חיפוש

dsdsdsd
אדם וכלב זה בריא

ידידו הבריא ביותר של האדם

מתלבטים אם לאמץ חיית מחמד? מחקרים הוכיחו שאנשים שמגדלים בבית כלב או חתול נהנים מבריאות טובה יותר: פחות אלרגיות, פחות לחץ, לב בריא יותר וחיי חברה פעילים יותר. אז למה החברים על ארבע עושים אותנו בריאים יותר?

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

בקיצור

01

מהם היתרונות הבריאותיים של חיות המחמד? בע"ח יכולים לעזור בהורדת לחץ הדם, בשמירה על משקל תקין, במניעת אלרגיות ובשיפור המערכת החיסונית.

02

וזה טוב גם לנפש: ברור, כלבים וחתולים מפחיתים חרדות, מורידים את רמות הלחץ והדיכאון ובגדול - עושים שמח.

03

איפה מאמצים? בפורטל בעלי החיים תוכלו מצוא את הפרטים של העמותות השונות לאימוץ חיות מחמד.

בעלי חיים הם חברים נהדרים. נסו לשחק עם כלב או עם חתול אחרי יום קשה, ומיד תרגישו את האהבה מציפה אתכם. וזה לא הכול: לאהבה הזאת יש גם יתרונות בריאותיים.

מחקרים שנערכו במשך 25 שנה הוכיחו שבעלי חיים יכולים לעזור בהורדת לחץ הדם, להפיג חרדה, לשפר את המערכת החיסונית, את בריאות הלב ואפילו לעזור לכם ליצור קשרים חברתיים.

חיות נגד אלרגיה

בעבר האמינו שאם יש בבית חיית מחמד פרוותית, הילדים נמצאים בסיכון יותר גבוה לפתח אלרגיה ואסתמה. אבל זה לא המצב: כמה מחקרים הראו שילדים שגדלים בבתים שיש בהם חיות עם פרווה, בין אם מדובר בכלב ובין אם מדובר בחתול, נמצאים דווקא בסיכון נמוך יותר לסבול מאלרגיה ומאסתמה. כך פורסם בכתב העת הרפואי Journal of Allergy and Clinical Immunology.

במחקר נבחן הדם של תינוקות מיד אחרי הלידה ושנה לאחר מכן כדי למצוא עדות לתגובה אלרגית, לשינויים במנגנון החיסון ולתגובות לחיידקים מהסביבה. מניתוח הממצאים התברר כי אם חי כלב בבית, התינוקות היו בסיכון נמוך יותר לסבול מאלרגיה לחיות מחמד - 19% לעומת 33% מהילדים שלא הייתה בביתם חיית מחמד.

ילדים שגדלו עם חיות פרוותיות גם נטו לסבול פחות מאקזמה - מחלת עור אלרגית שכיחה שמכונה בארץ אסתמה של העור - 30% לעומת 51%. נוסף על כך, היו להם רמות גבוהות יותר של חומרים מסוימים ששייכים למערכת החיסון, עדות לכך שהיא פעלה אצלם בעוצמה גבוהה יותר.

הכלב נובח וההשמנה עוברת

מחקר שנערך לפני כמה שנים גילה שכלבים ובעליהם מסייעים זה לזה לשמור על משקל תקין. המחקר כלל מעקב אחר הרגלי הפעילות הגופנית ואחר הירידה במשקל של 36 כלבים ובעליהם ושל 56 בני אדם שלא החזיקו כלב. כל משתתפי המחקר הוגדרו "בעלי משקל גבוה במיוחד" ועברו סדנה מיוחדת לירידה במשקל שבה הונחו, בין השאר, להגביר מעט את קצב הליכתם.

במחקר התגלה שקבוצת הכלבים ובעליהם עמדו טוב יותר במשימה. מלבד העובדה שהם איבדו 4.7% ממשקלם בשנה, הם נטו להתמיד לאורך זמן רב יותר בפעילות, בהשוואה לאלה שלא החזיקו כלב.

ידידו הטוב של הזקן

מחקרים הראו שחולי אלצהיימר שיש להם חיית מחמד סובלים פחות מהתפרצויות חרדה. נוסף על כך, המטפלים שלהם מרגישים פחות לחוצים כשיש חיית מחמד, בעיקר כשמדובר בחתול, שמצריך פחות טיפול מכלב. קשישים שמטיילים ומטפלים בחיית מחמד מרוויחים גם פעילות גופנית וחברה.

ולא רק לחולי אלצהיימר: כלבים מסייעים לתפקוד ולשימור הצלילות בזקנים עצמאיים וצלולים, כיוון שהטיפול בכלב מצריך לוגיסטיקה כמו קניית אוכל, מתן חיסונים, דאגה לניקיון ויציאה לטיולים בסביבה פעמיים או שלוש ביום. כל אלה מוסיפים לפעילות הגופנית והמנטלית.

צאו מהלחץ, אמצו חיית מחמד

מחקר אחר הצביע על ירידה בלחץ הדם בקרב עובדים בבורסה שסובלים מלחץ דם גבוה ואשר אימצו כלב או חתול, בהשוואה לחבריהם שלא הייתה להם חיית מחמד.

"אנשים שחיים בלחץ נכנסים למצב של חולי שמתאפיין בהפרשת יתר של חומרים כמו קורטיזול ונוראדרנלין, שמזיקים למערכת החיסון", מסביר בלייר ג'סטיס, פרופסור לפסיכולוגיה בבית הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת טקסס. לדבריו, מחקרים הראו קשר בין החומרים האלה לבין יצירת רבדים של טרשת בעורקים, שהם הסמנים הבולטים למחלת לב.

משחק עם כלב (בדומה לפעילויות גופניות אחרות) מעלה את הרמה של הסרוטונין ושל הדופמין בדם - חומרים שמעבירים מסרים במערכת העצבים, וידוע שיש להם תכונות מרגיעות ושגורמים לתחושה נעימה. "אנשים נוטלים סמים כדי להעלות את רמות הסרוטונין והדופמין, אבל הדרך הבריאה לעשות זאת היא ללטף את הכלב שלך", אומר פרופ' ג'סטיס.

טוב ללב

מחקרים גם גילו כי אנשים שעברו התקף לב ויש להם חיות מחמד מאריכים חיים יותר בהשוואה למי שאין להם חיות מחמד. לגברים שמטפלים בחיית מחמד יש רמות נמוכות יותר של שומנים ושל כולסטרול בדם בהשוואה לאלה שאין להם חיית מחמד.

טוב לנפש ולנשמה

כלבים עושים שמח לכולם, אבל לשמחה הזאת יש יתרונות בריאותייים משמעותיים במקרה של מחלה קשה. מחקרים מראים שחולי איידס, שהם גם בעלי חיית מחמד, סובלים הרבה פחות מדיכאון בהשוואה לחולים שאין להם חיית מחמד. ”התועלת בולטת במיוחד כשאנשים קשורים מאוד לחיית המחמד שלהם", אומרת החוקרת ד"ר ג'ודית סיגל.

מגנטים לפגישות

כלבים הם אמצעי נפלא ליצור קשרי אהבה אנושיים - שתמיד עושים טוב לבריאות. תשכחו משידוכים באינטרנט, כלב הוא גורם טבעי להתחלה של שיחות.

"זה עוזר במיוחד להקל על אנשים שסובלים מביישנות או מבידוד חברתי", אומרת נדין קסלאו, פרופסור לפסיכיאטריה ולמדעי ההתנהגות באוניברסיטת אמורי באטלנטה. "אנשים שואלים על גזעו של הכלב, הם מתבוננים בתעלולים שהכלב עושה. לפעמים השיחה נשארת רק ברמה של הכלב, אבל לפעמים היא מתפתחת לקשר חברתי".

אז לאמץ חיית מחמד?

הרבה כלבים וחתולים מחפשים בית חם ומוכנים בתמורה להעניק המון חום ואהבה. אמצו לכם חיית מחמד - ותשפרו את איכות החיים שלכם ושל הילדים שלכם.

רוצים לאמץ חיית מחמד?

בפורטל בעלי החיים תוכלו מצוא את הפרטים של העמותות השונות לאימוץ חיות מחמד. תוכלו להיעזר גם במאגר הארצי לאימוץ כלבים.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש