חיפוש

dsdsdsd
תינוק מחייך עם מגבת מצחיקה על הראש

התפתחות תינוקות: 7 עד 12 שבועות

מה התינוק רואה ומאיזה מרחק? מתי היא תתחיל להרים את הראש ואילו חיסונים הם צפויים לקבל עד גיל 12 שבועות? כל התשובות במדריך להתפתחות תינוקות

ד"ר סרג' גרדשטיין, אריקה רוזנשטוק

בקיצור

01

המרחק בו התינוק יכול למקד מבט באופן יעיל הוא כ־15 עד 35 סנטימטר.

02

בקרוב הוא יצליח להרים את הראש, ולאט לאט ילמד להשתמש בידיו לאחיזה.

03

חייכו אל התינוק שלכם הרבה, דברו והחזיקו אותו. כל אלו יסייעו להתפתחותו.

החל מגיל 7 שבועות פחות או יותר, ובכפוף לתובנה שכל תינוק מתפתח בקצב שלו, אפשר לזהות אצל הקטנטנים שלושה מאפיינים:

• מיקוד ראייה.

• שליטה על הראש.

• הסתגלות והתאמה לסביבה.

בפרק זמן זה התינוקות מתחילים להרגיש שייכות ולומדים לבטוח בזולת. הזדמנויות ללמידה חושית ומוטורית באמצעות ראייה, שמיעה, מישוש ותנועה, מסייעות לתינוקות ללמוד על הסביבה, וגם על עצמם, על גופם ועל כישוריוהם

איך לאחוז את התינוק

מה תינוקות רואים?

שדה הראייה עדיין מצומצם, אך הוא מתרחב בהדרגה. הם יכולים למקד מבט באופן יעיל למרחק של כ־15 עד 35 סנטימטרים. בשלב ההז, התינוקות יתחילו לעקוב אחרי עצם נע גם מעבר לקו האמצע - זה הזמן שבו אפשר לתלות מובייל וצעצועים מעניינים מעליהם.

מתי הם צפויים להחזיק את הראש?

השליטה על שריר הצוואר היא תהליך הדרגתי שמתחיל כבר מגיל לידה, עם רפלקסים של הזזת הראש מצד לצד שמסייעים לתינוקות למצוא את השדיים. לאחר מכן הוא או היא מתחילים להרים את הראש כשהם נמצאים על הבטן, נשענים על הידיים ומחזיקםי את הצוואר ביציבות.

שליטה מלאה מתרחשת סביב גיל 6-5 חודשים, כשלכול תינוק או תינוקת קצב אישי. חשוב לזכור שבתחילת הדרך הראש של הקטנטנים כבד ביחס לגוף שלהם - מה שמקשה על היציבות. 

איך מעודדים את התינוק להרים את הראש

שלב המתאגרפים הקטנים

עם הלידה, כפות הידיים מאוגרפות למחצה ונשלטות על ידי רפלקס התפיסה. התינוקות לומדים להכיר ולהשתמש בידיהם תוך כדי התנועות והפעולות שהם מבצעים בעזרתן.

עד גיל שלושה חודשים התנועות אקראיות, ומפגשים מקריים עם צעצועים או חפצים שבסביבה מגרים אותם לראשיתן של פעולות ידיים המכוונות אל המטרה. 

איך מעודדים התפתחות?

השכבה על הבטן: בזמן ערות חשוב להשכיב את התינוקות על הבטן בהשגחה של אחד ההורים. אפשר לעודד אותם להרים את הראש עם הצגת חפץ שמשמיע קולות. אפשר גם להשמיע קול עם רעשן משני צדי הראש, ומומלץ להתקין מובייל מעל העגלה והמיטה.

תנו להם צעצועים צבעוניים שמשמיעים צלילים, הניעו את ידיהם ואת רגליהם בלי לעורר התנגדות, ולטפו את כפות ידיהם כדי שיפתח אותן מדי פעם. 

שפה: קראו לתינוקות בשמם. הסבירו לו או לה את הפעילויות שאתם עומדים לבצע בלשון יחיד ורבים. תינוקות יתחילו להפיק קולות של הנאה בתגובה לקול דיבור ולחיוך.

פיתוח תקשורת חברתית: חיוך הופך לתגובה הראשונה לתקשורת חברתית. חייכו אליהם, דברו עמם. לקשר עם התינוקות יש חשיבות רבה, לכן יש להחזיק אותם, לדבר אליהם, לחייך אליהם ולשחק איתם.

איך להתייחס לבכי שלהם?

גשו לתינוקת או לתינוק כשהם בוכים כדי להרגיע אותם. חשוב ליצור קשר בזמן הבכי, להבין את צרכיהם ולמלא אותם. מומלץ להימנע מלתת לתינוקות לבכות זמן ממושך.

איך להלביש אותם?

הלבישו אותם בהתאם לעונות השנה בלבוש שיאפשר להם לנוע בחופשיות.

אילו חיסונים צפויים לו או לה?

בגיל חודשיים יקבלו תינוקות מספר חיסונים:

החיסון המחומש: ניתן נגד המחלות הבאות: קרמת (דיפטריה), צפדת (טטנוס), שעלת (פרטוסיס), המופילוס אינפלואנזה B וחיסון מומת נגד מחלת שיתוק ילדים.

חיסון רוטה: ניתן נגד נגיף הרוטה שגורם לחום ולמחלת מעיים.

חיסון נגד חיידק הפנאומוקוק: החיידק יכול לגרום לדלקת אוזניים, ריאות ולדלקת קרום המוח.  

האם יש תופעות לוואי לחיסונים? 
לאחר מתן החיסונים יכולות להופיע תופעות לוואי כלליות: חום, אי־שקט וחוסר תיאבון. בנוסף, עשויות להופיע תופעות מקומיות כמו כאב, נפיחות ואודם באזור ההזרקה בירך וכן שלשולים והקאות בשכיחות נמוכה עקב חיסון הרוטה שניתן דרך הפה. תופעות לוואי אלה חולפות תוך יום-יומיים.

החיסונים ניתנים על פי הנחיות משרד הבריאות, וניתנים לשינוי בהתאם להמלצותיו.

ומה מצפה לכם בהמשך? מדריך תינוקות בין 3 ל־5 חודשים

ד"ר סרג' גרדשטיין הוא מומחה לרפואת ילדים

אריקה רוזנשטוק מנהלת את תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון של כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש