חיפוש

dsdsdsd
תינוק חמוד עם מגבת

עיסוי תינוקות - כוחו של מגע

זה מרגיע את התינוק, משפר את פעולת המעיים, מחזק את הקשר בין התינוק לבין הוריו ומעל לכול - כיף לכולם. חוויות מהסדנה לעיסוי תינוקות

דנה מוקד-אשל

דנה מוקד-אשל

בקיצור

01

סדנת עיסוי לתינוקות מיועדת לתינוקות עד גיל זחילה, כלומר עד גיל שישה חודשים.

02

הסדנה מתקיימת כבר כמה שנים במסגרת הרפואה המשלימה של שירותי בריאות כללית, משך השיעור הוא שעה, והמטרה היא בראש ובראשונה לחזק את הקשר בין התינוק להורה.

03

מגע הוא אחד הדברים החשובים ביותר לתינוק בשנה הראשונה לחייו. עיסוי תורם לרוגע ולביטחון העצמי של התינוק. הרוגע נובע מהמגע המתמשך עם ההורה.

תינוק חדש מביא עימו הרבה שמחה ואושר, אך גם לא מעט דאגות וחרדות שסביבן נבנית תעשייה של חוגים ושל סדנאות לפעוטות: יוגה, התעמלות, עיסויים, שחייה וחיבוקים, כולן פעילויות לתינוקות, שמותירות את ההורים הטריים מבולבלים כמונו, כיוון שהם רוצים לתת לילדיהם ה־כ־ו־ל.

כיוון שאני נשואה לבחור מעט סקפטי, נדרשתי לנמק מדוע אני סבורה ש"אנחנו ממש חייבים לנסות את זה", מהי בכלל סדנת עיסוי לתינוקות, ואיך היא באמת תתרום לבן שלנו, שהוא בלאו הכי כבר מושלם.

"מה את רוצה מהילד המסכן? כל יום את מטרטרת אותו למקום אחר. תני לו לשכב פה בשקט. הוא לא צריך את כל השטויות האלה".

רק כשציינתי כי מדובר בסדנה של כללית, שמחיר ההשתתפות הוא סמלי, ושאין שום סיכוי שנמצא את עצמנו מזמינים שם פעמיים הפוך, הוא התרצה והסכים לבוא.

סדנת עיסוי לתינוקות מיועדת לתינוקות עד גיל זחילה, כלומר עד גיל שישה חודשים. היא מתקיימת כבר כמה שנים במסגרת הרפואה המשלימה של שירותי בריאות כללית, משך השיעור הוא שעה, והמטרה היא בראש ובראשונה לחזק את הקשר בין התינוק להורה.

"מגע", טוענת אסנת אייזנברגר, המדריכה, "הוא אחד הדברים החשובים ביותר לתינוק בשנה הראשונה לחייו". הנה עוד כמה שאלות ששאלתי את המדריכה והתשובות שהיא נתנה לי:

יש הרבה דרכים לחזק את הקשר, למה דווקא עיסוי?

"עיסוי תורם לרוגע ולביטחון העצמי של התינוק. הרוגע נובע מהמגע המתמשך עם ההורה - מגע חם ונעים שאנחנו משלבים עם שמן שקדים. לעיסוי עצמו יש סגולות רבות ומגוונות בעבור התינוק. מה גם שזה מאוד מרגיע וכיף".

כן, אבל איך זה תורם לביטחון העצמי של התינוק?

"התינוק הוא המורה שלנו. הוא מלמד אותנו איפה לגעת ואיפה לא, מה לעשות, מה לא לעשות, מה נעים לו יותר ומה נעים פחות. הוא גם קובע מתי להפסיק את העיסוי על ידי זה שהוא מביע אי־שביעות רצון או חוסר עניין".

או שהוא פשוט מתחיל לבכות...

"כן. אבל הנקודה היא שברגע שהתינוק מרגיש שמבינים אותו, שמכבדים את הגוף שלו ואת הרצונות שלו, זה מעניק לו תחושה נפלאה של ביטחון עצמי".

טוב, אז מה עושים?

"אחרי שכל הורה הציג את עצמו ואת עוללו, הוא מבקש מהתינוק רשות לעשות לו את העיסוי".

איזה יופי

"אם יש תכשיטים על הידיים, מורידים אותם. מפשיטים את התינוק, כולל החיתול. משכיבים אותו על השמיכה או על המגבת שסידרנו לו על המזרן, משמנים את הידיים בשמן שקדים, מחממים היטב את הידיים ויוצרים מגע ראשוני חם ואוהב על הבטן של התינוק".

אבל איך?

"מניחים יד על יד ונשארים במרכז הבטן לכמה רגעים. אני קוראת לזה 'להעביר אהבה דרך הבטן'".

אוי. הרגשתי עוד משהו שעבר לו עכשיו דרך הבטן

"כן. בגיל הזה רוב התינוקות סובלים מגזים, אבל בזה מטפלים בהמשך".

או־קי, מה הלאה?

"מתחילים בתנועה שאנחנו קוראים לה 'גלגל מים'. בתנועות של גלגל מעבירים יד אחר יד על הבטן של התינוק. לכל תנועה ולכל תרגיל יש מטרה. בתחילה המטרה היא לעשות חימום. יש עיסוי שאנחנו קוראים לו 'ירח', שהוא בעצם טכניקה לניקוי המעיים של התינוק".

זה נשמע קצת פולשני

"זה ממש לא פולשני. מדמיינים שהבטן של התינוק היא דף, וכותבים עליה את המילה 'ירח'. מניחים שתי אצבעות של יד ימין בצידה השמאלי של הבטן, אזור שנקרא המעי היורד, וכותבים פעמיים את האות י'. אחר כך כותבים פעמיים את האות ר' במעי הרוחבי ולבסוף כותבים את האות ח' פעמיים במעי העולה".

מה עוד?

"יש עיסוי לתינוק שעוזר לטפל בבעיות של גזים ותרגילים שעוזרים לחזק את הצוואר ואת רצועת הכתפיים".

יש מקום שבו אסור בשום פנים ואופן לגעת?

"בעמוד השדרה. אנחנו אף פעם לא עובדים באופן ישיר על עמוד השדרה".

אני לא יודעת אם הבן שלי נהנה, אבל אני נהנית

"אילו הבן שלך לא היה נהנה, היית מרגישה את זה, וזה היה פוגם גם בהנאה שלך".

זה נכון

"בסופו של דבר המטרה שלנו היא לייצר פעילויות שיתרמו לחיזוק הקשר בינינו לבין הילד ויתנו לו הרגשה שהוא אהוב ובטוח. אם אפשר לשלב את זה בפעילות פיזית מרגיעה ומלטפת כמו עיסוי, מה רע?"​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש