חיפוש

dsdsdsd
תינוקות מקבלת זריקה ליד הכתף

תיק כבד: חיסון נגד צהבת B לתינוקות

זה לא נעים ויכול לגרום לבכי - אבל עלול להיות עצוב הרבה יותר אם התינוק שלך לא יקבל חיסון נגד צהבת - הפטיטיס B ויהיה בסיכון למחלות קשות כמו שחמת הכבד וסרטן הכבד. למה גם תינוק לאם שאינה נשאית צריך להתחסן, איך מקלים על הכאב, ומהן תופעות הלוואי?

אריקה רוזנשטוק

אריקה רוזנשטוק

בקיצור

01

הזריקה ניתנת בשלושה מועדים: תוך 12 שעות מרגע הלידה של התינוק, בגיל חודש ובגיל חצי שנה. לחיסון כנגד נגיף הפטיטיס B יש סיכויי הצלחה של כ-95%.

02

גם אם אינך נשאית יש לחסן את התינוק, שעלול להידבק ממקורות אחרים. 90% ממקרי ההידבקות לפני גיל שנה יובילו למחלה כרונית, שעלולה לגרום לשחמת או סרטן הכבד.

03

בדרך כלל אין תופעות לוואי כתוצאה מהחיסון. תיתכן תגובה מקומית ב-24 השעות שאחריו, מלווה באודם או נפיחות. מה עושים? קומפרס קל באזור הזריקה יקל על התינוק.

המספרים מספרים את הסיפור העצוב של אחד הזיהומים השכיחים והקשים ביותר שמסתובבים בעולם: מדי שנה מתים כמיליון אנשים כתוצאה מהדלקת לה שלושה שמות בעברית: הפטיטיס B, דלקת כבד נגיפית B וצהבת B.

מ-1992, בהמלצת ארגון הבריאות העולמי, נכנס חיסון נגד צהבת לשגרת החיסונים בישראל, והוא ניתן בשלושה מועדים: סמוך ללידה, בגיל חודש ובגיל חצי שנה.

מה הסיפור של צהבת B? מה הסכנות?

צהבת B היא מחלה נגיפית התוקפת את הכבד עקב חדירת נגיף הפטיטיס B לכלי הדם אחרי מגע עם דם או נוזלי גוף - רוק, הפרשות הנרתיק או זרע של אדם הנושא את הנגיף. במקרה של הדבקה מתפתחת מחלה חריפה שמופיעה עם או בלי תסמינים (חום, חולשה, בחילה, הקאות, שתן כהה וגוון צהוב של העור הם רק חלק).

בדרך כלל, ככל שהנדבק צעיר יותר, השלב החריף קשה פחות. לאחר השלב החריף, החולה יכול להחלים לגמרי או לסבול ממחלה כרונית, שעלולה לגרום לשחמת או סרטן הכבד. ככל שהנדבק צעיר יותר, כך גדלה הסכנה: 90% ממקרי ההידבקות לפני גיל שנה יובילו למחלה כרונית, לעומת 5% בלבד אחרי גיל 5. 

איך נדבקים בנגיף?

הדרכים הנפוצות ביותר להידבקות הן מגע מיני לא מוגן, שימוש משותף במזרקים נגועים או דרך תעלת הלידה, אבל כ-30% מהנדבקים כלל לא בטוחים כיצד נחשפו לווירוס.

נשקפת סכנה גם משימוש משותף במברשות שיניים, סכיני גילוח או במגע בין פצעי עור. לא ניתן להידבק דרך חיבוקים או נשיקות, שימוש בכלי אוכל משותפים, שיעול או התעטשות. 

נבדקתי בהריון ונמצא שאינני נשאית, מדוע בכל זאת לחסן את התינוק?

כי את אינך היחידה שעלולה להדביק את התינוק. הוא עלול להיחשף לנגיף בזמן שהותו בבית החולים תוך כדי מגע עם בני משפחה או אנשים אחרים המטפלים בו, וכמובן גם בהמשך חייו. חיסון בסמוך ללידה מונע עד 95%  ממקרי ההידבקות אצל תינוקות לאימהות נשאיות, ובכלל. 

כיוון שהשלב החריף אינו תמיד מתבטא בסימפטומים, חולים כרוניים רבים אינם מודעים למצבם ויכולים להדביק אחרים באופן לא מודע. חלקיקי הנגיף אינם נראים לעין ויכולים לשרוד אפילו 7 ימים מחוץ לגוף.  

מהן תופעות הלוואי לחיסון נגד צהבת וכיצד מטפלים בהן?

לרוב אין תופעות לוואי לחיסון צהבת, אולם תיתכן תגובה מקומית ב-24 השעות שאחרי החיסון, מלווה באודם, נפיחות או קשר תת־עורי - כולן ניתנות להקלה בעזרת הנחת קומפרס קר על האזור.

יש הורים שמדווחים כי התינוק ישן יותר ב-24 שעות שלאחר החיסון, אבל כל עוד הוא מתעורר לאכילה ומטיל שתן כ-6 פעמים ביממה אין סיבה לדאגה. עליה בחום הגוף אינה שכיחה, וכל מקרה של חום מעל 38 מעלות עד גיל חודשיים מחייב בירור רפואי. במקרה שאינכם בטוחים לגבי בריאות ילדכם אחרי החיסון, רצוי לבקש ייעוץ רפואי.

איך אפשר להקל על כאב הדקירה?

יש מגוון דרכים המסייעות להפחתת כאב בעת מתן חיסונים, המומלצת ביותר בגיל ינקות היא טפטוף תמיסת סוכר על לשון התינוק כדקה לפני ההזרקה. בקשו מאחות טיפת חלב. בנוסף הנקה לפני ואחרי החיסון, מוצץ, ערסול ושירה מסייעים להרגעת התינוק.

האם גם אם נשאית יכולה להניק?

כן. אין דיווחים על הדבקה דרך הנקה. בכל מקרה, חשוב מאד שהחיסון נגד HBV (שם המחלה באנגלית) יינתן תוך 12 שעות מהלידה. עם החיסון השגרתי ניתנת גם מנה של חיסון סביל נגד הנגיף (נוגדנים), שמסייעת עד שהתינוק מתחיל לפתח נוגדנים באופן עצמאי, כאשר בהמשך יש לבצע בדיקת דם. חשוב שהאם תשמור על עור הפטמות למניעת סדקים ופצעים.

אריקה רוזנשטוק היא מנהלת תחום טיפת חלב במחוז שרון־שומרון של כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש