעולות המעי, שאליהן היה רגיל כשהיה ברחם.

איך לאחוז תינוק שנולד

חלב אם, הכי טוב לתינוק

התזונה בשנים הראשונות לחיים חיונית להתפתחות גופנית ושכלית תקינה, ולמניעת מחלות לטווח הקצר והארוך. הדרישות התזונתיות של תינוקות משתנות בהתאם לגיל ולהבדלים אישיים שבין תינוק לתינוק.

חלב אם הוא המזון הטוב ביותר לתינוק בגלל תרומתו להתפתחות וגדילה תקינות ולמניעת מחלות זיהומיות. למרות פרסומי חברות תרכובות מזון לתינוק (תמ"ל), עוד לא נמצא חלב מלאכותי שיכול להידמות לחלב אם.

האכילו את התינוק לפי דרישתו וצרכיו, בדרך כלל בין 8 ל־12 ארוחות ביממה. אין צורך בתוספת מים לתינוקות, חלב אם מספק את צריכת המים היומית גם בימים חמים. לתינוק שניזון מתמ"ל, חשוב להכין את המנה בדיוק לפי הוראות היצרן ולהקפיד על ניקיון בקבוקים וציוד להאכלה. לתינוק יש פחות שליטה על קצב זרימת המזון מבקבוק אז חשוב להאכיל אותו לאט. בנוסף, מומלץ להחזיק את הבקבוק במנח אופקי ולשים לב לסימני רעב ושובע.

איך יודעים אם התינוק אכל מספיק?

המדדים לאכילה מספקת של תינוק הם התנהגות סביב האוכל, עליה במשקל והפרשות. בגיל הזה תינוק שבע יורד לבד מהשד או הבקבוק, לרוב תוך כדי הירדמות. חשוב לעקוב אחרי הפרשות בשבועות הראשונים ולראות שהתינוק מטיל שתן לפחות 6 פעמים ביממה וצואה בין שלוש לארבע פעמים ביממה. בטיפת חלב תוכלו לעקוב אחר העלייה במשקל – תינוק בריא עולה כ־25 גרם ביום וחשוב שיחזור למשקל הלידה עד שבועיים מהלידה.

התינוק שלי פולט. מה לעשות?

פליטה היא תופעה טבעית, בעיקר בששת החודשים הראשונים לחיים, עקב אי בשלות של שוער הקיבה ואכילת מזון נוזלי. הוצאת אוויר ("גרעפס") לאחר הארוחה מונעת פליטה אצל חלק מהתינוקות אבל אם כמה דקות של תפיחות קלות על הגב לא הביאו לרעש המיוחל, לא צריך לדאוג. גם החזקת התינוק באופן אנכי אחרי האוכל יכולה לסייע. כל עוד התינוק ממשיך לעלות במשקל באופן תקין ואינו מראה סימני אי שקט סביב האכילה או הפליטה, הפליטות הן בעיקר מטרד של כביסה.

אילו ויטמינים נותנים לתינוק בשנה הראשונה?

יש לתת 400 יחידות בינלאומיות של ויטמין D3 מדי יום לכל תינוק בשנת החיים הראשונה, בין אם הוא יונק, או מקבל תמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות). חשיפה לשמש היא אינה תחליף למתן ויטמין D ויכולה להיות מסוכנת לעורו העדין של התינוק. לא מומלץ לתת לתינוקות חליטות או תוספים אחרים, גם אם הם נמכרים תחת הבטחות בריאותיות כמו סיוע בבקיעת שיניים או הפחתת גזים.

לכמה יציאות ביום אפשר לצפות?

תינוק היונק חלב אם מייצר לפחות שלוש עד ארבע יציאות רכות וצהובות ביממה. תיתכן גם יציאה רכה לאחר כל ארוחה. לאחר ארבעה עד 6 שבועות, חלק מהתינוקות היונקים מורידים את תדירות היציאות עד פעם בשבוע ופחות. יציאות של תינוק הניזון מתמ"ל יהיו לעיתים מוצקות יותר.

כמה זמן התינוק ישן?

התינוק לא בדיוק "ישן כמו תינוק"? זה בסדר! אופי וכמות השינה של התינוק תלויים בו. מעגלי השינה של התינוק נעים בין 20 דקות לשעה וחצי. חלק מהתינוקות מתקשים להרדים את עצמם לאחר שסיימו מעגל שינה. בסך הכל התינוק עשוי לישון רוב שעות היום, בין 14 ל־18 שעות ביממה, וזה המקום להזכיר את חשיבות ההשכבה לישון רק על הגב, כחלק ממניעת מוות בעריסה.

איך מעודדים את פיתוח החושים?

שמיעה - התינוק שלכם מזהה את קולכם. דברו איתו בזמני ערות שונים, הוא מבין לפני שהוא יכול לדבר. הדיבור אליו חשוב לפיתוח ה"אני" שלו. השמיעו לו מוזיקה, דברו אליו בקול נעים, חייכו אליו ותנו לו גם זמן להגיב אליכם.

ראייה - התינוק יכול למקד מבט בחפץ מסוים ולעקוב אחריו בתנועת עיניים עד קו האמצע של הגוף. בגיל זה הוא רואה ניגודים טוב יותר, לכן מומלץ לקשט את סביבת התינוק בתמונות שחור לבן ובדמויות ופני אנשים, במרחק של 20 עד 30 סנטימטר מראשו.

מגע - מגע מעביר מסרים רבים לתינוק, במיוחד בתקופה הטרום מילולית. קיימת חשיבות לכמות המגע ולאיכותו והוא מהווה בסיס להתפתחותו של התינוק. לא כל התינוקות אוהבים מגע באותה צורה ובאותו מינון. גלו רגישות להעדפותיו.

עיסוי - עיסוי תינוקות מעניק להם תחושת ביטחון ואהבה ותורם לחיזוק הקשר בין ההורה לתינוק. העיסוי גם מסייע להתפתחות המוטורית, לריכוז ויכול לעזור בהסדרת מחזורי השינה ובחיזוק המערכת החיסונית. העיסוי עשוי להקל על תופעת הגזים.

למה התינוק שלי פוזל?

תינוקות רבים פוזלים בהתחלה, עקב אי בשלות יכולת המיקוד ושרירי העיניים. לרוב התופעה חולפת מעצמה עד גיל 3 חודשים. גם מבנה גשר האף הרחב והפחוס יותר מקנה מראה של פזילה אצל חלק מהילדים.

מה יש לתינוק בעור?

לתינוקות תופעות עוריות תקינות רבות שחולפות, משיעור יתר בגב וכתפיים, כתמים כחולים באזור העכוז, קילופי עור במיוחד סביב המפרקים, פריחה דמוית שיש בעת החלפת בגדים ופצעונים דמויי אקנה על הפנים, החזה והגב.

איך שומרים על טמפרטורת גוף מתאימה?

הקפידו לשמור על חום גופו של התינוק, במיוחד עד גיל שלושה חודשים. הדבר חשוב בגלל חוסר בשלות של מנגנונים השומרים על ויסות חום וקור אצל בוגרים. טמפרטורת החדר צריכה להיות בין 22 ל־24 מעלות צלזיוס. ניתן למזג את החדר של התינוק. לצורך חימום, רצוי להשתמש במזגן או רדיאטור. חשוב לזכור שאמצעי חימום וקירור עשויים לייבש את האוויר ומומלץ לאוורר את החדר לפחות פעם ביום.

איזה סוג בגדים מתאים לתינוק?

חשוב להלביש את התינוק בבגדים המאפשרים תנועות גפיים חופשיות. בחורף יש להלביש שכבה נוספת, לעומת לבושו של אדם מבוגר. בקיץ מומלץ להלבישו בבגדים ארוכים וקלים. כלל אצבע: מה שנוח לכם ועוד שכבה אחת. ראשו של התינוק גדול יחסית לגופו, לכן יש להגן עליו בכובע כדי למנוע איבוד חום.

איך מתכוננים לאמבטיה?

הכינו את הציוד לאמבטיה לפני הרחצה ובדקו את טמפרטורת המים במדחום לפני שאתם מכניסים את התינוק למי האמבט. הטמפרטורה המומלצת היא 37 מעלות צלזיוס. בנוסף, בדקו את הטמפרטורה בעזרת המרפק - אם המים נעימים לכם, הם נעימים לתינוק. כדאי להיעזר באדם נוסף עד לרכישת תחושת בטחון ברחצת התינוק. יש תינוקות שבוכים בהתחלה באמבטיה עקב המעבר מלבוש מלא לעירום ומאוויר למים. כדי להרגיע את התינוק, ניתן לעטוף אותו בחיתול בד לפני ההכנסה לאמבט ולפתוח אותו כאשר כבר התרגל למים.

איך מסיעים את התינוק ברכב?

התקינו כיסא בטיחות בעל תו תקן במכונית, בהתאם להוראות היצרן. מהלידה עד גיל שנה, או עד שמשקל התינוק מגיע למשקל של תשעה קילוגרמים, גב הכיסא צריך להיות בניגוד לכיוון התנועה, כשהתינוק קשור היטב לכיסא. אסור להניח את כיסא הבטיחות במושב שליד הנהג, אם מותקנת מולו כרית אוויר ובכל מקרה, המושב האחורי בטוח יותר.

מתי כדאי לטייל בחוץ עם התינוק?

היציאה לטיול חשובה גם להורה וגם לתינוק. זו הזדמנות לחשוף אותו לסביבות נוספות, ועבור האם, לפעילות גופנית ומניעת בדידות בתקופה העמוסה רגשית לאחר הלידה. כדי להגן על התינוק מהשמש מומלץ לטייל איתו בשעות הבוקר עד השעה 9:00 ואחרי הצהריים, החל מהשעה 17:00. השתדלו לטייל בצל. רצוי לחבוש לתינוק כובע ולהלבישו בבגדים שיכסו את ידיו ורגליו.

התינוק שלי פיתח חום. מה לעשות?

אם זיהיתם שינוי בהתנהגות התינוק, כמו בכי חלש והפחתת תיאבון, כדאי למדוד את חום גופו במדחום. אם טמפרטורת הגוף מעל 38 מעלות צלזיוס, מומלץ להתייעץ עם רופא ילדים. 

​הילד חולה באמצע הלילה? לפני שאתם רצים למיון, בואו להתייעץ עם רופא ילדים און־ליין של כללית. היכנסו לשירות או חייגו *2700

אילו חיסונים התינוק צפוי לקבל בתקופה הזאת?

ביום הראשון לחייו קיבל ילדכם חיסון נגד מחלת צהבת מסוג B.
בגיל חודש לחייו יקבל חיסון נוסף נגד צהבת מסוג B. תופעות הלוואי של החיסון מתבטאות לרוב בתגובה מקומית קלה, אם בכלל. תוכנית החיסונים נקבעת על־פי הנחיות משרד הבריאות. בכל מקרה כדאי להגיע לטיפת חלב לראשונה עד שבועיים מהלידה ככל המאוחר, שם תקבלו הדרכה על חיסוני השגרה המומלצים.  

מהן הסיבות לכאבי הבטן של התינוק?

תופעת הקוליק (כאבי בטן עוויתיים) נפוצה בתינוקות. סיבתה המדויקת אינה ידועה אבל משוער שהיא נובעת מאי בשלות של מערכת העצבים. התינוק עלול לסבול מהתופעה החל מגיל עשרה ימים והתופעה חולפת בסביבות גיל שלושה חודשים. תינוקות רבים מראים את תסמיני הקוליק לקראת ערב, כאילו מנסים להירגע מחוויות היום לקראת התארגנות לשינה.  חלק מהתינוקות נרגעים מהנקה או מציצה מהשד. ניתן לנסות שיטת "מתו"ק" – הרגעה באמצעות מגע (ערסול או עיסוי), תנועה (בידי ההורה, באוטו או טיול בעגלה) וקולות (שירה, מוסיקה או רעש לבן). אז חבקו אותם קרוב, דברו אליהם ותרקדו יחד.

​דברים מוזרים ומפתיעים שתינוקות עושים

כתבה שתרגיע אתכם (וגם תעלה לכם חיוך על הפנים)

מישהו שומע אותי?

למה הם בוכים?

כל התינוקות בוכים. הבכי הוא שפת הקשר של התינוק עם הסביבה ובאמצעותו הוא מבטא את רגשותיו וציפיותיו מסביבתו. התינוק אינו יודע לבטא את רצונו וזוהי דרכו לתקשר עם הסביבה. תגובה שתענה על הסיבה לבכי, תאפשר בניית אמון. לעומת זאת, התייחסות לא מתאימה לבכי ולסיבותיו עלולה להביא להתגברותו ולתסכול הסובבים אותו. תינוק יכול לבכות כשהוא רעב, כשקר או חם לו, או כאשר הוא רוצה שיחזיקו אותו בידיים מכל סיבה שהיא. הורים ילמדו להכיר את סוגי הבכי השונים של התינוק, כדי להגיב אליהם בהתאם.

מתי כדאי להגיע לרופא לראשונה?

חשוב להגיע לרופא הילדים בשבועות הראשונים לאחר לידה לשם בדיקת היכרות, הדרכה והפניה לבדיקות לפי הצורך. כדאי להזמין את התור הראשון של היום לפני הגעת מטופלים אחרים למרפאה.

מתי כדאי להגיע לטיפת חלב לראשונה?

חשוב מאד להגיע לטיפת מחלב עד שבועיים מהלידה כדי לוודא שהתינוק חזר למשקל הלידה. במקרה של קשיים בהנקה, חשוב ליצור קשר בהקדם. המעקב בטיפת חלב נמשך בביקורים סדירים עד גיל 6 שנים. בביקור הראשון, ישקלו את התינוק ויעשה לו אומדן ראשוני. תקבלו הדרכה על חיסונים מומלצים ומידע חשוב על הזנה, מניעת תאונות בית ומוות בעריסה, התפתחות וטיפול בתינוק. בטיפות חלב רבות יש גם סדנאות מהנות ומקדמות בריאות במגוון נושאים.

יש למה לחכות: מדריך התפתחות תינוקות בני 12-7 שבועות

​ומה עם טיפולים אלטרנטיביים?

רפואה משלימה יכולה לסייע בהתמודדות עם מחלות ובעיות שונות בקרב תינוקות, בעזרת טיפולים יעילים, בטוחים, ללא תופעות לוואי ולא פולשניים, ולכן מתאימים מאוד לילדים. לקריאה נוספת

חיה גוטמן היא יועצת הנקה מוסמכת ואחות טיפת חלב

אריקה רוזנשטוק היא מנהלת תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון של כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש