חיפוש

dsdsdsd
תינוק מחייך עם מגבת מצחיקה על הראש

התפתחות תינוקות: 7 עד 12 שבועות

מה התינוק רואה ומאיזה מרחק? מתי הוא יתחיל להרים את הראש ואילו חיסונים הוא צפוי לקבל עד גיל 12 שבועות? כל התשובות במדריך להתפתחות תינוקות

ד"ר סרג' גרדשטיין, אריקה רוזנשטוק

בקיצור

01

המרחק בו התינוק יכול למקד מבט באופן יעיל הוא כ־15 עד 35 סנטימטר.

02

בקרוב הוא יצליח להרים את הראש, ולאט לאט ילמד להשתמש בידיו לאחיזה.

03

חייכו אל התינוק שלכם הרבה, דברו והחזיקו אותו. כל אלו יסייעו להתפתחותו.

החל מגיל 7 שבועות פחות או יותר, ובכפוף לתובנה שכל תינוק מתפתח בקצב שלו, אפשר לזהות אצל הקטנטנים שלושה מאפיינים:

• מיקוד ראייה.

• שליטה על הראש.

• הסתגלות והתאמה לסביבה.

בפרק זמן זה התינוק מתחיל להרגיש שייכות ולומד לבטוח בזולת. הזדמנויות ללמידה חושית ומוטורית באמצעות ראייה, שמיעה, מישוש ותנועה, מסייעות לתינוק ללמוד על הסביבה, וגם על עצמו, על גופו ועל כישוריו.

איך לאחוז את התינוק

מה התינוק רואה?

שדה הראייה בגיל זה מצומצם, אך הוא מתרחב בהדרגה. התינוק יכול למקד מבט באופן יעיל למרחק של כ־15 עד 35 סנטימטר. בשלב זה, תינוקות יתחילו לעקוב אחרי עצם נע גם מעבר לקו האמצע וזה הזמן שבו אפשר לתלות מובייל וצעצועים מעניינים מעליהם.

מתי התינוק יתחיל להחזיק את הראש?

השליטה על שריר הצוואר היא תהליך הדרגתי שמתחיל כבר מגיל לידה עם רפלקסים של הזזת הראש מצד לצד שמסייעים לתינוק למצוא את השד. לאחר מכן מתחיל התינוק להרים את הראש כשהוא נמצא על הבטן, נשען על ידיו ומחזיק את הצוואר יציב. שליטה מלאה מתרחשת סביב גיל 6-5 חודשים, כשלכל תינוק קצב אישי. חשוב לזכור שבתחילת הדרך הראש של הקטנטן כבד ביחס לגוף שלו - מה שמקשה על היציבות. 

איך מעודדים את התינוק להרים את הראש

שלב המתאגרף הקטן

עם הלידה, כפות הידיים מאוגרפות למחצה ונשלטות על ידי רפלקס התפיסה. התינוק לומד להכיר ולהשתמש בידיו תוך כדי התנועות והפעולות שהוא מבצע בהן. עד גיל שלושה חודשים התנועות אקראיות, ומפגשים מקריים עם צעצועים או חפצים שבסביבה מגרים אותו לראשיתן של פעולות ידיים המכוונות אל המטרה. 

איך מעודדים התפתחות?

השכבה על הבטן: בזמן ערות חשוב להשכיב את התינוק על הבטן בהשגחה של אחד ההורים. אפשר לעודד אותו להרים את הראש עם הצגת חפץ שמשמיע קולות. אפשר גם להשמיע קול עם רעשן משני צדי הראש ומומלץ להתקין מובייל מעל העגלה והמיטה. תנו לו צעצועים צבעוניים שמשמיעים צלילים, הניעו את ידיו ורגליו בלי לעורר התנגדות ולטפו את כף ידו כדי שיפתח אותה מידי פעם. 

שפה: קראו לתינוק בשמו. הסבירו לו את הפעילויות שאתם עומדים לבצע בלשון יחיד ורבים. תינוקות יתחילו להפיק קולות של הנאה בתגובה לקול דיבור ולחיוך.

פיתוח תקשורת חברתית: חיוך הופך לתגובה ראשונה לתקשורת חברתית. חייכו אליו, דברו עמו. לקשר עם התינוק יש חשיבות רבה, לכן יש להחזיק אותו, לדבר אליו, לחייך אליו ולשחק איתו.

איך להתייחס לבכי שלו?

גשו לילד כשהוא בוכה כדי להרגיע אותו. חשוב ליצור קשר עם התינוק בזמן בכי, להבין את צרכיו ולמלא אותם. מומלץ להימנע מלתת לתינוק לבכות זמן ממושך.

איך להלביש אותו?

הלבישו אותו בהתאם לעונות השנה בלבוש שיאפשר לו לנוע בחופשיות.

אילו חיסונים צפויים לתינוק?

בגיל חודשיים יקבל התינוק מספר חיסונים:

החיסון המחומש: ניתן נגד המחלות הבאות: קרמת (דיפטריה), צפדת (טטנוס), שעלת (פרטוסיס), המופילוס אינפלואנזה B וחיסון מומת נגד מחלת שיתוק ילדים.

חיסון רוטה: ניתן נגד נגיף הרוטה שגורם לחום ולמחלת מעיים.

חיסון נגד חיידק הפנאומוקוק: החיידק יכול לגרום לדלקת אוזניים, ריאות ולדלקת קרום המוח.  

האם יש תופעות לוואי לחיסונים? 
לאחר מתן החיסונים יכולות להופיע תופעות לוואי כלליות: חום, אי־שקט וחוסר תיאבון. בנוסף, עשויות להופיע תופעות מקומיות כמו כאב, נפיחות ואודם באזור ההזרקה בירך וכן שלשולים והקאות בשכיחות נמוכה עקב חיסון הרוטה שניתן דרך הפה. תופעות לוואי אלה חולפות תוך יום-יומיים. החיסונים ניתנים על פי הנחיות משרד הבריאות, וניתנים לשינוי בהתאם להמלצותיו.

ומה מצפה לכם בהמשך? מדריך תינוקות בין 3 ל־5 חודשים

ד"ר סרג' גרדשטיין הוא מומחה לרפואת ילדים

אריקה רוזנשטוק מנהלת את תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון של כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש