פורסם בראשונה: 15.05.2008
עדכון אחרון: 01.11.2015
  • חיה גוטמן חיה גוטמן
  • אתי רפאלוביץ' אתי רפאלוביץ'

התפתחות תינוקות: מהלידה ועד גיל 6 שבועות

לקריאה נוחה
למה תינוקות סובלים מכאבי בטן? כמה זמן הם צריכים לישון? מדוע הם בוכים? מה לעשות אם עלה החום? אילו חיסונים הם צפויים לקבל? כל התשובות להורים הטריים
התפתחות תינוקות: מלידה עד 6 שבועות

בקיצור

1.

אתם כהורים יכולים לסייע להתפתחות הילד שלכם כבר מרגע הלידה.

2.

בהתחלה הם ישנים המון, בין 16 ל-18 שעות ביממה, במחזורי שינה.

3.

אפשר ורצוי כבר לדבר עם התינוק, ששומע ומתחיל להבין הרבה לפני שהוא מתחיל לדבר.

​​​מיד עם צאתו לאוויר העולם, כבר בחדר הלידה, התינוק שלכם מתחיל להגיב לסביבה. כאשר צרכיו מתמלאים, הוא מתחיל לפתח אמון בסביבתו. לכן, חשוב לגשת אליו ולמלא את צרכיו.

כשניגשים אל התינוק ומגיבים לדרישותיו, אין זה פינוק אלא מילוי צרכים. אל תחששו שיהיה מפונק כתוצאה מכך. להיפך, הרגישות שתגלו כלפיו וההיענות לצרכיו נוטעים בו ביטחון ואמון. כאן גם מתחילה התקשורת ביניכם. מגעים - כמו ליטופים, חיבוקים ונשיקות - עונים על הצורך של התינוק לחום ולקרבה גופנית ותורמים לפיתוח הקשר בין ההורים לתינוק. קשר זה תורם לתחושת ביטחון שמסייעת להתפתחות תקינה. כשמחזיקים אותו קרוב לגופנו, הוא חש בדופק שלנו ושומע את פעילות המעי, שאליהם היה רגיל כשהיה ברחם.

חלב אם, הכי טוב לתינוק

התזונה בשנים הראשונות לחיים חיונית להתפתחות גופנית ושכלית תקינה, ולמניעת מחלות בטווח הקצר והארוך. הדרישות התזונתיות של תינוקות משתנות בהתאם לגיל ולהבדלים אישיים שבין תינוק לתינוק.

חלב אם הוא המזון הטוב ביותר לתינוק בזכות תרומתו להתפתחות ולגדילה תקינות ולמניעת מחלות זיהומיות. למרות פרסומי חברות המייצרות תרכובות מזון לתינוקות (תמ"ל), טרם נמצא חלב מלאכותי היכול להידמות לחלב אם. 

האכילו את תינוקכם לפי דרישתו וצרכיו, בדרך כלל 12-8 ארוחות ביממה. אין צורך בתוספת מים, חלב אם מספק את צריכת המים היומית גם בימים חמים. לתינוק שניזון מתמ"ל, חשוב להכין בדיוק לפי הוראות היצרן ולהקפיד על ניקיון הבקבוקים והציוד להאכלה. לתינוק יש פחות שליטה על קצב זרימת המזון מבקבוק, לכן חשוב להאכיל לאט, רצוי כאשר הבקבוק מנוח אופקית, ולשים לב לסימני רעב ושובע. 

את אפליקציית התפתחות הילד​ כבר הורדת?

מהסלון בבית, בגן השעשועים - אפילו בארוחת שישי אצל ההורים - מהיום בכללית אתם שותפים למעקב האינטראקטיבי אחר התקדמות התינוק שלכם. 

לחצו כאן להורדת האפליקציה לאייפון
לחצו כאן להורדת האפליקציה לאנדרואיד

אפליקציית התפתחות הילד

איך יודעים אם התינוק אכל מספיק?

המדדים לאכילה מספקת של תינוק הם צורת ההתנהגות שלו סביב האוכל, עלייה במשקל והפרשות. בגיל זה תינוק שבע יורד לבד מהשד או מהבקבוק, לרוב תוך כדי הירדמות. יש לעקוב אחרי ההפרשות בשבועות הראשונים, לראות שהתינוק מטיל שתן 6 פעמים ביום לפחות ביממה וצואה 4-3 פעמים ביממה. אחרי השינויים במשקל ניתן לעקוב בטיפת חלב. תינוק בריא עולה כ־25 גרם ביום וחשוב שיחזור למשקל הלידה עד שבועיים מהלידה.

התינוק שלי פולט. מה לעשות?

פליטה היא תופעה טבעית, בעיקר בששת החודשים הראשונים לחיים, עקב אי בשלות של שוער הקיבה ואכילת מזון נוזלי. יש תינוקות שהוצאת אוויר ("גרעפס") לאחר הארוחה מונעת פליטה, אך אם כמה דקות של טפיחות קלות על הגב לא הביאו לרעש המיוחל, אין צורך לדאוג. החזקת התינוק באופן אנכי אחרי האוכל עשויה גם לסייע.  כל עוד התינוק ממשיך לעלות במשקל באופן תקין ולא מראה סימני אי־ שקט סביב האכילה או הפליטה, הפליטות הן בעיקר מטרד של כביסה.

אילו ויטמינים נותנים לתינוק בשנה הראשונה?

יש לתת 400 יחידות בינלאומיות של ויטמין D3 מדי יום לכל תינוק, בין אם הוא יונק, או מקבל תמ"ל בשנת החיים הראשונה. חשיפה לשמש לא מהווה תחליף למתן ויטמין D ומסוכנת לעור העדין. לא מומלץ לתת לתינוקות חליטות או תוספים אחרים, גם אם הם נמכרים תחת הבטחות בריאותיות כמו סיוע בבקיעת השיניים או הפחתת גזים.

לכמה יציאות ביום אפשר לצפות?

תינוק היונק חלב אם מייצר לפחות שלוש עד ארבע יציאות רכות וצהובות ביממה. תיתכן גם יציאה רכה לאחר כל ארוחה. כעבור 6-4 שבועות, חלק מהתינוקות היונקים מורידים את תדירות היציאות עד פעם בשבוע ופחות. בתינוקות הניזונים מתמ"ל, לעיתים היציאות מוצקות יותר.

כמה זמן התינוק ישן?

אופי וכמות השינה תלויים בתינוק. מעגלי השינה של התינוק נעים בין 20 דקות לשעה וחצי. חלק מהתינוקות מתקשים להרדים את עצמם לאחר שסיימו מעגל שינה. ובסך הכל התינוק עשוי לישון רוב שעות היום, בין 14 ל־18 שעות ביממה. כאן המקום להזכיר את חשיבות ההשכבה לשינה רק על הגב כחלק ממניעת מוות בעריסה.

איך מעודדים את פיתוח החושים?

שמיעה - התינוק שלכם מזהה את קולכם. דברו עמו בזמני ערות שונים. הוא מבין לפני שהוא יכול לדבר. הדיבור אליו חשוב לפיתוח ה"אני" שלו, השמיעו לו מוזיקה. דברו אליו בקול נעים, חייכו אליו ותנו לו גם זמן להגיב אליכם.

ראייה - התינוק יכול למקד מבט בחפץ מסוים ולעקוב אחריו בתנועת עיניים עד קו האמצע של הגוף. בגיל זה, יכולתו לראות ניגודים טובה יותר, לכן קשטו את סביבת התינוק בתמונות שחור לבן, ובדמויות ופני אנשים, במרחק של 20 עד 30 סנטימטר מראשו.

מגע - מגע מעביר מסרים רבים לתינוק, במיוחד בתקופה הטרום מילולית. קיימת חשיבות לכמות המגע ולאיכותו והוא מהווה בסיס להתפתחותו של התינוק. לא כל התינוקות אוהבים מגע באותה צורה ובאותו מנון. גלו רגישות להעדפותיו.

עיסוי - עיסוי תינוקות מעניק להם תחושת ביטחון ואהבה ותורם לחיזוק הקשר בין ההורה לתינוק. העיסוי מסייע לשיפור ההתפתחות המוטורית, הריכוז ויכול לעזור בהסדרת מחזורי השינה ובחיזוק המערכת החיסונית. העיסוי עשוי להקל על תופעת הגזים.

למה התינוק שלי פוזל?

תינוקות בריאים רבים פוזלים בתחילת חייהם עקב אי בשלות של יכולת המיקוד ושל שרירי העיניים. התופעה חולפת מעצמה לרוב עד גיל 3 חודשים. כמו כן מבנה גשר האף הרחב והפחוס יותר מקנים מראה של פזילה אצל חלק מהילדים.

מה יש לתינוק בעור?

לתינוקות תופעות עוריות תקינות וחולפות רבות, משיעור יתר בגב ובכתפיים, כתמים כחולים באזור העכוז, קילופי עור במיוחד סביב המפרקים, פריחה קמויית שיש בזמן החלפת בגדים, ופצעונים דמויי אקנה על הפנים, החזה והגב.

איך שומרים על טמפרטורת גוף מתאימה?

הקפידו לשמור על חום גופו של התינוק, במיוחד עד גיל שלושה חודשים. הדבר חשוב בשל חוסר בשלות של מנגנונים השומרים על ויסות חום וקור אצל בוגרים. טמפרטורת החדר צריכה להיות 24-22 מעלות צלזיוס. לצורך חימום רצוי להשתמש במזגן או ברדיאטור. אמצעי חימום וקירור עשויים לייבש את האוויר ולכן חשוב לאוורר את החדר פעם ביום לפחות.

איזה סוג בגדים מתאים לתינוק?

חשוב להלביש את התינוק בבגדים המאפשרים תנועות גפיים חופשיות. בחורף יש להלביש שכבה נוספת לעומת לבוש של אדם מבוגר, בקיץ מומלץ להלבישו בבגדים ארוכים וקלים. כלל אצבע: מה שנוח לכם ועוד שכבה אחת. ראשו של התינוק גדול יחסית לגופו, לכן יש להגן עליו בכובע כדי למנוע איבוד חום.

איך מתכוננים לאמבטיה?

הכינו את הציוד לאמבטיה לפני הרחצה ובדקו את טמפרטורת המים במדחום לפני שאתם מכניסים את התינוק למי האמבט. הטמפרטורה המומלצת היא 37 מעלות צלזיוס. בנוסף, בדקו את הטמפרטורה בעזרת המרפק - אם המים נעימים לכם, הם נעימים לתינוק. כדאי להיעזר באדם נוסף עד לרכישת תחושת בטחון ברחצת התינוק. יש תינוקות שבוכים בהתחלה באמבטיה עקב המעבר מלבוש מלא לעירום ומאוויר למים. ניתן להכניס את התינוק לאמבט כאשר הוא עטוף בחיתול בד ולפתוח אותו כאשר כבר התרגל למים.

איך מסיעים את התינוק ברכב?

התקינו כיסא בטיחות בעל תו תקן במכונית, בהתאם להוראות היצרן. מהלידה עד גיל שנה, או עד שמשקל התינוק מגיע למשקל של תשעה קילוגרם, גב הכיסא צריך להיות בניגוד לכיוון התנועה, כשהתינוק קשור היטב לכיסא. אסור להניח את כיסא הבטיחות במושב שליד הנהג, אם מותקנת מולו כרית אוויר. המושב האחורי בטוח יותר.

מתי כדאי לטייל בחוץ עם התינוק?

היציאה לטיול חשובה גם לאם וגם לתינוק. זוהי הזדמנות לחשוף אותו לסביבות נוספות, ועבור האם לפעילות גופנית ומניעת בדידות בתקופת משכב הלידה. חשוב להגן עליו מהשמש: מומלץ כי שעות הטיול בבוקר יהיו עד השעה 9.00 ואחרי הצהריים, החל מהשעה 17.00. השתדלו לטייל בצל. רצוי לחבוש לתינוק כובע ולהלביש אותו בבגדים שיכסו את ידיו ואת רגליו.

התינוק שלי פיתח חום. מה לעשות?

אם זיהיתם שינוי בהתנהגות התינוק, כמו בכי חלש והפחתת תיאבון, כדאי למדוד את חום גופו במדחום. אם טמפרטורת הגוף מעל 38 מעלות צלזיוס, היוועצו עם רופא הילדים.

אילו חיסונים התינוק צפוי לקבל בתקופה הזאת?

ביום הראשון לחייו קיבל ילדכם חיסון נגד מחלת צהבת מסוג B.
בגיל חודש לחייו יקבל חיסון נוסף נגד צהבת מסוג B. תופעות הלוואי של החיסון מתבטאות לרוב בתגובה מקומית קלה, אם בכלל. תכנית החיסונים נקבעת על־פי הנחיות משרד הבריאות. בכל מקרה כדאי להגיע לטיפת חלב לראשונה עד שבועיים מהלידה לכל המאוחר, שם תקבלו הדרכה על חיסוני השגרה המומלצים.  

מהן הסיבות לכאבי הבטן של התינוק?

תופעת הקוליק (כאבי בטן עוויתיים) נפוצה בקרב תינוקות. סיבתה המדויקת לא ידועה אך משוער שהיא נובעת מאי בשלות של מערכת העצבים. התינוק עלול לסבול מהתופעה החל מגיל 10 ימים והתופעה חולפת בסביבות גיל שלושה חודשים. תינוקות רבים סובלים מתסמיני הקוליק לקראת ערב, כאילו מנסים להירגע מחוויות היום לקראת התארגנות לשינה. חלק מהתינוקות נרגעים מהנקה או מציצה מהשד. ניתן לנסות את שיטת "מתו"ק": הרגעה באמצעות מגע (ערסול או עיסוי), תנועה (בידי ההורה, באוטו או בטיול בעגלה) וקולות (שירה, מוזיקה או רעש לבן). אז חבקו אותם קרוב, דברו אליהם ורקדו יחד.

​דברים מוזרים ומפתיעים שתינוקות עושים

כתבה שתרגיע אתכם (וגם תעלה לכם חיוך על הפנים)

מישהו שומע אותי?

למה הם בוכים?

כל התינוקות בוכים. הבכי הוא שפת הקשר של התינוק עם הסביבה ובאמצעותו הוא מבטא את רגשותיו וציפיותיו מסביבתו.

התינוק לא יודע לבטא את רצונו וזוהי דרכו לתקשר עם הסביבה. תגובה שתענה על הסיבה לבכי, תאפשר בניית אמון. לעומת זאת, התייחסות לא מתאימה לבכי ולסיבותיו עלולה להביא להתגברותו ולתסכול הסובבים אותו. תינוק יכול לבכות כשהוא רעב, כאשר קר או חם לו, או כאשר הוא רוצה שיחזיקו אותו בידיים מכל סיבה שהיא. הורים ילמדו להכיר את סוגי הבכי השונים של התינוק, כדי להגיב אליהם בהתאם.

מתי כדאי להגיע לרופא לראשונה?

חשוב להגיע לרופא הילדים בשבועות הראשונים לאחר לידה לשם בדיקת הכרות, הדרכה והפניה לבדיקות לפי הצורך. כדאי להזמין את התור הראשון של היום לפני הגעת חולים למרפאה.

מתי כדאי להגיע לטיפת חלב לראשונה?

חשוב מאוד להגיע לטיפת מחלב עד שבועיים מהלידה כדי לוודא שהתינוק חזר למשקל הלידה. במקרה של קשיים בהנקה, חשוב ליצור קשר בהקדם. המעקב בטיפת חלב נמשך בביקורים סדירים עד גיל 6 שנים. בביקור הראשון ישקלו את התינוק ויעשה לו אומדן ראשוני. תקבלו הדרכה על חיסונים מומלצים ומידע חשוב על הזנה, מניעות תאונות בית ומוות בעריסה, התפתחות וטיפול בתינוק. בטיפות חלב רבות יש גם סדנאות מהנות מקדמות בריאות במגוון נושאים.

​ומה עם טיפולים אלטרנטיביים?

רפואה משלימה יכולה לסייע בהתמודדות עם מחלות ובעיות שונות בקרב תינוקות, בעזרת טיפולים יעילים, בטוחים, ללא תופעות לוואי ולא פולשניים, ולכן מתאימים מאוד לילדים. לקריאה נוספת

חיה גוטמן היא יועצת הנקה מוסמכת ואחות טיפת חלב

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

לילה והקטן קודח מחום?

כללית מושלם מציגה: ביקור רופא לילה בבית שלכם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל