פורסם בראשונה: 27.05.2009
עדכון אחרון: 09.03.2014

כלבת: מה לעשות אם ננשכתי?

לקריאה נוחה
אחת לכמה חודשים עולה לכותרות מקרה מצער של כלב או חיית בר שנושכים אדם. בין הסכנות הגדולות נמצאת מחלת הכלבת. למה היא כל כך מסוכנת, מה עושים אחרי הנשיכה ומה אפשר לעשות כדי להימנע מהצרה הזאת?
שינוי ההתנהגות בחיות בגלל הכלבת עשוי להגביר את הסיכון לנשיכה

בקיצור

1.

מה עושים אחרי נשיכת כלב, או כל חיה אחרת? שוטפים את האזור היטב במים ובסבון ופונים לבדיקה רפואית.

2.

מהן הסכנות בנשיכה? היא עלולה לגרום לזיהום, שהמסוכן שבהם הוא וירוס הכלבת.

3.

וירוס הכלבת תוקף את מערכת העצבים ואת המוח ומסתיים במוות. חיסון לפני התפרצות המחלה יכול להציל חיים. ננשכתם? דאגו להתחסן אם צריך.

יש לנו חדשות רעות וחדשות טובות: הרעות - בסוף השבוע האחרון דווח על בעל חיים חולה כלבת שנשך למעלה מעשרה אנשים. הפעם היה מדובר בזאבה שנשכה 11 איש באזור טבריה, לפני שנורתה וגופתה נשלחה לנתיחה שבה נמצא הווירוס בגופה.

המקרה הזה מזכיר לנו שבעשור האחרון יש עלייה במקרי בעלי החיים שחולים בכלבת בארץ. מדובר בעשרות מקרים, רובם בצפון הארץ. ועוד סיבה לדאגה: אם בשנים עברו המקרים היו אצל חיות בר בעיקר, בשנים האחרונות יש יותר מקרים של כלבים חולים - משוטטים או כלבי בית שננשכו ונדבקו.

ומה החדשות הטובות?

שגם במקרה האחרון, כל מי שננשך דאג ללכת להיבדק ולהתחסן, ובכך נמנעה התפרצות של המחלה אצל הננשכים, ומניעת זיהומים נוספים כמו טטנוס, שיכולים להתפתח מנשיכת בעל חיים. בקיצור: מדובר במחלה מסוכנת מאוד, אבל יש לה חיסון.


ומה כל כך מסוכן במחלת הכלבת?

מחלת הכלבת נגרמת מנשיכת בעלי חיים. במהלך הנשיכה מועבר וירוס הכלבת שעלול לגרום למוות. המחלה ותיקה ומוכרת עוד מימי המקרא. שם נוסף של המחלה הוא הידרופוביה על שם אחד הסימפטומים שלה - רתיעה ממים.

וירוס הכלבת תוקף את מערכת העצבים ואת המוח ומסתיים בשיתוק מערכות חיוניות ובמוות, גם אצל בני אדם וגם אצל בעלי חיים. הכלבת מוגדרת בספר השיאים של גינס "המחלה הקטלנית ביותר", שכן שיעורי התמותה מרגע ההתפרצות מגיעים ל־100%.

באמצעות טיפול נכון ניתן למנוע את ההשלכות הקטלניות של מחלת הכלבת, אבל משהופיעו הסימנים הראשונים של המחלה, היא כבר לא ניתנת לריפוי ותמיד תסתיים במוות.

מה לעשות אם בעל חיים נושך אותי?

דבר ראשון יש לשטוף את אזור הפגיעה במים זורמים ובסבון, כיוון שהנגיף רגיש לחומרי חיטוי (כולל סבון). בכל מקרה של נשיכה יש לפנות לבדיקה רפואית ללשכת הבריאות הממשלתית הקרובה.

אם ננשכת על ידי כלב, משרד הבריאות יחליט על אופן הטיפול ועל הכנסתו, אם הוא נתפס, להסגר. חשוב ביותר לאתר את בעל החיים הנושך, לבדוק אותו בהסגר ולוודא אם יכול היה להעביר את המחלה בעת הנשיכה. נוסף על כך יש לפנות לרופא המשפחה כדי שיחליט בנוגע לקבלת חיסון טטנוס ולטיפול אנטיביוטי במקרה של זיהום הפצע.

אם יש חשש להדבקה בכלבת, יקבל הננשך חיסון נגד כלבת שימנע את התפתחות המחלה. החיסון מורכב מארבע זריקות .I.M (תוך־שריריות). הזריקה הראשונה תינתן בסמוך ככל האפשר לנשיכה ולאחר מכן יינתנו עוד 3 זריקות: ביום ה־3, ה־7 וה־14 לאחר הזריקה הראשונה. החיסון ניתן בלשכות הבריאות.

מי יכול להידבק בכלבת?

כל היונקים יכולים להידבק בכלבת. בישראל היה הכלב עד שנות ה־50 של המאה הקודמת הנשא והמפיץ העיקרי של נגיף הכלבת, אולם עם חקיקת החוק לחיסון כלבים ב־1956 הפכו חיות הבר למפיצים העיקריים של המחלה, ומ־1979 השועל הוא המפיץ העיקרי של מחלת הכלבת בישראל.

בחו"ל קיימים בעלי חיים נוספים כמו עטלפי פירות וחרקים, דביבונים, בואשים, זאבי הערבות, תנים ונמיות שמפיצים את הנגיף.

רוב המקרים שבהם אובחנה מחלת הכלבת בבעלי חיים בשנים האחרונות היו בכלבים באזור רמת הגולן ועמק המעיינות. אזור זה מצוי בחשיפה מתמדת למחלה נוכח חדירת בעלי חיים נגועים מהמדינות הגובלות בישראל: לבנון, ירדן וסוריה.

בשנים האחרונות, היישובים באזור רמת הגולן ועמק המעיינות הם מוקדי התפרצות למחלה בכלבים, המהווים איום ישיר על המטיילים, תושבי האזור ובעלי החיים שלהם. כמו כן, קיימת סכנה מתמדת של העברת המחלה על ידי בעלי חיים לאזורים אחרים בישראל.

איך מתפתחת המחלה?

נגיף  הכלבת עובר ממקום הנשיכה אל השריר ומשם מתקדם באיטיות דרך עצב השריר במעלה מערכת העצבים עד למוח. כל עוד הוא לא הגיע למוח, בעל החיים או האדם הנגוע נקראים נשאים, והזמן הזה נקרא תקופת הדגירה. במהלכה לא מופיעים תסמינים אצל מי שננשך.

כאשר נגיפי הכלבת מגיעים אל המוח, הם מזריקים את החומר הגנטי שלהם לתאים ובכך כופים עליהם לייצר נגיפים נוספים. הנגיפים פורצים החוצה ומדביקים תאים נוספים והורסים את התאים שיצרו אותם. התהליך הזה גורם להתמוססות של אזורים שלמים במוח היונק. התהליך הזה נקרא "נמק גבינתי" שכן האזורים ההרוסים במוח גורמים לו להיראות בבדיקות ההדמיה כמו גבינה שווייצרית. התוצאה היא שיטיון (דמנציה) ולבסוף מוות.

חשוב לזכור שלעיתים הסימן המוקדם היחיד לכלבת הוא שינוי התנהגות, ורק מאוחר יותר מופיעים הסימנים הקלאסיים של תוקפנות או שיתוק.

כמה זמן נמשכת תקופת הדגירה?

תקופת הדגירה משתנה לפי מרחק הנשיכה מהמוח: ככל שהנשיכה רחוקה יותר מהמוח, כך לנגיף לוקח יותר זמן להגיע אל המוח, ולכן תקופת הדגירה מתארכת. קצב ההתקדמות של הנגיף במערכת העצבים הוא כסנטימטר ליום. סך הזמן שעובר מההידבקות במחלה ועד להתפרצותה נע בין שבועיים לחצי שנה. כשהנגיף מגיע לתא במוח הוא חודר אליו.

מהם הסימנים של מחלת הכלבת?

מהרגע שהנגיף הגיע למוח, פורצת המחלה, והמוות הבלתי נמנע מתרחש בתוך עשרה ימים. הסימנים העיקריים במהלך עשרת הימים האלה הם שינויי התנהגות, אבל אלה יכולים להיות שונים מבעל חיים אחד לאחר.

בעל חיים יכול להפוך לידידותי במיוחד (כמו שועל שנכנס לחצר או לבית) או לפחדן במיוחד (למשל כלב ידידותי שבורח לפתע מבעליו). בסוף המחלה מופיעים לעיתים יציאת קצף מהפה ורתיעה ממים (מאוד כואב לחולה לבלוע ולכן הוא יימנע משתיית מים למרות הצמא) ושינויים בקול. לבסוף מופיע שיתוק בשרירי הנשימה, ואז המוות הוא בלתי נמנע.

על סמך שינויי ההתנהגות של בעל החיים יכול רופא וטרינר לחשוד שהוא חולה בכלבת, אולם בחלק מהמקרים לא נצפים כלל סימנים לפני המוות. במקרים כאלה הדרך היחידה לאבחן את המחלה היא בבדיקה שלאחר המוות. בבדיקה הזאת לוקחים חלקים מרקמת המוח לבדיקה מיקרוסקופית.

האם זה מדבק?

כן, אבל לא בכל שלב. אדם או בעל חיים יכולים להדביק בכלבת רק לאחר שהנגיף הגיע לבלוטות הרוק. לשם הוא מגיע רק לאחר שהתרבה במוח, נע מהמוח דרך עצב הפנים ומגיע לבלוטות הרוק.

בשלב הזה האדם או בעל החיים יכולים להדביק - בדרך כלל באמצעות נשיכה, אבל גם באמצעות ליקוק העין, האף הפה או פצע פתוח. בתקופת הדגירה האדם או בעל החיים הנגועים בכלבת אינם מדבקים, ורק לאחר פרוץ המחלה, עם הופעת כל התסמינים, הם נחשבים למדבקים.

חשוב להקפיד שכל מי שבמהלך פעילותו בא במגע עם כלבים חולים ועם כלבים אסופים (ובכלל זה מתנדבים ופעילי עמותות המסייעים בטיפול בכלבים בכלביות השונות) יהיה מחוסן בחיסון קדם חשיפה כנגד כלבת. אחת לשנתיים מומלץ לקבל חיסון דחף או לבצע בדיקת נוגדנים המתבצעת (בתשלום) במעבדת הכלבת במכון הווטרינרי.

איך אפשר להגן על חיית המחמד שלי מפני מחלת הכלבת?

קיים חיסון לכלבת, שאותו מומלץ לתת לבעלי החיים (כלבים וחתולים) אחת לשנה.

יש לקחת לתשומת לב כי חיסון יחיד כנגד כלבת לא בהכרח הגנה מספק, בעיקר אם החיסון ניתן בגיל צעיר, בעת שהמערכת החיסונית עדיין לא התפתחה דיה.

מדוע חיית המחמד שלי צריכה לקבל חיסון נגד כלבת?

רוב מקרי הכלבת בישראל מתגלים בחיות בר (שועלים ותנים). חיות המחמד עלולות להידבק מנשיכות של חיות בר נגועות או מבעלי חיים אחרים לא מחוסנים ובכך להעביר את המחלה לאנשים הסובבים אותן. בישראל חלה חובה על הבעלים להביא לחיסון כל כלב המצוי ברשותו. אין חובה לחסן בעלי חיים אחרים, אבל מומלץ לחסן חתולים וחמוסים.

מדוע יש להטיל הסגר על בעל חיים שנשך?

תקופת ההסגר על פי חוק היא 10 ימים מיום ההסגרה. את הכלב הנושך יש לשים בהסגר בתוך 24 שעות ממועד הנשיכה.

ההסגר מאפשר לרופא הווטרינר לעקוב אחרי בעל החיים הנושך ולזהות הופעה של סימני כלבת. אם ימות בעל החיים בתוך עשרת הימים, יבצעו בגופו בדיקה שלאחר המוות לאבחון המחלה. אם הכלב לא הראה סימני מחלה בתוך 10 ימים ולא מת במהלכם, ניתן להסיק כי לא הייתה לו אפשרות להעביר את המחלה בעת הנשיכה.

במקרה שבו עולה חשד לכלבת והכלב נשלח להסגר או לבדיקה, יש לוודא שקיים מידע לגבי האנשים ובעלי החיים שהיו איתו במגע במהלך השבועיים האחרונים.

אימוץ כלבים הוא פעילות מבורכת, אולם יש להקפיד שכלבים שנאספו באזורים נגועים ישהו לפחות 60 יום בתצפית במהלכם יחוסנו ויסומנו כחודש לפני העברתם לבעלים.

מה לעשות אם אני חושד שבעל חיים חולה בכלבת?

אם בעל החיים שייך לך, פנה מייד אל וטרינר ושמור על בעל החיים כדי שלא יברח עד שהווטרינר יבדוק אותו.

אם מדובר בבעל חיים משוטט או בחיית בר, יש להודיע באופן מיידי לווטרינר העירוני. יש להימנע ממגע עם בעל החיים החשוד, ויש למנוע מאנשים ומבעלי חיים לבוא עימו במגע.

בכל מקרה בו כלב מת לאחר שהראה סימנים עצביים או שעלה חשד לכלבת, יש להקפיד שגופתו תגיע למעבדה לכלבת במכון הווטרינרי לשלילת החשד.

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה ומנחה את פורום בריאות המשפחה של אתר כללית