חיפוש

dsdsdsd
כלבת: מה לעשות אם ננשכתי?

כלבת: מה לעשות אם ננשכתי?

למה כלבת עלולה להיות מסוכנת כל כך, מה חשוב לעשות אם ננשכים, האם ישנו חיסון שניתן לקבל מראש? כל התשובות בפנים

ד"ר דנה פלורנטין, ד"ר ביביאנה חזן

בקיצור

01

וירוס הכלבת מועבר לרוב ברוק בנשיכה מבעל חיים נגוע לאדם או לבעל חיים אחר. הווירוס יכול לעבור גם בשריטה, ובמקרים נדירים בהתעטשות או בהתזת רוק.

02

רוב המקרים שבהם אובחנה מחלת הכלבת בבעלי חיים בשנים האחרונות היו באזורי רמת הגולן, העמקים, הגליל המערבי וראש פינה.

03

ננשכת? יש לשטוף בהקדם וביסודיות את אזור הפגיעה במים זורמים ובסבון, לחטא את האזור באלכוהול 70% או בתמיסת יוד ולפנות ללשכת הבריאות הקרובה.

כלבת היא מחלה ויראלית שקיימת מאז שחר האנושות ועדיין ממשיכה להדאיג ולעשות כותרות, גם כאן בישראל. וירוס הכלבת מופץ ברוק של חיה נגועה, בדרך כלל בנשיכה - ומרגע התפרצות המחלה (והופעת התסמינים שלה) קיים סיכוי אפסי להינצל ממוות. הבשורות היותר טובות: ישנו חיסון שניתן לקבל לאחר הנשיכה למניעת ההתפרצות.

ב־2017 נרשם מספר שיא מהשנים האחרונות של 74 חיות נגועות בכלבת בישראל. מרבית מקרי ההידבקות היו בתנים, אבל בשנים האחרונות יש יותר מקרים של כלבים חולים - משוטטים או כלבי בית שננשכו ונדבקו. ב־2018 נרשמו 61 מקרים של כלבת בישראל. לצפייה בנתונים העדכניים ביותר לחצו כאן.

כאמור, וירוס הכלבת מועבר לרוב ברוק בנשיכה מבעל חיים נגוע לאדם או לבעל חיים אחר. הווירוס יכול לעבור גם בשריטה, ובמקרים נדירים בהתעטשות או בהתזת רוק מבעל חיים נגוע לפצעים פתוחים או לריריות עיניים, פה ואף.

לאחר שהנגיף נכנס לגוף הוא עובר אל השריר ומשם מתקדם באיטיות דרך עצב השריר במעלה מערכת העצבים עד למוח. פרק הזמן מרגע החשיפה לנגיף ועד להתפרצותו נקראת תקופת הדגירה, ובמהלכה לא מופיעים תסמינים אצל מי שננשך. בעל החיים או האדם הנגועים נקראים נשאים.

כאשר נגיפי הכלבת מגיעים אל המוח, הם משתכפלים ומתפשטים במהירות וגורמים להתמוססות של אזורים שלמים במוח ולבסוף למוות.

תקופת הדגירה יכולה לנוע בין שבוע לשנה, ובדרך כלל היא אורכת 3-1 חודשים מרגע הנשיכה. ככל שהנשיכה רחוקה יותר מהמוח, כך לנגיף לוקח יותר זמן להגיע אל המוח, ולכן תקופת הדגירה מתארכת. קצב ההתקדמות של הנגיף במערכת העצבים הוא כסנטימטר ליום.

הוא לא רק ממש נעים, אלא גם תורם לבריאות
447964363.jpg

סימנים בבני אדם
הסימנים הראשונים של כלבת דומים מאוד לסימפטומים של שפעת: חולשה כללית או חוסר נוחות, חום מלווה בכאב או כאבי ראש. ייתכנו גם עקצוץ חריג או לא מוסבר או תחושת צריבה באזור הנשיכה. בהמשך מופיעים חרדה או בלבול, הזיות, ולבסוף שיתוק בשרירי הנשימה והמוות הבלתי נמנע. 

סימנים בבעלי חיים
הסימנים העיקריים בבעלי חיים בעשרת הימים האלה הם שינויי התנהגות. בעל חיים יכול להפוך לידידותי במיוחד (כמו שועל שנכנס לחצר או לבית) או לפחדן במיוחד (למשל כלב ידידותי שבורח לפתע מבעליו). ברבות מהחיות נראים אישונים מורחבים והתנהגות של טירוף (ריצה למרחקים ארוכים, נשיכה של כל מה שנקרה בדרכם). בסוף המחלה מופיע לעיתים קצף מהפה, ישנה רתיעה ממים (מאוד כואב לחולה לבלוע ולכן הוא יימנע משתיית מים למרות הצמא) ושינויים בקול.

על סמך שינויי ההתנהגות של בעל החיים יכול רופא וטרינר לחשוד שמדובר בכלבת. בחלק מהמקרים אין סימנים לפני המוות. במקרים כאלה הדרך היחידה לאבחן את המחלה היא בבדיקה שלאחר המוות. 

חשוב מאוד לשטוף בהקדם וביסודיות את אזור הפגיעה במים זורמים ובסבון, כדי לנטרל את הרוק של בעל החיים הפוגע. אחרי השטיפה יש לחטא את האזור באלכוהול 70% או בתמיסת יוד. לאחר מכן יש לפנות לבדיקה בלשכת הבריאות הקרובה. בשעות שלשכת הבריאות סגורה יש לפנות לחדר מיון בבית החולים הקרוב.

אם יש חשש להדבקה בכלבת, יקבל הנפגע חיסון נגד כלבת שימנע את התפתחות המחלה. החיסון מורכב מארבע זריקות .I.M (תוך־שריריות). הזריקה הראשונה תינתן בסמוך ככל האפשר לנשיכה ולאחר מכן יינתנו עוד 3 זריקות: ביום ה־3, ה־7 וה־14 לאחר הזריקה הראשונה. החיסון ניתן בלשכות הבריאות.

ייתכן כי יוחלט גם על קבלת חיסון טטנוס וטיפול אנטיביוטי במקרה של זיהום הפצע.

מה כולל החיסון בכללית?

הזרקה תת־עורית או תוך שרירית של חיסון סביל נגד מחלת הכלבת.

מה זה חיסון סביל נגד כלבת?

חיסון סביל (בשונה מחיסון פעיל) הוא חיסון שכבר מכיל בתוכו נוגדנים (אימונוגלובולינים) כנגד כלבת. החיסון מופק מדם של תורמים מחוסנים. 

החיסון ניתן כשצריך לטפל באופן מיידי בחשד לכלבת ולא ניתן לחכות עד שהגוף ייצר בעצמו נוגדנים. מטרת החיסון היא למנוע התפתחות של מחלת הכלבת.

החיסון הסביל לא מהווה טיפול כנגד כלבת, או הגנה בעת התפתחות המחלה, והוא חיוני כשהוא ניתן סמוך ככל האפשר לאחר החשיפה לכלבת.

ומה לגבי חיסון פעיל (מניעתי)?

את החיסון הפעיל מקבלים דרך משרד הבריאות. מטרתו לעודד את הגוף לייצר נוגדנים נגד מחלת הכלבת והוא מתבצע באמצעות החדרת נגיף מומת או מוחלש. 

החיסון הפעיל ניתן לאחר חשד לכלבת או כפעולת מניעה לווטרינרים שעתידים לבוא במגע עם בעלי חיים. 

איך מקבלים את השירות (החיסון הסביל בלבד)?

יש לפנות לרופא המטפל.

כמה אנשים מתו מכלבת בישראל?

מאז קום המדינה - כ־30. המקרה האחרון אירע ב־2004. לפי דיווחים, מדי שנה מתים בעולם כ־50 אלף איש מכלבת, מרביתם בהודו ובאפריקה. בישראל ניתנים מדי שנה חיסונים למאות אנשים בעקבות חשש לחשיפה לכלבת.

לאחר דיווח על נשיכה, תוציא לשכת הבריאות צו להסגרתו של בעל החיים הנושך. תקופת ההסגר על פי חוק היא 10 ימים מיום ההסגרה.

ההסגר מאפשר לרופא הווטרינר לעקוב אחרי בעל החיים הנושך ולזהות הופעה של סימני כלבת. אם ימות בעל החיים בתוך עשרת הימים, יבצעו בגופו בדיקה שלאחר המוות לאבחון המחלה. אם הכלב לא הראה סימני מחלה בתוך 10 ימים ולא מת במהלכם, ניתן להסיק כי לא הייתה לו אפשרות להעביר את המחלה בעת הנשיכה.

במקרה שבו עולה חשד לכלבת והכלב נשלח להסגר או לבדיקה, יש לוודא שקיים מידע לגבי האנשים ובעלי החיים שהיו איתו במגע במהלך השבועיים האחרונים.

אימוץ כלבים הוא פעילות מבורכת, אולם יש להקפיד שכלבים שנאספו באזורים נגועים ישהו לפחות 60 יום בתצפית במהלכם יחוסנו ויסומנו כחודש לפני העברתם לבעלים.

כן. חשוב להקפיד שכל מי שבמהלך פעילותו בא במגע עם כלבים חולים ועם כלבים אסופים (ובכלל זה מתנדבים ופעילי עמותות המסייעים בטיפול בכלבים בכלביות השונות) יהיה מחוסן בחיסון קדם־חשיפה כנגד כלבת. אחת לשנתיים מומלץ לקבל חיסון דחף או לבצע בדיקת נוגדנים המתבצעת (בתשלום) במעבדת הכלבת במכון הווטרינרי.

הכלב היה עד שנות ה־50 של המאה הקודמת הנשא והמפיץ העיקרי של נגיף הכלבת בישראל. עם חקיקת החוק לחיסון כלבים ב־1956 הפכו חיות הבר למפיצות העיקריות של המחלה בישראל.

החיות שזוהו כנגועים בכלבת בישראל ב־2017:

1. תן (42 מקרים)
2. בקר (14)
3. כלבים (9)
4. חתולים (2)
5. צאן (1)

בחו"ל קיימים בעלי חיים נוספים כמו עטלפי פירות וחרקים, דביבונים, בואשים, זאבי הערבות ונמיות שמפיצים את הנגיף.

article_family_online.jpg

רוב המקרים שבהם אובחנה מחלת הכלבת בבעלי חיים בשנים האחרונות היו באזורי רמת הגולן, העמקים, הגליל המערבי וראש פינה. קיימת סכנה מתמדת של העברת המחלה על ידי בעלי חיים לאזורים אחרים בישראל.

חיות המחמד עלולות להידבק מנשיכות של חיות בר נגועות או מבעלי חיים אחרים לא מחוסנים ובכך להעביר את המחלה לסובבים אותן. בישראל חלה חובה על הבעלים לחסן נגד כלבת כל כלב המצוי ברשותו. אין חובה לחסן בעלי חיים אחרים, אבל מומלץ לחסן חתולים וחמוסים.

• אם בעל החיים שייך לך, פנה מיד אל וטרינר ושמור על בעל החיים כדי שלא יברח עד שהווטרינר יבדוק אותו.

• אם מדובר בבעל חיים משוטט או בחיית בר, יש להודיע באופן מיידי לווטרינר העירוני. יש להימנע ממגע עם בעל החיים החשוד, ויש למנוע מאנשים ומבעלי חיים לבוא עימו במגע.

• בכל מקרה בו כלב מת לאחר שהראה סימנים עצביים או שעלה חשד לכלבת, יש להקפיד שגופתו תגיע למעבדה לכלבת במכון הווטרינרי לשלילת החשד.

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה ורופאת הבית של אתר כללית. היא מנהלת את מרפאת לב העיר בפתח־תקוה

ד"ר ביביאנה חזן היא מנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי העמק, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש