חיפוש

dsdsdsd
אב מרים תינוק מחותל באוויר

גמילה מחיתולים: הזמן היבש

מתי יודעים שהפעוט כבר בשל לגמילה מחיתולים? איך גומלים? ומהם הסודות להצלחה בתהליך? מדריך

שרון דורמן חג

שרון דורמן חג'ג'

בקיצור

01

איך יודעים שהתינוק בשל לגמילה מחתולים? מציעים לו להשתמש בסיר או בשירותים ובוחנים את תגובותיו ואת התנהגותו.

02

כמה זמן אורך תהליך הגמילה? התהליך הבסיסי - החל מהישיבה על הסיר וכלה בשימוש מוצלח בו - עשוי להימשך כשישה שבועות.

03

כלל חשוב להצלחת הגמילה: ילדים לומדים יותר טוב כשהם מתוגמלים על הצלחותיהם ועל התקדמותם מאשר אם הם נענשים על שגיאותיהם.

הורים רבים מחכים בקוצר רוח לשלב הגמילה מחיתולים, הן מטעמים כלכליים (חיסכון בטיטולים יקרים) והן מטעמי נוחות, אולם מבחינת הפעוט מדובר בתהליך מורכב המשלב בשלות פיזיולוגית עם תהליך פסיכולוגי.

מועד הגמילה הוא מאוד אינדיבידואלי, אולם החל מגיל שנתיים יש לתינוק יכולת פיזיולוגית וקוגניטיבית שמאפשרת לו להיגמל. קודם לכן עליו לעבור שלבי התפתחות שונים שיכשירו אותו למשימה:

12-0 חודשים - בפרק הזמן הזה חווה התינוק התפתחות קוגניטיבית ולשונית שבסופה הוא מסוגל לקשר בין סיבה לתוצאה. מהבחינה הרגשית מתפתחת אצלו היכולת ליהנות ממחמאות ומשבחים. בגיל הזה אין לתינוק יכולת לשלוט על הסוגרים.

18-12 חודשים - בפרק הזמן הזה מתחילה להתפתח היכולת לקשר בין תחושת מלאות בבטן לבין התרוקנות המעי. מהבחינה הרגשית־חברתית גדל הרצון של הפעוט לחקות התנהגויות של ילדים אחרים. הוא מסוגל לתקשר באמצעות כמה מילים ונהנה לבצע משימות בכוחות עצמו.

24-18 חודשים - בפרק הזמן הזה מתפתחת יכולת שליטה לזמן קצר על שרירי הסוגרים, והפעוט מסוגל לשבת יציב לאורך זמן.

מהבחינה הקוגניטיבית מתפתחת אצלו היכולת לדמיין מטרה כמו "סיר" ולזכור אותה לאורך זמן. במקביל מתפתחת אצלו היכולת המילולית. מהבחינה הרגשית־חברתית מתפתחת אצלו שליטה עצמית, ומתפתח הרצון לרצות את ההורים כדי לקבל מהם חיזוקים חיוביים (מחמאות ושבחים).

36-24 חודשים - לפעוט כבר יש יכולת פיזית לשלוט בסוגרים, והוא מסוגל (באופן חלקי) להתלבש - למשל להוריד ולהרים מכנסיים. בתחום השפה והקוגניציה הוא מסוגל להבין הסברים מילוליים.

הזיכרון והדמיון שמתפתחים בשלב הזה עוזרים לפעוט להצליח במשימת הגמילה באמצעות משחקי דמיון ומשחקי תפקידים. הפעוט נהנה מאוד מהיכולות לעשות דברים בעצמו. הוא מודע למגדר שלו ומסוגל לחקות את פעולות ההתרוקנות בשירותים של ההורה מאותו המין.

גיל 3 ויותר - פעולות מערכת העיכול מפותחות דיין כך שלפעוט יש יותר שליטה על פעולות ההתרוקנות ופחות "תאונות" של איבוד שליטה על הסוגרים.

מהבחינה הקוגניטיבית, בגיל 3 ומעלה יש לפעוט יכולות להפסיק ריכוז במשחק כדי לגשת לשירותים ולהתפנות ולהימנע מהסחת הדעת עד להשלמת ה"משימה" בשירותים. בגיל הזה יש "דרבון חברתי" לשימוש בשירותים, והפעוט נהנה מאוד לקבל פרסים על הצלחה במשימה.

הציעו לו להשתמש בסיר או בשירותים ובחנו את התנהגותו ואת תגובותיו לכך. אם הוא מפגין התעניינות, סקרנות, מדבר על השימוש בסיר ומביע הנאה מישיבה על הסיר - תוכלו לשער שהוא אכן בשל רגשית לתהליך. אם הילד דוחה את הרעיון ומביע התנגדות במילים או בבכי כשאתם מדברים על השימוש בסיר - הוא כנראה מביע קונפליקט פנימי, ותצטרכו להמתין עוד קצת לזמן המתאים.

• קיימו שיחה מקדימה עם הגננת ו/או עם המטפלת וסכמו יחד על תחילת התהליך.

• רכשו ספר מתאים העוסק בנושא והקריאו אותו לילדכם.

• שחקו עם הפעוט במשחקי דמיון מתאימים כמו בובה שמושיבים על סיר.

• רכשו מלאי של תחתונים חדשים שילדכם יאהב.

• קנו סיר או ישבנון (אפשר לשתף את הפעוט בבחירת הסיר) והניחו אותו בשירותים.

• התחילו בתהליך בבית בעת שאתם נמצאים בו ויכולים לתמוך בפעוט.

• החליפו את החיתול בתחתונים לזמן קצר וקצוב של כשעתיים. במהלך השעתיים הזכירו לילדכם כל 40-30 דקות לגשת לשירותים. צפו לפספוסים והגיבו בהבנה ובמתן חיזוק חיובי.

• לאחר כמה ימים שבהם תראו שיש התקדמות ושיתוף פעולה של הפעוט, דברו שוב עם הגננת והמשיכו בתהליך גם בגן. בתחילה אפשר להמשיך להביא את הילד לגן עם חיתול, והצוות בגן יוריד לו אותו כך שיישאר בתחתונים למשך זמן קצר וקצוב המוסכם מראש. בהמשך, עם התקדמות הפעוט והצלחותיו בתהליך, הוא ייפרד בגאווה רבה מהחיתול - לצמיתות.

תמיכה
ילדים לומדים טוב יותר באמצעות קבלת תגמולים על הצלחותיהם ועל התקדמותם מאשר באמצעות עונשים על שגיאותיהם. להורה יש תפקיד חשוב בהצלחת תהליך הגמילה מהחיתולים - תהליך שהוא לעיתים איטי והדרגתי. הפעוט מצליח? תנו לו חיבוק, מילות עידוד ואפילו פרס קטן. הפעוט נכשל? אמרו לו שאתם בטוחים שהוא יצליח יותר בפעם הבאה והציעו לו עזרה בניגוב ובניקוי לאחר כל כישלון. לדוגמה: "בוא, אני אעזור לך להתנקות ולהתלבש, ואני בטוח/ה שבפעם הבאה תצליח יותר". אפשר לתת פרס קטן על כל הצלחה, אך יש להימנע מענישה ומהבעת אכזבה בעקבות פספוס.

עקביות
מערכת הציפיות של ההורה מהפעוט צריכה להיות הגיונית ועקבית ומותאמת ליכולות של הפעוט. אפשר לצפות מהפעוט לפחות לנסות לבצע את הפעולה בכל פעם ולחזור על הדברים במילים פשוטות. כדאי להקפיד ככל האפשר על עקביות בשגרת ההליכה לשירותים: הסיר/ישבנון צריך להיות מונח באותו המקום כל הזמן, ופעולות הניגוב ורחיצת הידיים צריכות להיעשות בכל פעם באופן שגרתי. מומלץ לרתום את כל הצוות המטפל של הפעוט למשימת הגמילה כדי לשמור על אחידות ולהימנע מיצירת בלבול וחוסר ודאות אצל הפעוט.

מעורבות והשגחה
צרכים, התנהגויות ויכולות של פעוטות הם לא תמיד צפויים ומשתנים לעיתים קרובות. לעיתים תהליך גמילה שהתחיל טוב לא יצליח ביום מסוים. זו אינה סיבה לייאוש. יש להמשיך בתהליך הגמילה כפי שהתחלתם אותו, להיות קשובים לצורכי הפעוט ולתמוך בו בהתאם לקשיים שמתעוררים.

הנאה
גמילה מחיתולים היא תהליך טבעי, וכדאי לראות בה פעולה מהנה. אל תילחצו מהקשיים שמתעוררים ועזרו לילדכם ללמוד את המיומנות החדשה בדרך שמחזקת את הביטחון העצמי שלו ואת ההערכה העצמית שלו. זכרו: כל פעוט לומד להשתמש בשירותים במוקדם או במאוחר, וגם הילד שלכם ייגמל. נסו ליהנות מהקסם ומהרגעים המצחיקים שבתהליך, ולכולכם יהיה קל יותר.

משחק
הפעוט ייהנה מאוד לשחק עם חומרים המסמלים את ההפרשות ומעניקים לו אפשרות לביטוי תחושתי. הכוונה היא למשחק בבצק ובפלסטלינה, בצבעי ידיים, בחימר, בחול, בבוץ או בעיסת נייר. יש לתת לפעוט להתלכלך בהנאה בזמן המשחק, כך שתהיה זו בעבורו תעסוקה חלופית למגע עם הצואה. משחק כזה עשוי לעזור לו להתגבר על הקושי בשחרור היציאות ובפרידה מהן.

התשובה אינה חד־משמעית. אם הפעוט בשל לתהליך הגמילה מהבחינה הפיזיולוגית, הקוגניטיבית והרגשית, עשוי התהליך הבסיסי - החל מהישיבה על הסיר וכלה בשימוש מוצלח בו - להימשך כשישה שבועות. עם זאת, גם לאחר התקופה הזאת ייתכנו "תאונות" ופספוסים עד לגמילה המלאה.

לרוב לומד הפעוט מהר יותר להטיל שתן בסיר. עשיית קקי בסיר היא מיומנות שהלימוד שלה מצריך זמן רב יותר. לפעוט קשה יותר להיפרד מהצואה, מכיוון שהוא רואה בה חלק מגופו. יש לדעת שתהליך הגמילה אינו טכני, אלא זוהי חוויה גופנית משמעותית בעבור הפעוט.

בגיל הזה הפעוט מפתח את עצמאותו ואת פרטיותו. תחושת השליטה בתהליך חשובה לפעוט, כי הוא רואה בצואה חלק מגופו שממנו עליו להיפרד. ניסיונות של ההורים ללחוץ על הפעוט עלולים לדרבן אותו להתנהגות סרבנית ומרדנית המתבטאת בעצירת הצואה. כך למעשה מביע הפעוט את שליטתו במה ששייך לו.

יש להתייחס בעדינות לקשיים של הילד להפריש צואה, ויש לאפשר לו לעשות זאת בקצב שלו. עצירות תגרום לפעוט סבל רב, ויש לטפל בה במהירות באמצעות פנייה לרופא.

אם הפעוט מבקש להמשיך לעשות קקי בחיתול אף שהוא כבר הוא משתין בסיר, יש לאפשר לו לעשות זאת. לאחר שהפעוט עשה קקי בחיתול, כדאי לגשת יחד איתו לשירותים, להראות לו את ה"תוצר" ולתת לו הזדמנות להיפרד ממנו באסלה.

לרוב כן. ייתכן שהפעוט יהיה גמול לחלוטין מהחיתולים במהלך היום, אך בלילה עדיין יזדקק לחיתול. אם הפעוט נגמל מהחיתולים ביום ובמשך כשבוע קם בבוקר עם חיתול יבש - כדאי להציע לו להיפרד מהחיתול גם בשעות הלילה.

עקרונית אין משמעות לעונה שבה מתקיים תהליך הגמילה מהחיתולים, אלא רק לבשלות ולמוכנות של הפעוט. עם זאת, קל יותר לגמול בחודשי האביב והקיץ, מכיוון שאין שכבות של בגדים, וקל יותר להתפשט ולהתלבש. מובן שאם הפעוט מביע רצון להיגמל בחורף - אין סיבה לדחות את התהליך.

שרון דורמן חג'ג' היא אחות בטיפת חלב ומדריכת הנקה במרפאת כללית במושב חרוצים

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש