חיפוש

dsdsdsd
תינוק בן 3 חודשים

התפתחות תינוקות: 3 עד 5 חודשים

מה התינוק מבין כשאנחנו מדברים אליו, איך אפשר לעודד את התפתחותו ואילו חיסונים מומלץ לתת לו? כל מה שצריך לדעת על התפתחות תינוקות בני 5-3 חודשים

ד"ר סרג' גרדשטיין, ד"ר מוטי חיימי, אריקה רוזנשטוק

בקיצור

01

עכשיו התינוק מתחיל לשלוט בתנועות הגוף ולאחוז בדברים.

02

הוא גם רואה קצת יותר, עד קצה אורך היד שלו עצמו, ומרים את הראש לראות מראות חדשים.

03

כעת הזמן לשיניים להתחיל לצמוח. לפעמים זה קורה גם בשלב מעט מאוחר יותר.

החל מגיל שלושה חודשים, פחות או יותר, בכפוף לתובנה שכל תינוק מתפתח בקצב שלו, מזהים אצל תינוקות התחלה של תגובה ושל תנועה בסביבה באופן מכוון:

• התינוק מתחיל לשלוט בתנועות הגוף.

• התינוק מושיט ידיים ומתנסה באחיזות ראשונות.

• התינוק עוקב בעיניו בקלות מצד לצד (הוא התחיל בכך כבר בגיל חודש), מתעניין בסביבה ומחייך חיוך חברתי בתגובה לסביבה.

מה מתחדש בהתפתחות המוטורית?

מהלידה ועד גיל 16 או 17 שבועות התינוק לא צפוי לשלוט בצורה טובה בתנועותיו. למשל, הוא לא יכול להושיט יד לעבר חפץ מסוים באופן מכוּון ורצוני כדי לגעת בו. את היכולת הזאת הוא מתחיל לרכוש רק בשבועות שלאחר מכן. ההתפתחות הזאת של תפקודי היד קשורה קשר הדוק לרכישת היכולת למקד את המבט ולעקוב אחר חפצים. 

תיאום יד־עין: הקשר בין פעולת המעקב של העיניים ושל תנועת הידיים. התיאום הזה מתאפשר בזכות היכולת שרוכש התינוק בגיל שלושה עד ארבעה חודשים למקד את מבטו למרחק של 30-15 סנטימטר (כאורך האמה), וגם בזכות יכולתו להרים את ראשו - מה שמגדיל את שדה הראייה שלו.

מוטוריקה גסה: התינוק כבר יכול להרים את הראש ואת החזה בעת שכיבה על הבטן. בהתחלה הוא נשען על אמותיו ולאחר מכן מתיישר ונשען על כפיות ידיו.

מוטוריקה עדינה: התינוק מושיט יד לחפץ ומצליח לתפוס אותו ולאחוז בו. לרוב התינוק ינסה לקרב את החפץ לפה ולטעום אותו. תנו לו, זה חלק טבעי מחקר הסביבה. חשוב להקפיד שהחפצים אינם קטנים מהיקף פנים של גליל נייר טואלט, כדי למנוע סכנת בליעה.

ההתפתחות החברתית

היכולת של התינוק לראות באופן ממוקד למרחק של אורך היד שלו והיכולת להרים את ראשו מאפשרות לו להרחיב את עולמו החזותי, ליצור קשרים עם הסביבה וליהנות מתנועה חלקה והרמונית. כך הוא בונה את עולמו בביטחון ומנצל את הפוטנציאל הטמון בו. 

תגובת הסביבה חשובה לתינוק: היא מעודדת אותו להמשיך במאמציו לחקור את העולם הסובב אותו. בנוסף, הוא לומד להסתגל לאנשים שונים. זה הגיל שבו התינוק פתאום מפתיע אתכם בחיוך ספונטני וגם מתאמץ להשיג צעצועים שלא נמצאים בהישג ידו. 

התפתחות השפה

התינוק, שכבר משמיע קולות מלמול ועיצורים וצוחק, מתחיל גם להפנות את ראשו למקור הצלילים.

איך מעודדים התפתחות?

• כשאתם מרימים את התינוק שלכם, חבקו ולטפו אותו, דברו וחייכו אליו, אמרו לו מילות חיבה.

• השכיבו אותו זמן ממושך יותר על הבטן בהשגחת מבוגר: זה מצוין לחיזוק שרירי העורף וחגורת הכתפיים של התינוק. 

• שחקו בכפות הידיים שלו וספרו לו סיפור ילדים מהנה ומשעשע שמפעיל את הידיים (למשל, "סבתא בישלה דייסה"). תנו לו צעצועים במרקמים שונים: חלקים, מחוספסים, רכים, קשים, חמימים, קרירים, קלים וכבדים כדי שילמד על ההבדלים ביניהם. 

• הושיטו לו צעצוע לקו האמצע של פניו כדי לפתח תיאום יד־עין. בזמן החתלה, או כשהוא על השטיח, הפכו אותו מצד לצד ותנו לו להשלים את הסיבוב.

• יש לכם כדור ים או כדור פיזיו? גלגלו עליו את התינוק בעדינות לכל הכיוונים כדי לעזור לו לפתח שיווי משקל ואת תחושת הגוף במרחב. 

סרטון

האם התינוק מבין אותי?

התינוק מגיב בחיוך לקולכם, בוכה כשהאם או האב עוזבים אותו ומגיב בצלילי בכי שונים בהתאם לצרכים שונים (אתם תלמדו להבדיל בין הצלילים השונים במשך הזמן). דברו אל התינוק במשפטים קצרים, בחיוך ובקול רך. 

מה התינוק צריך לאכול?

עד גיל 6 חודשים התזונה עדיין צריכה להתבסס באופן בלעדי על הנקה. תינוק שאינו יונק או יונק חלקית צריך לאכול תרכובות מזון לתינוק (תמ"ל).

אילו תוספים מומלצים בגיל הזה?

ברזל: מגיל ארבעה חודשים יש להוסיף 7.5 מיליגרם ברזל ביום. מתן הברזל שעה לפני הארוחה או שעתיים אחריה יגביר את ספיגתו. בכל מקרה יש לעיין בעלון לצרכן. 

ויטמין D: ניתן החל מהלידה ועד גיל שנה. התינוק זקוק ל־400 יחידות בינלאומיות של ויטמין D3 מדי יום.

שוכחים לעיתים קרובות? כדאי לתת את התוספים בזמן קבוע בכל יום – כך תתרגלו לפעולה ותזכרו אותה טוב יותר. 

מתי צפויות לצמוח לו השיניים?

זה הזמן, אבל אין חוקים בנושא. השיניים עשויות לבקוע גם בשלב מאוחר יותר, ובמקרים נדירים - גם מוקדם יותר. עם בקיעת השן הראשונה מומלץ להתחיל בחינוך לטיפול בשיניים, הכולל צחצוח שיניים. מומלץ להימנע מלתת לתינוק שתייה מתוקה מבקבוק. ייתכן שתהליך בקיעת השיניים יהיה מלוּוה באי־נוחות וניתן להשתמש בנשכן להקלה על הכאב.

איך השינה שלו?

השינה שלו בסדר גמור והשיפור הוא דווקא בשינה שלכם. התינוק שלכם ער תקופות ארוכות יותר ומבדיל בין יום ללילה. כמובן שהתינוק שלכם הוא יחיד ומיוחד, וכך גם הרגלי השינה שלו. לפעמים הוא ישן יותר מאחרים ולפעמים פחות - וזה ממש בסדר. יש מגוון רחב של דפוסי שינה ומרבית התינוקות עדיין זקוקים לארוחה בלילה בגיל הזה.

בטיחות בבית

התינוק שלכם מתחיל לנוע במרחב וחשוב לשמור על הבטיחות שלו: 

• הקפידו לסגור את דופנות המיטה. 

• הקפידו שלא יהיו חפצים קטנים באזור - זהו גיל שבו התינוק מכניס חפצים לפה כדי לחקור את סביבתו והוא הוא עלול לבלוע אותם ולהיחנק. לכן יש למנוע מהתינוק גישה לחפצים או לרכיבי מזון קטנים (חפץ קטן הוא כל מה שיכול להיכנס לתוך גליל נייר טואלט). 

• הקפידו לשמור על חומרי ניקוי ותרופות בארון גבוה ונעול.

מומלץ לרדת לגובה התינוק ולהביט מסביב: רואים את האוכל של הכלב? עציץ עם עלים רעילים? כבל חשמל רופף? אם אתם מגיעים אליהם מהגובה שלו - גם התינוק יכול. זה הזמן להרחיק אותם מהישג ידו.

אילו חיסונים צפויים לתינוק?

בגיל ארבעה חודשים יקבל התינוק את החיסונים הבאים: 

• מנה שנייה של החיסון המחומש למחלות קרמת (דיפטריה), צפדת (טטנוס), שעלת (פרטוסיס), 

• חיסון נגד המופילוס אינפלואנזה B.

חיסון מומת נגד מחלת הפוליו (בזריקה לשריר הירך). 

• מנה שנייה של חיסון נגד נגיף הרוטה (שניתן בטיפות בפה) 

• מנה שנייה של חיסון נגד חיידק הפנאומוקוק.

האם יש תופעות לוואי לחיסונים?

ייתכנו תופעות לוואי כלליות: חום, אי־שקט וחוסר תיאבון. כמו כן, ייתכנו תופעות מקומיות כמו כאב, נפיחות ואודם באזור ההזרקה בירך. החיסון נגד נגיף הרוטה עלול לגרום לעיתים רחוקות לשלשולים ולהקאות. תופעות הלוואי חולפות בתוך יום־יומיים.

ומה מצפה לכם בהמשך? קראו את מדריך התפתחות התינוקות מגיל חצי שנה 

ד"ר סרג' גרדשטיין הוא מומחה ברפואת ילדים

ד"ר מוטי חיימי הוא מומחה ברפואת ילדים ובהמטו־אונקולוגיה 
בכללית 

אריקה רוזנשטוק היא מנהלת תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון של כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש