פורסם בראשונה: 23.10.2006
עדכון אחרון: 14.12.2017

החבר שלעולם לא יעזוב אותך

לקריאה נוחה
הכלב הוא לא סתם ידידו הטוב של האדם, הוא ממש תורם לנו לבריאות! הטיפול בכלב מעודד פעילות גופנית ומנטאלית, משמר את התפקוד בחיי היומיום, משפר את מצב הרוח ואפילו משפר את בריאות הלב ומאריך את החיים. אז קדימה, זה הזמן לאמץ איזה כדור פרווה חמוד
כלב טוב לבריאות

כלבלב הו בידי בם בם, שר פעם מתי כספי ולגמרי צדק. מה זה אומר בעצם? לא ברור, אבל מה שכן ברור הוא שמדובר באחת החיות החמודות והנאמנות שיש. אין כמו לחזור הביתה לכדור פרווה המתוק הזה שאוהב אותך בלי תנאים, אפילו כשהוא משתין לך על השטיח או אוכל לך את הנעליים - מדובר בבעל חיים עם לב ענק, שאגב, על פי מחקר חדש, מסתבר שלגדל אותו גם מועיל לבריאות הלב שלנו. אבל על כך נרחיב ממש עוד מעט.

ברור שבהחזקת כלב יש אלמנט של אנוכיות - הכלב כנוע כלפינו וזקוק לנו, אנחנו כל עולמו. ויחד עם זאת, אנחנו נותנים לו טיפול טוב, כבוד ואהבה מעבר לצורך אנוכי. אז למה כדאי כל כך לגדל כלב?

1. טיפול בכלב הוא לא דבר קל - צריך לקנות לו אוכל, לנקות אותו ואחריו, לזכור מתי צריך לחסן אותו, לטייל אתו ולהשקיע הרבה אנרגיה. אבל זה בדיוק היתרון: העבודה הקשה הזו מחזיקה אותנו בהיכון, בלחץ חיובי וטוב. יש לנו תכלית ומטרה, יש בשביל מה לקום, יש סדר יום.

2. החזקת כלב מעניקה תחושות טובות עם הרבה עדנה ורכות. אנחנו מטפלים במישהו, אחראיים כלפיו, ואותו מישהו אוהב אותנו עד אין קץ.

3. החיים עם בעל חיים אהוב תורמים לתחושת רוגע ומביאים להפרשת חומרים משפרי מצב רוח, כמו סרוטונין ואנדורפינים. 

4. מחקרים שונים הראו כי טיפול בכלב מסייע להתמודדות עם מחלות כמו יתר לחץ דם, מחלת לב, סוכרת, דמנציה, דיכאון, כאב בלתי נשלט ועוד.

5. הטיפול בכלב משפיע לטובה על התפקוד: שימור תפקוד של עצמאים, מניעת הידרדרות בקרב אנשים מוגבלים ושיפור איכות החיים של אנשים תשושים וסיעודים, למשל בבתי אבות.

במחקר חדש נמצא שבעלי כלבים מקטינים את הסיכון שלהם למות ממחלות לב וממחלות אחרות, וגם מגדילים את הסיכוי שלהם להאריך חיים. וזה לא רק הטיול עם הכלב שמשפר לנו את הבריאות, בעיקר אם מסתכלים על הפן החברתי שבעניין - להחזיק כלב גורם לאדם להיות הרבה פחות בודד וכך משפיע על הבריאות הכללית שלו וגם על בריאות הלב. (או במילים אחרות ובלחן עממי: "טוב כלב חבר מחבר כלב").

צוות המחקר השוודי בדק נתונים של קצת יותר מ־3.4 מיליון אזרחים שוודים בני 40 עד 80 במשך 12 שנה. למשתתפים לא הייתה היסטוריה של מחלות לב ול־13% מהם היה כלב. החוקרים בדקו אם במהלך 12 שנות המחקר הם פיתחו מחלות כלשהן, כולל מחלות לב. ומה היו התוצאות?

"לא טוב היות האדם לבדו" כתב נתן זך וצדק לגמרי - אבל הוא לא הזכיר שום דבר על לאמץ כלב. וחבל תכלס, כי לפי המחקר אנשים שלא היו בשום מערכת יחסים זוגית והחזיקו כלב, הפחיתו את הסיכון שלהם למות ב־33%. מי שהיה בזוגיות, אגב, צמצם את אחוזי התמותה שלו רק ב־11%, אבל גם זה משהו, לא?. ומה לגבי תמותה ממחלות לב? מי שהיה ללא זוגיות צמצם את הסיכוי שלו למות מהתקף לב ב־36%, ומי שהיה במערכת יחסים הפחית את הסיכון ב־15%.

התוצאות לא מפתיעות כיוון שידוע שבדידות וחוסר באינטראקציה חברתית נחשבים לגורם משמעותי לבעיות בריאותיות בגיל המבוגר, ולכן הגיוני שחיית מחמד מפחיתה את תחושת הבדידות וגם משפרת את המצב הבריאותי ואת מצב הרוח.

לברדור חמוד עם משקפי שמש בצורת לב

הסבר אחד אומר שבעלי כלבים הולכים יותר ברגל ולכן הכושר הגופני שלהם טוב יותר ובנוסף ההליכה עם הכלב מייצרת הזדמנויות לאינטראקציות חברתיות.

החוקרים אמרו שמי שמחזיק כלב מפחית את הסיכון שלו למחלות לב כי הוא מצמצם למעשה גורמי לחץ פסיכולוגיים כמו: בידוד חברתי, דיכאון ובדידות באופן כללי. 

כמובן שהמחקר הזה לא יכול בוודאות להצביע על קשר של סיבה ותוצאה - תמיד אפשר להגיד שההפך הוא הנכון - אנשים שמלכתחילה נמצאים במצב בריאותי יותר טוב נוטים לאמץ חיות מחמד. מצד שני, זה לא המחקר הראשון שמדגים קשר בין טיפול בחיית מחמד לבין הפחתת הסיכון למחלות לב, וגם ארגון הלב האמריקאי מציין שטיפול בחיית מחמד, במיוחד בכלב, כנראה קשור להפחתת סיכון לפיתוח מחלות לב.

אין ספק שהכלב גורם אושר לאדם ומשפר את הבריאות שלו. לכן הוא טוב גם לאדם המבוגר - בין אם הוא צלול ועצמאי ובין אם תשוש או סיעודי. הטיפול בכלב דורש לוגיסטיקה כמו קניית אוכל, מתן חיסונים, דאגה לניקיון, יציאה פעמיים או שלוש ביום לצורך טיול נפלא עם חבר. כל אלה תורמים לפעילות הגופנית והמנטאלית של הקשיש.

באופן עקרוני, התשובה חיובית. עם זאת ברור שזקן תשוש, שתפקודו הגופני שברירי ומוגבל, חייב להיזהר שהיצור האהוב לא יגרום לו צרות. למשל, טיול עם כלב עלול להסתיים חלילה בשבר מפרק הירך, כתוצאה מנפילה עקב משיכת יתר של הכלב. לכן, הטיפול והלוגיסטיקה ובעיקר ההליכה בחוץ, צריכים להתבצע בליווי וסיוע של בני משפחה או מטפלת.

גם קשיש סיעודי שמרותק לכיסא גלגלים יכול ליהנות מהקשר עם כלב. בכמה בתי אבות מאפשרים לכלבים להסתובב ולשבת ליד המטופל הסיעודי, ללקק את ידו ולהרעיף עליו אהבה - והוא מצידו מחזיר בליטוף, ומערכת היחסים הזאת משפרת את מצב רוחו.

בשלבים מוקדמים של אלצהיימר, כשהתפקוד עדיין סביר, תורם הכלב לשיפור מצב הרוח ולהאטה בהידרדרות המנטלית. בשלבים מתקדמים, הכלב מסייע להפגת מתח ולהרגעה.

הו בידי בם בם!

ד"ר דניאל דליות הוא רופא במרכז הרפואי הגריאטרי בית רבקה מקבוצת כללית

ד"ר דנה פלורנטין היא רופאת הבית של אתר כללית. היא מומחית ברפואת משפחה ומנחה את פורום בריאות המשפחה של אתר כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

עד 75% הנחה ברכישת מכשיר שמיעה

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל