פורסם בראשונה: 23.10.2006
עדכון אחרון: 13.11.2017
  • ד"ר דניאל דליות ד"ר דניאל דליות

החבר שלעולם לא יעזוב אותך

לקריאה נוחה
הכלב הוא לא סתם ידידו הטוב של האדם, הוא ממש תורם לנו לבריאות! הטיפול בכלב מעודד פעילות גופנית ומנטאלית, משמר את התפקוד ומשפר את מצב הרוח. גם אדם תשוש וסיעודי יכול לקבל ולהחזיר אהבה לחבר על ארבע, אז אמצו אחד ותהיו לנו בריאים
זקן וכלב

הכלב הוא בעל חיים מקסים. נ-ק-ו-ד-ה. בניגוד לזאב, הכלב דווקא נהנה מיחסי ציבור טובים גם בעולם הספרות ובקולנוע, ולא רק בזכות לאסי. "מגילת סן מיקלה" של אקסל מונטה, "קשטנקה" של צ`כוב, "מאחורי הגדר" של ביאליק, "סיפור פשוט" של עגנון ו"מישהו לרוץ איתו" - בכולם הכלב הוא אח ורע. הוא חש אותנו ואנחנו חשים אותו. 

הכלב זכה בצדק לכינוי "ידידו הטוב של האדם": הוא משמש לשמירה, להגנה, לחיפושים, להנחיית עיוורים ולעוד תפקידים חיוניים. האדם, מצידו, מתייחס אליו כאל חבר ומחזיקו בביתו.

ברור שבהחזקת כלב יש אלמנט של אנוכיות - הכלב כנוע כלפינו וזקוק לנו, אנחנו כל עולמו. אך עם זאת אנחנו נותנים לו טיפול ראוי, כבוד ואהבה מעבר לצורך אנוכי. אז למה כדאי כל כך לגדל כלב בגיל מבוגר?

1. טיפול בכלב הוא הוא לא דבר קל - צריך לקנות לו אוכל, לנקות אותו ואחריו, לזכור מתי צריך לחסן אותו, לטייל אתו ולהשקיע הרבה אנרגיה. אבל זה בדיוק היתרון: העבודה הקשה הזו מחזיקה אותנו בהיכון, בלחץ חיובי וטוב. יש לנו תכלית ומטרה, יש בשביל מה לקום, יש סדר יום.

2. החזקת כלב מעניקה תחושות טובות עם הרבה עדנה ורכות. אנחנו מטפלים במישהו, אחראיים כלפיו, ואותו מישהו אוהב אותנו עד אין קץ.

3. החיים עם בעל חיים אהוב תורמים לתחושת רוגע ומביאים להפרשת חומרים משפרי מצב רוח, כמו סרוטונין ואנדורפינים. 

4. מחקרים שונים הראו כי טיפול בכלב מסייע להתמודדות עם מחלות כמו יתר לחץ דם, מחלת לב, סוכרת, דמנציה, דיכאון, כאב בלתי נשלט ועוד.

5. הטיפול בכלב משפיע לטובה על התפקוד: שימור תפקוד של עצמאים, מניעת הידרדרות בקרב אנשים מוגבלים ושיפור איכות החיים של אנשים תשושים וסיעודים, למשל בבתי אבות.

אין ספק שהכלב גורם אושר לאדם ומשפר את בריאותו. לכן הוא טוב גם לאדם המבוגר - בין אם הוא צלול ועצמאי ובין אם תשוש או סיעודי. הטיפול בכלב דורש לוגיסטיקה כמו קניית אוכל, מתן חיסונים, דאגה לניקיון, יציאה פעמיים או שלוש ביום לצורך טיול נפלא עם חבר. כל אלה תורמים לפעילות הגופנית והמנטאלית של הקשיש.

באופן עקרוני, התשובה חיובית. עם זאת ברור שזקן תשוש, שתפקודו הגופני שברירי ומוגבל, חייב להיזהר שהיצור האהוב לא יגרום לו צרות. למשל, טיול עם כלב עלול להסתיים חלילה בשבר מפרק הירך, כתוצאה מנפילה עקב משיכת יתר של הכלב. לכן, הטיפול והלוגיסטיקה ובעיקר ההליכה בחוץ, צריכים להתבצע בליווי וסיוע של בני משפחה או מטפלת.

גם קשיש סיעודי שמרותק לכיסא גלגלים יכול ליהנות מהקשר עם כלב. בכמה בתי אבות מאפשרים לכלבים להסתובב ולשבת ליד המטופל הסיעודי, ללקק את ידו ולהרעיף עליו אהבה - והוא מצידו מחזיר בליטוף, ומערכת היחסים הזאת משפרת את מצב רוחו.

בשלבים מוקדמים של אלצהיימר, כשהתפקוד עדיין סביר, תורם הכלב לשיפור מצב הרוח ולהאטה בהידרדרות המנטלית. בשלבים מתקדמים, הכלב מסייע להפגת מתח ולהרגעה.

ד"ר דניאל דליות הוא רופא במרכז הרפואי הגריאטרי בית רבקה מקבוצת כללית.

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

עד 75% הנחה ברכישת מכשיר שמיעה

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל